Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

S-a relansat revista Stiinta si Tehnica

Creat de Adi, Martie 31, 2011, 04:45:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Cea mai mare revista de stiinta din Romania, inceputa imediat dupa venirea comunismului in Romania, finantata de la bugetul de stat timp de 40 de ani in comunism si apoi lasata de izbelista timp de 20 de ani de capitalism, a fost cumparata acum de trustul Adevarul si relansata. Astazi a fost lansarea oficiala si la chiscuri apare luni la pretul de 8,8 lei si un tiraj de 15.000 de exemplare.

http://www.adevarul.ro/actualitate/tech_and_it/Fundatia-Patriciu-Adevarul-Stiinta-Tehnica_0_454154751.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

#1
CitatŞtiinţă & Tehnică îşi propune să vină în fiecare lună cu cel puţin 5 materiale originale, exclusive, în premieră pentru România.

Deci isi propun lunar 5 materiale originale si in exclusivitate ptr Romania.

Cam ce o insemna asta? Ca sunt rezultate care provin din cercetarea romaneasca?

Ca editorialistii scriu si pe la reviste de popular science de pe afara, dar nu si aceste materiale?

Mie nu mi-e clar ... si nici chestia cu in premiera ptr. Romania nu imi suna limpede...


Si atunci, ce se intampla cu restul de materiale?

Nu sunt originale sau nu sunt in exclusivitate?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Bune intrebari. Dar banuiesc urmatorul raspuns.

Daca luna asta e stire mare in toata presa romaneasca despre LHC, atunci o vor analiza si ei. Dar in plus vor avea si un articol de investigatie despre cercetarea romaneasca, sau contruirea unui laborator la noi (precum laserul ELI), adica un articol pe o tematica care nu va aparea atunci la nimeni altcineva (spera ei).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

#3
Oricum prezentarea de pe Adevarul suna interesant.

Chiar m-am intalnit recent cu un vechi prieten, colectionar de articole din vechea S&T.
Mi-a aratat o serie de "taieturi", articole de dinainte de 89 care ii atrasesera atentia si pe care le-a pastrat pentru viitor.
Am fost surprins sa descopar ca existau si atunci genul de articole cu iz putin senzationalist, care dadeau savoare revistei...Se scria bine si, desi multe stiri veneau dinspre URSS, exista o tinuta a scriiturii care cred ca ar face fata si astazi concurentei cu ceea ce e prin vest in domeniul popularizarii stiintei.

Asta si apropos de paralela ta intre evolutia revistei pe vremea comunistilor si pe cea a capitalismului nostru foarte original...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Am scris si eu un articol in Stiinta si Tehnica acum vreo 2 ani, cand se faceau 60 de ani de la aparitia revistei. Cred ca a fost ultimul sau penultimul numar care efectiv a aparut si cel putin eu am scris gratuit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Citat din: Adi din Martie 31, 2011, 06:50:15 PM
Cred ca a fost ultimul sau penultimul numar care efectiv a aparut

Deci in afara de site-ul care mai era din cand in cand actualizat, nu mai exista nimic, nu? Nu se mai tipareste de ceva ani, inteleg...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

mircea_p

Citat din: morpheus din Martie 31, 2011, 05:50:35 PM
CitatŞtiinţă & Tehnică îşi propune să vină în fiecare lună cu cel puţin 5 materiale originale, exclusive, în premieră pentru România.

Deci isi propun lunar 5 materiale originale si in exclusivitate ptr Romania.

Cam ce o insemna asta? Ca sunt rezultate care provin din cercetarea romaneasca?

Cred ca pentru jurnalisti "exclusivitatea" se refera la faptul ca ei sant singurii care publica stirea respectiva.
Specificand ca e exclusivitate pentru Romania ar insemna ca vor fi singurii din Romania (si nu din lume) care sa publice materialul respectiv.
Deci ar putea insemna ca cel putin doua articole vor fi copiate din reviste straine si nu romanesti. ;)

Adi

Citat din: morpheus din Martie 31, 2011, 07:00:10 PM
Citat din: Adi din Martie 31, 2011, 06:50:15 PM
Cred ca a fost ultimul sau penultimul numar care efectiv a aparut

Deci in afara de site-ul care mai era din cand in cand actualizat, nu mai exista nimic, nu? Nu se mai tipareste de ceva ani, inteleg...

