Filozofia ştiinţei, filozofie, psihologie, sociologie şi limba română > Filozofie

Teoria atomista

<< < (2/9) > >>

Eugen7:

--- Citat din: HarapAlb din Martie 24, 2011, 02:50:07 p.m. ---
--- Citat din: Eugen7 din Martie 24, 2011, 01:05:49 p.m. ---"cuantele" au confirmat teoria atomista.

--- Terminare citat ---
Faci confuzie intre natura atomilor si existenta lor. Existenta atomilor ca particule ce pastreaza proprietatile materialelor nu face nici o presupunere despre natura lor, ca fiind clasica, cuantica sau altceva.
--- Terminare citat ---

De ce esti asa de sigur ca eu fac confuzii? Nu cumva faci tu confuzie intre atom si molecula?

Molecula este cea mai mică parte dintr-o substanță care păstrează compoziția procentuală și toate proprietățile chimice ale acelei substanțe.
Atomul este cea mai mică particulă ce caracterizează un element chimic, respectiv este cea mai mică particulă dintr-o substanță care prin procedee chimice obișnuite nu poate fi fragmentată în alte particule mai simple.

Toate corpurile sunt alcătuite din particule minuscule (molecule), aflate în continuă mişcare dezordonată (agitaţie termică).
Moleculele sunt prea mici pentru a fi văzute cu ochiul liber, nici chiar cu un microscop optic performant. Dar fizicienii au reuşit să le vadă prima dată cu "ochii minţii", analizând cu atenţie o observaţie surprinzătoare a unui botanist care cerceta polenul.

Adi:
Eugen7, cred ca rationamentul tau are sens la cunostiintele de acum, dar tind sa cred ca moleculele au fost descoperite dupa ce a fost descoperit atomul. Atomul a fost descoperit in jur de 1810. Stie cineva (si are referinte) cand a aparut notiunea de molecula?

Eugen7:

--- Citat din: Adi din Martie 24, 2011, 03:27:36 p.m. ---Eugen7, cred ca rationamentul tau are sens la cunostiintele de acum, dar tind sa cred ca moleculele au fost descoperite dupa ce a fost descoperit atomul. Atomul a fost descoperit in jur de 1810. Stie cineva (si are referinte) cand a aparut notiunea de molecula?

--- Terminare citat ---

Primul model atomic este cel al lui J.J. Thomson (1909), cel care a descoperit si electronul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Modelul_atomic_Thomson

Pe acest link gasim un scurt istoric al teoriei atomice și descoperirea structurii atomice:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Atom#Scurt_istoric_al_teoriei_atomice_.C8.99i_descoperirea_structurii_atomice
În secolul al XIX-lea, John Dalton a vrut să cunoască de ce se sparg substanțele în constituenți proporționali. Pentru Dalton, fiecare element chimic a fost reprezentat printr-un tip de atom, și vice-versa. În ultima parte a secolului al XIX-lea, Willian Crookes a inventat tubul cu raze catodice (denumit și tub Crookes) și a fost primul care a observat particule încărcate negativ într-un astfel de tub. Aproape de trecerea către secolul al XX-lea, J.J. Thomson, în urma cercetărilor sale privind razele catodice, a descoperit că atomii sunt, de fapt, divizibili, fiind parțial compuși din particule foarte ușoare încărcate negativ (dovedite a avea proprietăți identice indiferent de elementul chimic de la care proveneau), ce au fost numite mai târziu electroni.

Pe acest link este o istorie a modelelor atomului:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Atom#Modele_atomice

Descoperirea electronului ca fiind o particulă subatomică a fost facută în 1897 de J.J. Thomson la Laboratorul Cavendish, la Universitatea Cambridge, în timp ce studia tuburile cu rază catodică.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Electron#Descoperire_experimental.C4.83

Un istoric al moleculei gasim pe urmatorul link (in limba engleza). Ca idee notiunea de molecula este precedenta notiunii de atom asa cum o cunoastem astazi (ca fiind format din nucleu si electroni):
http://en.wikipedia.org/wiki/Molecule#History_and_etymology

P.S. Sper ca postarea aceasta sa nu mai fie considerata "fara discernamant", iar faptul ca am recurs la copy-paste pentru a prezenta ideea principala sa nu fie considerat "irelevant" pentru discutie.
De asemenea sper ca sa nu fie considerata irelevanta pentru subiect nici informatia despre electroni, caci aceasta se laga direct de primul model al atomului si de autorul acestuia.

tavy:

--- Citat din: Eugen7 din Martie 24, 2011, 03:03:32 p.m. ---
--- Citat din: HarapAlb din Martie 24, 2011, 02:50:07 p.m. ---
--- Citat din: Eugen7 din Martie 24, 2011, 01:05:49 p.m. ---"cuantele" au confirmat teoria atomista.

--- Terminare citat ---
Faci confuzie intre natura atomilor si existenta lor. Existenta atomilor ca particule ce pastreaza proprietatile materialelor nu face nici o presupunere despre natura lor, ca fiind clasica, cuantica sau altceva.
--- Terminare citat ---
De ce esti asa de sigur ca eu fac confuzii? Nu cumva faci tu confuzie intre atom si molecula?

--- Terminare citat ---
Mi se pare evident că HarapAlb s-a referit la „atomi ca particule ce păstrează proprietățile materialelor” și aici se încadrează și moleculele.

Eugen7:
Avand in vedere ca HarapAlb este singurul moderator care imi sterge sau truncheaza mesajele, doresc sa aflu si parerea celorlati moderatori referitor la aceasta situatie.

Asa cum am precizat, nu doresc sa imi pierd vremea inutil si nici sa deranjez pe cineva. Nu caut "afirmare" pe forum si nici nu sustin ca "le stiu pe toate". Sunt prezent aici din dorinta de a ne ajuta reciproc, in functie de cunostintele noastre, sa intelegem stiinta.

Multumesc.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă