Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum a ajuns Einstein la concluzia ca E=mc2 ?

Creat de morpheus, Martie 11, 2011, 08:08:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: A.Mot din Martie 20, 2011, 05:55:09 PM
Problema este cum s-a ajuns la acel factor gama care iarasi mi se pare o gaselnita fortata......

Tocmai, trebuie sa intelegi intai asta. Ai citit articolul lui Einstein pe care eu l-am tradus impreuna si l-am pus aici pe forum chiar la aceasta discutie la inceput?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

#46
Dupa cate mai stiu si eu acel gama nu a fost gasit numaipentru v<<<<C.......
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Martie 20, 2011, 05:58:23 PM
Dupa cate mai stiu si eu acel gama nu a fost gasit numaipentru v<<<<C.......
Nu am spus că [tex]\gamma[/tex] este valabil doar pentru [tex]v\ll c[/tex] ci am spus că  [tex]\gamma \simeq 1+\frac{1}{2}\frac{v^2}{c^2}[/tex] pentru [tex]v\ll c[/tex].

A.Mot-old

Citat din: Adi din Martie 20, 2011, 05:57:17 PM
Citat din: A.Mot din Martie 20, 2011, 05:55:09 PM
Problema este cum s-a ajuns la acel factor gama care iarasi mi se pare o gaselnita fortata......

Tocmai, trebuie sa intelegi intai asta. Ai citit articolul lui Einstein pe care eu l-am tradus impreuna si l-am pus aici pe forum chiar la aceasta discutie la inceput?
Am citit si in alte carti si o vreme le-am luat ca atare dar ceva mi se pare in neregula si cam fortat cu acest factor gama (beta in articolul acela).......Sincer nu inteleg acest factor.....
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Citat din: A.Mot din Martie 20, 2011, 06:06:48 PM
Am citit si in alte carti si o vreme le-am luat ca atare dar ceva mi se pare in neregula si cam fortat cu acest factor gama (beta in articolul acela).......Sincer nu inteleg acest factor.....

Si daca nu il intelegi si daca vrei sa il intelegi si daca ce ai citit in carti nu a fost suficient, atunci nu crezi ca e cazul sa citesti ce a scris insusi Einstein care a demonstrat teoretic acel factor?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Martie 20, 2011, 06:09:08 PM
Citat din: A.Mot din Martie 20, 2011, 06:06:48 PM
Am citit si in alte carti si o vreme le-am luat ca atare dar ceva mi se pare in neregula si cam fortat cu acest factor gama (beta in articolul acela).......Sincer nu inteleg acest factor.....

Si daca nu il intelegi si daca vrei sa il intelegi si daca ce ai citit in carti nu a fost suficient, atunci nu crezi ca e cazul sa citesti ce a scris insusi Einstein care a demonstrat teoretic acel factor?
Sa ne imaginam urmatoarea experienta:
Fie o nava cosmica de lungime L a carei viteza este v=0,5c si un observator exterior care se afla la o distanta D de nava.La capetele navei se afla cate un stalp fiecare avand cate o sursa de lumina.In cat timp vede observatorul ca ajung cele doua lumini la distanta d=L/2?
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Pentru a raspunde la intrebarea ta trebuie sa folosesti formula acelui factor. Deci trebuie sa intelegi acel factor intai. Dar vad ca te codesti sa il studiezi desi ai articolul lui Einstein original.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: A.Mot din Martie 21, 2011, 07:24:03 AM
In cat timp vede observatorul ca ajung cele doua lumini la distanta d=L/2?
Pentru orice observator, viteza se propaga (in vid) cu aceeasi viteza, c. Sper ca asta raspunde (suficient) intrebarii tale.

e-
Don't believe everything you think.

tavy

Citat din: Electron din Martie 21, 2011, 08:09:49 PM
Citat din: A.Mot din Martie 21, 2011, 07:24:03 AM
In cat timp vede observatorul ca ajung cele doua lumini la distanta d=L/2?
Pentru orice observator, viteza se propaga (in vid) cu aceeasi viteza, c. Sper ca asta raspunde (suficient) intrebarii tale.
Probabil ai vrut să zici ,,lumina se propagă (în vid) cu aceeași viteză, c".

A.Mot-old

#54
Fie un avion care are viteza v1 si de pe acest avion se trage un proiectil cu viteza v2 in directia de zbor (mai precis cele doua viteze au acelasi sens).Ce viteza are proiectilul pentru un observator situat la distanta D de avion?Raspunsul este v=v1+v2?Daca v1=c care este raspunsul?Daca v2=c care este raspunsul?Daca v1=v2 si aceste viteze tind la fel catre c care este raspunsul?

In factorul gama (beta in articolul tradus de Adi) apar v si c foarte curios intr-o combinatie care contrazice,zic eu,o afirmatie privind viteza luminii......Daca se poate as vrea raspunsuri la un nivel de intelegere al unuia care nu este savant,cercetator sau profesor universitar........Multumesc anticipat!
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

#55
Citat din: A.Mot din Martie 22, 2011, 06:55:16 AM
Fie un avion care are viteza v1 si de pe acest avion se trage un proiectil cu viteza v2 in directia de zbor (mai precis cele doua viteze au acelasi sens).Ce viteza are proiectilul pentru un observator situat la distanta D de avion?Raspunsul este v=v1+v2?Daca v1=c care este raspunsul?Daca v2=c care este raspunsul?Daca v1=v2 si aceste viteze tind la fel catre c care este raspunsul?
observatorul aflat la distanta D este stationar, si ne raportam la sistemul de referinta atasat lui. miscarile sunt rectilinii si uniforme (a=0):
doar in mecanica clasica (newtoniana) vitezele se compun. daca v1 si v2 sunt << c atunci se utilizeaza mecanica clasica si pt observator viteza proiectilului este v= v1+v2
in mecanica relativista viteza luminii in vid, c este constanta si nu poate fi depasita (deci nici o viteza nu se poate adauga ei. matematic vorbind v=v1+c=c; v=c+v2=c)

a) daca v1 < c iar v2 = c; atunci pt observatorul stationar proiectilul are viteza c iar avionul viteza v1.
b) daca v1 = c iar v2 >0; atunci pt observatorul stationar, avionul are viteza c... si trebuie tinut cont ca la acesta viteza apare dilatarea temporala si contractia lungimii intre cele doua sisteme de referinta, cel atasat observatorului si cel atasat navei in miscare. astfel, intrucat nava se deplaseaza cu viteza luminii, dilatarea temporala este infinita ceea ce inseamna ca din sistemul de referinta atasat observatorul stationar nu se poate calcula timpul pe nava (si implicit deci nu se poate calcula viteza proiectilului caci v=d*t; nu se pot observa evenimentele care au loc la bordul navei.
din sistemul de referinta atasat navei in miscare insa, toate evenimentele decurg normal intrucat legile fizicii sunt aceleasi indiferent de sistemul de referinta. astfel daca ne raportam la sistemul de referinta atasat navei in miscare, caz in care nava este considerata stationara deci v1=0, atunci viteza proiectilului este v2>0).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: tavy din Martie 21, 2011, 10:33:04 PM
Probabil ai vrut să zici ,,lumina se propagă (în vid) cu aceeași viteză, c".
Adevar graiesti. :)

Citat din: Eugen7 din Martie 22, 2011, 09:34:21 AM
doar in mecanica clasica (newtoniana) vitezele se compun.
Fals. Vitezele se compun si in relativitate, doar ca nu se foloseste formula cazului limita in care vitezele sunt mult mai mici decat c, asa cum se face in mecanica newtoniana.

Citatmatematic vorbind v=v1+c=c; v=c+v2=c
"Matematic vorbind", daca egalitatile tale sunt corecte atunci avem v1 = 0 si v2 = 0, ceea ce nu corespunde cu exemplul dat de A.Mot. Altfel spus, matematic vorbind, gresesti.

Citat din: A.Mot din Martie 22, 2011, 06:55:16 AM
Raspunsul este v=v1+v2?
Aceasta este o forma particulara a formulei de compunere a vitezelor, valabila (cu aproximatie suficient de buna) doar pentru viteze nerelativiste, folosita in mecanica newtoniana. 

CitatIn factorul gama (beta in articolul tradus de Adi) apar v si c foarte curios intr-o combinatie care contrazice,zic eu,o afirmatie privind viteza luminii......
Ce afirmatie despre viteza luminii este contrazisa si cum?


e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

#57
Citat din: Electron din Martie 22, 2011, 10:36:24 AM
Citat din: Eugen7 din Martie 22, 2011, 09:34:21 AM
doar in mecanica clasica (newtoniana) vitezele se compun.
Fals. Vitezele se compun si in relativitate, doar ca nu se foloseste formula cazului limita in care vitezele sunt mult mai mici decat c, asa cum se face in mecanica newtoniana.
rectificare: in mecanica relativista nici o viteza nu se compune cu viteza luminii.

