Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum a ajuns Einstein la concluzia ca E=mc2 ?

Creat de morpheus, Martie 11, 2011, 08:08:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sicmar

Citat din: A.Mot din Aprilie 09, 2011, 07:31:25 AM
Daca masa creste atunci ar trebui sa creasca si numarul de atomi altfel este foarte ciudat...... ???Daca nu creste numarul de atomi atunci ce anume se intampla....... ??? :o >:(

Fals. Creşte masa fiecărui atom (desigur şi a protonilor, neutronilor, electronilor care-l compun), nu numărul lor.

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 09, 2011, 07:31:25 AM
Daca masa creste atunci ar trebui sa creasca si numarul de atomi altfel este foarte ciudat...... ???
Daca tu consideri ca este "ciudat", asta nu inseamna decat ca intuitiile tale sunt pe langa realitate.

CitatDaca nu creste numarul de atomi atunci ce anume se intampla....... ?
In nici un caz nu creste numarul atomilor din corpul respectiv. Ceea ce creste este masa (de miscare), proprietate care, asa cum s-a precizat deja de nenumarate ori, este o masura a inertiei corpului respectiv, adica a proprietatii de a se opune schimbarii starii de miscare. Cu alte cuvinte, desi avem exact la fel de multi atomi, ei sunt din ce in ce mai greu de accelerat (din sistemul nostru de referinta, evident).


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Daca consideri ca masa si energia una sunt adica accepti aceasta sustinere vedica, cabalistica sau Paracelsiana (Paracelsus spune undeva ca materia si lumina una sunt) atunci respectarea omogenitatii dimensionale impusa de legile fizicii  te face sa propui ipoteza E=Mv^2 si daca te gandesti ca la nivelul unde masa si energia sunt una sau si mai bine spus precum Paracelsus masa si lumina sunt una, atunci vei fi indreptatit  sa inlocuesti v cu c si sa postulezi in baza principiului conservarii ca c= constant . Spune ceva Einstein in plus? Spune altfel decat mine adica postuleaza din start viteza luminii cred ca independent de relatia de mai sus pe cand in cazzl meu respectiva relatie in interpretarea filozofic paracelsiana te obliga la aceasta constanta.  :)

barbuionut403

In teorie constanta lumini se poate depasi fata de un reper fix fara a contrazice ecuatia lui Einstein, astfel:
Albert Einstein spune ca viteza luminii este o constanta fata de mediul ei de propagare nu spunea nimic ca este viteza absoluta cu care se pot departa 2 punte in univers.
Exemplu o naveta spatiala merge cu 30 % din viteza lumini. In interiorul ei se transmite un fascicol de lumina sau daca vreti un electron ce circula pe un cablu electric din coada navetei spre cabina de comanda.
Care va fi viteza electronului sau a fascicolului de lumina din interiorul navetei ce pleaca din coada navetei spre comanda, fata de un punct fix (Exemplu Pamantul)
a) 30%(viteza de deplasare a navetei) + (plus) c (constanta lumini) = 130 % viteza lumini.
b) viteza lumini
c) mai mica decat viteza lumini
Se poate depasi de exemplu printr-o gaura neagra de tip vortex.
Fiecare particula se poate deplasa cu maxim viteza lumini fata de mediul ei de referinta, intr-un vortex pe care daca il comparam cu o roata in miscare, axul find centrul vortexului iar marginea exterioara find raza sa, vom observa ca pentru un numar de rotatii a cercului in jurul axei sale, axa va avea o viteza mai mare de rotatie (centrifiga) decat exteriorul razei cercului. Fiecare micsorare a razei la un moment dat spre axul cercului avand viteza centrifuga (de rotatie)  E=mc2 mai mica decat viteza lumini dar diferenta totala intre raza exterioara a cercului si axul gaurii negre fiind mai mare decat viteza lumini, fapt observat in inregistrarile astronomice ce duce si la absortia lumini si materiei in centrul ei si aspectul de gaura neagra.

atanasu

#154
Nu stiu cum a ajuns Einstein, dar spun ca un elev de clasa 12 de la inceputul secolului trecut care l-ar fi citit pe Parcelsus putea sa ajunga si el la aceasta relatie.
De fapt acum repet ce am scris in ianuarie 2018 in postarea de deasupra lui barbuionut de azi care intreaba dar nu cieste ce se scrie pe aici . Nu as vrea sa calific cu epitete astfel de comportari , ieri am scris de filibusterism si este de ajuns iar Pozitron a luat seama la asta.

Pozitron

@barbuionut403: iti mai atrag atentia o data ca postarea aceluiasi mesaj in mai multe discutii contravine normelor acestui forum. Eu nu o sa stau sa fac curatenie dupa tine la nesfarsit. Ori iti revizuiesti modul de postare, ori o sa rog un Admin sa rezolve situatia conform regulamentului.

<Pozitron>

atanasu

#156
De fapt ca sa putem inchide acest fir la care vad ca mai ajunge cate cineva, este necesr sa precizez ca am dat explicatiile necesare pentu ce sustin deasupra la #152 si #154, pe firul recent deschis de mine (in august) intitulat EINSTEIN si HUBBLE  de la https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5463.0.html.

atanasu

#157
Eu am aratat undeva ca si daca ar trebui  sa fie marginita din motivele foarte corecte date Adi si tot ar trebui sa fie si chiar eu am aratat ca si prin transformarea materiei fara rest in energie, o cantitate de materie oarcare chiar si infinita(transformarea s-ar realiza intr-o matematica temporala de care parca am vorbit undeva  in cateva cuvinte) la viteza constanta a lunii si data de relatia e=mc^2 si cred ca am spus ca si un elev dotat, un fel de olimpic la fizica de azi in vremea lui Einstein ar fi putut propune ca ipoteza, relatia e=mc^2 odata ce analiza imensionala si schivalenta dimensionala in egalitatile din fizica era cunoscuta si e atunci (Si cred ca si pe timpul lui Eminescu :) )

Virgil

#158
Stim din fizica particulelor elementare ca un electron poate fi produs de o cuanta de energie cu valoarea de 0,511 MeV; Frecventa acestei cuante este; niu=1,235.10^20 [1/s]; Energia acestei cuante se poate scrie; E=h. niu; in care h este constanta lui Planck.     h=6,626.10^-34 [J,s] ; m=9.09.10^-31 [kg];
Daca vrem sa exprimam energia cuantei in functie de masa electronului stim ca energia cinetica a unei particule este Ec=1/2.m.v^2 ;  deci si energia totala a electronului trebuie sa fie un produs dintre masa lui si patratul unei viteze pe care vrem sa o aflam, asa ca nu avem decat sa impartim, energia cuantei la masa electronului;
E/m =0,511.10^6 [e.V].1,602.10^-19 [J/e] /9.09.10^-31[kg]= 9,0057.10^16 [m/s]^2; Daca extragem radical din rezultat, vom afla viteza cautata;
v=(9,0057.10^16 )^0,5 = 3.10^8 [m/s]= c viteza luminii.  ;

Sigur ne putem intreba de ce s-a renuntat la coeficientul 1/2 al energiei cinetice. S-a renuntat pentru ca aici este vorba de energia totala inglobata in electron, si aceasta energie cuprinde atat energia cinetica intrinseca cat si energia potentiala a electronului. Cu alte cuvinte daca am avea un atom teoretic cu numarul de sarcina Z=137, atunci electronul ar avea viteza luminii, si s-ar afla in starea fundamentala pe un orbital cu raza egala cu lungimea de unda a cuantei cu energia E=0,511MeV, impartita la 2pi, careia ii corespunde o energie potentiala egala cu energia cinetica.

atanasu

Este interesant raspunsul tau si sper sa reusesc sa-l aprofundez, deigur citind tot acest fir ceea ce este destul de encombrant. Ce am scris eu este o judecata fizico- filozofica si  se pare ca se apropie de exprimrea asimptotica data  de Adi dar nu o implica in nici-un fel in mod obligatoriu  ducand  cum am spus doar  la o ipoteza. Voi vedea daca este o demonstratie sau toate sunt de fapt doar  ipoteze in cele analizate pe fir.
Nu stiu daca tu nu esti int-un cerc vicios adica daca viteza limitata a luminii si poate chiar si valoarea rezultata in calculul tau nu este  cumva implicata in valorile utilizate. Asta poate o poti vedea tu...
In orisice caz interesanta explicatia lipsei lui 1/2 pe care si eu mi-m pus-o si ca elevul mertoriu citat ipottic  am raspuns presupunand ca este un total energetic  in care oeficientul numeric 2 nu are ce cauata  dar nu am ajuns la argumentul tau tot ipotetic legat de Z=217 si are este deosebit.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 23, 2022, 09:31:26 AM
Este interesant raspunsul tau si sper sa reusesc sa-l aprofundez, deigur citind tot acest fir ceea ce este destul de encombrant. Ce am scris eu este o judecata fizico- filozofica si  se pare ca se apropie de exprimrea asimptotica data  de Adi dar nu o implica in nici-un fel in mod obligatoriu  ducand  cum am spus doar  la o ipoteza. Voi vedea daca este o demonstratie sau toate sunt de fapt doar  ipoteze in cele analizate pe fir.
Nu stiu daca tu nu esti int-un cerc vicios adica daca viteza limitata a luminii si poate chiar si valoarea rezultata in calculul tau nu este  cumva implicata in valorile utilizate. Asta poate o poti vedea tu...
In orisice caz interesanta explicatia lipsei lui 1/2 pe care si eu mi-m pus-o si ca elevul mertoriu citat ipottic  am raspuns presupunand ca este un total energetic  in care oeficientul numeric 2 nu are ce cauata  dar nu am ajuns la argumentul tau tot ipotetic legat de Z=217 si are este deosebit.
Trebuie sa corectez numarul Zmaxim=137 , si reprezinta valoarea limita teoretica a numarului de sarcina a unui atom ipotetic pentru care electronul cel mai apropiat de nucleu ar avea viteza luminii. Deoarece viteza electronului din atomul de hidrogen aflat in starea fundamentala este; V0=2,187.10^6 m/s; iar viteza luminii este c=2,997.10^8 m/s; atunci Zmax=2,997.10^8/ 2,187.10^6 =137,03;
Mai trebuie sa remarc ca aceasta valoare reprezinta inversul constantei structurii fine notata cu a , pe care o gasesti in fizica.