Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

S-a relansat revista Stiinta si Tehnica

Creat de Adi, Martie 31, 2011, 04:45:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Wtf. Mai nou S&T apare ca supliment la Libertatea?

Eu pot vedea comentariile, nu știu de ce lui HarapAlb nu-i merg. Oricum, uite un copy-paste la cel mai edificator, postat de un user cu numele Atila Nyerges:

CitatDragii mei, ma bucur ca ati postat textul original al FBI. Asa putem vedea cu totii ca este de fapt o nota informativa in care ofiterul respectiv cita un investigator Air Force. Documentul nu contine vreo dovada per se. Nu este corect sa folosesti citarea unei barfe ca dovada a veridicitatii ei!

Ca notă de subsol, ar fi util dacă s-ar putea posta comentarii fără să ai cont pe Facebook, așa ca pentru ăștia mai antisociali, că n-o să mă apuc să-mi fac cont pe-acolo numai ca să comentez știri cu extratereștri  ;D.

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 12, 2011, 06:02:31 AM
Wtf. Mai nou S&T apare ca supliment la Libertatea?

Poti detalia? Adevarul si Libertatea sunt in trusturi diferite, asadar poate e o confuzie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

#62
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 12, 2011, 06:02:31 AM
Ca notă de subsol, ar fi util dacă s-ar putea posta comentarii fără să ai cont pe Facebook, așa ca pentru ăștia mai antisociali, că n-o să mă apuc să-mi fac cont pe-acolo numai ca să comentez știri cu extratereștri  ;D.

Din acest punct de vedere lucrurile sunt clare si au vorbit editorii despre ele inca din ziua (re)lansarii. Este un site si probabil si o revista pentru "generatia facebook". Or fi considerat ei ca astfel vor avea parte in mod automat de o expunere extraordinara prin intermediul facebook. Plus ca merg pe varianta aia cu bifarea implicita a optiunii "Post to facebook", atunci cand utilizatorul scrie un comentariu, optiune pe care am vazut-o si pe la case mai mari, asa ca nu ma mai mira...Eu, ca si Alexandru, prefer sa pot posta fara sa ma complic cu vreo alta platforma, mai ales una de socializare...

In cazul platformei online banuiesc ca au cumparat ori adaptat (nu prea mi-e clar cum functioneaza) o aplicatie de la facebook. Cum unii isi seteaza browserele sa nu ruleze aplicatii de acest gen, nu neaparat originand dinspre facebook (lucru care nu este deloc rau, daca e sa ma iau dupa ce mai citesc prin diverse locuri pe internet, atat din punct de vedere al securitatii informatice, cat si al protejarii intimitatii online), probabil ca nu vor avea acces la toate optiunile de pe acolo. Ma gandesc ca asta ar putea fi o explicatie pentru problemele lui Harapalb, ori poate o perioada de nefunctionare a facebook-ului, cum a fost cazul ieri pentru ceva vreme...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

cristi

#63
observatia cu facebook e corecta, poate de asta nu merg comentariile. Eu m-am plans la ei de optiunea implicita (ce prostie mare sa existe!) si se pare ca pot schimba ei optiunea implicita pentru fiecare utilizator ca la mine nu mai e :) generatie facebook inseamna ca nevasta-mea poate vedea pe unde navighez?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Aprilie 12, 2011, 06:09:34 AM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 12, 2011, 06:02:31 AM
Wtf. Mai nou S&T apare ca supliment la Libertatea?

Poti detalia? Adevarul si Libertatea sunt in trusturi diferite, asadar poate e o confuzie.

Eram ironic  ;D. Materialul acela e mai degrabă potrivit pentru un ziar ca Libertatea decât pentru o revistă de știință.

Citat din: morpheus din Aprilie 12, 2011, 06:56:05 AM
In cazul platformei online banuiesc ca au cumparat ori adaptat (nu prea mi-e clar cum functioneaza) o aplicatie de la facebook. Cum unii isi seteaza browserele sa nu ruleze aplicatii de acest gen, nu neaparat originand dinspre facebook (lucru care nu este deloc, daca e sa ma iau dupa ce mai citesc prin diverse locuri pe internet, atat din punct de vedere al securitatii informatice, cat si al protejarii intimitatii online), probabil ca nu vor avea acces la toate optiunile de pe acolo. Ma gandesc ca asta ar putea fi o explicatie pentru problemele lui Harapalb, ori poate o perioada de nefunctionare a facebook-ului, cum a fost cazul ieri pentru ceva vreme...

