Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Numiti un lucru in care credeti cu tarie, dar pe care nu il puteti demonstra !

Creat de morpheus, Aprilie 03, 2011, 07:03:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Don't believe everything you think.

valangjed

Dupa cum spune si topicul , cred dar nu pot demonstra.Tu poti demonstra ca dumnezeu exista?
Afara de calcule cu numere de ordin foarte mare calculatorul nu intrece creierul in nimic altceva.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 08, 2011, 07:07:20 PM
Dupa cum spune si topicul , cred dar nu pot demonstra.Tu poti demonstra ca dumnezeu exista?
Afara de calcule cu numere de ordin foarte mare calculatorul nu intrece creierul in nimic altceva.
Eu am spus ca nu pot demonstra ca Dumnezeu exista dar cred cu tarie ca El exista pentru ca mi-a revelat ca exista.
Completarea ta dovedeste ca un creier uman are limite si are limite nu numai in domeniul calculelor matematice dar si in domeniul culturii si artei.Cat de repede poate face un desen tehnic un calculator fata de un om.....probleme de hard si soft.....De ce nu toti suntem genii?
De fapt nu creierul face ceea ce spui tu ci sufletul pe care eu il consider cel mai performant calculator (cu hard si cu soft) si care nu va putea fi facut niciodata de catre un om.Creierul unui om mort nu mai calculeaza nici 1+1 asa cum nicio masina nu mai merge daca nu are motor....... ;)
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 09, 2011, 07:10:44 AM
Citat din: Electron din Aprilie 08, 2011, 04:01:41 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 08, 2011, 03:48:39 PM
1.Poti demonstra ca Dumnezeu nu exista?
A.Mot, tu ai idee in ce topic te afli?

e-
Eu cred ca am raspuns conform topicului.......
Ei bine, crezi gresit. Raspunzand cu acea intrebare, denota ca nu ai idee in ce topic te afli.

Sau explicit: dat fiind ca suntem in topicul despre lucruri in care crede fiecare, dar pe care nu le poate demonstra, intrebarea ta daca valangjet poate demonstra credinta sa (si anume ca nu exista cutare zeitate) este complet inutila in acest context si deci "pe langa topic".

Acum ai inteles?

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: A.Mot din Aprilie 09, 2011, 07:07:54 AM
Citat din: valangjed din Aprilie 08, 2011, 07:07:20 PM
Dupa cum spune si topicul , cred dar nu pot demonstra.Tu poti demonstra ca dumnezeu exista?
Afara de calcule cu numere de ordin foarte mare calculatorul nu intrece creierul in nimic altceva.
Eu am spus ca nu pot demonstra ca Dumnezeu exista dar cred cu tarie ca El exista pentru ca mi-a revelat ca exista.
Completarea ta dovedeste ca un creier uman are limite si are limite nu numai in domeniul calculelor matematice dar si in domeniul culturii si artei.Cat de repede poate face un desen tehnic un calculator fata de un om.....probleme de hard si soft.....De ce nu toti suntem genii?
De fapt nu creierul face ceea ce spui tu ci sufletul pe care eu il consider cel mai performant calculator (cu hard si cu soft) si care nu va putea fi facut niciodata de catre un om.Creierul unui om mort nu mai calculeaza nici 1+1 asa cum nicio masina nu mai merge daca nu are motor....... ;)
Nu am spus ca un creier uman e perfect ci doar ca depaseste in foarte multe privinte calculatorul.
Nu suntem toti genii pentru ca suntem diferiti.Suntem , fiecare dintre noi , unici.Cam asta e diferenta intre om si calculator in rest functioneaza cam la fel.
Daca tu ai ales sa crezi chestia asta cu sufletul e treaba ta si nimeni nu te poate opri sa crezi asta dar nici pe mine nu ma poate opri nimeni sa cred ca sufletul nu exista.Cred cu tarie ca dupa ce murim nu ramane din noi decat materie organica ce se descompune in timp.
Facand comparatia cu masina ti-ai dat singur raspunsul la intrebarea : de ce nu mai functioneaza creierul unui om mort?Pentru ca nu mai functioneaza motorul , inima in cazul organismului uman.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 09, 2011, 12:23:35 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 09, 2011, 07:07:54 AM
Citat din: valangjed din Aprilie 08, 2011, 07:07:20 PM
Dupa cum spune si topicul , cred dar nu pot demonstra.Tu poti demonstra ca dumnezeu exista?
Afara de calcule cu numere de ordin foarte mare calculatorul nu intrece creierul in nimic altceva.
Eu am spus ca nu pot demonstra ca Dumnezeu exista dar cred cu tarie ca El exista pentru ca mi-a revelat ca exista.
Completarea ta dovedeste ca un creier uman are limite si are limite nu numai in domeniul calculelor matematice dar si in domeniul culturii si artei.Cat de repede poate face un desen tehnic un calculator fata de un om.....probleme de hard si soft.....De ce nu toti suntem genii?
De fapt nu creierul face ceea ce spui tu ci sufletul pe care eu il consider cel mai performant calculator (cu hard si cu soft) si care nu va putea fi facut niciodata de catre un om.Creierul unui om mort nu mai calculeaza nici 1+1 asa cum nicio masina nu mai merge daca nu are motor....... ;)
Nu am spus ca un creier uman e perfect ci doar ca depaseste in foarte multe privinte calculatorul.
Nu suntem toti genii pentru ca suntem diferiti.Suntem , fiecare dintre noi , unici.Cam asta e diferenta intre om si calculator in rest functioneaza cam la fel.
Daca tu ai ales sa crezi chestia asta cu sufletul e treaba ta si nimeni nu te poate opri sa crezi asta dar nici pe mine nu ma poate opri nimeni sa cred ca sufletul nu exista.Cred cu tarie ca dupa ce murim nu ramane din noi decat materie organica ce se descompune in timp.
Facand comparatia cu masina ti-ai dat singur raspunsul la intrebarea : de ce nu mai functioneaza creierul unui om mort?Pentru ca nu mai functioneaza motorul , inima in cazul organismului uman.
Vrei sa spui ca daca se inlocuieste inima naturala cu una artificiala atunci omul poate trai mai mult.......Mai mult tu crezi ca inlocuind organele naturale vitale din om cu altele artificial acel om va deveni nemuritor ??? :o >:( Eu nu cred asa ceva. ;)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Atunci cum explici faptul că persoanele cu boli neurodegenerative încep să își piardă din funcțiile cerebrale (întâi memoria de scurtă durată, apoi nu mai pot face calcule aritmetice, își pierd orientarea, nu mai pot vorbi ș.a.md.)? Mai au numai jumătate de suflet?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 09, 2011, 04:26:34 PM
Atunci cum explici faptul că persoanele cu boli neurodegenerative încep să își piardă din funcțiile cerebrale (întâi memoria de scurtă durată, apoi nu mai pot face calcule aritmetice, își pierd orientarea, nu mai pot vorbi ș.a.md.)? Mai au numai jumătate de suflet?
Au acelasi suflet dar anumite conexiuni dintre suflet si trup sunt uzate sau chiar intrerupte asa cum se poate intampla si la o masina fie ea si un calculator sau la o placa cu anumite circuite electrice si/sau electronice.......Atunci cand se rupe o conexiune vitala atunci nici masina si nici omul nu mai functioneaza......Starea comatoasa a unui om dovedeste ca exista o conexiune intre sufletul si trupul acelui om care inca functioneaza la parametri minimi admisi.....Mai poate readuce cineva pe un om mort la viata? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

