Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce ar insemna un "no-fly zone" deasupra Libiei cum discuta ONU astazi?

Creat de Adi, Martie 09, 2011, 09:21:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

O discutie importanta a zilelor astora este ca in Libia guvernul foloseste avioane si elicoptere de lupta pentru a bombarda pozitiile rebelilor/protestatarilor. De cateva zile se tot zice ca trebuie sa se decida un "no-fly zone" deasupra Libiei. Cica astazi ONU va vota asupra unei rezolutii in acest sens, conform BBC. Din pacate, nici BBC nu explica ce ar inseamna asta exact si care ar fi avantajele aceste masuri pentru protestatari. Eu ma gandesc la urmatoarele variante.

1. Avioanele civile si militare ale nici unei alte tari in afara de Libia sa nu poata zbura deasupra teritoriului Libian. Dar avioanele militare ale altor tari deja nu puteau zbura deasupra Libiei pentru ca doar avioanele miltare ale tarii respective pot zbura in spatiul aerian al acelei tari. Iar daca avioanele civile din afara Libiei nu pot zbura in Libia inseamna ca ajutoare umanitare nu pot ajunge in Libia si ca strainii din Libia nu mai pot fi scosi din Libia. Atunci cu ce ar ajuta rebelilor si tarilor occidentale o asemenea masura?

2. Avioanele si elicopterele civile si militare ale Libiei sa nu poata zbura in Libia. Asta ar ajuta intr-adevar pe rebeli care nu ar mai fi bombardati si atacati pe calea aerului. Asta nu ar ajuta pe raniti care nu ar mai putea fi transportati cu elicopterele sau avioanele ambulante. La fel nici un oficial strain nu ar putea veni la negocieri in Libia decat cu vaporul si apoi cu masina. Dar are dreptul chiar si marele ONU sa interzica unei tari ca avioanele si elicopterele ei militare sa zboare in tara respectiva? Chiar nu imi vine a crede. Si chiar daca da ONU o rezolutie si ar fi legal, cum multe rezolutii ale ONU nu au fost respectate (SUA au invadat Irakul in ciuda unei rezolutii a ONU, Israelul continua sa colonizeze Ierasualimul din Est contra unei rezolutii a ONU, Rusia nu si-a retras soldatii din Transnistria in ciua unei rezolulutii a ONU), atunci de ce ar renunta Libia de buna voie ca avioanele ei sa nu mai zboare in Libia? Mi se pare totul o frectie la picior de lem.

Dar macar sa inteleg din toata asta ce inseamna concret acest "no-fly zone". E mare pacat ca nici macar BBC nu explica asta. Mersi de ajutor!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Din cate am inteles, un no-fly zone inseamna a doua varianta, iar avioane militare straine ar urma sa distruga avioanele libiene care incalca no-fly zone-ul. No-fly zone-ul ar putea fi restrans la nivelul oraselor, nu neaparat asupra intregii Libii. Iar oficialii straini ar putea veni la negocieri, intrucat pot exista astfel de exceptii in no-fly zone.

Adi

Multumesc pentru raspuns. Tot nu imi vine a crede ca are ONU dreptul de a interzice armatei unei tari sa se deplaseze pe teritoriul ei. Ba culmea, sa puna restrictii doar in anumite zone, unde are interes ONU sa nu se zboare, iar in alte zone, unde are interes ONU sa se zboare, sa se lase dreptul de a zbura. Dar chiar si asa nu inteleg. Sa inteleg ca aceeasi decizie ar da voie avioanelor straine sa zboare deasupra Libiei? Si daca se interzice zborurul asupra oraselor, este interezis asta pentru avioanele straine si libiene la fel? Daca da, inseamna ca cele doua tipuri de avioane vor fi in razboi in afara oraselor doar? Tare ciudat si complicat mi se pare. Nu imi vine sa vad eu piloti francezi murind batandu-se cu pilotii libieni deasupra desertului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

No-fly zone înseamnă că avioanele străine nu mai pot survola spațiul libian, deci nu mai pot primi eventual arme, provizii sau orice altceva, și nici avioanele libiene nu pot ieși din țară, constrângându-i astfel pe cei din aparatul administrativ (inclusiv Gaddhafi) să stea în țară.

Mihnea Maftei

Am gasit aici explicatia de la BBC:

There have been mounting calls for a no-fly zone, which would probably ban military flights by government forces through Libyan airspace. Any aircraft violating the exclusion zone would risk being shot down by international forces.

Mishulanu

Un no-fly zone este de obicei primul pas intr-o invazie terestra. Daca vrei sa debarci soldati intr-o tara inamica nu vrei ca avioanele sau elicopterele inamice sa-ti atace trupele de la sol. Asa ca aduci un portavion si impui fortat o interdictie aeriana, ca sa-ti poti desfasura in siguranta trupele de la sol.