Probabil folosesc OpenID sau ceva asemănător, astfel încât să fie nevoie de logare pentru a putea posta, protejându-se astfel de spambots, dar fără să fie nevoie sa păstreze ei o bază de date cu utilizatori. Mie mi se pare o prostie, o fi o revistă pentru generațai facebook dar, una la mână, nu toată lumea are cont pe facebook (ok, suntem cam în minoritate...) și a doua la mână, o asemenea platformă are mereu astfel de probleme. Orice CMS mai răsărit permite folosirea OpenID cu o gamă largă de provideri (inclusiv Google și Wordpress) sau un captcha mai de Doamne-ajută pentru comentarii fără a fi nevoie de login și protecție la spam.

Adi

Hmm, credeam ca am pus aici azi un post despre un review la primul numar din Stiinta si Tehnica realizat de Lucian Ancu. Poate am vrut sa fac si am uitat sa fac, sau poate am facut dar in alt post. Daca da, rog moderatorii sa uneasca toate topicurile despre Stiinta si Tehnica in unul singur si sa il mute de unde e acum (aici) la topicul despre publicatii de stiinta in limba romana ce merita promovate.

http://www.blog.lucianshome.nl/2011/04/dupa-12-ani-stiinta-si-tehnica/

Bun, acum o alta stire. A fost anuntat azi pe blogul Stiinta si Tehnica ca noul numar va fi lansat pe 2 mai. Numarul are deja o prezentare video pe youtube, precum si o descriere in text de catre Ulieru.

http://www.stiintasitehnica.com/revista-tiin-a-tehnica--numarul-2_197.html

Eu unul sunt dezamagit ca au folosit sintagma "sfarsitul lumii", ba inca pe coperta! Am comentat despre ea pe facebook la "Stiinta Azi".

Citat din: Adi
Dupa parerea mea, nu este stiintifica exprimarea de "sfarsitul lumii". Eu prin "sfarsitul lumii" inteleg "sfarsitul Universului". Deci chiar daca s-ar evapora intreaga planeta Pamant tot nu ar fi "sfarsitul lumii". Daca ne referim la sfarsitul speciei umane, nici una din provocari nu va face sa dispara specia umana: nici accidente nucleare, nici schimbari climatice. Tot vor ramane grupuri umane izolate. De ce exprima Stiinta si Tehnica ca un tabloid? Macar e bine ca tot apare. Sa vedem insa daca va deveni pana la urma o revista de stiinta. Deocamdata, asa cum au comentat blogurile, e o revista pe un sfert de pseudostiinta si pe un sfert de poze si abia pe doua sferturi de stiinta.

Voi ce credeti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Ca in multe alte cazuri, expresia 'sfarsitul lumii' inseamna pentru fiecare altceva. Am auzit si interpretarea cum ca ar insemna "sfarstiul lumii asa cum o cunoastem acum" (adica o schimbare a lumii), ceea ce, in fond, se intampla in fiecare moment.  :D

La un moment dat, dupa atatea prorociri despre "sfarsitul lumii", daca nu mergem pe aceasta interpretare amintita de mine, incepe sa devina prorocirile false, ceea ce pentru prea multi e inacceptabil. ;)

In plus, expresia 'sfarsitul lumii' vinde foarte bine, intr-o lume mercantila ca a noastra e ceva de asteptat...

e-
Don't believe everything you think.

Scientia

Cei de la Ştiinţă şi Tehnică vor să vândă revista. Ca orice editor, îşi imaginează cum trebuie să arate coperta ca să atragă privirile trecătorilor. Iar titlurile despre sfârşitul lumii atrag mereu. Sigur, ele sunt în Libertatea la două zile. Dar într-o revistă de ştiinţă are alt farmec...
Eu nu aş fi aşa supărat pe amănuntul ăsta. Să vedem conţinutul.

::M.

Madalin

Da, titlul mi se pare bun din punct de vedere al marketingului. E normal să aleagă subiecte care atrag cititorii, în mare parte nu foarte familiarizați cu cercetarea științifică. Sper să demistifice măcar o parte din prostiile cu 2012.

morpheus

Citat din: Madalin din Aprilie 29, 2011, 01:23:22 PM
Da, titlul mi se pare bun din punct de vedere al marketingului. E normal să aleagă subiecte care atrag cititorii, în mare parte nu foarte familiarizați cu cercetarea științifică. Sper să demistifice măcar o parte din prostiile cu 2012.

Le-or demistifica ei, dar tinta in Romania e un public foarte mic, in majoritate (sper) deja "vaccinat". Asa ca, la ce bun?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Ma bucur sa vad asa de multe opinii! Ca o completare, mi-a raspuns pe facebook Tincuta Baltag, sefa de la fundatia Dinu Patriciu, care fundatie editeaza revista, ca numarul al doilea va avea tiraj tot de 15.000, chiar daca primul tiraj s-a terminat tot. Zice ca intai trebuie sa vada tirajul real, adica cate reviste sunt intoarse inapoi, nevandute. Dar daca se vor vinde tot 15.000? Si continua asa 6 luni, tot nu vor stii care e cererea reala, ci doar ca e mai mare de 15.000. Nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro