Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un caz ciudat de iradiere la Cernobil relatat acum 20 de ani

Creat de morpheus, Aprilie 02, 2011, 06:07:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Cu toata agitatia de zilele astea cu Fukushima si revista Stiinta si Tehnica mi-am adus aminte de un articol povestit recent mie de catre un prieten si citit in arhiva sa, articol publicat in aprilie 1991 in S&T. Cazul pare rupt din filmele de anticipatie, dar o sa atasez totusi spre lectura niste capturi pe care le-am facut in revista pe care am gasit-o aici.

Sunt curios daca nu cumva, cine stie, vreunul din cititorii forumului care citea pe atunci revista isi mai aminteste de caz si daca nu cumva autorul, asa cum promitea la finalul articolului, a mai revenit cu ceva detalii...

As fi curios sa aflu daca e ceva adevarat din toata povestea...google nu m-a ajutat cu nimic, si sa stiti ca am cautat destul de mult. Nu am gasit nicio referinta la numele de prin articol...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Excelent articol. Titlul induce in eroare insa. Nu a fost nimic special la iradiere, ci tocmai, e important de subliniat ca a fost aceeasi iradiere ca la ceilalti pompieri de la Cernobil. Dar ca a fost un caz unic in care organismul a raspuns la acea iradiere. Doctorii de atunci au zis ca celulele canceroase din tot organismul au preluat de fapt rolul celulelor corecte si organismul s-a regenerat, el fiind din nou la starea de sanatate de la 18 ani. Daca a fost cu adevarat asa, as zice acum ca a fost de fapt vorba de un caz extrem in care s-au reactivat celule stem. Ele nu erau descoperite atunci, ci doar 10 ani mai tarziu, cred. Asadar doctorii s-au exprimat la limbajul pe care il aveau atunci. Cineva care studiaza medicina ar putea sa isi spuna parerea acum.

Update: O cautare pe google dupa "Alex Timofeevich Sutkin Chernobyl" nu mi-a adus absolut nici un rezultat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Desigur, ar fi util dacă ne-ar putea lumina un expert în medicină, dar să nu uităm că articolul a fost scris într-o perioadă în care nu m-ar mira să fi fost o minciună de propagandă.

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 02, 2011, 07:20:48 PM
Desigur, ar fi util dacă ne-ar putea lumina un expert în medicină, dar să nu uităm că articolul a fost scris într-o perioadă în care nu m-ar mira să fi fost o minciună de propagandă.

Articolul a fost scris in 1991, la 5 ani dupa Cernobil si la cateva luni de la caderea URSS!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Citat din: Adi din Aprilie 02, 2011, 07:19:15 PM
Ele nu erau descoperite atunci, ci doar 10 ani mai tarziu, cred.

Update: O cautare pe google dupa "Alex Timofeevich Sutkin Chernobyl" nu mi-a adus absolut nici un rezultat.

Interesanta prima ta observatie, Adi. Am cautat pe wikipedia si pe pagina dedicata celulelor stem nu apar detalii despre istoria celulelor stem. Se spune ceva despre faptul ca primele cercetari ar fi fost initiate prin anii '60, dar nicio referinta concreta la momentul nasterii conceptului ori al primei descoperiri a acestui tip de celule...

Cat despre referintele online la articolul postat, intr-adevar, pare destul de ciudat ca nu a rasuflat nimic pe net. E drept ca vorbim de o alta epoca, dar daca acel caz ar fi facut valuri in literatura de specialitate, cred ca ar fi ajuns ceva date si pe net...Asta ma face sa fiu sceptic in privinta acuratetii celor relatate in articol...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Citat din: morpheus din Aprilie 02, 2011, 11:50:49 PM
Interesanta prima ta observatie, Adi. Am cautat pe wikipedia si pe pagina dedicata celulelor stem nu apar detalii despre istoria celulelor stem. Se spune ceva despre faptul ca primele cercetari ar fi fost initiate prin anii '60, dar nicio referinta concreta la momentul nasterii conceptului ori al primei descoperiri a acestui tip de celule....

La linkul asta am gasit ca primele celule stem reale au aparut la inceputul anilor 1990.

http://www.allaboutpopularissues.org/history-of-stem-cell-research-faq.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 02, 2011, 07:20:48 PM
Desigur, ar fi util dacă ne-ar putea lumina un expert în medicină, dar să nu uităm că articolul a fost scris într-o perioadă în care nu m-ar mira să fi fost o minciună de propagandă.

Si mie mi-a trecut prin cap , in mod inevitabil, acest scenariu... Dar, totusi, care ar fi fost miza? Ca medicina sovietica a vremii nu pare ca isi asuma vreun merit, ori intelegerea fenomenului, cel putin din ceea ce scrie in articolul in romana...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Aprilie 02, 2011, 07:23:08 PM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 02, 2011, 07:20:48 PM
Desigur, ar fi util dacă ne-ar putea lumina un expert în medicină, dar să nu uităm că articolul a fost scris într-o perioadă în care nu m-ar mira să fi fost o minciună de propagandă.

Articolul a fost scris in 1991, la 5 ani dupa Cernobil si la cateva luni de la caderea URSS!

Articolul da, dar unica sursă a articolului și mai ales rapoartele pe baza cărora a fost întocmită, nu. Eu unul sunt sceptic :).

morpheus

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 03, 2011, 12:31:19 AM
Articolul da, dar unica sursă a articolului și mai ales rapoartele pe baza cărora a fost întocmită, nu. Eu unul sunt sceptic :).

Si eu, mai ales ca, cel putin deocamdata, "tehnologia" tineretii vesnice nu pare a fi disponibila nici macar ptr. mai marii zilei :)
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Daca a fost cu adevarat real cazul, intrebarea cheie e cum a evoluat starea sanatatii acelui pacient in timp. In primul rand cat a mai trait. Pacat ca nu avem aceste informatii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro