Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce inseamna masa unui corp?

Creat de styhl, Martie 10, 2011, 09:50:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

styhl

    Este putin clar ce inseamna timpul, distanta, informatia,.. si acela e explicat axiomatic.
    Dar cine imi poate explica ce definitie are masa unui corp?

Electron

Uite, daca tu explici ce e timpul, distanta si informatia, eu iti voi prezenta definitia masei.

e-
Don't believe everything you think.

styhl

 :D :D :D
  Ok! cu cuvintele mele.
  Timpul este o marime fizica ce are sens (exista) numai atunci cind exista un eviniment anumit (o schimbare, o transformare), altfel ar fi absurd sa-l masuram. Aceasta daca nu ma gresesc a expuso Enstein.
  Distanta- la fel exista daca si numai daca exista un obiect anumit, sau cum eu mai spun un numar >= 2 de puncte. Aici am eu teorii mai multe si frumoase.
   Informatia- reflecta multimea tuturor obiectelor ce ne inconjoara: culoare, apa, lumina... unitatea de transmitere sau masurare e bitul. La fel ea nu ar exista, ar fi absurd sa o masuram daca totul ar fi nul.
    Pot explica si ce inseamna masa unui corp, Dar vreau sa mai vad si alte pareri, ca nu sunt convins.

Eugen7

Masa unui corp sau a unei particule este una din cele 7 mărimile fizice fundamentale. Masa se definește drept acea mărime măsurabilă ce determină cantitatea de substanță conținută într-un corp sau particulă, determinabilă la nivel macroscopic și măsurată, de asemenea, macroscopic. (A nu se confunda cu greutatea unui corp.)

În fizică și chimie, cantitatea de substanță este o măsură a numărului de particule de substanță (molecule, atomi, ioni, electroni). Unitatea de măsură în SI este molul, cu simbolul mol. Pentru evitarea confuziilor, trebuie precizat despre ce fel de particule este vorba; în chimie de cele mai multe ori molul se referă la numărul de molecule.
Cantitatea de substanță nu trebuie confundată cu masa. Aceeași masă poate reprezenta diferite cantități de substanță în funcție de masa individuală a particulelor constituente. De exemplu, un mol de heliu conține același număr de atomi ca și un mol de carbon, dar masele lor sînt diferite, pentru că un atom de heliu este mai ușor decît unul de carbon.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Adi

Citat
Masa se definește drept acea mărime măsurabilă ce determină cantitatea de substanță conținută într-un corp sau particulă, determinabilă la nivel macroscopic și măsurată, de asemenea, macroscopic. (A nu se confunda cu greutatea unui corp.)

Cred ca e gresit ce ai spus aici. Cantitatea de substanta este marimea fizica ce se masoara in kilomoli, iar nu in kilograme. Masa este marimea care masoara inertia unui corp.

Citat
Cantitatea de substanță nu trebuie confundată cu masa.

Nu trebuie, dar se pare ca atu le-ai confundat. Ai inceput cu "masa se defineste" si ai continuat cu "cantitatea de substanta".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

Paote raspunsul meu nu e ca la un fizician calificat, dar: sustin putin idea ca masa ar insemna masura numarul de particule in substanta ( sau corp). Totusi sensul ei si aparitia ei cred ca are radacini mai profunde.

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 09:34:11 AM
Paote raspunsul meu nu e ca la un fizician calificat, dar: sustin putin idea ca masa ar insemna masura numarul de particule in substanta ( sau corp). Totusi sensul ei si aparitia ei cred ca are radacini mai profunde.

Cum spuneam mai sus, numarul de particule de substanta e masurat de numarul de moli, iar nu de numarul de kilograme.

Este bine ca iti pui intrebari, insa nu e bine ca desi admiti ca nu stii deloc fizica, te lansezi in tot felul de idei proprii, pe care nu le ai bazate pe nimic. Daca faci asa, nu discuti stiinta, ci pseudostiinta sau filosofie cel mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 01:50:19 AM
Nu trebuie, dar se pare ca atu le-ai confundat. Ai inceput cu "masa se defineste" si ai continuat cu "cantitatea de substanta".
:)
am incercat o definire cat mai accesibila, poate dumneavostra reusiti o explicatie mult mai buna si mult mai usor de inteles. (pentru faptul ca masa este masura a inertiei, prezentand si de ce este asa... precum si de ce unele particule au masa si altele nu?)

