Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O abordare diferită a teoriei particulelor elementare

Creat de Scientia, Martie 31, 2011, 07:43:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 19, 2011, 09:18:32 PM
Multumesc si pentru atit. Desi nu ai comentat toate afirmatiile mele. Nici pe cele cit de cit importante.
Inteleg ca sunt niste pareri personale la care nu renunti asa usor, deci nu vad ce ar fi de comentat (constructiv). Ca sa-ti faci o idee, am gasit un articol care trateaza o ipotetica structura interna a electronului: Gravity beyond quantum theory: Electron as a closed heterotic string, mai era un articol pe aceeasi tema mentionat de Cristi Presura, cauta  referinta pe forum. Dupa cum vezi nu se bazeaza pe concepte introduse pe la 1900.

Teodor Sarbu

Mulţumesc HarapAlb. Consider că există asemănări între ceea ce spun eu şi articolul menţionat, dar şi mari deosebiri. Nu intru în amănunte. Efectul Compton consider că vine în sprijinul afirmaţiilor mele. În principiu nu contrazic teoria cuantică, dar vin cu o explicaţie logică, după mine, pentru foarte multe experimente şi efecte deja observate. Amintesc nu numai de efectul Compton dar şi de transformarea unei cuante de lumină, cu o energie suficient de mare, într-o pereche electron-pozitron, în apropierea unui nucleu de exemplu. Şi aceasta are o explicaţie simplă fără să fac apel la o teorie de genul că în spaţiu se generează în permanenţă perechi particule-antiparticule care se anihilează imediat. Mi s-a părut o prostie.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 21, 2011, 11:47:59 AM
Consider că există asemănări între ceea ce spun eu şi articolul menţionat, dar şi mari deosebiri.
E o singura asemanare, incercarea de a construi o stuctura interna a electronului.

Teodor Sarbu

Trebuie sa-ti multumesc din nou HarapAb. Deci in final, chiar daca nu am dreptate, teoria mea este originala. Mai mult sau mai putin probabil.

Teodor Sarbu

Apropo HarapAlb si teoria cuarcurilor si altele au incercat si incearca sa construiasca o structura a particulelor? A particulelor si nu numai a electronului asa cum incerc si eu.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 26, 2011, 04:43:09 PM
Apropo HarapAlb si teoria cuarcurilor si altele au incercat si incearca sa construiasca o structura a particulelor?
Nu stiu, cauta si tu in sectiunea de fizica energiilor inalte la www.arxiv.org poate gasesti ceva.

Teodor Sarbu

Multumesc HarapAlb. Dar pina rasfoiesc eu multitudinea de articole, poate stii tu daca se mai foloseste notiunea de spin izotopic si de numar leptonic? Nu cred ca are mare importanta doar o mica curiozitate.