Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce inseamna masa unui corp?

Creat de styhl, Martie 10, 2011, 09:50:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 12:24:00 PM
Un corp daca sta in pozitie de repaus  poate el pirde,sau produce energie, sau este =0. Intrebarea cam rasuna a absurd, dar are motiv concret.
Da, de exemplu, un pahar de ceai fierbinte, stand pe masa intr-o camera cu temperatura mai mica decat a ceaiului, pierde energie prin radiatie (termica).

e-
Don't believe everything you think.

styhl

#31
Citat din: Electron din Martie 11, 2011, 04:25:34 PM
Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 12:24:00 PM
Un corp daca sta in pozitie de repaus  poate el pirde,sau produce energie, sau este =0. Intrebarea cam rasuna a absurd, dar are motiv concret.
Da, de exemplu, un pahar de ceai fierbinte, stand pe masa intr-o camera cu temperatura mai mica decat a ceaiului, pierde energie prin radiatie (termica).

Din punct de vedere termic, da. Dar, intrebarea ramine totusi putin alta: Joule a spus ca un corp efectueaza un lucru mecanic numai si numai atunci cind el se afla in miscare. Intrebarea este: poate un corp efectua un "lucru mecanic" stind in pozitie de repaus?

<Atentie la citari>

Adi

La fel, o particula in repaus are energie pentru simplu fapt ca are masa, conform formulei E=mc^2.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:50:17 PM
Dar, intrebarea ramine totusi putin alta: Joule a spus ca un corp efectueaza un lucru mecanic numai si numai atunci cind el se afla in miscare. Intrebarea este: poate un corp efectua un "lucru mecanic" stind in pozitie de repaus?
Unde a spus Joule asta?
Sau doar suna mai bine decat sa spui simplu: prin definitie, o forta efectueaza lucru mecanic cand punctul de aplicatie al fortei se deplaseaza.   
Acum, in lumina definitiei, tu ce crezi? Poate sau nu? Daca da, cum?

styhl

Lm=F*t.   F-forta, masa, "atractia". t-timpu (in unele cazuri poate fi infinit). Acesta e (un lucru mecanic), o energie "moarta". Pentru a putea capata energie din ea trebue sa poti raspunde la niste intrebari: Cantitatea de materie in Univer este infinita, finita sau o variabila. Daca este infinita atunci ideia conduce la existenta unui perpetuum mobile din care se poate capata o infinitate de energie. :)

Electron

Citat din: styhl din Martie 12, 2011, 11:46:16 AM
Lm=F*t.   F-forta, masa, "atractia". t-timpu (in unele cazuri poate fi infinit). Acesta e (un lucru mecanic),
De unde scoti asemenea aberatii? Care e sursa, adica?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Eu unul incep sa cred ca am raspuns destul lui styhl. Ii lipsesc chestii de baza din fizica, dar el crede sincer ca a facut un nou motor pe baza a nu stiu ce descoperire stiintifica mare. Nu imi pare ca styhl chiar a venit aici cu smerenie sa admita ca nu stie si ca invata. Pana acum eu si colegii de la Scientia.ro i-am raspuns la multe greseseli ale lui, l-am corectat, dar inca nu l-am auzit niciodata sa zica: "multumesc, datorita voua mi-am schimbat azi odata pentru totdeauna conceptia despre acest fenomen, si despre acest fenomen, si despre acest fenomen!". Eu unul nu mai sunt motivat sa ii explic detaliat toate intrebarile sale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

VreauSaCunosc

Imi puteti explica si mie ce este/ce inseamna acest camp Higgs?Si in ce consta aceasta interactiune cu diverse particule?Si bineinteles,de ce unele interactioneaza cu campul HIggs si altele nu?Multumesc

styhl

    Intradevar sunteti o echipa foarte buna (in fizica si nu numai). Da, poate cam uit sa multimesc eforturile dumnevoastra depuse pentru fiecare raspuns la intrebarile mele (neprofisioniste) si deseori nu sunt deacord cu ele, insa v-as ruga sa nu luati aceasta in suparare (asa gindesc eu).
    Oricum multumesc foarte mult! Totusi este bine cind sunt asa oameni (profisionisti) cu care ai ce vorbi. Intradevar unele lucruri au inceput sa-mi para mai clare. Cele bune.

AlexandruLazar

Editat -- ups, trebuia să mă și eu la dată  ;D

Adi

Citat din: VreauSaCunosc din Martie 13, 2011, 02:45:39 PM
Imi puteti explica si mie ce este/ce inseamna acest camp Higgs?Si in ce consta aceasta interactiune cu diverse particule?Si bineinteles,de ce unele interactioneaza cu campul HIggs si altele nu?Multumesc

Despre bosonul Higgs vedeti acest topic amplu de aici.

http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,204.0.html

La sectiunea de fizica exista si o intreaga sectiune de topicuri despre fizica particulelor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro