Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiti de Wolfram Alpha, motorul de calcul pe net de matematica si nu numai?

Creat de Adi, Martie 27, 2011, 07:24:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Fiind pasionati de stiinta, sunt aproape sigur ca ati auzit de Wolfram Alpha, un fel de google al matematicii. Numai ca daca google are o baza de date cu rezultate care deja exista si google iti arata acele rezultate, Wolfram Alpha poate calcula rezultate noi care nu existau inainte. In special rezultate matematice. A fost creat de Stephen Wolfram, cel care a creat programul de calcul in matematica Mathematica. Ei bine, acest Wolfram Alpha are Mathematica integrat, adica are servere in spate care fac ce calcule vrei tu. De exemplu, pentru functii iti calculeaza integrale, atat definite cat si nedefinite, calculeaza derivate, face grafice si asa mai departe. Mai ales partea de integrare o gasesc foarte utila. Caci asta se face direct din browser!

De exemplu, voiam pentru cercetare sa calculez integrala unei gausiene trunchiate. Adica o gausiana cu media 1 si sigma 0.5, iar integrala intre 0.5 si 1.5. Codul pe care l-am pus in browser este acesta si il puteti pune si voi sa vedeti rezultatul.

http://bit.ly/fT2qtQ (link scurt pentru linkul lung)

La final, va invit sa spuneti daca folositi din cand in cand Wolfram Alpha si cum vi se pare. Sunt chiar curios daca il folosesc si altii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mercur

Am apelat si eu, de multe ori, la Wolfram Alpha. Nu face numai matematica, am observat ca stie si chimie: introduci formula unei substante, sau a unei reactii chimice si obtii o multime de specificatii cu privire la aceasta. Foarte util consider si Wolfram Demonstration Project, unde exista o multime de simulari interactive.

tavy

Super tare, nu știam de el.
Știam de ,,Mathematica" din facultate dar, nemaifiind în domeniu, nu am mai avut de-a face cu așa ceva.
Mulțumesc Adi.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Da, eu stiam de mult timp de Wolfram Alpha, este o minunatie, mai ales ca e online si ca nu e nevoie sa ti-l instalezi pe calculator si il poti accesa de oriunde. Dar pasionatilor de stiinta (si de matematica, in special) le-as recomanda urmatoarele programe (cu parere de rau, nu pot confirma ca merg pe Windows) : http://forums.fedoraforum.org/archive/index.php/t-62856.html - exista scurte descrieri si linkuri catre programe. Din cele de acolo am folosit =http://www.gnu.org/software/octave/doc/interpreter/Octave si Maxima, care fac aceleasi lucruri ca Wolfram Alpha, cu mentiunea ca tu iti poti defini functii ale tale pe baza celor gata implementate si iti poti usura munca.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

styhl

 ;D ;D ;D ;D, calcule de acest gen si mamuta le poate efectua. Dar de ce programul acesta nu poate calcula probleme (chiar probleme nu exercitii) ,fie din matematica, cu sens logic si foarte complicate?  ;D

Adi

Citat din: styhl din Aprilie 30, 2011, 05:48:06 PM
;D ;D ;D ;D, calcule de acest gen si mamuta le poate efectua. Dar de ce programul acesta nu poate calcula probleme (chiar probleme nu exercitii) ,fie din matematica, cu sens logic si foarte complicate?  ;D

Manuta, adica de mana, sau maimuta? In orice varianta, te inseli. Poate face calcule pe care nu le poti face de mana si desigur pe care nu le pot face maimutele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

...mamutza (bunicutza).
Pai de ce spui ca este asa de minunat acest program? Are un algoritm anumit, efectueaza anumite operatii repetitive  si atit. Dar daca il intrebi: "citi ani are Adi", spre exemplu, sau intervalele celea de integrare vor fi niste litere?

Adi

Citat din: styhl din Aprilie 30, 2011, 07:09:28 PM
...mamutza (bunicutza).

Ah! Incearca sa folosesti pe viitor cuvinte clare, nu regionalisme!

Citat din: styhl din Aprilie 30, 2011, 07:09:28 PM
Pai de ce spui ca este asa de minunat acest program? Are un algoritm anumit, efectueaza anumite operatii repetitive  si atit. Dar daca il intrebi: "citi ani are Adi", spre exemplu, sau intervalele celea de integrare vor fi niste litere?

Este minunat pentru ca iti face calcule foarte complicate care tie ti-ar lua foarte mult timp sa le faci (integrale, derivate, grafice de functii) si toate astea direct din browser pe net. Practic ai programul de matematica numit Mathematica direct in browser, fara sa fie nevoie sa il cumperi si sa il instalezi la tine pe calculator.

Serios acum, in ce clasa esti? Intelegi macar ce este o integrala, o derivata, importanta lor si ca bunica ta nu le poate calcula, ba nici macar cei mai destepti oameni din lume nu le pot calcula de mana decat in cazuri limitate?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Este foarte bun numai ca ar trebui sa dea uneori si anumite indicatii de calcul subtile (artificii).......L-am folosit si eu insa daca vrem sa invatam ceva trebuie sa apelam la el doar cand avem nevoie si oricum nu cred ca este indicat elevilor deoarece nu da modul de calcul........
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Mie unuia programele de genul ăsta îmi sunt foarte utile -- drept e că în calitate de inginer, eu am voie să trișez cu matematica  ;D. Când lucrez la ceva și dau de o integrală complicată, ultimul lucru de care îmi arde e să stau o oră încercând să prind artificiul -- de regulă o integrez cu Maxima (de care vorbea mai devreme gothik12) pentru că m-am obișnuit cu el și îl pot accesa ușor direct din Emacs. Pe urmă, dacă văd rezultatul final îmi dau eu seama cum au ajuns la el.

