Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Cum a ajuns Einstein la concluzia ca E=mc2 ?

<< < (32/33) > >>

Pozitron:
@barbuionut403: iti mai atrag atentia o data ca postarea aceluiasi mesaj in mai multe discutii contravine normelor acestui forum. Eu nu o sa stau sa fac curatenie dupa tine la nesfarsit. Ori iti revizuiesti modul de postare, ori o sa rog un Admin sa rezolve situatia conform regulamentului.

<Pozitron>

atanasu:
De fapt ca sa putem inchide acest fir la care vad ca mai ajunge cate cineva, este necesr sa precizez ca am dat explicatiile necesare pentu ce sustin deasupra la #152 si #154, pe firul recent deschis de mine (in august) intitulat EINSTEIN si HUBBLE  de la https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5463.0.html.

atanasu:
Eu am aratat undeva ca si daca ar trebui  sa fie marginita din motivele foarte corecte date Adi si tot ar trebui sa fie si chiar eu am aratat ca si prin transformarea materiei fara rest in energie, o cantitate de materie oarcare chiar si infinita(transformarea s-ar realiza intr-o matematica temporala de care parca am vorbit undeva  in cateva cuvinte) la viteza constanta a lunii si data de relatia e=mc^2 si cred ca am spus ca si un elev dotat, un fel de olimpic la fizica de azi in vremea lui Einstein ar fi putut propune ca ipoteza, relatia e=mc^2 odata ce analiza imensionala si schivalenta dimensionala in egalitatile din fizica era cunoscuta si e atunci (Si cred ca si pe timpul lui Eminescu :) )

Virgil:
Stim din fizica particulelor elementare ca un electron poate fi produs de o cuanta de energie cu valoarea de 0,511 MeV; Frecventa acestei cuante este; niu=1,235.10^20 [1/s]; Energia acestei cuante se poate scrie; E=h. niu; in care h este constanta lui Planck.     h=6,626.10^-34 [J,s] ; m=9.09.10^-31 [kg];
Daca vrem sa exprimam energia cuantei in functie de masa electronului stim ca energia cinetica a unei particule este Ec=1/2.m.v^2 ;  deci si energia totala a electronului trebuie sa fie un produs dintre masa lui si patratul unei viteze pe care vrem sa o aflam, asa ca nu avem decat sa impartim, energia cuantei la masa electronului;
 E/m =0,511.10^6 [e.V].1,602.10^-19 [J/e] /9.09.10^-31[kg]= 9,0057.10^16 [m/s]^2; Daca extragem radical din rezultat, vom afla viteza cautata;
 v=(9,0057.10^16 )^0,5 = 3.10^8 [m/s]= c viteza luminii.  ;
Sigur ne putem intreba de ce s-a renuntat la coeficientul 1/2 al energiei cinetice. S-a renuntat pentru ca aici este vorba de energia totala inglobata in electron, si aceasta energie cuprinde atat energia cinetica intrinseca cat si energia potentiala a electronului. Cu alte cuvinte daca am avea un atom teoretic cu numarul de sarcina Z=137, atunci electronul ar avea viteza luminii, si s-ar afla in starea fundamentala pe un orbital cu raza egala cu lungimea de unda a cuantei cu energia E=0,511MeV, impartita la 2pi, careia ii corespunde o energie potentiala egala cu energia cinetica.

atanasu:
Este interesant raspunsul tau si sper sa reusesc sa-l aprofundez, deigur citind tot acest fir ceea ce este destul de encombrant. Ce am scris eu este o judecata fizico- filozofica si  se pare ca se apropie de exprimrea asimptotica data  de Adi dar nu o implica in nici-un fel in mod obligatoriu  ducand  cum am spus doar  la o ipoteza. Voi vedea daca este o demonstratie sau toate sunt de fapt doar  ipoteze in cele analizate pe fir.
 Nu stiu daca tu nu esti int-un cerc vicios adica daca viteza limitata a luminii si poate chiar si valoarea rezultata in calculul tau nu este  cumva implicata in valorile utilizate. Asta poate o poti vedea tu...
In orisice caz interesanta explicatia lipsei lui 1/2 pe care si eu mi-m pus-o si ca elevul mertoriu citat ipottic  am raspuns presupunand ca este un total energetic  in care oeficientul numeric 2 nu are ce cauata  dar nu am ajuns la argumentul tau tot ipotetic legat de Z=217 si are este deosebit.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă