Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului ?

Creat de florin_try, Martie 04, 2011, 09:36:35 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului ?

ceva fizic se contracta pe directia miscarii si deci ceva devine fizic mai comprimat pe directia miscarii.
3 (21.4%)
Nimic nu se contracta, efectul e doar o distorsiune a ceea ce vad
4 (28.6%)
spatiul e o iluzie, asadar poate fi si relativ
2 (14.3%)
spatiul este relativ, dar nu e o iluzie.
5 (35.7%)

Numărul total de membrii care au votat: 9

valangjed

 Cred ca A.Mot si-a atins scopul (nu mai scrie nimic ,in ultima vreme).Noi ne contrazicem si el rade. Ce bine o fi!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

AlexandruLazar

Cred că tavy se referea la faptul că există sisteme de referință neinerțiale care se pot totuși trata în contextul TRG, cu condiția ca accelerația la care sunt supuse să fie foarte mică (adică să poată fi aproximate ca SR inerțiale) -- practic mișcarea lor este cvasiuniformă.

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 12, 2011, 05:58:32 AM
Cred că tavy se referea la faptul că există sisteme de referință neinerțiale care se pot totuși trata în contextul TRG, cu condiția ca accelerația la care sunt supuse să fie foarte mică (adică să poată fi aproximate ca SR inerțiale) -- practic mișcarea lor este cvasiuniformă.

Asta confirma ce am spus eu. TRR se aplica doar la sisteme de referinta inertiale. Acum, ca exista probleme pentru care aproximezi acceleratia la zero e drept. Asta nu inseamna ca TRR se aplica la acceleratii diferite de zero.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 12, 2011, 04:11:07 AM
Cred ca A.Mot si-a atins scopul (nu mai scrie nimic ,in ultima vreme).Noi ne contrazicem si el rade. Ce bine o fi!
Nu rad de nimeni desi este de ras........Caci daca va contraziceti eu chiar nu mai inteleg nimic..... ???
Trag urmatoarele concluzii si pun si intrebari:
1.-TRR exclude TBB.
2.-TRG presupune valabilitateaTBB.
3.-Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului in TRR?Care este formula relativista a spatiului in TRR?  
4.-Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului in TRG?Care este formula relativista a spatiului in TRG?
5.-Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului in TBB (pentru un observator exterior acestui fenomen)? ??? :o ;D Care este formula relativista a spatiului in TBB?
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 12, 2011, 05:58:32 AM
Cred că tavy se referea la faptul că există sisteme de referință neinerțiale care se pot totuși trata în contextul TRG, cu condiția ca accelerația la care sunt supuse să fie foarte mică (adică să poată fi aproximate ca SR inerțiale) -- practic mișcarea lor este cvasiuniformă.
Eu cred că am vrut să zic exact ce am zis. :)
Nicidecum nu am vrut să zic prin ,,accelerații relativ mici" ,,accelerații care tind la zero".
TRR se poate aplica foarte bine, spre exemplu, unui sistem de referință legat de un satelit pe orbită. Nu va ține cont, bineînțeles, de efectele gravitației asupra spațiului și timpului.
Așa cum am spus, TRR se aplică destul de bine la accelerații mici așa cum mecanica Newtoniană se aplică destul de bine la viteze mici, fără să însemne că în mecanica Newtoniană vitezele sunt aproximate cu zero și că în mecanica Newtoniană nu ar exista mișcare relativă. A spune că SR accelerate din TRR pot fi aproximate cu SR inerțiale este echivalent cu a spune că în mecanica Newtoniană SR cu mișcare relativă sunt aproximate cu  SR fără mișcare relativă.

Citat din: Adi din Aprilie 12, 2011, 03:41:26 AM
Dar la cat inteleg eu fizica (si repet, poate ma insel, nu am facut teorie de multi ani si nici atunci suficient de bine) nu exista sisteme de referinta accelerate in teoria relativitatii restranse, ci numai sisteme de referinta intertiale.
Dar ai terminat totuși o facultate de fizică, nu? Sau nu am înțeles eu bine?
Vorbim de chestiuni oarecum elementare, nu de cine știe ce teorii complicate.
Eu spre exemplu nu mă bag în discuții referitoare la TRG pentru că nu mă pricep suficient de bine dar în chestiuni simple, ca asta, de TRR nu ar trebui să aibă probleme nici un absolvent de fizică, indiferent de cât timp a trecut de când terminat facultatea și ce a făcut de atunci. Sunt chestiuni care nu se uită, e ca mersul pe bicicletă.