valangjed

Tu care crezi in dumnezeu cel care a inviat mortii pui asemenea intrebare?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Aprilie 09, 2011, 04:59:23 PM
Mai poate readuce cineva pe un om mort la viata? ???

Cum să nu, n-ai citit în Biblie despre ruda mea îndepărtată  :D?

A.Mot-old

Citat din: Electron din Aprilie 04, 2011, 10:28:53 AM
Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 04, 2011, 09:07:55 AM
Problema este că nu ştiu să mă decid dacă lucrurile în care cred cu tărie nu le pot demonstra.
Poti demonstra ca punctele geometrice "care ajung la viteza luminii" capata masa?
Poti demosntra ca nu exista gauri negre?
Poti demonstra ca explicatia oficiala a precesiei Pamantului e gresita?

Sau mai nou nu mai crezi cu tarie aceste ... afirmatii?


e-
Daca aceste intrebari iti apartin atunci te intreb si eu daca esti pe subiect......... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 09, 2011, 05:11:18 PM
Tu care crezi in dumnezeu cel care a inviat mortii pui asemenea intrebare?
Ai dreptate!Reformulez intrebarea:
In afara de Iisus Hristos cu putere de la Dumnezeu mai este vreun om care poate readuce un om mort la viata? ??? :o >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 07:55:52 AM
Citat din: Electron din Aprilie 04, 2011, 10:28:53 AM
Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 04, 2011, 09:07:55 AM
Problema este că nu ştiu să mă decid dacă lucrurile în care cred cu tărie nu le pot demonstra.
Poti demonstra ca punctele geometrice "care ajung la viteza luminii" capata masa?
Poti demosntra ca nu exista gauri negre?
Poti demonstra ca explicatia oficiala a precesiei Pamantului e gresita?

Sau mai nou nu mai crezi cu tarie aceste ... afirmatii?


e-
Daca aceste intrebari iti apartin atunci te intreb si eu daca esti pe subiect......... ???
Da, aceste intrebari imi apartin.

Am pus acele intrebari deoarece userul caruia i le-am adresat a avut in trecut pretentia ca poate demonstra acele lucruri. Am cerut clarificari in acest sens, ca sa vad daca respectivele credinte ale sale si-ar avea sau nu locul in acest topic.

Ar trebui sa remarci o diferenta fundamentala intre intrebarile mele, pe de o parte si cea pusa de tine pe langa suibect pe de alta parte: eu am dat niste cazuri concrete sa ca aflu opinia actuala a respectivului user (cazuri aduse de mine in discutie in acest topic, nu de el), pe cand tu ai pus intrebarea dupa ce autorul credintei respective a scris-o cu mana lui in acest topic.

Pricepi diferenta?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Mai pe scurt -- Abel Cavasi e în principiu destul de convins nu numai că crede acele lucruri cu tărie, dar și că le-a demonstrat corect. Ăștia mai îndoctrinați, ca Electron sau ca mine, suntem de părere că doar le crede cu tărie  ;D