Desigur, pentru elevi nu cred că e cea mai bună alegere -- până în clasa a 12-a, când ideea e să înveți matematica, e util să folosești hârtia și pixu. Pe urmă, pe măsură ce îmbătrânești și nu-ți mai ies nici scăderile cu trecere peste ordin... ::)

Pe de altă parte trebuie și atenție la folosire, rezultatul furnizat nu e întotdeauna cel mai concis sau cel mai elegant pentru că programele de tipul ăsta nu prea știu să folosească notații -- mi s-a întâmplat de câteva ori să îmi dea ditamai cârnatu de formulă care, cu un pic de grijă la rezolvare, a devenit mult mai concis introducând câte o notație simplă pentru expresii care altfel complicau formula finală.

HarapAlb

Programele de calcul simbolic nu-s asa de usor de folosit, chiar daca stiu sa faca multe operatii (integrale, simplificari, descompuneri) au nevoie de ajutor din exterior. De asemenea trebuie sa fii atent la domeniul variabilelor pentru ca nu-i totuna variabila reala, pozitiva sau complexa. Practic cel care le foloseste trebuie sa invete cat de cat cum "gandeste" un astfel de program. Eu folosesc mai mult tabelele de formule cand e vorba de calculat integrale sau sume (Prudnikov sau Gradstein).

PS: de cate ori incepusem sa lucrez cu Emacs am lasat-o balta pentru ca mi se parea foarte complicat, are o curba de invatare destul de abrupta. Comanda pe care am folosit-o cel mai des a fost Ctrl-G ;D

b12mihai

Citat din: styhl din Aprilie 30, 2011, 07:09:28 PM
...mamutza (bunicutza).
Pai de ce spui ca este asa de minunat acest program? Are un algoritm anumit, efectueaza anumite operatii repetitive  si atit. Dar daca il intrebi: "citi ani are Adi", spre exemplu, sau intervalele celea de integrare vor fi niste litere?

Marile minuni pe care le fac aceste programe sunt urmatoarele:

- existenta unor algoritmi de care te tot lovesti in tot felul de probleme in cercetarea stiintifica (in fizica, in matematica, in IT, in clima etc.) gata implementati si tu trebuie sa stii de ei, ce fac, ce rezultate obtii cu ele si cum le interpretezi...

- posibilitatea ca tu sa iti definesti propriile functii care rezolva anumite probleme ale tale. Practic faci o "automatizare" a unor sarcini repetitive cu care nu merita sa iti pierzi vremea cand poti face ceva mult mai bun/mai util

Da, sa stii ca se lucreaza la proiecte de matematica simbolica (adicatelea cu "litere" cum ziceai tu). Daca te-ai fi jucat cu Maxima ai fi vazut ca daca ceri derivata unei functii (cu orice litera data, exemplu: vrei derivata lui x^x) iti va afisa derivata cu litere ( (x^x)' = x^x * (log(x) + 1) ). Propun calculul urmatoarei integrale [tex] \int_{-\infty}^{+\infty} \frac{x + 3}{x^2 + 4} dx [/tex] - pare simpla, nu? O face si "mamutza" ... te invit sa o rezolvi atat numeric (cu ajutorul unuia din programe) dar si cu "artificiu" de calcul, daca il stii (eu stiu unul pe care m-as aventura sa pariez ca este implementat in cel putin unul din programele despre care s-a discutat aici).
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

styhl

 Daca asa ma rogi. ;D
Nu am trecut la scoala calculul integralelor improprii, dar am incercat asa prin o metoda dea mea.Functia de care tu spui (se poate construi graficul, cu ajutorul derivatei pentru usurarea problemei, sau cu programul cela) .
Cu ajutorul derivatei gasim punctele critice, apoi calculam integrala definita de la primul punct critic la al doilea, ramine (-infinit;1 punct critic) si (punctu critic2;plus infinit). Aici s-ar putea de inversat functia (nustiu cum e mai precis de spus, astfel incit domeniul de definitie sa fie domeniul de valori si invers)ca in rezultat  sa primim  domeniul de definitie un interval inchis iar, domeniul de valori un interval semideschis, apoi iarasi se calculeaza integrala definita. Aceasta se aplica separat la I cadran si la al II cadran.
  Mam mai uitat prin formule matematice si am mai vazut ca mai sunt formule pentru integrale improprii (generalizate), ca in cazul nostru cind o parte din interval este o constanta, iar celalta infinit.
Insa mii lene sa ma apuc sa calculez punctele critice, integralele numerice (sau chiar cele matematice), integralele improprii.
  Cum am mai spus: De ce aceste programe nu calculeaza probleme (de logica) ci numai exercitii??? Ce ne va afisa acest program daca la capetele unui interval ii vom scrie o poezie in limba uzbeca? ;D

styhl

  Caatare, intradevar e bun programul ,   ;D.
Pai dar cum el calculeaza chiar valoarea integralei (adica gaseste functia), numeric cind rezolva si da un raspuns acolo cu virgula (aceasta nu este nimic nou), dar cum gaseste functia???