Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Exercitiu de imaginatie: cum ati schimba destinul Romaniei ?

Creat de morpheus, Martie 08, 2011, 01:55:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavy

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:24:34 AM
Mie mi s-a propus sa intru in masonerie dar am refuzat......Dar tu ai dovezi ca nu ar fi asa? ::)
Atunci când faci o afirmație îți revine sarcina să o susții cu argumente, interlocutorul poate avea cel mult contraargumente, nu este sarcina interlocutorului să dovedească că afirmația ta este adevărată sau falsă.

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:24:34 AM
Mie mi s-a propus sa intru in masonerie dar am refuzat......
Irelevant.

CitatDar tu ai dovezi ca nu ar fi asa?
Iarasi irelevant. Eu nu am afirmat ca nu ar fi asa, eu ti-am cerut dovezi ca ar fi cum zici tu.

Daca nu ai dovezi care sa-ti suporte afirmatiile, atunci degeaba le faci. Bine macar ca acum e clar ca vorbesti in vant.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Iunie 17, 2011, 10:49:00 AM
Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:24:34 AM
Mie mi s-a propus sa intru in masonerie dar am refuzat......
Irelevant.

CitatDar tu ai dovezi ca nu ar fi asa?
Iarasi irelevant. Eu nu am afirmat ca nu ar fi asa, eu ti-am cerut dovezi ca ar fi cum zici tu.

Daca nu ai dovezi care sa-ti suporte afirmatiile, atunci degeaba le faci. Bine macar ca acum e clar ca vorbesti in vant.

e-
Mi s-a spus sa intru intr-o loja masonica crezand ei ca astfel voi face ce spun ei dar eu am facut ce spune legea in general si ce spun normativele din domeniul meu profesional..........pentru ca nu am vrut am avut probleme astfel ca nu eram dorit sa acced pe scara profesionala deoarece eram foarte exigent in profesiunea mea......Asa ca Romania mai are mult si bine de asteptat pana cand va ajunge la liman caci acum se afla in plina furtuna si e gata gata sa se scufunde in numele globalizarii totale inclusiv cea religioase.........
Deci esti de acord ca masoneria conduce Terra si eu cred ca inca de la revolutia franceza din 1789 s-a pus serios pe treaba si face si desface ce si cum pofteste........ ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 03:48:11 PM
Mi s-a spus sa intru intr-o loja masonica crezand ei ca astfel voi face ce spun ei dar eu am facut ce spune legea in general si ce spun normativele din domeniul meu profesional..........
Ai vreo dovada ca ei ti-ar fi cerut dupa ce intri intr-o loja de-a lor sa nu respecti legea "in general" ? Te rog sa prezinti aceste dovezi.

Citatpentru ca nu am vrut am avut probleme astfel ca nu eram dorit sa acced pe scara profesionala deoarece eram foarte exigent in profesiunea mea......
Ai vreo dovada ca ai avut probleme din cauza masonilor pe care i-ai refuzat? Te rog sa prezinti aceste dovezi.

CitatAsa ca Romania mai are mult si bine de asteptat pana cand va ajunge la liman caci acum se afla in plina furtuna si e gata gata sa se scufunde in numele globalizarii totale inclusiv cea religioase.........
Asemenea concluzii care se bazeaza pe premize fabulistice si fara dovezi, nu sunt deloc relevante.

CitatDeci esti de acord ca masoneria conduce Terra
Nu sunt deloc de acord cu asa ceva. Inca nu ai adus nici macar o dovada care sa probeze acest lucru. Cred ca ai probleme de comprehensiune a limbii romane: nu am afirmat nici ca masoneria conduce Terra (sau macar Romania), nici ca nu o conduce. Eu iti cer dovezi care sa sprijine afirmatiile tale. Ai asa ceva sau tot vorbesti aiurea?

Citatsi eu cred ca inca de la revolutia franceza din 1789 s-a pus serios pe treaba si face si desface ce si cum pofteste........
Nu ma intereseaza credintele tale in aceasta directie. Ma intereseaza sa vad ce dovezi ai in acest sens.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:24:34 AM
Mie mi s-a propus sa intru in masonerie dar am refuzat......Dar tu ai dovezi ca nu ar fi asa? ::)
Dupa "modelul" asta mai degraba Martorii lui Yehova conduc tara (sau tarile) ca ei propun la o gramada de lume (si cam des) sa intre in organizatie.
Sau poate companiile de telefonie long-distance. Astia chiar sant suspecti, ca au retele cu ramificatii in toata lume. Plus ca suna din Vancouver dar vorbesc romaneste... Si imi propun mai in ficare weekend sa intru in combinatie.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Iunie 17, 2011, 04:16:02 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 03:48:11 PM
Mi s-a spus sa intru intr-o loja masonica crezand ei ca astfel voi face ce spun ei dar eu am facut ce spune legea in general si ce spun normativele din domeniul meu profesional..........
Ai vreo dovada ca ei ti-ar fi cerut dupa ce intri intr-o loja de-a lor sa nu respecti legea "in general" ? Te rog sa prezinti aceste dovezi.

Citatpentru ca nu am vrut am avut probleme astfel ca nu eram dorit sa acced pe scara profesionala deoarece eram foarte exigent in profesiunea mea......
Ai vreo dovada ca ai avut probleme din cauza masonilor pe care i-ai refuzat? Te rog sa prezinti aceste dovezi.

CitatAsa ca Romania mai are mult si bine de asteptat pana cand va ajunge la liman caci acum se afla in plina furtuna si e gata gata sa se scufunde in numele globalizarii totale inclusiv cea religioase.........
Asemenea concluzii care se bazeaza pe premize fabulistice si fara dovezi, nu sunt deloc relevante.

CitatDeci esti de acord ca masoneria conduce Terra
Nu sunt deloc de acord cu asa ceva. Inca nu ai adus nici macar o dovada care sa probeze acest lucru. Cred ca ai probleme de comprehensiune a limbii romane: nu am afirmat nici ca masoneria conduce Terra (sau macar Romania), nici ca nu o conduce. Eu iti cer dovezi care sa sprijine afirmatiile tale. Ai asa ceva sau tot vorbesti aiurea?

Citatsi eu cred ca inca de la revolutia franceza din 1789 s-a pus serios pe treaba si face si desface ce si cum pofteste........
Nu ma intereseaza credintele tale in aceasta directie. Ma intereseaza sa vad ce dovezi ai in acest sens.

e-
Dovada ca mi s-a cerut neoficial de catre un mason sa intru in masonerie nu am dar acesta a incercat sa ma atraga spre aceasta organizatie secreta oferindu-mi sa citesc reviste cu circuit inchis care m-au infiorat cand am aflat ce hram are masoneria si ce anume si mai ales cum vrea sa faca globalizarea......Te faci ca nu stii dar am impresia ca esti si tu un mason sau poate un simpatizant al acestora....
Adica vrei sa spui ca masoneria nu influenteaza de loc evenimentele de pe Terra?Nu mai face pe naivul..... ::) Mai bine nu mai zic nimic.......Mi-e frica......
Adevărul Absolut Este Etern!

sumalan dorin


Salutari

A.Mot - :D :D :D :D,o sugestie:Baga capul in nisip ca si strutul daca iti este frica,atunci nu vei auzi si vedea nimic :D :D :D

A.Mot nu incerca tertipuri gen: "organizatia respectiva" este de vina pentru toate rele din lume.Mai bine ti-ai pune intrebarea de ce ,in al 2-lea razboi mondial ,europenii se omorau intre ei..cu toate ca erau de aceiasi religie si aceiasi credinta...cum de nu ia oprit hristos,cum de nu a coborat pe un "nor calare" cu fluierul in mana sa spuna STOP!.Spuneai la un topic alaturat ca nu crezi in religie,dar religia a fost cea care a dezbinat si a creat razboaie,tot in religie il gasesti pe mult iubitul si stimatul tau zeu,hristos sau cum va place sa spuneti:dumnezeu ,isus hristos.

Omul ti-a pus intrebari,a fost si este in continuare curios.In materie de : "organizatii secrete" posezi foarte multa supiciune cand te intreaba cineva ,il consideri ori simpatizant ori membru.De ce nu ai tot atata suspiciune si in materie de credinta in dumnezeu?

Ok,ne-ai impartasit gandurile tale,ca ti s-a propus sa intri in masonerie,si?consideri ca esti asa de important pentru acest forum sa ne spui asta?

Daca in continuare iti este frica:dute si fa o cerere lui d-zeu sa iti scoata masoneria din ganduri,sau poate cine stie iti mentine aceste ganduri pentru a te face sa intelegi ca tu poti deveni un mare boss in masonerie :D

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Iunie 17, 2011, 08:51:55 PM

Salutari

A.Mot - :D :D :D :D,o sugestie:Baga capul in nisip ca si strutul daca iti este frica,atunci nu vei auzi si vedea nimic :D :D :D

A.Mot nu incerca tertipuri gen: "organizatia respectiva" este de vina pentru toate rele din lume.Mai bine ti-ai pune intrebarea de ce ,in al 2-lea razboi mondial ,europenii se omorau intre ei..cu toate ca erau de aceiasi religie si aceiasi credinta...cum de nu ia oprit hristos,cum de nu a coborat pe un "nor calare" cu fluierul in mana sa spuna STOP!.Spuneai la un topic alaturat ca nu crezi in religie,dar religia a fost cea care a dezbinat si a creat razboaie,tot in religie il gasesti pe mult iubitul si stimatul tau zeu,hristos sau cum va place sa spuneti:dumnezeu ,isus hristos.

Omul ti-a pus intrebari,a fost si este in continuare curios.In materie de : "organizatii secrete" posezi foarte multa supiciune cand te intreaba cineva ,il consideri ori simpatizant ori membru.De ce nu ai tot atata suspiciune si in materie de credinta in dumnezeu?

Ok,ne-ai impartasit gandurile tale,ca ti s-a propus sa intri in masonerie,si?consideri ca esti asa de important pentru acest forum sa ne spui asta?

Daca in continuare iti este frica:dute si fa o cerere lui d-zeu sa iti scoata masoneria din ganduri,sau poate cine stie iti mentine aceste ganduri pentru a te face sa intelegi ca tu poti deveni un mare boss in masonerie :D
Interesu' poarta fesu'.Religiile au aparut ca urmare a unor interese.....Eu am fost ateu o vreme si deci nu am crezut in existenta lui Dumnezeu o vreme dar de ceva multa vreme cam de vreo 44 de ani cred cu tarie ca Dumnezeu exista.Nu sunt mandru de loc ca mi s-a cerut sa intru in masonerie ba chiar acelei persoane i-am spus clar ca aceasta organizatie nu o agreez ba chiar o detest pentru ca a deturnat ideea initiala a ceea ce a fost de fapt masoneria.... >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Și pe urmă nu ți-au propus măcar să fii președintele Americii?

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 08:17:14 PM
Dovada ca mi s-a cerut neoficial de catre un mason sa intru in masonerie nu am
Nu despre asta iti cer dovezi. Reciteste intrebarile mele mai cu atentie. Decat sa raspunzi aiurea la intrebari care nu ti s-au pus, mai bine nu-ti mai pierde vremea.

Citatdar acesta a incercat sa ma atraga spre aceasta organizatie secreta oferindu-mi sa citesc reviste cu circuit inchis care m-au infiorat cand am aflat ce hram are masoneria si ce anume si mai ales cum vrea sa faca globalizarea......
Este irelevant ce a incercat sa faca respectivul si ce reviste ti-a oferit. Ce e relevant este sa prezinti dovezile care sustin afirmatiile tale bombastice. Deja e clar ca nu ai asa ceva si ca doar vorbesti aiurea sa te aflii in treaba.

CitatTe faci ca nu stii dar am impresia ca esti si tu un mason sau poate un simpatizant al acestora....
Nu ma intereseaza impresiile tale aiuristice.

CitatAdica vrei sa spui ca masoneria nu influenteaza de loc evenimentele de pe Terra?
De la "a nu influenta deloc evenimentele de pe Terra" pana la "a conduce Terra" e o cale atat de lunga incat ma mir ca nu-ti dai seama de ridicolul acestui argument.

CitatNu mai face pe naivul.....
Multumesc de sfat. Deocamdata tu esti cel care tot palavrageste aici pe baza de credinte naive si fara nici un fel de dovada.

CitatMai bine nu mai zic nimic.......Mi-e frica......
Pai tocmai asta e paradoxul. Adica tu esti convins ca masonii conduc lumea si controleaza totul, dar ai tupeul sa aduci acuzatii de acest fel fara nici un fel de dovada concreta. Pai daca chiar ai dreptate, nu crezi ca ar fi trebuit de mult sa fii redus la tacere, sa nu cumva sa demasti ditamai conspiratia masonica planetara? La un asemenea discurs, mie mi-ar fi frica sa vorbesc in public, din cauza ca a fi ridicol nu mi se pare tocmai o calitate, mai ales pe un forum serios dedicat stiintei. Sau poate chiar nu mai stii unde te aflii...


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Electron,
Faptul ca au vrut sa ma primeasca evident mai intai ca ucenic dovedeste faptul ca vroiau sa ma reduca la tacere crezand ca acceptand eu nu as mai fi fost atat de intransigent.
Oricum m-au redus la tacere caci am fost impedicat ca sa avansez pe o functie publica unde eu as fi tratat in mod impartial orice problema indiferent de care partid sau coalitie era la guvernare.......Din pacate in Romania functiile publice se ocupa fara a se tine cont de valoarea profesionala ele fiind politice si in functii sunt pusi cei care executa ordinele de partid si incalca astfel legislatia in domeniu........Eu cred ca doar un guvern de tehnocrati pot schimba destinul Romaniei in bine. ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 23, 2011, 07:21:24 AM
Faptul ca au vrut sa ma primeasca evident mai intai ca ucenic dovedeste faptul ca vroiau sa ma reduca la tacere crezand ca acceptand eu nu as mai fi fost atat de intransigent.
Pentru mine asta nu dovedeste asa ceva. De unde stii tu ce credeau ei si ce intentii aveau? Ti-au spus asa direct: hai la noi in organizatie/loja si apoi va trebui sa nu mai fii asa de intransigent in activitatea profesionala? Nu am pretentia sa ai ceva scris si semnat in acest sens, dar vreau sa confirmi daca macar verbal ti s-a pus astfel problema. Daca nu s-a intamplat asa ceva, atunci afirmatiile tale pe aceasta tema nu ai nici cea mai mica valoare pentru mine.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Cam greu de crezut ca masonii propun cuiva cu una cu doua sa devina unul de-al lor.
Poate ne explica pretendentul prin ce e atat de important in activitatea sa profesionala.

AlexandruLazar

Eu aștept să văd cât mai durează până se uită cineva măcar pe pagina Wikipedia despre masonerie ca să vadă care sunt condițiile și procesul de intrare în organizație, precum și regulile asociate, că din ce descrie A.Mot până acuma pare mai degrabă că i-au propus să intre în organizația martorilor lui Iehova.


A.Mot-old

Acum vre 8 ani in urma un mason (acesta fiind patronul unei firme la care am lucrat) m-a rugat sa editez in word o scrisoare de recomandare pentru o persoana ce trebuia admisa ca ucenic intr-o loja (nu dau nume) si am fost foarte infricosat cand am vazut ce trebuia sa editez........Desi scrisoarea era destul de scurta si presupun ca secreta eu i-am spus patronului meu de ce nu o editeaza singur iar el mi-a zis ca nu are timp si ca este urgenta...........Putea sa puna pe cineva din familie sa o editeze.....Am editat-o si am imprimat-o iar documentul l-am sters asa cum mi-a cerut.........Dupa vreo saptamana dupa program patronul imi spune ca eu as merita sa fiu mason desigur mai intai ucenic si mi-a dat si o revista a acestei organizatii secrete si sa ma gandesc daca nu as vrea sa devin ucenic.........am refuzat pe loc dar am luat de curiozitate revista si sa va spun drept nu mi-a placut de loc caci din acea revista rezulta clar interesele acestei organizatii care il numeste pe Dumnezeu Arhitectul Universului iar eu cred ca Dumnezeu este mai mult decat un arhitect......  ::) >:(
Adevărul Absolut Este Etern!