Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este in spatiul intermediar electron- nucleu?

Creat de styhl, Martie 10, 2011, 10:13:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eugen7

Citat din: HarapAlb din Martie 11, 2011, 07:44:36 PM
Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 04:33:28 PM
cum "impacati" timpul definit la scara supra atomica (in care obiectul are o singura istorie in timp) cu suma istoriilor lui Feymnan (din mecanica cuantica)? (dar sensul timpului?)
Se impaca foarte bine ele singure. Suma istoriilor este doar un formalism matematic pentru calcularea unor marimi, nu trebuie sa aiba neaparat un corespondent in realitate.
experimentul celor doua fante care pune in evidenta dualitatea corpuscul-unda cum il puteti explica fara "realitatea" sumei istoriilor lui Feynman? (care contravine notiunii de timp la scara supra atomica in care un obiect are o singura istorie in timp).
raspundeti va rog si la intrebarile celelate. (poate nu am inteles bine ce vrea sa spuna savantul Brian Greene.)

Un mod agreabil de vizualizare a dualismului undă-particulă, este aşa-numita sumă a istoriilor introdusă de savantul american Richard Feynman. În această abordare particula nu are o singură istorie sau traiectorie în spaţiu-timp aşa cum ar fi într-o teorie clasică, necuantică. În schimb, particula trece de la punctul A la punctul B pe fiecare traiectorie posibilă, în acelaşi timp.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

HarapAlb

Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 09:51:31 PM
experimentul celor doua fante care pune in evidenta dualitatea corpuscul-unda cum il puteti explica fara "realitatea" sumei istoriilor lui Feynman?
Se "explica" bine merci cu formalismele a lui Heisenberg sau al lui Schroedinger.
Feynman a introdus formalismul sau in 1965, tu crezi pana atunci nu s-a putut "explica" experimentul ? repet formalismul lui Feynman este o scula matematica, nu explica nimic si nici nu are corespondent in realitate. Degeaba cauti o interpretare asemanatoare celor din fizica clasica pentru ca ea nu este, pana acum, posibila.

styhl

Da, la dimensiunile celea sa-ti pui intrebari trebue bine stiuta fizica relativista. Dar, nu prea va inteleg. La inceput sa spus ca protonii sunt compusi din (cuarci si inca ceva), apoi s-a  spus ca eletronul este un fundament si nu se poate afla compozitia lui, iar distanta electron-nucleu este compusa din cimp electromagnetic, si apoi ca este trecut de zidul lui Planck, aceasta este = vid.
     Cam incurcate explicatiile. Eu daca ceva nu cunosc o spun indata, nu inconjur intrebarea...
     Si in spatiul dintre atomi, ce este?????????????????????????????

Adi

Citat din: styhl din Martie 11, 2011, 11:01:57 PM
Da, la dimensiunile celea sa-ti pui intrebari trebue bine stiuta fizica relativista. Dar, nu prea va inteleg. La inceput sa spus ca protonii sunt compusi din (cuarci si inca ceva), apoi s-a  spus ca eletronul este un fundament si nu se poate afla compozitia lui, iar distanta electron-nucleu este compusa din cimp electromagnetic,

Pana aici corect.

Citat din: morpheus din Martie 11, 2011, 11:06:25 PM
si apoi ca este trecut de zidul lui Planck, aceasta este = vid.

Aici formularea ta e neclara si incorecta.

Citat din: morpheus din Martie 11, 2011, 11:06:25 PM
     Cam incurcate explicatiile. Eu daca ceva nu cunosc o spun indata, nu inconjur intrebarea...

Sunt afirmatii, nu explicatii.

Citat din: morpheus din Martie 11, 2011, 11:06:25 PM
     Si in spatiul dintre atomi, ce este?????????????????????????????

Vid.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p


styhl

  Merci!
  Eu credeam ca sunt explicatii :).
  E simplu sa raspund ca o presupunere, ca spatiul dintre atomi este un cimp electromagnetic(cimp magnetic), ce are directa legatura cu nucleul dintre ceilalti atomi (probabil si cu electronii chiar), insa aceasta mai nimic nu explica, este ceva foarte general. Nu stiu!

Eugen7

#21
Citat din: HarapAlb din Martie 11, 2011, 10:15:57 PM
Citat din: Eugen7 din Martie 11, 2011, 09:51:31 PM
experimentul celor doua fante care pune in evidenta dualitatea corpuscul-unda cum il puteti explica fara "realitatea" sumei istoriilor lui Feynman?
Se "explica" bine merci cu formalismele a lui Heisenberg sau al lui Schroedinger.
Feynman a introdus formalismul sau in 1965, tu crezi pana atunci nu s-a putut "explica" experimentul ? repet formalismul lui Feynman este o scula matematica, nu explica nimic si nici nu are corespondent in realitate. Degeaba cauti o interpretare asemanatoare celor din fizica clasica pentru ca ea nu este, pana acum, posibila.

pai eu tocmai asta sustin.(anume ca notiunile de spatiu si timpu trebuie redefinite la scara mecanicii cuantice, nu am afirmat ca ele nu exista!).

iata ce am afrimat mai sus.
"notiunile de spatiu si timp pe care le stim din teoria relativitatii (valabile la scara supra atomica, unde gravitatia este "forta" dominanta) nu sunt valabile la scara atomica si subatomica (unde forta gravitationala poate fi neglijata intrucat celelate trei forte fundamentale ale universului sunt dominante).

Spre deosebire de Teoria Relativităţii, care studiază universul la scara mare, unde spaţiul-timpul este neted si plat (curbându-se datorită prezentei masei şi energiei) fiind bine definit şi ordonat geometric, existând astfel noţiunile de înainte, înapoi, sus, jos, stânga, dreapta, direcţie, sens etc.; în mecanica cuantica, care studiază universul la scara extrem de mica (atomică şi subatomică), spaţiul-timpul este extrem de instabil şi intr-o continuă fluctuaţie haotică, fiind deci atât de turbulent, răsucit şi distorsionat încât  sfidează bunul simt, dispărând complet noţiunile de sus, jos, înainte, înapoi, stânga, dreapta, direcţie, sens ş.a.. "
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: styhl din Martie 12, 2011, 09:46:03 AM
    E simplu sa raspund ca o presupunere, ca spatiul dintre atomi este un cimp electromagnetic(cimp magnetic), ce are directa legatura cu nucleul dintre ceilalti atomi (probabil si cu electronii chiar), insa aceasta mai nimic nu explica, este ceva foarte general. Nu stiu!
E simplu sa faci presupuneri din burta. Mai greu e cu argumentele care sa le sprijine. De ce ar exista un "camp magnetic ce are directa legatura cu nucleul"?

e-
Don't believe everything you think.

cristi

Citat
     Si in spatiul dintre atomi, ce este?HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh?
CitatVid.
cum ar putea sa fie ceva cand nu e nimic?
a spune ca e vid intre atomi e ca si cum as spune ca e somn intre seara si dimineata, pentru ca nu simtim nimic, sau cum as spune ca e moarte dupa viata... insa, dupa cum nu ne putem imagina moartea sau inexistenta , desi o experimentam in fiecare noapte cum zice un filozof, tot asa nu ne putem imagina spatiul dintre atomi in care nu s-ar afla nimic, deci de fapt nu ne putem imagina vidul... ii dam insa un nume cum dam si mortii nume, fiind ca vechii matematicieni care inca nu invatasera numarul zero....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

styhl

 Merci mult pentru atentie!!!
Vreau sa spun ca Electron (e-) si cu Adi sunt niste asi in labirinturile fizicii (parerea mea ). Cred ca f. buni profesori ati avut, raspunsurile sunt cu tilc si bine explicate (aproape toate). Insa nu poate fi cineva ca sa cunoasca totul absolut. Daca era, atunci nici nu mai trebuiau sa existe cercetatorii. Exista insa oameni ce stiu foarte multe lucruri si altii ce stiu mai putine lucruri... 
Din aceasta cauza am aparut si eu pe forum si am intrebari, propuneri, neclaritati s.a.m.d.

valangjed

Styhl , am avut un profesor de 'Materiale electrotehnice' ,pe nume Petru Notzinger , care ne-a explicat la curs ca:"electronul nu are forma , nu are culoare ,nu are nimic din ceea ce noi am putea simti cu cele 5 simturi umane.Atunci am inteles ce este electronul.Sper sa intelegi si tu ceva din asta!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Eugen7

#26
Citat din: valangjed din Martie 22, 2011, 05:58:07 PM
cele 5 simturi umane.
Sunt 6 simturi umane, nu doar 5 (asa cum s-a sustinut incepand cu filzofia greaca pana recent, cand stiinta nu doar le-a confirmat pe cele 5 ci a mai descoperit inca unul). Al 6-lea simt este cel al echilibrului.
Sistemul nervos are un sistem senzorial dedicat fiecărui simț.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sim%C8%9B
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

valangjed

Da , e adevarat dar ideea pe care am vrut sa o exprim era ca nu putem "vedea" electronul prin simturile noastre , ca electronul poate fi explicat intuitiv dar , cel mai bine , poate fi "vazut" abstract.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.