Dupa 1990 Cristian Roman a fost redactor-sef la revista in regim de voluntar. Pana in 1990 revista era a ministerului (tineretului, cred) si se dadea in 200.000 de exemplare in toata tara si pe langa avea cercuri de elevi pe diferite teme (modelism, astronomie, etc). Dupa Revolutie a intrat in sistem privat (nu imi e clar dar a luat-o Mironov cu numele, cred) si a stat asa mergand in inertie si din ce in ce mai prost, redatorul sef lucrand ca voluntar, oamenii ce scriau tot asa voluntari, pana cand de vreo 2 ani nu mai aparea chiar deloc, iar inainte aparea la vreo 6 luni. Eu chiar am platit un abonament la ea pentru scoala si apoi revista nu a mai aparut, desigur fara a mai primii banii inapoi. De cativa ani Cristian Roman face emisiuni TV, ca angajat al TVRM, unde se pare ca lucreaza si Mironov. Deci nu imi e clar daca Minorov e patron sau asociat la TVRM. TVRM e de fapt a universitatii Spiru Haret. Ce e clar e ca unde a fost, nu s-a investit in ea, dar cineva a avut legal brandul Stiinta si Tehnica. Care brand a fost acum cumparat acum de Adevarul, dar care va face o revista cum si-o doresc ei. Redactorul-sef cel nou e de la ei, vad, iar Cristian Roman si Alexandru Mironov au fost tinututi ca senior editors. Vad ca in articol se zice ca vor avea si multe poze, probabil pentru a fi un concurent la National Geographic. Dar nu cred ca s-a pus vreodata vorba ca ar copia articole. Ci ca, ca si orice revista, ar aborsa subiecte la moda atunci, pe care le mai abordeaza si altii, dar scrise in cuvintele lor proprii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

#8
Adi, daca nu ma insel (si nu cred), Marc Ulieriu, noul redactor sef de la Stiinta si Tehnica, a fost redactor sef la Descopera.
Este probabil acelasi individ cu care te-ai certat tu aici:

http://blog.descopera.ro/?p=978


Daca el este, atunci este clar ca noua Stiinta si Tehnica va fi un fel de Descopera sau National Geographic. Bajatu cu bani (scuze ca i-am uitat numele, parca patriciu) a cumparat brandul, a vazut nisa (aproape nimic pe stiinta in ro) si a decis sa isi incerce norocul. S-ar putea sa mearga, desi probabil ca nu a auzit de vorba lui cristian tudor popescu: "jurnalismul de stiinta este la noi nisa nisei!" Asa ca, previzionand putin, eu zic sa iti activezi din nou Jandarmul, tare ma tem ca avand la carma pe Marc Ulieriu strategia va fi cea de la Descopera: senzationalul...

Si un PS, care e parerea voastra referitor la viitorul portalurilor de stiinta, ca cel de fata? Experienta mea este ca cei ce le tin in viata depun eforturi mari, dar ca totusi mor pentru ca nu sunt fiabile financiar (cand apar copii nu mai e timp pentru pasiuni, etc...). Strategia lui ala cu bani (iar i-am uitat numele) poate e proasta, insa e directa: vedem daca financiar merge, daca nu asta e, inchidem...

am vazut videoul de la articolul de pe adevarul, e acelasi marc ulieriu de la cearta cu adi de pe blog...
se mai intrevede chestia cu onlineul, cum ca ar vrea sa atraga forumustii bagandu-se tare pe facebook...
se mai vede cum marc citeste de pe foaie, ma intreb oare nu putea vorbi deschis?
si mai ramane observatia cum patriciu a reactivat stiinta si tehnica pentru nume, si nu descopera (poate ca e la altii si nu il poate cumpara) sau, de ce nu, onlineurile de succes ca cel de aici de la scientia...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

cristi

autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

morpheus

#10
Citat din: cristi din Aprilie 04, 2011, 12:37:02 AM
aici este sumarul revistei;
http://revista-galileo.ro/wp-content/uploads/2011/03/ST1-sumar.jpg
dupa cum anticipam, o copie Descopera...

sunt totusi curios sa citesc materialele alea (parca ziceau ceva de 5 pe luna) originale si in exclusivitate si premiera pe tara...din titlurile de acolo nu reiese nimic de genul asta...nu ca am vreo asteptare, e doar pura curiozitate
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Buna Cristi, ma bucura sa aflu informatii noi pe tema asta. Sa le iau pe rand. Deci Marcu Ulieru il cheama pe cel cu care m-am certat pentru articolele slabe de stiinta de la Descopera.ro. Pai daca el este redactorul sef al mai mare de la Stiinta si Tehnica, putem trage mai multe ipoteze plauzibile: In primul rand, ca eu nu voi reusi sa public un articol acolo, ca pe vremea cand scriam gratuit pentru Stiinta si Tehnica (e drept ca doar un articol am scris, dar a fost publicat in editia de 60 de ani de existenta). In al doilea rand, Ulieru a plecat de la Descopera.ro, desi a fost seful pe acolo. Oare de ce a facut asta? Nu mai merge Descopera.ro? Vad ca siteul e inca activ cu vreo 23 de mii de cititori unici pe zi. Sau poate ii era dor de revista scrisa? Din ce imi aduc aminte din vremea cand urmaream atent orice misca in presa romaneasca de stiinte acum cativa ani, Descopera.ro apartinea si apartine de trustul Media Pro (care mai are Pro TV si ziarul Gandul) si la inceput a fost revista scrisa, dar care a fost inchisa de mai marii de la Media Pro desi era pe profit. Cica desi avea profit, nu avea profit suficient de mare si au inchis-o. Eu sincer nu am inteles niciodata gandirea asta capitalista. Mai, si daca ai profit zero, dupa ce platesti inapoi datoria la banca pe anul ala, esti castigat, caci ai creat locuri de munca. Atat si e suficient. Cum sa inchizi ceva ca nu are profit suficient? In fine, au inchis-o si au continuat-o pe net. Poate lui Ulieru ii e era dor sa scrie (jurnalismul adevarat e pe print, desi nici el nu e jurnalist de profesie). Si daca Patriciu i-a facut o oferta buna, a acceptat-o. Ce mi se pare interesant e ca l-au pus pe el sef peste Cristian Roman si Alexandru Mironov, desi cei din urma chiar sunt jurnalisti de stiinta. Poate pentru ca ei sunt de scoala veche si el are mai multa experienta cu new media si in general cu o revista de tip Descopera. Si da, ajungem la tematica. E clar ca Patriciu face lucruri bune prin fundatia sa educationala si ca in general sa faca si bine. Dar in acelasi timp cel mai important ii e profitul. Nu va putea face profit doar din stiinta pura. Cred ca nu vor avea de ales decat sa faca gen Descopera si National Geographic. Acum un concurent la National Geographic nu ar fi rau. M-am uitat pe sumarul aratat de tine si articolele sunt interesante. Imi place istoria stiintei (antici, Gagarin), popularizarea stiintei (cuantica, antropologie). E drept ca au si din IT, ca deh, e interes azi si face parte din stiinta. Cred ca unul din articolele la care se refera ei prin in exclusivitate pentru Romania intra articolul in care cei de la Vanatorii de Mituri le dau lor interviu. Totusi, cu Cristian Roman si Mironov in redactie, nu cred ca vor fi articole de calitate execrabila, asa cum erau la Descopera.ro. Asa ca sunt optimist si abia astept sa citesc si eu primul numar.

Cat priveste intrebarea ta care e solutia pentru siteurile de tipul bloguri de stiinta, chiar nu stiu care e solutia. Tu ai fost primul si ai creat un avant de un an de zile si apoi l-ai trecut practice pe linie moarta. Eu am preluat ideea de la tine si am tinut 3 ani dupa care l-am trecut pe linie moarta. Cei de la Scientia.ro au luat ideea noastra si au facut si ei siteul lor, iar acum eu le-am dat lor materialele mele si te incuranjez si pe tine sa o faci la fel. Chiar nu merita sa fie mai multe siteuri diferite, sa fie unul si bun, mai ales ca acum ei il tin pe cheltuiala si efortul lor, iar la schimb castiga de pe urma articolelor noastre. Pana la urma toti am fost si suntem non profit si voluntari, iar publicul roman e bine sa aiba un singur loc unde sa mearga sa caute articole de calitate si un forum de calitate. Eu unul simt acum nevoia sa ma trag o perioada sa invat eu lucruri noi pentru mine, caci de 3-4 ani de zile mai ales am oferit Romaniei din ce invatasem deja.

Deci pana la urma, se reduce totul la timp, iar timpul la bani si la cariera. Ulieru, Roman si Mironov isi permit sa faca popularizarea stiintei toata ziua ca ei pentru asta iau bani si asta le e cariera. Eu iau bani si am cariera in cercetarea, nu in popularizarea stiintei. La fel si tu. Tu in plus ai si familie si copii.

Asa ca in concluzie, e bine ca a bagat Patriciu bani in Stiinta si Tehnica. E pacat insa ca o opera asa frumoasa a tineretului comunism va fi tarata in noroiul capitalismului cu singurul scop de a face bani. Dar asta e lumea de astazi, ce sa ii faci ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

In al doilea rand, Ulieru a plecat de la Descopera.ro, desi a fost seful pe acolo. Oare de ce a facut asta? Nu mai merge Descopera.ro?
Pentru ca e mai bine platit. Probabil ca Patriciu a vrut sa cumpere Descopera, a costat prea mult, l-a luat pe Marc si a cumparat apoi Stiinta si tehnica
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

cristi

http://www.stiintasitehnica.com/nanotehnologie-pentru-cresterea-puterii-bateriilor_41.html
Aici este un articol al lui Marc Ulieriu, publicat azi...
E scris tipic de cineva care nu stie despre ce vorbeste, de aceea ni se spune CE se face, dar nu si CUM si mai ales DE CE...
Apoi avem
http://www.stiintasitehnica.com/o-gaura-neagra-de-cinci-ori-mai-mare-decat-soarele_50.html
unde ni se spune ca o gaura neagra este mai MARE decat Soarele, decat mai GREA...
apoi titluri care nu se justifica
http://www.stiintasitehnica.com/in-viitor-am-putea-avea-creiere-computerizate_17.html
iar cat de surse, cele mai multe sunt preluate din DailyMail... probabil ca la asta se refereau cand ziceau ca 5 dintre articole sunt originale, restul sunt pur si simplu traduse... numai putin

din
http://www.stiintasitehnica.com/o-gaura-neagra-de-cinci-ori-mai-mare-decat-soarele_50.html
CitatSistemele binare cu raze X sunt sisteme stelare compuse dintr-un obiect ceresc compact (care poate fi atât o stea de neutroni, cât și o gaură neagră) și o stea normală. Obiectul compact aspiră materie din stea și își mărește treptat masa printr-un proces de absorbție denumit concrețiune. Se cunosc doar 20 de sisteme binare alcătuite dintr-o gaură neagră, față de o populație estimată la 5.000 doar în Calea Lactee.
si varianta orginala de la sursa:
http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=99254&CultureCode=en
CitatX-ray binaries are stellar systems composed by a compact object (which may be a neutron star or a black hole) and a 'normal' star. The compact object sucks matter out of the star and adds it slowly to its own mass, through a spiral disc formed around it. This process of absorption is known as acretion. Only 20 binary systems, out of an estimated population of around 5,000 within our Galaxy, are known to contain a black hole.
si eroarea din titlu acum se explica, deoarece titlul orginal era;
CitatBlack Hole more than five times greater in mass than the Sun discovered
In fine, ideea de baza se vede acum: traducere cuvant cu cuvant din sursa de interes larg, de aceea lipsesc explicatiile adecvate atunci cand e cazul (vezi traducerea lui Ulieriu). La asta se mai adauga pozele (m a gandesc ca le platesc o suma de unde le iau...) apoi 4-5 articole "originale" de pe piata autohtona (gen Mironov, care are de unde sa le recicleze...) si speranta ca formatul acesta va avea succes financiar... Dupa maniera de lucru a lui Marc (vezi cum l-a facut prost pe Adi la http://blog.descopera.ro/?p=978), dupa "succesul" cu Descopera (care a fost inchis...) singura sansa reala este ca Patriciu sa ia in piept pierderile financiare pentru prestigiu (cum face fundatia...). Altfel, nu o sa dureze mult...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Wow, cristi! Mersi ca ai dat linkuri de la articolele aparute la ei recent. Nu imi vine sa cred ca au macar un singur paragraf tradus cuvant cu cuvant, ba in plus si cu greseli de traducere grosolane in titlu, sau ca acest Marc Ulieru efectiv va scrie articole. Si inca Daily Mail! Mai bine reformulezi in cuvintele tale articole de la BBC, dar luand datele (numerele, numele, explicatiile DE CE, CUM) de la ei, decat sa traduci de la Daily Mail articole care doar explica CE. Eu tot mai speram ca Ulieru va fi manager si va lasa scrisul la cei care se pricep, gen Cristian Roman si Alexandru Mironov. O sa ma uit mai atent pe articolele mentionate, dar deocamdata se pare ca Stiinta si Tehnica a fost luata de dragul brandului, dar facuta dupa banii lui Patriciu si mintea lui Ulieru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro