Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Grygori Perelman si conjectura Poincaré

Creat de styhl, Martie 11, 2011, 12:53:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

styhl

Imi poate explica cineva, mai pe intelesul tuturor, demonstratia acestei conjecturi?

zec

#1
E destul de greu de inteles doar problema acestei conjucturi,in fapt e o teorie a topologiei algebrice legata de suprafete si dimensiune varietatilor geometrice.Un exemplu pe care il intalneste lumea si il foloseste este harta care e prezinta in plan o portiune dintro sfera ,iara cand privesti harta lumi de fapt ai o varietate geometrica de dimensiune 1 ,ce transforma o sfera.Aici pe harta in mod normal punctele de pe sfera se pun in plan cu ajutorul unei functii  numita heomorfism.Astfel suntem capabili sa ne facem o idee asupra hartii.Conjuctura Poincare afirma ca singura forma geometrica in care un cerc se poate contracta intrun punct e 3d-sfera.Transformarile intr-un punct se fac prin heomorfisme.Demonstratie nu e una la indemana oricui de inteles dar o idee iti poti face ,asa cum mi am facut si eu.Aici e explicat fenomenul mai bine:
http://www.youtube.com/watch?v=TzMZKiCgEVE&feature=related

Eugen7

Citat din: zec din Martie 15, 2011, 10:03:20 AM
E destul de greu de inteles doar problema acestei conjucturi,in fapt e o teorie a topologiei algebrice legata de suprafete si dimensiune varietatilor geometrice.Un exemplu pe care il intalneste lumea si il foloseste este harta care e prezinta in plan o portiune dintro sfera ,iara cand privesti harta lumi de fapt ai o varietate geometrica de dimensiune 1 ,ce transforma o sfera.Aici pe harta in mod normal punctele de pe sfera se pun in plan cu ajutorul unei functii  numita heomorfism.Astfel suntem capabili sa ne facem o idee asupra hartii.Conjuctura Poincare afirma ca singura forma geometrica in care un cerc se poate contracta intrun punct e 3d-sfera.Transformarile intr-un punct se fac prin heomorfisme.Demonstratie nu e una la indemana oricui de inteles dar o idee iti poti face ,asa cum mi am facut si eu.Aici e explicat fenomenul mai bine:
http://www.youtube.com/watch?v=TzMZKiCgEVE&feature=related
multumesc pentru explicatii si pentru film.
rezolvarea conjecturii lui Poincare ne ajuta sa intelegem si forma universului.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

styhl

   Mersi, am vazud acest film (ce folos daca nu stiu engleza   ;D  si topologia). interesante sunt 3 lucruri (asa eu am auzit): 1) felul in care a demonstrat conjenctura; 2) El (Pereliman) stia rezolvarea acestei probleme a mileniului cu multi ani in urma, a propus chiar si o schema, insa toti l-au ignorat; 3) Refuzul premiului pentru rezolvarea problemei. El a motivat prin aceia ca eforturile lui sunt nesemnificative in comparatie cu ceilalti (Hamilton si altii) la rezolvarea problemei. Oare asa pare sa fie in realitate, sau acest evreu este putin cam modest?

florin_try

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 12:53:10 PM
Imi poate explica cineva, mai pe intelesul tuturor, demonstratia acestei conjecturi?

I wish I could :)

morpheus

Citat din: Eugen7 din Martie 15, 2011, 12:02:39 PM
rezolvarea conjecturii lui Poincare ne ajuta sa intelegem si forma universului.

Ce ne spune conjectura din punct de vedere al formei Universului?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

morpheus

Citat din: zec din Martie 15, 2011, 10:03:20 AM
Conjuctura Poincare afirma ca singura forma geometrica in care un cerc se poate contracta intrun punct e 3d-sfera.
Poti incerca sa explici cam cum ne-am putea imagina (daca se poate imagina asa ceva) o 3-sfera ?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

HarapAlb

Citat din: morpheus din Mai 05, 2011, 01:52:25 PM
Ce ne spune conjectura din punct de vedere al formei Universului?
Nu spune nimic, forma Universului se deduce din observatii experimentale.

morpheus

un articol foarte bun despre conjectura Poincare in Scientific American, numarul din iulie 2004:

Formele spatiului

Pe sciam.com e pe bani, dar , de pilda, pentru cei interesati, articolul poate fi citit aici:

http://www.ic.uff.br/~aconci/poincare.pdf
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)