Adi

Multumesc pentru explicatii. Inteleg ca practic occidentalii vor ca avioanele si elicopterele armatei libiene sa nu mai zboare. Din punct de vedere legal, inca ma mir ca ONU ar avea puterea sa faca asta legal. In practica se poate face orice, cum zicea mai sus, e suficient sa aduca un portavion american gata de lupta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Adi din Martie 09, 2011, 11:21:33 PM
Multumesc pentru explicatii. Inteleg ca practic occidentalii vor ca avioanele si elicopterele armatei libiene sa nu mai zboare. Din punct de vedere legal, inca ma mir ca ONU ar avea puterea sa faca asta legal. In practica se poate face orice, cum zicea mai sus, e suficient sa aduca un portavion american gata de lupta.
ONU nu interzice libienilor sa zboare ci permite fortelor NATO sau altele sa impuna no-fly, adica sa atace avioanele libiene daca zboara.

Adi

Citat din: mircea_p din Martie 09, 2011, 11:39:52 PM
Citat din: Adi din Martie 09, 2011, 11:21:33 PM
Multumesc pentru explicatii. Inteleg ca practic occidentalii vor ca avioanele si elicopterele armatei libiene sa nu mai zboare. Din punct de vedere legal, inca ma mir ca ONU ar avea puterea sa faca asta legal. In practica se poate face orice, cum zicea mai sus, e suficient sa aduca un portavion american gata de lupta.
ONU nu interzice libienilor sa zboare ci permite fortelor NATO sau altele sa impuna no-fly, adica sa atace avioanele libiene daca zboara.

E o mica diferenta de nuanta, dar nu prea mare. Cica aveti voie sa zburati dar si noi avem voie sa va doboram daca zburati si asta fara sa fie considerat un act de razboi din partea noastra.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Adi din Martie 09, 2011, 11:21:33 PM
Din punct de vedere legal, inca ma mir ca ONU ar avea puterea sa faca asta legal.
(...)
Cica aveti voie sa zburati dar si noi avem voie sa va doboram daca zburati si asta fara sa fie considerat un act de razboi din partea noastra.
La nivel de state nu putem vorbi de "legal" sau "ilegal", ci de sprijinul altor state, in cazul de fata prin intermediul ONU. In cazul de fata restrictiile de zbor se refera in special la aeronavele militare. Gaddhafi poate sa considere ce si cum vrea el, si chiar sa declare razboi daca-l tin curelele. Sper ca o demonstratie de forta sa-l descurajze, sau sa-l inlature printr-o interventie speciala, si sa nu mearga pana la capat asa cum a sustinut.

Despre "no-fly zones": http://en.wikipedia.org/wiki/No-fly_zone

cristi

CitatLa nivel de state nu putem vorbi de "legal" sau "ilegal", ci de sprijinul altor state, in cazul de fata prin intermediul ONU.
Corecta observatie, ne aduce mereu aminte ca este "legal" sau "ilegal" este de fapt o conventie a unor prieteni ce dau mana... uite un video fain, pentru cine nu stie deja:
http://www.220.ro/video-news/Film-Interzis-Si-Socant-Adevarul-Despre-Viata/9KTmhJr3Es/
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

morpheus

Iata un articol destul de explicit despre conceptul de no-fly zone si cam ce ar presupune stabilirea unei asemenea zone de restrictie...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

florin_try


Ce credeti, Gadafi va pierde puterea in urma acelor revolte?

Desi poate e prematur in a estima, senzatia mea este ca o sa ii invinga pe rebeli. Probabil totul depinde de interventia dinafara?   

Adi

Multumesc pentru explicatii. Ultimul articol al lui Morpheus este cel mai explicit.

Cred ca dictatorul din Libia va cadea, mai ales datorita ajutorului primit de rebeli de la occidentali, poate si prin acest no-fly zone. Franta deja recunoaste pe rebeli ca adevaratii conducatori ai tarii. Este prima tara care face acest pas. Ii vor urma si altele. Cand un lider isi omoara proprii oameni in numar asa de mare si folosind armata (in Egipt a fost in numar mic si folosind doar politia secreta), atunci sigur acel dictator va cadea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Adi din Martie 10, 2011, 12:13:25 AM
E o mica diferenta de nuanta, dar nu prea mare. Cica aveti voie sa zburati dar si noi avem voie sa va doboram daca zburati si asta fara sa fie considerat un act de razboi din partea noastra.

Eu cred ca e o diferenta foarte mare. ONU nu le cere libienilor sa nu zboare. Asta ar fi probail inutil, oricum. ONU permite anumitor forte militare sa intervina in scopul prevenirii (fortate) a zborurilor. In acest fel intreventia militara devine cumva legala, la nivel international.

Nu e prea departe din situatia interna in orice tara: guvernul nu cere hotilor sa nu mai fure sau ucigasilor sa nu mai omoare. Guvernul imputerniceste o institutie  (politia) sa intervina cu forta pentru a preveni sau pedepsi aceste actiuni. In acest fel actiunile politiei devin legale chiar daca in anumite cazuri si ei comit fapte care ar putea fi considerate furturi (confiscari de bunuri) sau omoruri (in autoaparare sau in cazul rezistentei suspectilor).