Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce inseamna masa unui corp?

Creat de styhl, Martie 10, 2011, 09:50:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 10:27:26 AM
definitia trebuie inteleasa... nu doar memorata.

Complet de acord. Daca nu intelegi definitia, spune-ne si te ajutam.

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 10:27:26 AM
noi oamenii trebuie sa ne ajutam unii pe altii sa intelegem definitiile. definitiile ofera o explicatie mai usor sau mai greu accesibila.

De asta suntem aici pe forum, sa va ajutam.

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 10:27:26 AM
cineva poate intreba au toate particulele masa? de ce fotonii care sunt particule pot calatorii cu viteza luminii? pot toate particulele calatori cu viteza luminii?

Fotonii pot calatorii cu viteza luminii pentru ca nu au masa de repaus. Modelul Standard, teoria fizicii particulelor elementare, explica aceasta prin faptul ca fotonii nu interactioneaza cu campul Higgs. Particulele elementare primesc masa pentru ca interactioneaza cu campul Higgs. Aceasta teorie este in stadiul de a fi verificata experimental la acceleratoarele de particule Fermilab si LHC. Eu studiez chiar in acest domeniu.


definitiile ne ajuta sa explicam anumite fenomene insa realitatea este mult mai complexa. definitiile aceluiasi lucru dintr-o teorie pot fi incompatibile cu definitile din alta teorie. spre exemplu definitrea timpului si a spatiului in mecanica clasica nu este compatibila cu definirea timpului si spatiului in teoria relativitatii.

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 10:27:26 AM
un alt exemplu: newton a definit gravitatia, explicand cum actioneaza ea, insa nu a putut explica ce este ea (care este cauza ei, de ce exista gravitatia).
putem explica cuiva ce este forta gravitoationala conform mecanicii newtoniene, conform definitiei din mecanica clasica (spunad ca aceasta se propaga instantaneu, parcurgand orice distanta instantaneu cu viteza infinita). Dar forta gravitationala este doar o forta fictiva (imaginara), ea nu exista in realitate... lucru demostrat de relativitatea generalizata.

Acum sari de la masa la forta gravitationala. Sigur, e o legatura intre ele, dar nu una directa. Masa masoara inertia, nu are nimic de-a face cu forta gravitationala, ci se aplica pentru oricare forta. Desigur, se intampla si ca forta gravitationala sa fie mai intensa cu cat masa gravitationala a unei particule este mai mare si se mai intampla ca masa (adica masa inertiala) sa fie egala cu masa gravitationala. Dar asta e alta mancare de peste. Cand vorbim ce e masa, ne referim la ce e masa inertiala. Aia e masa, masa inertiala.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:33:02 AM
 Fie avem un corp x. Pe Pamint luam un cintar si il cintarim, el va avea y kg. Il vom cintari pe Jupiter , el va avea z kg, pe Pluto w kg. Iar, in spatiul el va avea 0 kg. Cum putem nou sa ne intelegem cu marsienii de pe Jupiter, Pluto si din spatiu??? Daca se poate de explicat cu inertia corpului.

Aceasta se intampla pentru ca cantarul nu masoara masa, ci greutatea. Iar greutatea este masa gravitationala ori intensitatea campului gravitational. Masa gravitationala este egala cu masa inertiala si este la fel pe orice planeta ori in spatiul vid. Dar intensitatea campului gravitationala difera de la planeta la planeta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 10:22:22 AM
Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:20:44 AM
Adi- spunemi si mie definitia masei in fizica Newtoniana, eu nu am gasit-o.
Mersi anticipat.
Masa este marimea care masoara inertia corpului. Am spus deja mai sus.
asa este. aceasta definitie este valabila atat in fizica newtoniana cat si in fizica relativista.

Din punctul de vedere al fizicii, materia este sub formă de substanță (caracterizată prin masă) sau câmp (caracterizat prin energie).

doresc sa mentionez ca incercarea din postarile mele anteriorare de a oferi o explicactie pentru cauza existentei masei (si nu doar ce defineste ea), sunt valabile doar in fizica clasica ("Aceeași masă poate reprezenta diferite cantități de substanță în funcție de masa individuală a particulelor constituente. De exemplu, un mol de heliu conține același număr de atomi ca și un mol de carbon, dar masele lor sînt diferite, pentru că un atom de heliu este mai ușor decît unul de carbon.")

in teoria relativitatii, cursurile de fizică introductivă, precum și unele manuale mai vechi despre teoria relativității restrânse definesc o masă relativistă care crește cu creșterea vitezei unui corp. Conform interpretării geometrice a relativității restrânse, această definiție nu se mai folosește, iar termenul "masă" este limitat la noțiunea de masă de repaus fiind astfel independentă de sistemul de referință.

