Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre numărul maxim de elemente atomice din Univers

Creat de Scientia, Martie 18, 2011, 05:02:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#45
Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 17, 2011, 05:20:26 PM
Dl. A.Mot. Ce intelegi prin r indice p? Daca este raza protonului, ea are o singura valoare, de fapt se poate vorbi de raza minima si de raza medie. Dar atentie nu se poate vorbi de o raza maxima. Raza protonului nu are nimic, sau aproape nimic, cu numarul de protoni dintr-un nucleu. Ca sa pot sa fiu mai clar ar trebui sa reiau unele date deja prezentate in articolele mele de pe forum. Poate le recitesti cu atentie, daca te intereseaza. Atentie! Nu au decit o mica legatura cu fizica oficiala.
Din primul articol atasat rezulta ca rp este raza primei orbite a lui Bohr........Chiar te rog sa fii mai clar caci sunt foarte interesat......Cum aceasta raza este o functie de p atunci exista una minima si alta maxima.........Ce intelegi prin raza protonului?Intelegi cumva ca raza protonului este raza primei orbite a protonului?Nu inteleg!Ce intelegi prin raza medie?Despre care articole vorbesti?Eu am citit doar cele din prima postare de la acest subiect.......
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Dl. A.Mot. Citeşte următoarele articole  ,,O abordare diferită a teoriei particulelor elementare"  şi articolul prezent. r indice p este raza de calcul al protonului şi nu a primei orbite a lui Bohr. Confuzia mi se datorează şi îmi cer scuze. Întradevăr în acest articol am folosit r indice p pentru orbite ale electronilor care orbitează nuclee p protoni. Erare humanum est.

A.Mot-old

#47
Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 17, 2011, 07:28:29 PM
Dl. A.Mot. Citeşte următoarele articole  ,,O abordare diferită a teoriei particulelor elementare"  şi articolul prezent. r indice p este raza de calcul al protonului şi nu a primei orbite a lui Bohr. Confuzia mi se datorează şi îmi cer scuze. Întradevăr în acest articol am folosit r indice p pentru orbite ale electronilor care orbitează nuclee p protoni. Erare humanum est.
Am sa citesc acest articol...........sper ca il voi gasi pe google.........
...............................
Nu am gasit altceva decat ceea ce este la acest subiect...............Da te rog indicatii unde gasesc articolul  ,,O abordare diferită a teoriei particulelor elementare"..........Multumesc!
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu


A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 17, 2011, 08:56:34 PM
Dl. A.Mot.Incearca chiar aici pe pagina doi.
Imi pare rau dar nu vad nimic altceva decat ceea ce stiam deja............Da te rog articolul original "O abordare diferită a teoriei particulelor elementare"............si complet....
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Articolul a fost postat de catre Scientia. Daca nu il poti citi trebuie sa te adresezi adm. scientia. Daca ai nelamuriri iti voi raspunde.