Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Clonarea oamenilor in viitor

Creat de Temari, Mai 30, 2008, 01:53:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alexxx89

Citat din: Temari din Mai 30, 2008, 01:53:17 PM
Ce parere aveti despre clonare? Va puteti explica ce este clonarea si la ce foloseste? Credeti ca este bine ca in viitor, oamenii sa se cloneze?


cu privire la clonare foarte interesant mi se pare de posibilitatea sau nu de a clona creierul "format" ca sa zic asa..mi s-ar parea echivalentul cu nemurirea...

Adi

Pai ce inseamna clonare? Copierea materialui genetic intr-o celula noua din care faci un organ nou sau un embrion nou. Ce informatie are embrionul la nastere? Niciuna. Ce memorii din viata celui clonat? Niciuna. Deci raspunsul la intrebarea ta este nu.

In general, omul este format din genetic + informatii. Dar cand se naste are informatii zero, este "tabula rasa". Poate cunosti expresia ca ne influenteaza geneticul si mediul. Mediul include toata experienta de viata (ce aflam, ce substante poluante respiram, ce educatie primim, ce mancam, deci pe scurt ce informatii primim).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexxx89

Citat din: Adi din Iulie 09, 2009, 10:20:32 PM
Pai ce inseamna clonare? Copierea materialui genetic intr-o celula noua din care faci un organ nou sau un embrion nou. Ce informatie are embrionul la nastere? Niciuna. Ce memorii din viata celui clonat? Niciuna. Deci raspunsul la intrebarea ta este nu.

In general, omul este format din genetic + informatii. Dar cand se naste are informatii zero, este "tabula rasa". Poate cunosti expresia ca ne influenteaza geneticul si mediul. Mediul include toata experienta de viata (ce aflam, ce substante poluante respiram, ce educatie primim, ce mancam, deci pe scurt ce informatii primim).

mnda asta banuiam si eu....atunci o alta solutie ar fi posibilitatea ca acel creier "format" sa se transfere in corpul clonat...dar si asta mi se pare tot SF dar ce nu mi se pare deloc SF si chiar fara nici o problema etica e sa inlocuiesti treptat parti ale corpului tesuturi sau organe plus metode de regenerare ale neuronilor din creier care probabil cu timpul s-ar uza (asta in viitorul nu prea indepartat cred eu)..in fine nu stapanesc bine aceasta "ramura" a cunoasterii si poate am doar imaginatia prea mare ;D

Adi

Da, cred ca sugerezi un transplat de creier in trupul unei clone creata special pentru tine. Seamana a The Island, dar poate in viitor se va putea. O alta tehnologie ca in Dune este sa iti iei creierul si sa il pui la niste roboti, ca sa aiba membre care traiesc mereu. Desigur, si simturile poate nu mai sunt la fel (sarutul, sexul, atingerea, dar in cartea SF ziceau ca reusisera sa fie exact la fel, adica sa stimuleze zonele de creier cu electrozi exact ca si cand ai face sex, ai atinge, ai saruta, etc).

Dar pana atunci, o varianta e usor usor sa inlocuiesti organe bolnave. Dar pentru a nu fi probleme de etica, trebuie sa se poata crea organe singure. Daca creezi un om, o clona, si o omori ca iei tu organul, atunci ajungi la situatia din The Island.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Din cate stiu eu ,in sistemul nervos mor cam 100000 dvee neuroni pe secunda.Chiar daca am transplanta un creier in alt corp sau intr-un corp mecanic,acesta ar avea o viata limitata (adica pana mor toti neuronii).Ar fi o idee a face sa gasim o tehnologie pentru a preveni moartea celulelor.Dar nu stiu cum s-ar putea face acest lucru.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

raul

Citat din: valangjed din Iulie 12, 2009, 01:16:36 PM
Din cate stiu eu ,in sistemul nervos mor cam 100000 dvee neuroni pe secunda.Chiar daca am transplanta un creier in alt corp sau intr-un corp mecanic,acesta ar avea o viata limitata (adica pana mor toti neuronii).Ar fi o idee a face sa gasim o tehnologie pentru a preveni moartea celulelor.Dar nu stiu cum s-ar putea face acest lucru.