Folosind definiția relativistă a masei, masa unui obiect poate varia în funcție de sistemul de referință inerțial al observatorului, în același fel în care alte proprietăți ale sale, cum ar fi lungimea, fac același lucru. Definirea unei astfel de cantități poate fi uneori utilă prin faptul că această definire simplifică un calcul restricționându-l la un anumit sistem de referință. De exemplu, considerând un corp cu masa de repaus m care se mișcă la o anumită viteză relativ la un sistem de referință al observatorului.


De retinut ca materia este caracterizată prin două mărimi fundamentale: masa și energia. Masa este măsura inerției și a gravitației, iar energia este măsura scalară a mișcării materiei.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Adi

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 10:45:52 AM
De retinut ca materia este caracterizată prin două mărimi fundamentale: masa și energia. Masa este măsura inerției și a gravitației, iar energia este măsura scalară a mișcării materiei.

Nu e chiar riguros. Energia exista si in repaus (o particula in repaus are masa si are energie; sau toate formele de energie potentiala exista si in repaus). In plus, ce are masa are si energie si invers. Miscarea este masurata de impuls.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

 Pe forum, nu mai clarific cu toate intrebarile puse si aparute...

Eugen7

#20
Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:33:02 AM
 Fie avem un corp x. Pe Pamint luam un cintar si il cintarim, el va avea y kg. Il vom cintari pe Jupiter , el va avea z kg, pe Pluto w kg. Iar, in spatiul el va avea 0 kg. Cum putem nou sa ne intelegem cu marsienii de pe Jupiter, Pluto si din spatiu??? Daca se poate de explicat cu inertia corpului.
 
Da daca avem molul cela este bine, adica stim un nr anumit de particule si e tot, dar parca nu e de ajuns...
greutatea este o forta (masa corpului inmultita cu acceleratia gravitationala a planetei, de aceea acelasi corp - ce prezinta aceeasi materie sub forma de substanta - are diferite greutati pe diferite planete).
masa este o marime fundamentala.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 10:49:09 AM
Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 10:45:52 AM
De retinut ca materia este caracterizată prin două mărimi fundamentale: masa și energia. Masa este măsura inerției și a gravitației, iar energia este măsura scalară a mișcării materiei.

Nu e chiar riguros. Energia exista si in repaus (o particula in repaus are masa si are energie; sau toate formele de energie potentiala exista si in repaus). In plus, ce are masa are si energie si invers. Miscarea este masurata de impuls.
corect. (miscarea este masurata de impuls.)

In teoria relativitatii, echivalența masei și energiei, (E=mc^2), ne spune că energia înmagazinată de un obiect în repaus cu masa m este egală cu masa respectivă înmulţită cu pătratul vitezei luminii în vid, arătând că un corp are energie chiar şi atunci când este staţionar, spre deosebire de mecanica newtoniană în care un corp care nu se află în mișcare nu are energie cinetica, însă el poate avea sau nu alte forme de energie înmagazinate în interior, cum ar fi energie termică sau energie chimică, pe lângă energia potenţială ce o poate avea prin poziţia lui într-un câmp de forţă. În mecanica newtoniană toate aceste energii sunt mult mai mici decât masa obiectului înmulţită cu pătratul vitezei luminii în vid. În teoria relativităţii, toate energiile care se mişcă împreună cu un obiect se adună la masa totală a corpului obiectului, care măsoară rezistenţa acestuia la deviere. Atât energia cinetică, cât și cea potențială au o contribuție directă asupra masei. În teoria relativităţii scăderea energiei înseamnă scăderea masei. Spre exemplu când apa este încălzită într-un cuptor cu microunde, se adaugă o masă de aproximativ 10-17 kilograme pentru fiecare Joule de căldura adăugat apei (Joule este unitatea de măsura pentru energie în Sistemul Internaţional).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

styhl

Adi _ Cum adica, din ceia ce spui, legea conservarii energiei cam se egaleaza cu 0???

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:59:19 AM
Adi _ Cum adica, din ceia ce spui, legea conservarii energiei cam se egaleaza cu 0???

Nu stiu la ce te referi. Incearca pe viitor sa dai citatul exact din mine si sa argumentezi de ce crezi tu ca intelegi cutare lucru din el. In plus nu inteleg expresia "legea conservarii energiei sa fie egala cu zero". O lege nu poate fi egala cu un numar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

...tocmai cind scriam intrebarea ai dat raspunsul.
:) desigur o lege nu poate fi egala cu 0.
Legea conservarii energiei a lui Joule spune : Ec+Ep=c, c-constanta, adica cum se explica un corp (poseda, sau executa un lucru mecanic) numai atunci si atunci cind este in miscare. Pe cind in relativitate este altfel: E=m*c^2 (asa imi pare), ceia ce contrazice pe prima.

