Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se mişcă centrul de masă al unei particule elementare?

Creat de Abel Cavaşi, Martie 31, 2011, 04:22:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Abel Cavaşi

Având în vedere faptul că pe un alt forum am considerat drept certitudine faptul că centrul de masă al unei particule elementare are coordonate funcţii indefinit derivabile, aş dori să ştiu în ce măsură am greşit.

Deci, se ştie astăzi cum se mişcă centrul de masă al unei particule elementare? Dacă da, descrie el o curbă netedă, continuă şi fără întoarceri bruşte?

Electron

Ce intelegi tu prin "centrul de masa al unei particule elementare"?

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

@abel:

Probabil vorbesti ***, once more, si in necunostinta de cauza.

De ce nu pui tu mina pe manualele de gimnaziu si mai apoi de liceu, ca sa incerci sa intelegi notiuni de baza?

----

Stim noi azi cum se misca electronul in jurul nucleului? Sau exista vre-o lege a naturii care ne constringe sa stim cu precizie traiectoria e- in sens clasic?

<@ florin_: ai grija la limbaj, te rog>

Electron

Citat din: florin_ din Martie 31, 2011, 05:24:31 PM
Stim noi azi cum se misca electronul in jurul nucleului?
Notiunea de orbital se preteaza cel mai bine pentru a raspunde la acest lucru, cel putin deocamdata.

CitatSau exista vre-o lege a naturii care ne constringe sa stim [...]
Cum ar putea o lege a naturii sa ne constranga sa stim ceva, orice ar fi acel ceva?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Abel, stim cu totii de teoria ta elicoidala. Dar particulelel elementare chiar sunt puncte, asadar poti intreba pe ce traiectorie se misca particula, ca sa fie mai simplu. Evident ca in absenta unei forte se misca in linie dreapta. Stiinta oficiala si noi credem asta. Tu crezi altceva. E stiut asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Martie 31, 2011, 05:45:09 PM
Dar particulelel elementare chiar sunt puncte, asadar poti intreba pe ce traiectorie se misca particula, ca sa fie mai simplu. Evident ca in absenta unei forte se misca in linie dreapta.
Adi, asta e valabil in Modelul Standard, nu?

In mecanica cuantica, unde se foloseste Principiul lui Heisenberg, nu se mai poate vorbi de "traiectorii" ale particulelor, pentru ca in nici un moment nu se stie exact unde se afla o particula data.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din Martie 31, 2011, 06:07:35 PM
Citat din: Adi din Martie 31, 2011, 05:45:09 PM
Dar particulelel elementare chiar sunt puncte, asadar poti intreba pe ce traiectorie se misca particula, ca sa fie mai simplu. Evident ca in absenta unei forte se misca in linie dreapta.
Adi, asta e valabil in Modelul Standard, nu?

In mecanica cuantica, unde se foloseste Principiul lui Heisenberg, nu se mai poate vorbi de "traiectorii" ale particulelor, pentru ca in nici un moment nu se stie exact unde se afla o particula data.

e-

Pai un quantum se comporta ori ca particula, ori ca unda, in functie de cum il observi. Cand quantumurile se deplaseaza la viteze aproapiate de viteza luminii, ca imediat dupa ce sunt produse in acceleratoare de particule, atunci sigur se comporta 99% ca si particule, adica le poti vedea traiectoria. De aceea se zice fizica particulelor elementare. La viteze mici si cand sunt foarte multe particule impreuna sau cand trec printr-o fanta apar mai ales fenomenele cuantice. Abel cred ca se refera la o particula relativista si el zice ca nu e linie dreapta, ci o elice in miscarea particulei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

Vă mulţumesc pentru răspunsuri!
Nu ştiu mai nimic în acest domeniu şi am întrebat ca să văd dacă putem aplica cumva la particulele elementare rezultatele pe care le-am găsit eu în legătură cu formulele lui Frenet.

Mă gândesc că dacă particulele elementare sunt puncte, atunci putem considera că centrul lor de masă este tocmai acolo unde sunt particulele, iar dacă particulele elementare sunt nişte nori, atunci am putea considera că centrul lor de masă ar putea fi o valoare medie a particulei într-un interval oarecare finit de timp.

Interesant este că centrul de masă al unui inel nu se află pe inel, deci mă gândesc că putem să definim cumva un centru de masă şi pentru particulele elementare. Nu ştiu cum să fac, dar mă gândesc că rezultatele privind formulele lui Frenet trebuie să poată fi cumva utilizate şi în acest domeniu. Aşa cred eu, dar poate greşesc...