Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Numiti un lucru in care credeti cu tarie, dar pe care nu il puteti demonstra !

Creat de morpheus, Aprilie 03, 2011, 07:03:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mishulanu

Citat din: Şumi din Aprilie 06, 2011, 12:34:54 PM
De exemplu este un articol despre : Oameni care trăiesc fără mâncare şi fără apă : http://danielroxin.blogspot.com/2011/03/oameni-care-traiesc-fara-mancare-si.html.
Eh, si cand te gandesti cati oameni au visat si au incercat sa construiasca un perpetuum mobile, cand defapt ei insisi puteau deveni unul(daca aveau suficienta vointa si putere de concentrare bineinteles. Chiar acum cateva zile unul s-a aruncat de la etajul 10, crezand este Neo si ca va zbura. Probabil ca trebuia sa se concentreze mai tare. Sau poate ca nu avea gena zborului.)

Si cei care zic ca traiesc doar cu energie solara. Iti dai seama ce darnica a fost evolutia cu noi, de ne-a dotat cu un intreg sistem de organe care sa proceseze mancarea pentru a genera energie, cand o baie de soare dimineata ar putea foarte bine sa tina locul celor 3 mese pe zi. :D
Cine stie, poate ca de fapt cauza principala o obezitatii este expunerea prelungita la soare si nu mancatul fara limita.

CitatSunt numiti si autisti fiindca mintea lor este in continua cautare de experimente si lucruri noi de invatat, incat interactiunea cu oamenii si empatizarea nu face loc de cinste in viata lor.
Persoanele autiste nu empatizeaza cu oamenii si interactioneaza superficial din cauza faptul ca zonele din creier responsabile pentru aceste functii nu lucreaza cum trebuie si nu pentru ca ar considera ca nu e demn de ei sa interactioneze cu ceilalti oameni. Autismul este o boala in care anumite functii ale creierului sunt deficitare.

sumalan dorin


Salutari

Eu,nu vad nimic de ras,din contra mi se pare extraordinar.Poate as fii ras si eu de un subiect ca si asta sau similare acestui subiect daca nu ar fii fost cercetat de NASA,si asta totusi demostreaza ceva,bineinteles pentru cei care sunt interesati de astfel de subiecte ,ca exista probabilitatea ca noi oameni sa consuman si " altfel" de mancare.

A.Mot-old

Citat din: Mishulanu din Aprilie 06, 2011, 03:09:05 PM
Citat din: Şumi din Aprilie 06, 2011, 12:34:54 PM
De exemplu este un articol despre : Oameni care trăiesc fără mâncare şi fără apă : http://danielroxin.blogspot.com/2011/03/oameni-care-traiesc-fara-mancare-si.html.
Eh, si cand te gandesti cati oameni au visat si au incercat sa construiasca un perpetuum mobile, cand defapt ei insisi puteau deveni unul(daca aveau suficienta vointa si putere de concentrare bineinteles. Chiar acum cateva zile unul s-a aruncat de la etajul 10, crezand este Neo si ca va zbura. Probabil ca trebuia sa se concentreze mai tare. Sau poate ca nu avea gena zborului.)

Si cei care zic ca traiesc doar cu energie solara. Iti dai seama ce darnica a fost evolutia cu noi, de ne-a dotat cu un intreg sistem de organe care sa proceseze mancarea pentru a genera energie, cand o baie de soare dimineata ar putea foarte bine sa tina locul celor 3 mese pe zi. :D
Cine stie, poate ca de fapt cauza principala o obezitatii este expunerea prelungita la soare si nu mancatul fara limita.

CitatSunt numiti si autisti fiindca mintea lor este in continua cautare de experimente si lucruri noi de invatat, incat interactiunea cu oamenii si empatizarea nu face loc de cinste in viata lor.
Persoanele autiste nu empatizeaza cu oamenii si interactioneaza superficial din cauza faptul ca zonele din creier responsabile pentru aceste functii nu lucreaza cum trebuie si nu pentru ca ar considera ca nu e demn de ei sa interactioneze cu ceilalti oameni. Autismul este o boala in care anumite functii ale creierului sunt deficitare.

Si daca autistii sunt normali adica sanatosi si de fapt cei care nu sunt autisti sunt bolnavi?????
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

Confunzi normali cu sanatosi. Autisti ar putea fi considerati sanatosi dar nu si normali. Normalitatea se refera la frecventa cu care apare evenimentul respectiv.

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 08:40:45 AM
Confunzi normali cu sanatosi. Autisti ar putea fi considerati sanatosi dar nu si normali. Normalitatea se refera la frecventa cu care apare evenimentul respectiv.
Si daca cei asa zisi ca nu sunt autisti sunt de fapt anormali?Depinde din ce punct de vedere privesti si gandesti........
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

Tu ce crezi ca inseamna "normal"? Si pentru asta ai o definitie proprie?

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 09:00:24 AM
Tu ce crezi ca inseamna "normal"? Si pentru asta ai o definitie proprie?
Pentru a sti ce inseamna normal mai intai trebuie sa vedem ce sunt normele si cine stabileste aceste norme......Autismul este o boala?
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 09:48:14 AM
Pentru a sti ce inseamna normal mai intai trebuie sa vedem ce sunt normele si cine stabileste aceste norme......Autismul este o boala?
Aha, deci e clar. Prin normal intelegi conform cu normele. Asta e o conotatie secundara a termenului dar este si ea inclusa in DEX.

normal - NORMÁL, -Ă, normali, -e, adj. 1. (Adesea adverbial) Care este aşa cum trebuie să fie, potrivit cu starea firească, obişnuit, firesc, natural.  2. Care este conform cu o normă.

Adevarat, definitia (1) din DEX a oarecum ambigua, dar vezi ca spune starea fireasca, obisnuita, care este data de cat de des se intalneste respectiva stare.
Normal in acest sens inseamna mediu, des intalnit. Nu are nici o legatura cu reguli arbitrare.
In acest sens, daca majoritatea oamenilor ar fi autisti, atunci autismul ar fi normal, firesc, etc. Nu depinde de alegerea nimanui.

In cazul sensului (2), sigur ca putem face orice normal sau anormal. Din pacate chiar s-a facut asta adesea in decursul istoriei.

AlexandruLazar

Citat din: Electron din Aprilie 06, 2011, 10:28:05 AM
Citat din: Şumi din Aprilie 05, 2011, 11:04:22 PM
Salutari

Eu cred urmatoarele:  
[...]
Ce te face sa crezi cu tarie in aceste lucruri?


e-

Având în vedere intervențiile precedente ale lui Șumi, în special cele legate de religie, eu cred că omul era ironic  ;D

sumalan dorin


  Salutari

Multumesc pentru observatia ta empirica,banuiesc ca ai "argumente" din categoria forte,te rog frumos daca ai ceva de trasmis in legatura cu persoana mea,nu o face direct pe forum,ocupi prea mult spatiu,te rog pe viitor foloseste mesajele private sau adresa de e-mail.

Scuze de off-topic!

AlexandruLazar

Salutări,

Mă gândesc că, dată fiind simpatia ta deosebită față de modul de gândire promovat de religia organizată, afirmații de tipul:

Citat-organismul si creierul nostru este capabil sa depaseasca limite psihice si fizice
 
  -organismul nostru are o mega capacitate de regenerare
 
  -in organismul nostru sunt gene responsabile de capacitati psihokinezice

sunt făcute, cum zice englezul, tongue-in-cheeck. Sau tu chiar vorbești serios  ;D?

sumalan dorin

 
 Alexandru,am mai spus : sa fiu iertat ca nu stiu cum sa imi exprim ideile in care ,cred.Da,ai dreptate este o "amestecatura" din care nu intelegi nimic - CIUDAT,eu inteleg ce vreau sa zic -din pacate numai eu inteleg ce am vrut sa spun.

Denumirea topicului este " numiti un lucru in care credeti cu tarie...." -din pacate explicatii pe aceste subiecte nu prea am:))))

P.S : nu am de ce sa ma simt "penibil" "complexat" ,etc ca nu prea stiu sa explic in ceea ce cred,din contra din punctul meu de vedere ,credinta in acele lucruri sunt pentru a fi puse in practica,nu pentru a fi explicate si a fi intelese.Nu ma intreba cum as putea sa le pun practica,ca nu stiu cum sa iti explic:)))) 

Gresit,nu am nicio simpatie fata de nicio religie,cred ca ma confunzi,acum daca unele idei sunt similare cu cele din religie,crede-ma fac eforturi pentru sanatatea mea mentala.

Mishulanu

Citat din: Şumi din Aprilie 06, 2011, 06:04:17 PM
Eu,nu vad nimic de ras,din contra mi se pare extraordinar.Poate as fii ras si eu de un subiect ca si asta sau similare acestui subiect daca nu ar fii fost cercetat de NASA,si asta totusi demostreaza ceva,bineinteles pentru cei care sunt interesati de astfel de subiecte ,ca exista probabilitatea ca noi oameni sa consuman si " altfel" de mancare.
Si care au fost concluziile cercetarilor NASA? Eu cred ca ar economisi o gramada de bani cu transportul daca i-ar convinge de astronautii de pe statia spatiala sa traiasca doar cu soare. Dar avand in vedere faptul ca inca le trimite o nava de provizii la cateva luni, cred ca rezultatele cercetarilor n-au fost prea incurajatoare.

Citat din: A.Mot
Si daca autistii sunt normali adica sanatosi si de fapt cei care nu sunt autisti sunt bolnavi?Huh?
Dar daca surzii sunt sanatosi si cei care aud suntete sunt bolnavi? Cam asa suna intrebarea ta. Autismul e o boala. Ca orice boala aceasta produce niste deficiente. In cazul autismului, relatiile sociale sunt foarte deficitare pentru ca anumite structuri din creier nu functioneaza cum trebuie.

valangjed

1.Cred cu tarie ca dumnezeu nu exista , pentru ca nu e nevoie de el si pentru ca toate religiile sunt pline de afirmatii ilogice.
2.Cred cu tarie ca creierul uman este un calculator mult mai dezvoltat decat tot ce a creat omul in materie de hard si soft.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 08, 2011, 03:15:16 PM
1.Cred cu tarie ca dumnezeu nu exista , pentru ca nu e nevoie de el si pentru ca toate religiile sunt pline de afirmatii ilogice.
2.Cred cu tarie ca creierul uman este un calculator mult mai dezvoltat decat tot ce a creat omul in materie de hard si soft.
1.Poti demonstra ca Dumnezeu nu exista?
2.Daca e asa cum spui atunci de ce creierul uman nu poate face calculul lui 2323 asa de rapid ca un calculator?
Adevărul Absolut Este Etern!