Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Impartirea polinoamelor.

Creat de styhl, Martie 11, 2011, 12:34:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 11, 2011, 09:34:03 AM
[...] si fara sa dai domeniul si codomeniul rezulta clar ca P(x)/Q(x) este o functie...
Fals. Nu orice formula scrisa pe undeva e automat si functie. Asa cum a amintit si zec mai sus, o functie este de fapt un triplet, fomat din domeniul de definitie, formula de definitie, si domeniul de valori. Doar formula scrisa pe undeva nu este o functie.

Apoi, cand se scriu polinoame, "X"-ul este scris cu majuscula, in timp ce in formulele functiilor sau ecuatiilor "x"-ul este minuscula. Asta ca sa nu se faca prea multe confuzii cum tot faci tu pe aici.

In final, nu orice operatie cu polinoame are ca rezultat tot un polinom. Atata timp cat nu tii cont de definitii, poti sa tot fabulezi si sa propui 'probleme' cat vrei, fara nici o relevanta.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 11, 2011, 10:54:26 AM
Citat din: A.Mot din Mai 11, 2011, 09:34:03 AM
[...] si fara sa dai domeniul si codomeniul rezulta clar ca P(x)/Q(x) este o functie...
Fals. Nu orice formula scrisa pe undeva e automat si functie. Asa cum a amintit si zec mai sus, o functie este de fapt un triplet, fomat din domeniul de definitie, formula de definitie, si domeniul de valori. Doar formula scrisa pe undeva nu este o functie.

Apoi, cand se scriu polinoame, "X"-ul este scris cu majuscula, in timp ce in formulele functiilor sau ecuatiilor "x"-ul este minuscula. Asta ca sa nu se faca prea multe confuzii cum tot faci tu pe aici.

In final, nu orice operatie cu polinoame are ca rezultat tot un polinom. Atata timp cat nu tii cont de definitii, poti sa tot fabulezi si sa propui 'probleme' cat vrei, fara nici o relevanta.

e-
Ce este P(X)=(X-2)/(X-2)?Daca zici ca P(X) este polinom atunci este gresit adica fals cum iti place tie sa zici.......Daca P(X) nu este polinom atunci ce este?????????????Parerea mea este ca un cat de doua polinoame este o functie.Punct.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 12, 2011, 08:06:31 AM
Ce este P(X)=(X-2)/(X-2)?
Asa cum l-ai scris, P(X) nu este nimic, deoarece nu este permisa impartirea polinoamelor cu altceva decat cu polinoame constante. Este doar o expresie care in mod cert nu poate fi numita "polinom", sau "functie" sau altceva definit in matematica.

CitatDaca zici ca P(X) este polinom atunci este gresit adica fals cum iti place tie sa zici.
Repet, expresia scrisa de tine nu este un polinom.

CitatDaca P(X) nu este polinom atunci ce este?
Este o insiruire de semne grafice care nu inseamna nimic in matematica.

CitatParerea mea este ca un cat de doua polinoame este o functie.
Atata timp cat ignori definitia functiilor si a polinoamelor, aceasta parere fabulanta este irelevanta. Matematica nu se face pe baza de pareri, ci de definitii.

CitatPunct.
Faptul ca declari "punct" dupa o parere nu ii sporeste valabilitatea.  ::)


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#33
<eliminat citat inutil>


Fals!f(x)=(x-2)/(x-2) este (de exemplu......) o functie cu domeniul R-{2} cu valoarea egala cu 1.Ce este
(ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si a,b,c sunt niste numere oarecare?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 13, 2011, 07:52:53 AM
Fals!
Argumentele aduse de tine nu demonstreaza ca ceea ce am spus eu mai sus ar fi fals. Eu am raspuns la intrebarea "ce este P(X)=(X-2)/(X-2)?" iar tu vorbesti acum de cu totul altceva. Decat sa faci asemenea non sequitur, mai bine te calmezi putin si revezi definitiile din matematica.

Citatf(x)=(x-2)/(x-2) este (de exemplu......) o functie cu domeniul R-{2} cu valoarea egala cu 1.
Fals. "f(x)=(x-2)/(x-2)" nu este o functie. Revezi definitiile din matematica.

"f(x)=(x-2)/(x-2), cu domeniul R-{2} si cu codomeniul = {1}" ar fi o functie. Daca nu intelegi diferenta, spune sa stim si noi. Daca o intelegi, inceteaza sa mai contrazici definitiile dupa bunul tau plac.