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 11:11:39 AM
...tocmai cind scriam intrebarea ai dat raspunsul.
:) desigur o lege nu poate fi egala cu 0.
Legea conservarii energiei a lui Joule spune : Ec+Ep=c, c-constanta, adica cum se explica un corp (poseda, sau executa un lucru mecanic) numai atunci si atunci cind este in miscare. Pe cind in relativitate este altfel: E=m*c^2 (asa imi pare), ceia ce contrazice pe prima.

Nu exista nici o contradictie. Dar legea conservarii energiei in relativitate nu este E=mc^2. Asta e doar formula care descrie energia unui corp in functie de masa ei. Conservarea energie e tot ca suma totala a energiei inainte si dupa este constanta. Asta e legea conservarii energiei si e valabila si in relativitatii. Doar ca in relativitate masa e inclusa in energie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

#26
Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 11:15:44 AM
Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 11:11:39 AM
...tocmai cind scriam intrebarea ai dat raspunsul.
:) desigur o lege nu poate fi egala cu 0.
Legea conservarii energiei a lui Joule spune : Ec+Ep=c, c-constanta, adica cum se explica un corp (poseda, sau executa un lucru mecanic) numai atunci si atunci cind este in miscare. Pe cind in relativitate este altfel: E=m*c^2 (asa imi pare), ceia ce contrazice pe prima.
Nu exista nici o contradictie. Dar legea conservarii energiei in relativitate nu este E=mc^2. Asta e doar formula care descrie energia unui corp in functie de masa ei. Conservarea energie e tot ca suma totala a energiei inainte si dupa este constanta. Asta e legea conservarii energiei si e valabila si in relativitatii. Doar ca in relativitate masa e inclusa in energie.

corect. nu este nici o contradictie.

pe scurt: legea conservarii energiei spune ca energia (sau masa echivalenta) nu poate fi creata si nici distrusa.

mai detaliat:
Legea conservării energiei afirmă că energia totală al unui sistem fizic izolat rămâne nemodificată în timp, indiferent de natura proceselor interne ce au loc în sistem.
Cu alte cuvinte, diversele forme de energie ale unui sistem se pot transforma reciproc, dar suma cantităților tuturor formelor de energie rămâne constantă, ea nu poate fi creată sau distrusă. Potrivit concepțiilor fizicii moderne, orice cantitate de energie exprimă în același timp o masă, și reciproc oricărei mase îi corespunde o energie. Conservarea energiei, în fizica modernă, este echivalentă cu principiul conservării masei.


Materia este caracterizată prin două mărimi fundamentale: masa și energia. Masa este măsura inerției și a gravitației, iar energia este măsura scalară a mișcării materiei. Astfel, energia şi masa nu sunt două lucruri total diferite (precum focul şi apa spre exemplu), ci  sunt  două forme de manifestare (prezentare) ale aceluiași lucru, respectiv materia, aşa cum spre exemplu, aburul şi gheaţa sunt stări de agregare (moduri de prezentare) ale aceleaşi substanţe, respectiv apa. Conform relației dintre masă și energie a lui Einstein, oricărei forme de energie a unui sistem fizic îi corespunde o masă inertă a sistemului. Termenul de energie nucleară este folosit în două contexte. Astfel, la nivel microscopic, energia nucleară este energia asociată forţelor de coeziune a nucleonilor dată de interacţiunea tare a protonilor şi neutronilor din nucleele atomice. La nivel macroscopic prin energie nucleară se înţelege energia electromagnetică eliberată (prin radiaţie) datorită reacţiilor de fuziune nucleară din stele şi din bombele cu hidrogen, respectiv cea eliberată prin fisiune nucleară în bombele atomice şi în aplicaţiile civile (centrale nucleare).

  Relația E=mc² poate fi, deci, folosită pentru a calcula câtă energie  s-ar produce dacă o cantitate de materie ar fi convertită în radiaţie (care transportă energia) electromagnetică. Spre exemplu, masa materiei convertită în energie în cazul bombei de la Hiroşima a fost mai mică decât 30 grame. (Conform relaţiei lui Einstein, energia unui gram de materie este de 1014 Joule).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 11:23:32 AM
(Conform relaţiei lui Einstein, energia unui gram de materie este de 1014 Joule).
Ai omis cumva sa folosesti aici ridicarea la putere ?

e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

Citat din: Electron din Martie 11, 2011, 11:41:43 AM
Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 11:23:32 AM
(Conform relaţiei lui Einstein, energia unui gram de materie este de 1014 Joule).
Ai omis cumva sa folosesti aici ridicarea la putere ?

e-
da, asa este. multumesc pentru atentionare. este vorba de 10^14.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

styhl

 Un corp daca sta in pozitie de repaus  poate el pirde,sau produce energie, sau este =0. Intrebarea cam rasuna a absurd, dar are motiv concret.