din moment ce am precizat ca trebuie atentie sa nu se confunde...
"Cantitatea de substanță nu trebuie confundată cu masa. Aceeași masă poate reprezenta diferite cantități de substanță în funcție de masa individuală a particulelor constituente. De exemplu, un mol de heliu conține același număr de atomi ca și un mol de carbon, dar masele lor sînt diferite, pentru că un atom de heliu este mai ușor decît unul de carbon."
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Adi

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 09:47:35 AM
Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 01:50:19 AM
Nu trebuie, dar se pare ca atu le-ai confundat. Ai inceput cu "masa se defineste" si ai continuat cu "cantitatea de substanta".
:)
am incercat o definire cat mai accesibila, poate dumneavostra reusiti o explicatie mult mai buna si mult mai usor de inteles. (pentru faptul ca masa este masura a inertiei, prezentand si de ce este asa... precum si de ce unele particule au masa si altele nu?)

De ce masa este o masura a inertiei? Dar asta e chiar simplu: prin definitie! Cand e prin definitie, ala e motivul, nu are motive mai profunde. Pur si simplu aia e definitia masei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

  :) Nu, daca e vorba de filozofie, apoi intrebarile apar mult mai multe...
Da este clar ca se comit greseli foarte mari daca folosesti fizica Newtoniana in loc de cea relativista unde nu trebue.
 


Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:09:05 AM
 :) Nu, daca e vorba de filozofie, apoi intrebarile apar mult mai multe...
Da este clar ca se comit greseli foarte mari daca folosesti fizica Newtoniana in loc de cea relativista unde nu trebue.

Sigur, ca afirmatie generala, dar neaplicabila in discutia de fata. Notiunea de masa e definita perfect in fizica newtoniana.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

styhl

Adi- spunemi si mie definitia masei in fizica Newtoniana, eu nu am gasit-o.
Mersi anticipat.

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 10:20:44 AM
Adi- spunemi si mie definitia masei in fizica Newtoniana, eu nu am gasit-o.
Mersi anticipat.

Masa este marimea care masoara inertia corpului. Am spus deja mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 10:01:54 AM
Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 09:47:35 AM
Citat din: Adi din Martie 11, 2011, 01:50:19 AM
Nu trebuie, dar se pare ca atu le-ai confundat. Ai inceput cu "masa se defineste" si ai continuat cu "cantitatea de substanta".
:)
am incercat o definire cat mai accesibila, poate dumneavostra reusiti o explicatie mult mai buna si mult mai usor de inteles. (pentru faptul ca masa este masura a inertiei, prezentand si de ce este asa... precum si de ce unele particule au masa si altele nu?)

De ce masa este o masura a inertiei? Dar asta e chiar simplu: prin definitie! Cand e prin definitie, ala e motivul, nu are motive mai profunde. Pur si simplu aia e definitia masei.
definitia trebuie inteleasa... nu doar memorata. noi oamenii trebuie sa ne ajutam unii pe altii sa intelegem definitiile. definitiile ofera o explicatie mai usor sau mai greu accesibila.

cineva poate intreba au toate particulele masa? de ce fotonii care sunt particule pot calatorii cu viteza luminii? pot toate particulele calatori cu viteza luminii?

definitiile ne ajuta sa explicam anumite fenomene insa realitatea este mult mai complexa. definitiile aceluiasi lucru dintr-o teorie pot fi incompatibile cu definitile din alta teorie. spre exemplu definitrea timpului si a spatiului in mecanica clasica nu este compatibila cu definirea timpului si spatiului in teoria relativitatii.

un alt exemplu: newton a definit gravitatia, explicand cum actioneaza ea, insa nu a putut explica ce este ea (care este cauza ei, de ce exista gravitatia). putem explica cuiva ce este forta gravitoationala conform mecanicii newtoniene, conform definitiei din mecanica clasica (spunad ca aceasta se propaga instantaneu, parcurgand orice distanta instantaneu cu viteza infinita). Dar forta gravitationala este doar o forta fictiva (imaginara), ea nu exista in realitate... lucru demostrat de relativitatea generalizata.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

styhl

  Fie avem un corp x. Pe Pamint luam un cintar si il cintarim, el va avea y kg. Il vom cintari pe Jupiter , el va avea z kg, pe Pluto w kg. Iar, in spatiul el va avea 0 kg. Cum putem nou sa ne intelegem cu marsienii de pe Jupiter, Pluto si din spatiu??? Daca se poate de explicat cu inertia corpului.
 
Da daca avem molul cela este bine, adica stim un nr anumit de particule si e tot, dar parca nu e de ajuns...