CitatCe este
(ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si a,b,c sunt niste numere oarecare?
Este o insiruire de simboluri matematice fara nici o semnificatie. De ce tot insisti cu asemenea intrebari?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#35
<eliminat citat inutil>

Vezi te rog ce spune "WolframAlpha" despre (x-2)/(x-2) si despre (ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si a,b,c  au de exemplu valorile a=2,b=3 si c=4..........
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#36
Citat din: A.Mot din Mai 15, 2011, 09:04:57 AM
Vezi te rog ce spune "WolframAlpha" despre (x-2)/(x-2) si despre (ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si a,b,c  au de exemplu valorile a=2,b=3 si c=4.
???

Incearca sa fii mai precis in comunicarea pe acest forum. Daca ai gasit ce "spune" WolframAlpha despre aceste lucruri, vino cu citatele si link-urile de rigoare. Vom vedea apoi ce relevanta are ceea ce spune un motor de calcul intr-o discutie in care tu ignori cele mai elementare definitii din matematica...

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 15, 2011, 02:46:38 PM
Citat din: A.Mot din Mai 15, 2011, 09:04:57 AM
Vezi te rog ce spune "WolframAlpha" despre (x-2)/(x-2) si despre (ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si a,b,c  au de exemplu valorile a=2,b=3 si c=4.
???

Incearca sa fii mai precis in comunicarea pe acest forum. Daca ai gasit ce "spune" WolframAlpha despre aceste lucruri, vino cu citatele si link-urile de rigoare. Vom vedea apoi ce relevanta are ceea ce spune un motor de calcul intr-o discutie in care tu ignori cele mai elementare definitii din matematica...

e-
Vrei sa spui ca nu ai auzit de "WolframAlpha"?Ce link mai vrei?Scrie pe Google "WolframAlpha" si intra in acest site si scrie (x-2)/(x-2) mai intai si vezi ce spune.......si dupa aceea scrie (ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si vezi ce spune..........Nu spune ceea ce spui tu si anume ca este o insiruire de semne...........Sigur ca si "WolframAlpha" are neclaritati dar daca esti atent poti vedea ce vrea sa spuna........Scrie pe "WolframAlpha" x^2/x si vezi ce spune.............
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 16, 2011, 02:20:19 PM
Vrei sa spui ca nu ai auzit de "WolframAlpha"?
Nu vreau sa spun asa ceva. De unde tragi tu asemenea concluzii? Daca nu auzeam de WolframAlpha, nu as fi stiut ca e un motor de calcul. Sau crezi ca inventez lucruri asa de la mine?

CitatCe link mai vrei?
Vreau un link sau un citat cu "ce spune WolframAlfa" despre ceea ce discutam noi aici, sa vad exact la ce te referi.

CitatScrie pe Google "WolframAlpha" si intra in acest site si scrie (x-2)/(x-2) mai intai si vezi ce spune...
Da, am intrat pe WolframAlpha si am scris "(x-2)/(x-2)", dar ceea ce a rezultat nu contrazice ce am spus eu, nici nu confirma aberatiile pe care le afirmi tu. De aceea mi-e teama ca nu am vazut si eu ceea ce ai vazut tu, ca atare te rog sa citezi aici ce ai vazut tu.

Citatsi dupa aceea scrie (ax2+bix+c):(bix-c) unde i=(-1)0,5 si vezi ce spune...
M-am jucat cu mai multe expresii, dar nu am gasit nimic ce sa confirme aberatiile tale de aici. De aceea astept sa vii cu ceva concret.

CitatNu spune ceea ce spui tu si anume ca este o insiruire de semne...
Da? Si ce ai vazut tu ca spune, mai precis?

CitatSigur ca si "WolframAlpha" are neclaritati dar daca esti atent poti vedea ce vrea sa spuna...
:o Wow! La asta nu ma asteptam! Tu ai cumva impresia ca site-ul WolframAlpha este un fel de text sfant care trebuie interpretat ca sa ne dam seama "ce vrea sa spuna" ?  :D  Ori spune ceva clar, ori lasam in pace niste afirmatii ce contin "neclaritati" si necesita interpretari dupa urechea fiecaruia. Tu iti dai totusi seama ca te afli pe un forum dedicat stiintei?

CitatScrie pe "WolframAlpha" x^2/x si vezi ce spune...
Am scris si am vazut ce spune. Si ce-i cu asta?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 16, 2011, 03:47:46 PM


CitatScrie pe "WolframAlpha" x^2/x si vezi ce spune...
Am scris si am vazut ce spune. Si ce-i cu asta?

e-
Pai eu zic ca nu e corect sa spunem ca x2x-1=x decat pentru x apartinand lui R-{0}.......si deci
x2x-1 este o functie.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 17, 2011, 09:11:39 AM
Pai eu zic ca nu e corect sa spunem ca x2x-1=x decat pentru x apartinand lui R-{0}...
Tu zici lucruri irelevante pentru ca nu tii cont de definitiile din matematica. Implici in plus WolframAlpha nu pentru a aduce ceva concret ci pentru a justifica interpretarile tale personale care, repet, sunt irelevante pentru ca nu tii cont de definitii. Repet de asemenea ca aici suntem pe un forum de stiinta si nu facem discutii de tip analiza pe text evanghelic unde fiecare vine cu interpretarile sale. In matematica mai ales, daca nu tii cont de definitii, orice alte fabulatii sunt irelevante. Nici nu stiu de cate ori trebuie sa o mai spun.