100000 de neuroni pe secunda? Creierul uman are aprox 120 miliarde de neuroni, asta ar insemna ca in 2 saptamani nu am mai avea nici un neuron.

inger_demonizat

sunt sute poate chiar mii de interpretari ale unor procese fiziologice legate de apoptoza.....dar oare cate din ele sunt adevarate????

raul

Depinde unde citesti. Daca o sa citesti despre apoptoza intr- o carte serioasa sau pe un site serios nu o sa gasesti prostii. :)

Adi

Mai invatai lucruri noi cu voi: apoptoza este moartea programata a celulelor intr-un organism pluricelular. Adica este vorba de cazul cand celule individuale se sacrifica pentru binele organismului? De exemplu, moartea celulelor albe pe sistem kamizake care distrug cu ele bacterii, virusi sau substante chimice ce au invadat organismul, mor ele prin apoptoza?

Cat despre moartea neuronilor, am incercat sa verific informatia si am gasit aici ca avem cam 100 de miliarde de neuroni (cam 1400 de grame neuroni si celule de suport - gliale - si dupa varsta de 20 de ani pierdem cam 1 gram de greier pe an, adica daca presupunem ca 5% din masa este neuroni si 95% celule gliale, asta ar inseamna cam 9.000 de neuroni pe zi! Vad ca cineva propusese 100.000 pe secunda. Se pare ca numarul corect este cam 10.000 pe zi!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Scuze!greseala mea.Eram putin obosit si am vorbit din amintiri.Am cautat ulterior si am constatat ca e vorba intr-adevar de cca. 10000 neuroni pe zi.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Mersi mult ca ai confirmat si tu cifra. Eu nu o stiam, dar asa am invatat si eu. Si putem tine minte usor. 100 de miliarde de neuroni in creier (cate stele intr-o galaxie) si apoi 10.000 de neuroni mor pe zi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

George1000

Oare ar fi posibil ca in viitorul mai apropiat sau mai indepartat sa se descopere o metoda prin care creierul format sa poata sa i se prelungeasca durata de viata si apoi sa fie transferat din corp in corp? Daca se va putea intr-un viitor sa ii zicem de cateva sute de ani, atunci banuiesc ca oul si-ar putea alege sexul sa spunem ca o perioada de timp va vrea trup de barbat o alta perioada va vrea trup de fata si apoi iar de barbat.

Adrian111

bine ai venit George,
nu cred ca e posibil atit de simplu de facut chestiile astea . creerul uman e foarte complex. si pentru reconectarea nervilor de asemenea e nevoie de o anumita durata de timp. cert ca la momentul dat cu siguranta e imposibil. partea cu schimbarea sexelor imi pare prea "hazardanta" si nu vad necesitatea ei si nici posibila realizare a asa ceva.
dar cine stie ... poate stiinta v avansa sufcient de repede si voi fi contrazis.

Adi

George, e o idee interesanta. Ai putea chiar sa te gandesti ca in viitor oamenii sa renunte de bunavoie la trup, sa le ramana doar creierul, iar acesta sa poate fi pus in diferiti roboti care sa aiba simturile unui om. Pana la urma, totul se petrece in creier, de la vaz si auz, pana la orgasm. Iti poti imagina ca in viitor sa se dezvolte senzori artificiali asa de precisi incat sa transmita corect impulsurile la creier. Caci impulsurile sunt de natura electrica. Dar trebuie sa intelegem intai organismul uman si toate aceste impulsuri. Sa revenim de exemplu la orgasm. Ce fel de semnal trebuie sa primeasca creierul pentru a avea orgasm? Daca vom descoperi aceasta, vom putea avea orgasm doar apasand pe un buton.

Ideea de a avea doar creier fara trup de om am aflat-o din trilogia de dinainte de cartile din Dune, de Frank Herbert. Si la fel acele creiere puteau fi puse in diferiti roboti de diferite forme si dimensiuni. Sau puteau sta simplu intr-un vas si sa le fie oferite informatii continue ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Poate ca in viitor se va putea transfera toata gandirea din creier intr-un creier artificial (intr-un computer mai mult sau mai putin similar celor de azi), cu tot cu constiinta de sine si cu amintiri etc. Si atunci nu va fi nevoie sa fie mentinul creierul original in viata.

Probabil stiti ca se poate trai cu o singura emisfera a creierului relativ normal (cu deficiente, dar nu esentiale pentru nu mai fi "om"). E interesant de gandit ce s-ar intampla daca unui om normal i s-ar separa emisferele si una din ele s-ar implanta in alt corp. Acel om s-ar desparti in doua persoane diferite, cu aceeasi istorie pana la un anumit punct.

Chestiile legate de constiinta de sine mi se par foarte interesante ca domeniu de cercetare. Sper sa se faca pasi importanti in intelegerea fenomenelor astora si in intelegerea fizicii la nivel fundamental in timpul vietii noastre...