Diverse > Probleme de perspicacitate

Este omnipotenţa un concept paradoxal?

(1/6) > >>

morpheus:
Poate vă e cunoscută argumentaţia de mai jos referitoare la atotputernicia divinităţii:
Poate Dumnezeu să creeze un obiect atât de greu încât să nu îl poată ridica nici chiar el?
Dacă da, nu e omnipotent, căci există ceva ce nu poate face, neputându-l ridica.
Dacă nu, nu e omnipotent, căci există ceva de nefăcut, chiar şi ptr. Dumnezeu: crearea acelui obiect.
Probabil că un asemenea soi de argumentaţie ar putea fi folosită şi în disputele dintre atei şi credincioşi,
dar pe mine mă interesează doar aspectul logic al problemei.
Credeţi că există vreo ieşire din acest cerc vicios dpdv logic?
Are sens ori nu noţiunea de omnipotenţă?

Electron:
Folosind logica, nu se poate rezolva acest paradosx, in consecinta conceptul de "omnipotenta" este ilogic.

Daca insa definim "omnipotenta" in mod convenabil, atunci o putem face sa transceanda insasi logica, iar atunci nu mai e nici o problema.

e-

Abel Cavaşi:

--- Citat din: Electron din Martie 20, 2011, 11:19:47 a.m. ---Daca insa definim "omnipotenta" in mod convenabil, atunci o putem face sa transceanda insasi logica, iar atunci nu mai e nici o problema.

e-

--- Terminare citat ---
Omnipotenţa nu poate fi definită în mod convenabil altfel decât „putere nelimitată”. Deci omnipotenţa este imposibilă. Nu există ceva omnipotent.

morpheus:
Pe aceeasi linie logic paradoxala, am dat pe wikipedia peste o idee haioasa, care apartine lui Descartes, care incerca sa nege la nivel logic existenta atomilor, sustinand ca Dumnezeu nu ar fi putut crea lucruri pe care sa nu le poata divide nici chiar el :)
Logica era aceasta, banuiesc, pentru ca existenta lui Dumnezeu era de nezdruncinat pe atunci. Daca am pune problema invers insa? Nu o mai formulez, ca am zis la inceput ca nu discut despre divinitate si tot aici am ajuns ...

RaduH:
Pai despre Dumnezeu se spune ca e omnipotent dar se spune ca e si drept si bun.
Oricum nu e nebun sa vrea sa faca asa ceva.
Daca mai adaugam si alte calitati sistemul logic arata altfel.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă