Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universuri SF [7]: Ciclul Dune

Creat de Adi, Mai 30, 2008, 06:21:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

In schimb am citit de doua intregul ciclu Dune de Frank Herbert. Cine l-a mai citit? Haideti sa vedem cum au loc acolo calatoriile intergalactice, cu viteze superluminice.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Citat din: Adi din Mai 30, 2008, 06:21:30 PM
In schimb am citit de doua intregul ciclu Dune de Frank Herbert. Cine l-a mai citit? Haideti sa vedem cum au loc acolo calatoriile intergalactice, cu viteze superluminice.
Salut.Si eu sunt un pasionat de ciclul Dune.Mi se pare ca in Dune calatoriile intergalactice au loc cam ca in Star Trek,adica spatiul este deformat,pliat si astfel poarta nava cu viteze supraluminice.Diferenta este ca in Dune,pt. o asemenea calatorie este nevoie de precognitie,un atribut al Navigatorilor Ghildei,pt. a alege cea mai buna cale de a plia spatiul fara nici un pericol.Apropo,cum s-ar putea explica precognitia,in Dune?Mie personal,din Dune,imi mai plac si mentatii-computerele umane.Este posibil sa modifici sistemul nervos ca sa functioneze asemenea unui computer?E fascinant.

Adi

Bine ai venit la noi pe forum. Tot cam in acelasi fel se face calatoria si in Star Wars. Toate sunt fascinante.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Multumesc.Daca se poate ,as vrea sa vorbim mai mult despre Dune,pt. ca mi se pare interesanta,are multe idei.Eventual am putea incerca sa gasim ipoteze plauzibile despre explicatia diverselor lucruri si fiinte din universul Dune,de ex de ce lipsesc alienii?

Adi

In orice care SF, alienii sunt inutili. Scopul oricarei carti este de a studia psihologia umana, iar cartile SF ii pun pe oameni in situatii exceptionale. Dune reuseste aceasta fara extraterestri si asta e marea ei realizare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

"Oameni in situatii exceptionale"?Nu prea inteleg.Pai,interactiunea cu fiinte non-umane nu este o situatie exceptionala?Nu ar infatisa si mai bine psihologia umana,prin prisma reactiilor oamenilor la aceasta interactiune?Ca vorbiti de psihologia umana,cum vedeti precognitia,de ex?Este o situatie exceptionala,sau un basm?

Adi

Da, interactiunea cu alte specii creeaza situatii exceptionale, dar situatii exceptionale poti crea si doar cu oameni (oameni in razboi, oameni sub stres, putini oameni inchisi intr-un spatiu strans si asa mai departe). In Dune se studiaza oameni specializati pe a face diferite chestii, ceva ce nu ai in viata reala, adica nu la acelasi nivel de concentrare si conditionare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Bun,cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.Dar insist:cum vezi precognitia?Poate par cam insistent,dar in Dune precognitia este legata de calatoriile spatiale,asa ca ma intereseaza.Cum ar putea fi explicata,asa,teoretic?Este posibila si in Universul real sau e un simplu basm?Repet,Dune mi se pare interesanta si ma intreb daca ceea ce este descris s-ar putea realiza si in realitate,in viitor.Intelegi ce vreau sa spun?

Adi

Am fost la tara, de asta nu am raspuns asa prompt si acum sunt iar la tara si nu stiu cand voi mai avea net apoi, dar ca sa raspund despre precognitie, raspunsul stiintei este clar. Viitorul NU poate fi prevazut. In rest, pentru a determina prezentul, cu date experimentale multe, poti in principiu. Numai ca tot ia timp informatiei sa se propage, asadar ce masori despre ceva ce se afla la un an lumina afli cum era acum 1 an. In Dune era vorba de o precognitie instantanee.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Citat din: Adi din Decembrie 24, 2008, 04:19:10 PM
Am fost la tara, de asta nu am raspuns asa prompt si acum sunt iar la tara si nu stiu cand voi mai avea net apoi, dar ca sa raspund despre precognitie, raspunsul stiintei este clar. Viitorul NU poate fi prevazut. In rest, pentru a determina prezentul, cu date experimentale multe, poti in principiu. Numai ca tot ia timp informatiei sa se propage, asadar ce masori despre ceva ce se afla la un an lumina afli cum era acum 1 an. In Dune era vorba de o precognitie instantanee.
Asadar,precognitia e un basm?Iata de ce am fost asa insistent:pe softpedia,cineva spunea despre Dune ca ar fi nu un SF ci un fel de basm.o colectie de mituri fara baza reala,o poveste.Cum eu nu am putut sa raspund cu argumente,ca nu sunt savant,am cautat pe net si am gasit forumul vostru unde am inteles ca sunt cunoscatori in domeniul stiintei,asa ca vreau sa intreb aici daca Dune are si baze reale,stiintifice sau nu.Din ceea ce e descris in Dune,cat ar fi plauzibil,d.p.d.v stiintific?Astept pareri ale celor ce au citit ciclul Dune,ca sa ma lamuresc :)

adrian

Citat din: yueh din Ianuarie 08, 2009, 01:58:25 PM
Asadar,precognitia e un basm?[..]
Poate doar din punctul de vedere al Fizicii. Din punctul de vedere al Psihologiei nu este basm, este un fenomen real. Sigur, nu la nivelul descris in Dune.

yueh

Nu prea inteleg.Daca este posibila psihologic,n-ar trebui sa fie posibila si fizic?Pt ca procesele psihologice se bazeaza pe procese fizice,nu-i asa?Dar se spune ca este fizic imposibil,asa ca nu stiu ce sa cred.

yueh

Si ce inseamna precognitie instantanee?Adica e vorba de propagari instantanee?Eu in liceu am inteles ca nimic nu se propaga mai repede ca lumina.Exista pe forum vreun topic despre viteza luminii,daca se poate depasi,sau nu?

Adi

Fizica e baza tuturor stiintelor si Univrsului. Daca ceva nu exista fizic, atunci pur si simplu nu exista. Nu poate exista ceva la nivel psihologic si sa nu existe fizic.

In fizica si in general in bun simt nu se poate prezice viitorul. Nici Dumnezeu nu poate alege daca eu o iau la stanga sau la dreapta. Deci universul nu poate fi prezis, caci eu am liber arbitru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sceptic

Citat din: Adi din Ianuarie 09, 2009, 03:21:19 AM
Nici Dumnezeu nu poate alege daca eu o iau la stanga sau la dreapta. Deci universul nu poate fi prezis, caci eu am liber arbitru.

Dumnezeu nu alege in locul nostru, dar poate sti dinainte ce alegere vom face (precognitia cam asta inseamna). In exemplul tau sumar cu alegerea stanga-dreapta, chiar si un om are 50% sanse sa "prezica" in ce directie o vei lua (e vorba doar de statistica).

Pe de alta parte, eu cred ca daca cineva face o predictie/profetie despre viitor, aceasta profetie va influenta ea insasi viitorul.
Referitor  modalitatea in care evolueaza Universul, ecuatiile lui Bell stabilesc caracterul probabilistic al acesteia. Personal stiu asta doar din auzite, nu am reusit sa aprofundez teoria si tocmai din aceasta cauza am unele dubii in aceasta privinta. Daca imi poti da unele detalii (eventual pe alt topic) ar fi minunat.