Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De ce corpurile "plutesc" in spatiu?

Creat de styhl, Martie 11, 2011, 11:08:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dendros


Deci forţele sunt pur şi simplu abstracţii prin care descriem influenţele (interacţiunile) care modifică comportamentul unui corpurilor. Dar  atunci forţele nu sunt chiar fictive, pentru că influenţele denumite prin acest termen (forţe) sunt cât se poate de reale, i.e fizice (nu mă refer şi la pseudoforţe).
Asta e părerea mea.

AlexandruLazar

Și eu tot la asta mă gândesc. Gravitația pare a fi o influență mai alunecoasă însă nu știu dacă putem discuta despre ea în același fel în care putem discuta despre forța de inerție, de exemplu.

Cred că criteriul influenței (existente sau nu) este în principiu cel ce ar trebui luat în calcul, fiindcă așa sunt multe efecte care depind de mișcarea sistemelor de referință, ceea ce nu le face mai puțin existente.

Eugen7

#32
Citat din: AlexandruLazar din Martie 16, 2011, 10:45:34 PM

"forță" este obiectul prin care noi descriem o influență; ea este modelul prin intermediul căruia studiem aceste influențe. În anumite cazuri se poate să nu existe efectiv o influență a unui obiect asupra altuia (cum e cazul "forței" de inerție) însă e convenabil să modelăm un efect ca și când ar fi rezultatul acțiunii unei influențe pentru că ne ajută la calcule.

Teoria relativității generale propune desigur un model separat, în care nu are nevoie să descrie gravitația ca o forță ci numai pe baza curburii spațiului, dar e vorba totuși de un alt model de lucru. Forța nu e totuși un dat de la natură, este un concept elaborat de om.

În termeni mai simpli de atât: conceptul de forță este inventat de noi pentru a putea cuantifica și modela influențele de natură mecanică. Din punctul acesta de vedere, toate forțele sunt fictive -- nu poți să te duci la piață și să ceri un borcan de forțe, nici să ții forța acasă într-un dulap. Ea este în sine un concept de natură abstractă...
asa este.

gravitatia este un fenomen real, insa explicatia acestui fenomen este diferita in mecanica newtoniana si in teroria relativitatii, (iar noi trebuie sa avem grija sa nu amestecam sau sa confundam cele doua modele explicative).

mecanica newtoniana explica fenomenul de atractie gravitationala prin existenta unei forte gravitationale care are o actiune instantanee pe orice distanta. (nu afirma existenta unui camp graviational)
teoria relativitatii explica fenomenul de atractia gravitationala prin existenta unui camp gravitational care este curbura spatiu-timpului, ce se propaga in spatiu-timp. (nu afirma existenta unei forte gravitationale)

cele doua explicatii sunt diferite, incompatibilitatea fiind evidenta. in timp ce conceptul de forta presupune o actiune instantanee a acesteia (indiferent de distanta), conceptul de camp presupune propagarea acestuia cu viteza finita (in cazul campului gravitational: viteza luminii) iar efectul acestuia nu este intantaneu pe orice distanta.

pentru a intelege acest lucru, sa presupunem spre exemplu ca soarele ar disparea in acest moment si sa vedem efectele acestui fenomen asupra planetei pamant conform celor doua teorii:
mecanica newtoniana: forta gravitationala ar disparea instantaneu, planeta pamant simtind instantaneu acest efect.
teoria relativitatii generalizata: campul gravitational (curbura spatiu-timpului datorata prezentei masei) soarelui se propaga cu viteza luminii, iar efectul nu va fi simtit de planeta pamant decat dupa aproximativ 8 minute.