Citat din: Electron din Martie 22, 2011, 10:36:24 AM
Citatmatematic vorbind v=v1+c=c; v=c+v2=c
"Matematic vorbind", daca egalitatile tale sunt corecte atunci avem v1 = 0 si v2 = 0, ceea ce nu corespunde cu exemplul dat de A.Mot. Altfel spus, matematic vorbind, gresesti.
intr-adevar nu este cea mai potrivita "explicatie matematica" pentru faptul ca viteza luminii trebuie sa ramana constanta. afirmatia trebuie citita in contextul in care a fost folosita... asa daca le rupi din context evident ca sunt aberatii. am vrut doar sa subliniez diferenta intre fizica clasica si cea relativista, aratand ca in mecanica relativista vitezele se compun insa rezultatul nu poate depasi viteza luminii in vid. astfel, privit din sistemul de referinta atasat unui observator stationar, chiar daca cele doua viteze care se compun sunt apropiate de viteza luminii, rezultatul compunerii este viteza luminii.

poate tu sau altcineva reuseste o exlicatie mai buna a fenomenului pe intelesul tuturor.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Martie 22, 2011, 10:49:03 AM
rectificare: in mecanica relativista nici o viteza nu se compune cu viteza luminii.
Fals din nou. Tu confunzi probabil operatia de compunere a vitezelor cu fomrula sumei vitezelor folosita in mecanica newtoniana. Repet inca o data ca suma aceea din mecanica newtoniana e o aproximatie valabila doar in cazul vitezelor nerelativiste.


Citatpoate tu sau altcineva reuseste o exlicatie mai buna a fenomenului pe intelesul tuturor.
Explicatia matematica a fost data deja de tavy intr-un post precedent din acest topic (link). Tot ce trebuie sa faci este sa folosesti formula corecta pentru a calcula rezultatul compunerii vitezelor.

e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

#59
Citat din: Electron din Martie 22, 2011, 11:01:31 AM
Citat din: Eugen7 din Martie 22, 2011, 10:49:03 AM
rectificare: in mecanica relativista nici o viteza nu se compune cu viteza luminii.
Fals din nou. Tu confunzi probabil operatia de compunere a vitezelor cu fomrula sumei vitezelor folosita in mecanica newtoniana.
in aceeasi postare am afirmat:
Citat din: Eugen7 din Martie 22, 2011, 10:49:03 AM
in mecanica relativista vitezele se compun insa rezultatul nu poate depasi viteza luminii in vid. astfel, privit din sistemul de referinta atasat unui observator stationar, chiar daca cele doua viteze care se compun sunt apropiate de viteza luminii, rezultatul compunerii este viteza luminii.
afirmatiile trebuie vazute in context. evident ca din acest punct de vedere (al compunerii vitezelor conform mecanicii clasice in care compunerea inseamna suma vitezelor) am facut referire. intr-adevar exprimarea trebuia sa fie adecvata si nu echivoca. (ar fi trebuit sa scriu clar ideea pe care am dorit sa o exprim: in fizica relativista, vitezele relativiste nu se compun prin insumare, asa cum se compun vitezele in mecanica clasica, chiar daca pentru vitezele nerelativiste insumarea poate fi folosita intrucat este o aproximatie buna.)

cu toate aceste inadvertente, consider ca explicarea fenomenului nu a fost afecata, acesta putand fi inteles cu usurinta de cei care nu au prea multe cunostiinte stiintifice.

Compunerea (tuturor) vitezelor (atat cele relativiste cat si cele nerelativiste) in fizica relativista:
Dacă observatorul din sistemul de referinta S vede un obiect care se mișcă de-a lungul axei x cu viteza w, atunci observatorul din sistemul S', un sistem de referință ce se mișcă la viteza v în direcția x în raport cu S, va vedea obiectul mișcându-se cu viteza w' unde:

    w'=(w-v)/(1-wv/c^2).

Această ecuație poate fi derivată din transformările spațială și temporală. De observat că dacă obiectul s-ar mișca cu viteza luminii în sistemul S (adică w=c), atunci el s-ar mișca cu viteza luminii și în sistemul S'. De asemenea, dacă w și v sunt mici în raport cu viteza luminii, se recuperează transformările galileiene ale vitezelor: w' fiind approx w-v.

Citat din: Electron din Martie 22, 2011, 11:01:31 AM
Repet inca o data ca suma aceea din mecanica newtoniana e o aproximatie valabila doar in cazul vitezelor nerelativiste.
bineinteles. (suma este o aproximatie valabila si in cazul mecanicii relativiste, doar pt viteze nerelativiste)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)