Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tehnologia în următorii 30 de ani

Creat de Scientia, Aprilie 02, 2011, 05:19:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce tehnologie va avea cel mai mare impact asupra vieţii omeneşti în următorii 30 de ani?

Biologia sintetică
2 (22.2%)
Folosirea nanoroboţilor în medicină
4 (44.4%)
Folosirea conexiunilor digitale pentru acţiunea la distanţă
0 (0%)
Softul de traducere între limbile planetei
1 (11.1%)
Maşinile care vor avea conştiinţă
2 (22.2%)

Numărul total de membrii care au votat: 5

Votare închisă: Iunie 01, 2011, 06:16:01 PM

zodiak

Nu cred in nici una din cele de mai sus.
In urmatorii 30 de ani in mod sigur toti vom fi conectati mereu la retea prin ochelari similari celor de soare, scosi pe piata in Japonia din 2008, fie cu niste mini proiectoare adezive de marimea unui bob de orez ce se vor lipi pe orbita langa pleoapa, fie si mai si poate in 30 de ani vor reusi sa stabileasca interfata perfecta direct pe terminatile nervoase de la degetele mainii drepte printr-un cip sub dermic si o legatura wirelles la o bratara apoi la retea...

In afara de acestea realitatea virtuala va deveni identica cu realitatea exterioara.

Daca petrolistii ne vor lasa in pace in sfarsit, atunci o sa apara aproape instantaneu producatorii individuali de bio-gaz lichefiat, mini-zepeline tip aripa portanta, moto-triciclete cu habitaclu inchis, plasticurile indestructibile hiper-izolante ce vor conduce la casele-nave zburatoare si serele gonflabile perfecte.

Medicina se va face prin reteaua retelelor, cam toate analizele prin retea si un tricorder-tester universal personal, iar unele interventii chirurgicale printr-un micro-robot cumparat de la colt de strada, va fi o medicima 90% non-invaziva.

puriu

In urmatorii 30 de ani multe din tehnologiile actuale se vor pierde, asa cum s-au pierdut cele din anii '60 (oameni pe Luna, supersonice de pasageri). Va scadea consumul mondial de energie si de resurse minerale precum si volumul transporturilor. Se vor dezvolta tehnologia informatiei, tehnicile medicale si cele de obtinere a produselor alimentare, toate ca urmare a problemelor legate de suprapopularea si de poluarea planetei.

virgil 48

Citat din: puriu din Iunie 15, 2012, 07:44:55 AM
In urmatorii 30 de ani multe din tehnologiile actuale se vor pierde, asa cum s-au pierdut cele din anii '60 (oameni pe Luna, supersonice de pasageri).
Asa ti se pare, ca s-au pierdut? Poate au trecut in asteptare.
Citat
Va scadea consumul mondial de energie si de resurse minerale precum si volumul transporturilor. Se vor dezvolta tehnologia informatiei, tehnicile medicale si cele de obtinere a produselor alimentare, toate ca urmare a problemelor legate de suprapopularea si de poluarea planetei.
Asta este varianta optimista, cand lacomia feroce si nepasarea au pierdut partida. Crezi in ea?

puriu

Tehnologiile depasite sau care nu mai sunt necesare au disparut de la sine. Sub ochii mei au disparut calculatoarele mecanice, cele analogice si locomotivele cu aburi. In prezent asistam la disparitia display-urilor cu tub catodic, a magnetofoanelor si a lampilor cu incandescenta. Noile tehnologii sunt tot mai departe de oameni, care nu-si mai pot repara singuri electrocasnicele si automobilele, de exemplu. Motivatiile puternice, cum a fost razboiul rece, au impins dezvoltarea tehnologica pe directii ce nu mai sunt actuale si care vor disparea inevitabil. Bombele informatice le vor inlocui pe cele clasice, iar manipularea prin Internet va inlocui parasutarea de manifeste.

MariS

Întrebare:    Ce tehnologie va avea cel mai mare impact asupra vieţii omeneşti în următorii 30 de ani?  (Votare încheiată: Iunie 01, 2011, 05:16:01 )

Raspuns: cred ca inteligenta artificiala, robotica si sistemele inteligente.
Robotii cu constiinta, daca vor veni, vor fi ultima faza a omenirii. Un robot cu constiinta si care nu greseste niciodata nu va suporta mult timp oameni care fac greseli si .. mai ales, mai ales .. oameni fara constiinta!

HarapAlb

Fara indoiala cel mai mare impact il va avea nano-stiinta (nanoparticule, nanostructuri, nanomateriale etc.).
Cred ca inteligenta artificiala mai are de asteptat.

