Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un copil de 12 ani critica teoria relativitatii a lui Einstein

Creat de Adi, Martie 30, 2011, 07:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try


I-am urmarit pe youtube si alte video-uri. Uneori interventiile mamei lui erau un pic anoying.

Desi s-a exagerat in presa chiar la modul aproape patetic(strict vorbind cam asa e), trebuie totusi subliniat ca e impresionant sa vezi un copil de 12 ani intelegind asa de multe lucruri.  De exempu a explicat chiar foarte bine integrarea prin parti si nu parea ca aplica pe dinafara/mecanic o regula ci mai degraba ca intelegea regula insasi.


A.Mot-old

Eu cred ca acest copilas are o memorie excelenta si este "indoctrinat" de cineva cu tot felul de teorii care apartin acelui cineva......Pentru ca sa para veridic a memorat excelent chiar si integrarea prin parti si alte formule memorand demonstratiile acelor formule......dar ma indoiesc ca ar intelege la aceasta varsta asa de multe si mai mult ma indoiesc ca ar putea face descoperii proprii in anumite domenii............
Adevărul Absolut Este Etern!

florin_try


Partial iti dau dreptate, e departe inca sa faca vre-o descoperire in fizica acum.

Insa din modul in care explica, parea ca intelege ce spune, si nu doar a reproduce din memorie; nu cred ca asta se poate imita.

zec

Acest pusti totusi e bolnav de o boala care creeaza o capacitate de memorare mare dar nu si de procesare.Probabil ca partial intelege o particica mica dar in niciun caz ceea ce explica el.
Teoria mea asupra acestor mici "genii" este in fapt ca sunt doar niste enciclopedii.Trebuie sa fim constienti de faptul ca nimeni nu se naste invatat de aceea cred ca acest pusti in fapt nu face decat sa imita sau sa copieze pe cineva sau ceva cand vorbeste de domenii de nivel superior sau liceu in ultimi ani.Legat de iq poate ca pustiul are un anumit iq dar sincer mai degraba e vorba aici de iq la cat de receptiv este nu la cat de constructiv.

sicmar

Citat din: zec din Martie 31, 2011, 01:25:21 PM
Acest pusti totusi e bolnav de o boala care creeaza o capacitate de memorare mare dar nu si de procesare.

Boala este sindromul Asperger. Fără cunoştinţe medicale fiind, mă abţin de la alte comentarii.
Cu toate acestea, recomand un articol: Einstein si Newton erau autisti?

Anatol

Iaca de unde eu am probleme de comunicare!, sant bolnav ca si Einstein si Newton de autistizm!!!

Electron

Mi se pare ca problema de comunicare cu tine vine de la nivelul la care cunosti tu limba romana.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Rusa o scriu inca mai rau, dar cand scriu scriu cu litere latine si ascund greselele.

styhl

   ;D ;D ;D... cu greselele gramaticale si cele de vorbire,( si eu comit un car de greseli in o propozitie). Credca is geniu si eu  ;D ;D ;D
  Copilul cela nu mai este "copil". Aceasta este o foarte mare prostie omeniasca pe care o savirsesc parintii lui. El nu mai gindeste copilarieste el nu se mai joaca etc. timpul decurge pentru el cu totul altfel in comparatie cu ceilalti copii. In prezent astfel si se practica, distrug copii inca de la gradenita si scoli cu tot felul de stiinta (majoritatea cazurilor timpenii, prostologii, nu mai spun alte cuvinte), neinchipuindusi incotro merg, si paridule ca ar fi mai "destepti". Da, poate si el mai este un geniu (nu stiu), ereditar, caci omenirea progreseaza fenomenal si nu m-as mira daca in viitorul apropiat sa mai apara o multime de astfeli de "pusti" ce ne vor rade (pe toti) in stiinta dintr-o data.
   Numai ca nu stim in cotro mergem cu progresele acestea...

Anatol


A.Mot-old

Citat din: Anatol din Aprilie 01, 2011, 12:56:33 AM
Se numesc copii indigo?!
Este o teorie autista asa zisa teorie a copiilor indigo.....Un autist a inventat aceasta teorie pentru a acoperi o boala a vreunei odrasle a vreunei persoane oficiale importantaExista copii albastri,portocalii,verzi si etc...........?
Adevărul Absolut Este Etern!