Citat....si deci x2x-1 este o functie.
O formula matematica nu este o functie. Repeta asta de mai multe ori pana o retii bine de tot. Cu aceeasi formula matematica putem construi mai multe functii, de aceea doar formula singura nu poate fi functie. Pricepi?

Faptul ca motorul de calcul WolframAlpha stie sa simplifice expresii si chiar sa deseneze graficele unor functii pe care motorul le presupune ca ar fi cautate de utilizator, nu implica faptul ca brusc s-au schimbat definitiile din matematica. Motorul de calcul incearca sa ajute utilizatorul, dar daca utilizatorul nu are habar de matematica, rezultatele din motor nu au nici o valoare prin ele insele.

Daca nici acum nu ti-e clar, atunci incep sa cred ca nu esti aici pentru a-ti corecta erorile si a invata lucruri noi, ci pentru a insista cu interpretarile tale personale irelevante. O asemenea atitudine e incompatibila cu acest forum. Sa tii cont de asta pe viitor.


e-
Don't believe everything you think.

zec

A.Mot tu combati una din chestiile elementare ale matematicii si anume ideea de definitie a unei propozitii logice.In constructia unei probleme e necesar sa aduci in problema o ipoteza si o concluzie.Daca ipoteza nu e bine definita in contextul matematic atunci problema o pot considera fara ipoteza.In logica matematica ipoteza e sugerata ca o propozitie sau un predicat de obicei notat cu p si concluzia e notata cu q .Problema revine la a afla valoarea de adevar implicatiei p->q .Aceasta relatie are valoarea de adevar  1 daca  avem urmatoarele situatii:p=1 si q=1 sau p=0 si q=0 sau p=0 si q=1.Majoritatea problemelor date de tine au fost sub forma:"Ce este p daca q este?"Ca sa dau raspuns la o implicatie de gen q->p am nevoie de valori de adevar pentru propozitia q.Dar eu si electron am avizat faptul ca q nu este o propozitie logica din lipsa coerentei cu definitiile matematice ale notiunilor enuntate in propozitia q.Astfel nu pot da valoare de adevar acelei propozitii si nu poate fi nici adevarata si nici falsa , fiind exact cea ce defineste o propozitie logica.
Acuma daca intrebi "Este x/x o functie?" Raspunsul e evident fals .Pentru o functie am nevoie de un domeniu de definitie.Daca intuitiv faci referire la un domeniu maxim de definitie putem invoca in multimea R.Dar specifica ..ca de aceea e ipoteza.

A.Mot-old

Citat din: zec din Mai 17, 2011, 02:52:08 PM
A.Mot tu combati una din chestiile elementare ale matematicii si anume ideea de definitie a unei propozitii logice.In constructia unei probleme e necesar sa aduci in problema o ipoteza si o concluzie.Daca ipoteza nu e bine definita in contextul matematic atunci problema o pot considera fara ipoteza.In logica matematica ipoteza e sugerata ca o propozitie sau un predicat de obicei notat cu p si concluzia e notata cu q .Problema revine la a afla valoarea de adevar implicatiei p->q .Aceasta relatie are valoarea de adevar  1 daca  avem urmatoarele situatii:p=1 si q=1 sau p=0 si q=0 sau p=0 si q=1.Majoritatea problemelor date de tine au fost sub forma:"Ce este p daca q este?"Ca sa dau raspuns la o implicatie de gen q->p am nevoie de valori de adevar pentru propozitia q.Dar eu si electron am avizat faptul ca q nu este o propozitie logica din lipsa coerentei cu definitiile matematice ale notiunilor enuntate in propozitia q.Astfel nu pot da valoare de adevar acelei propozitii si nu poate fi nici adevarata si nici falsa , fiind exact cea ce defineste o propozitie logica.
Acuma daca intrebi "Este x/x o functie?" Raspunsul e evident fals .Pentru o functie am nevoie de un domeniu de definitie.Daca intuitiv faci referire la un domeniu maxim de definitie putem invoca in multimea R.Dar specifica ..ca de aceea e ipoteza.