consider ca nu are rost sa complicam subiectul discutand despre graviton. existenta acestuia ca particula ce intermediaza interactia  gravitationala (in literatura mai este denumita si "particula purtatoare a fortei gravitationale") este afirmata doar de mecanica cuantica, insa mecanica cuantica studiaza fenomenele la scara atomica si subatomica, folosind conceptul de dualism unda-particula pentru a studia fenomenele reale ce au loc la acea scara. gravitonul este o particula virtuala (nu a fost detectata inca) insa conform dualismului unda-particula este privit ca o unda care se propaga cu viteza finita (aici Adi poate oferi mai multe explicatii).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

styhl

     Mam mai gindit putin la subiectul meu si am ajuns la concluzia ca : da intradevar plutesc. Desigur depinde in ce stare de agregare este corpul...
    Daca priviti un video (original), facut in spatiu, anume cind un cosmanaut elibereaza un volum de apa (spre exemplu). Priviti atent cum se misca apa, se datoreaza faptului ca este slaba legatura dintre molecule la aceasta substanta , si e deajuns o mica actiune din exterior, pentru ca ea sa se miste ("Pluteste") un anumit timp, pina fortele se vor linisti (e greu de explicat in scris). Adica aceasta plutire nu este vesnica.
    Aceasta este ca si cum agitam un vas cu apa pe Pamint, si el peste un anumit timp (apa din vas) se linisteste.
    Totus, paremise ca corpurile (usoare) solide, au o miscare ceva mai deosebita.

A.Mot-old

Citat din: styhl din Mai 26, 2011, 01:22:40 PM
     Mam mai gindit putin la subiectul meu si am ajuns la concluzia ca : da intradevar plutesc. Desigur depinde in ce stare de agregare este corpul...
    Daca priviti un video (original), facut in spatiu, anume cind un cosmanaut elibereaza un volum de apa (spre exemplu). Priviti atent cum se misca apa, se datoreaza faptului ca este slaba legatura dintre molecule la aceasta substanta , si e deajuns o mica actiune din exterior, pentru ca ea sa se miste ("Pluteste") un anumit timp, pina fortele se vor linisti (e greu de explicat in scris). Adica aceasta plutire nu este vesnica.
    Aceasta este ca si cum agitam un vas cu apa pe Pamint, si el peste un anumit timp (apa din vas) se linisteste.
    Totus, paremise ca corpurile (usoare) solide, au o miscare ceva mai deosebita.
Acea bula de apa se deformeaza si pluteste o vreme pentru ca se afla in nava cosmica si este normal ca in final aceasta bula de apa sa se aseze pe ceva astfel ca energia sa cinetica sa devina nula......
Problema:
Ne aflam intr-o incinta de forma sferica a unei nave cosmice care orbiteaza in jurul Terrei.In acea incinta in care nu exista alte obiecte aruncam un corp intr-o directie oarecare.In ce punct al incintei sferice acel corp va avea energia cinetica nula?
Adevărul Absolut Este Etern!

cris

Citat din: A.Mot din Iunie 04, 2011, 08:34:51 AM
Problema:
Ne aflam intr-o incinta de forma sferica a unei nave cosmice care orbiteaza in jurul Terrei.In acea incinta in care nu exista alte obiecte aruncam un corp intr-o directie oarecare.In ce punct al incintei sferice acel corp va avea energia cinetica nula?

Daca in incinta este vid atunci energia cinetica a corpului se modifica doar la contactele cu peretii incintei.Deci ultima modificare ce poate sa o aduca la zero va fi la un contact cu peretele une poate aparea si o mica aderenta care o va fixa definitiv.

gafalda

#36
Frumos subiect. Dar ce e forta privita mai in profunzime ? Vine ea de departe (cu ce viteza, pe ce suport ?) sau este locala ? Exista diferite forte cu suport diferit ?, electrice, gravitationale, mecanice ? Ce viteza si acceleratie este specifica fiecareia din aceste forte, adica cat va putea sa imprime si mai ales caror corpuri ?
Sunt oare anumite corpuri ceresti ( temporar fiind in faze de transformare) care sa nu se supuna anumitor forte ?
Si hai sa privim din afara galaxiei acea picatura de apa (etc, poate sa fie si o bila de otel sau un asteroid sau o planeta) lasata libera sa pluteasca in cosmos. Sa-i privim traiectoria pe parcursul a milioane de ani.  Traiectoria se va dovedi o multipla spirala in mai multe planuri/axe. De ce, cine ii tot schimba perpetuu traiectoria ?
Si acum sa analizam o planeta sau o stea. Ce are in plus ? In special un fenomen care face miscarea de rotire automata in jurul unei axe, de multe ori fiind o precesie (cauza ?). Nicaieri nu vom gasi planete sau stele fara o astfel de miscare de rotatie, fara asa ceva ar invinge fortele de gravitatie si s-ar contopi.
Voi reveni cu alte observatii.

Electron

Citat din: gafalda din Iunie 04, 2011, 12:52:30 PM
Si acum sa analizam o planeta sau o stea. Ce are in plus ? In special un fenomen care face miscarea de rotire automata in jurul unei axe, de multe ori fiind o precesie (cauza ?). Nicaieri nu vom gasi planete sau stele fara o astfel de miscare de rotatie,
Serios? Si Luna cum de nu are miscare de rotatie in jurul propriei axe? Sau Luna nu e corp ceresc precum stelele si planetele?

Citatfara asa ceva ar invinge fortele de gravitatie si s-ar contopi.
Aberezi la greu, din pacate. Cam ce nivel de pregatire ai in fizica? Asemenea chestiuni se clarifica deja inainte de sfarsitul liceului.

CitatVoi reveni cu alte observatii.
Te-as ruga sa nu mai vii cu abureli si pseudo-stiinta, ci cu ceva relevant si studiat serios inainte.

e-
Don't believe everything you think.

Quantum

Citat din: Electron din Iunie 04, 2011, 02:18:11 PM
Si Luna cum de nu are miscare de rotatie in jurul propriei axe?
Nu sunt sigur ca am inteles exact motivul intrebarii dar evident Luna are miscare de rotatie in jurul propriei axe (o rotatie completa in referinta fata de Soare reprezentata de perioada sinodica).
Pe de alta parte personal nu am gasit nimic inteligibil (sau logic) din postarile lui gafalda pana acum.

Electron

Citat din: Quantum din Iunie 04, 2011, 03:11:32 PM
Nu sunt sigur ca am inteles exact motivul intrebarii dar evident Luna are miscare de rotatie in jurul propriei axe (o rotatie completa in referinta fata de Soare reprezentata de perioada sinodica).
Intrebarea este pusa in contextul afirmatiilor elucubrante ale lui gafalda. Confuzia sa intre miscarea de rotatie in jurul axei proprii si miscarea de revolutie iese foarte clar in evidenta in cazul Lunii. Daca Luna se roteste sau nu in jurul propriei axe, tine de sistemul de referinta ales. Totusi, chiar daca Luna arata mereu aceeasi fata Pamantului, satelitul nostru natural e bine mersi pe orbita si nu se "contopeste" cu Pamantul, dovedind ca gafalda abereaza cu gratie.

e-
Don't believe everything you think.

Quantum

@Electron
Multumesc, asa m-am gandit si eu.

A.Mot-old

Citat din: cris din Iunie 04, 2011, 09:18:37 AM
Citat din: A.Mot din Iunie 04, 2011, 08:34:51 AM
Problema:
Ne aflam intr-o incinta de forma sferica a unei nave cosmice care orbiteaza in jurul Terrei.In acea incinta in care nu exista alte obiecte aruncam un corp intr-o directie oarecare.In ce punct al incintei sferice acel corp va avea energia cinetica nula?

Daca in incinta este vid atunci energia cinetica a corpului se modifica doar la contactele cu peretii incintei.Deci ultima modificare ce poate sa o aduca la zero va fi la un contact cu peretele une poate aparea si o mica aderenta care o va fixa definitiv.
Dar daca ii dam drumul acelui corp sa "cada" atunci in care directie si in care sens va "cadea"?
Adevărul Absolut Este Etern!