Sieglind

#21
Citat din: HarapAlb din Iunie 24, 2012, 09:18:30 PM
Fara indoiala cel mai mare impact il va avea nano-stiinta (nanoparticule, nanostructuri, nanomateriale etc.).
Cred ca inteligenta artificiala mai are de asteptat.

Şi eu cred la fel.
În schimb, pariez pe iBrain şi orice altă tehnologie care ar permite "recunoaşterea activităţii creierului" (to "read a person's mind") nu doar în scop medical (ceea ce-i deja extraordinar!), ci şi pentru realizarea unei "simbioze" între inteligenţa umană şi cea artificială.

http://www.telegraph.co.uk/science/stephen-hawking/9352358/Scientists-developing-device-to-hack-into-brain-of-Stephen-Hawking.html  

În folosul capacităţii de prelucrare a informaţiei, desigur, altminteri există şi scenarii (transumanismul, de pildă) care implică serioase probleme etice.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Transumanism  

Posibilitatea unor evoluţii gen "Brave New World" poate fi însă contracarată prin instrumente juridice, aşa cum a făcut-o Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene, care interzice în mod expres clonarea fiinţelor umane în scopul reproducerii - Articolul 3 (2) lit. d).

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:083:0389:0403:ro:PDF


MariS

Citat din: Sieglind din Iunie 25, 2012, 01:00:49 PM

Posibilitatea unor evoluţii gen "Brave New World" poate fi însă contracarată prin instrumente juridice, aşa cum a făcut-o Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene, care interzice în mod expres clonarea fiinţelor umane în scopul reproducerii - Articolul 3 (2) lit. d).



Daca crezi asta esti o fiinta angelica (adica inocenta) Sieglind! Pai legile sunt facute ca sa poata fi incalcate ... si uneori chiar de cei care le fac ...!

Sieglind

#23
Citat din: MariS din Iunie 25, 2012, 09:06:26 PM
Citat din: Sieglind din Iunie 25, 2012, 01:00:49 PM

Posibilitatea unor evoluţii gen "Brave New World" poate fi însă contracarată prin instrumente juridice, aşa cum a făcut-o Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene, care interzice în mod expres clonarea fiinţelor umane în scopul reproducerii - Articolul 3 (2) lit. d).



Daca crezi asta esti o fiinta angelica (adica inocenta) Sieglind! Pai legile sunt facute ca sa poata fi incalcate ... si uneori chiar de cei care le fac ...!

Cu toată sinceritatea şi fără nicio nuanţă ironică, te întreb:
- ai citit Brave New World (Aldous Huxley) ca să ştii la ce anume mă refer?
- ai cunoştinţă de vreun experiment de clonare umană reproductivă realizat în vreunul din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene?
- există vreo diferenţă în ceea ce priveşte organul care sancţionează încălcarea legii interne // a unor tratate şi convenţii internaţionale (Tratate constitutive U.E., sistemul CEDO)? dar în privinţa sancţiunilor?
- dacă legile sunt făcute pentru a fi încălcate, noi de ce să le mai respectăm? începem cu Regulamentul forumului?

MariS

Citat din: Sieglind din Iunie 25, 2012, 09:21:00 PM
Citat din: MariS din Iunie 25, 2012, 09:06:26 PM
Citat din: Sieglind din Iunie 25, 2012, 01:00:49 PM

Posibilitatea unor evoluţii gen "Brave New World" poate fi însă contracarată prin instrumente juridice, aşa cum a făcut-o Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene, care interzice în mod expres clonarea fiinţelor umane în scopul reproducerii - Articolul 3 (2) lit. d).



Daca crezi asta esti o fiinta angelica (adica inocenta) Sieglind! Pai legile sunt facute ca sa poata fi incalcate ... si uneori chiar de cei care le fac ...!

Cu toată sinceritatea şi fără nicio nuanţă ironică, te întreb:
- ai citit Brave New World (Aldous Huxley) ca să ştii la ce anume mă refer?
- ai cunoştinţă de vreun experiment de clonare umană reproductivă realizat în vreunul din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene?
- există vreo diferenţă în ceea ce priveşte organul care sancţionează încălcarea legii interne // a unor tratate şi convenţii internaţionale (Tratate constitutive U.E., sistemul CEDO)? dar în privinţa sancţiunilor?
- dacă legile sunt făcute pentru a fi încălcate, noi de ce să le mai respectăm? începem cu Regulamentul forumului?

Bune intrebari! Ma dau batut...
Scuze daca ti-am produs neplaceri.

Sieglind

#25
Citat din: MariS din Iunie 25, 2012, 09:41:42 PM
Ma dau batut...

Nu am vrut asta.  :)
Şi nu m-ai necăjit deloc: progresul tehnologic trebuie însoţit de nişte garanţii. E important să le cunoaştem - ca să ştim ce putem pretinde.