Chiar nu pot sa inteleg!!!!!!!Nu stiu ce fel de matematica se face azi dar eu raman pe vechi si cu 1 numar prim........
Am sa discut aceasta problema si cu un profesor de matematica cunoscut de mine.Ce este x/x?Ce este f(x)=x/x?Ce este (x^2-2x+1)/(x-1)?Ce este f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1)?Cine spune ca x/x=1 si f(x)=x/x=1 fara a indica valorile lui x greseste profund.Cine spune ca (x^2-2x+1)/(x-1)=x-1 si f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1)=x-1 fara a indica valorile lui x greseste profund.
Nu trebuie sa specific nimic atata timp cat insasi intrebarea "Ce este x/x?" este suficienta si logica si evident raspunsul este x/x=1 pentru orice numar x diferit de zero ceea ce presupune ca x/x este o functie si nu un polinom cum zicea cineva pe aici........Sa se intocmeasca graficul functiei f(x)=x/x?Sa se intocmeasca graficul functie f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1).Ce valoare are (x^2-2x+1)/(x-1) si  ce valori are functia f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1) pentru x=1?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 07:18:08 AM
Chiar nu pot sa inteleg!
Ce anume nu intelegi? Pune intrebari clare si vei putea primi raspunsuri clare si lamuritoare.

CitatNu stiu ce fel de matematica se face azi dar eu raman pe vechi si cu 1 numar prim...
E alegerea ta. Dar repet ca a ignora definitiile "din matematica de azi" nu e un argument si nu valideaza erorile pe care le faci pe aici. Pana nu o sa stii ce fel de matematica se face azi, o sa porti pe acest forum doar un dialog al surzilor, perfect inutil pentru tine. Pentru ceilalti e un bun exemplu de cum nu trebuie sa se comporte pe un forum dedicat stiintei de azi.

CitatAm sa discut aceasta problema si cu un profesor de matematica cunoscut de mine.
Chiar te rog. Sper ca el va sti ce fel de matematica se face azi.

CitatCe este x/x?
O insiruire de semne matematice.

CitatCe este f(x)=x/x?
Seamana cu o formula de definitie a unei functii. Dar nu este o functie, pentru ca o functie se defineste printr-un triplet de elemente, nu doar printr-o formula matematica.

CitatCe este (x^2-2x+1)/(x-1)?
O insiruire de semne matematice.

CitatCe este f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1)?
Seamana cu o formula de definitie a unei functii. Dar nu este o functie, pentru ca o functie se defineste printr-un triplet de elemente, nu doar printr-o formula matematica.

CitatCine spune ca x/x=1 si f(x)=x/x=1 fara a indica valorile lui x greseste profund.
Perfect de acord. Cine a facut astfel de greseli profunde pe acest forum pana acum?

CitatCine spune ca (x^2-2x+1)/(x-1)=x-1 si f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1)=x-1 fara a indica valorile lui x greseste profund.
Perfect de acord.

CitatNu trebuie sa specific nimic atata timp cat insasi intrebarea "Ce este x/x?" este suficienta si logica
Asta e parerea ta, pentru ca ignori definitiile din matematica. Iti repet ca "x/x" nu inseamna nimic, fara precizari in plus. (Nota: faptul ca WolframAplha stie sa simplifice aceasta formula nu e relevant in contextul acestei discutii in care neintelegerile tale survin din cauza ignorarii definitiilor din matematica).

Citatsi evident raspunsul este x/x=1 pentru orice numar x diferit de zero
Nu e chiar asa evident, atata timp cat nu stim ce inseamna "x" si "/" in acea formula. In matematica, pana nu definesti care e problema, nu poti pretinde raspunsuri, nici nu poti pretinde ca "raspunsul e evident". Nimic nu e evident pana nu sunt clarificate definitiile cu care se lucreaza. Asta intelegi?

Citatceea ce presupune ca x/x este o functie
Presupunerile tale sunt false, dupa cum am mai spus deja.

Citatsi nu un polinom cum zicea cineva pe aici...
Evident ca nu este un polinom.

CitatSa se intocmeasca graficul functiei f(x)=x/x?
Exemplu foarte bun de problema prost pusa. "f(x)=x/x" nu este o functie, ca atare nu poti cere sa se intocmeasca graficul functiei respective. Tu poti sa intocmesti graficul pentru "xy^(5-\ (*µ" ?

CitatSa se intocmeasca graficul functie f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1).
Alt exemplu foarte bun de problema prost pusa. Din aceeasi cauza ca mai sus.

CitatCe valoare are (x^2-2x+1)/(x-1) [...] pentru x=1?
Pentru x = 1 avem impartire cu zero iar asta nu este definita in matematica. Asadar, nu se poate da nici o valoare acestei expresii in acest caz.

Citatce valori are functia f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1) pentru x=1?
"f(x)=(x^2-2x+1)/(x-1)" nu este o functie. Revezi definitiile din matematica.


e-
Don't believe everything you think.