Eugen7

#125
Citat din: Adi din Aprilie 12, 2011, 06:11:35 AM
TRR se aplica doar la sisteme de referinta inertiale.
Asa este. (De aceea TRR nu poate spune nimic despre gravitatie.)
Relativitatea restrânsă (Teoria relativității restrânse sau teoria restrânsă a relativității) este teoria fizică a măsurării în sistemele de referință inerțiale propusă în 1905 de către Albert Einstein în articolul său Despre electrodinamica corpurilor în mișcare.

Doar TRG se aplica la sisteme de referinta neinertiale, explicand gravitatia (care este o acceleratie).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 12, 2011, 07:16:15 AM
1.-TRR exclude TBB.
Cum anume exclude TRR pe TBB ? A exclude inseamna ca daca TRR e corecta (si este), atunci TBB nu poate fi corecta (ceea ce e fals). Sau poti tu demonstra excluziunea de care vorbesti? Te rog sa o faci sau sa-ti corectezi aceasta "concluzie".

Citat2.-TRG presupune valabilitateaTBB.
TRG nu presupune decat valabilitatea postulatelor care stau la baza sa, printre care NU se afla TBB. "Concluzia" asta cum ai tras-o?

Citat3.-Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului in TRR?Care este formula relativista a spatiului in TRR?  
4.-Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului in TRG?Care este formula relativista a spatiului in TRG?
Modul in care poti sa "privesti" contractarea relativista a spatiului este tocmai topicul in care te afli si pe primele pagini s-au dat o serie de raspunsuri. Le-ai citit? Ai inteles ceva din ele? Ce nu ai inteles? Sper ca nu ai pretentia sa repete fiecare argumentele sale pana la plictis doar pentru ca nu le-ai citit prima data.

Si apoi, ce intelegi tu prin "formula relativista a spatiului"? Care e formula "nerelativista" a spatiului?

Citat5.-Cum sa privesc contractarea relativista a spatiului in TBB (pentru un observator exterior acestui fenomen)?
TBB nu se ocupa de contractarea relativista a spatiului, si prin definitia BB nu exista "observator exterior Big-Bang-ului".

CitatCare este formula relativista a spatiului in TBB?
Ce intelegi tu prin "formula relativista a spatiului"? (repet intrebarea intentionat, poti sa raspunsi doar o data si bine).


e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: tavy din Aprilie 12, 2011, 08:39:28 AM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 12, 2011, 05:58:32 AM
Cred că tavy se referea la faptul că există sisteme de referință neinerțiale care se pot totuși trata în contextul TRG, cu condiția ca accelerația la care sunt supuse să fie foarte mică (adică să poată fi aproximate ca SR inerțiale) -- practic mișcarea lor este cvasiuniformă.
Eu cred că am vrut să zic exact ce am zis. :)
Nicidecum nu am vrut să zic prin ,,accelerații relativ mici" ,,accelerații care tind la zero".
TRR se poate aplica foarte bine, spre exemplu, unui sistem de referință legat de un satelit pe orbită. Nu va ține cont, bineînțeles, de efectele gravitației asupra spațiului și timpului.
Așa cum am spus, TRR se aplică destul de bine la accelerații mici așa cum mecanica Newtoniană se aplică destul de bine la viteze mici, fără să însemne că în mecanica Newtoniană vitezele sunt aproximate cu zero și că în mecanica Newtoniană nu ar exista mișcare relativă. A spune că SR accelerate din TRR pot fi aproximate cu SR inerțiale este echivalent cu a spune că în mecanica Newtoniană SR cu mișcare relativă sunt aproximate cu  SR fără mișcare relativă.

Citat din: Adi din Aprilie 12, 2011, 03:41:26 AM
Dar la cat inteleg eu fizica (si repet, poate ma insel, nu am facut teorie de multi ani si nici atunci suficient de bine) nu exista sisteme de referinta accelerate in teoria relativitatii restranse, ci numai sisteme de referinta intertiale.
Dar ai terminat totuși o facultate de fizică, nu? Sau nu am înțeles eu bine?
Vorbim de chestiuni oarecum elementare, nu de cine știe ce teorii complicate.
Eu spre exemplu nu mă bag în discuții referitoare la TRG pentru că nu mă pricep suficient de bine dar în chestiuni simple, ca asta, de TRR nu ar trebui să aibă probleme nici un absolvent de fizică, indiferent de cât timp a trecut de când terminat facultatea și ce a făcut de atunci. Sunt chestiuni care nu se uită, e ca mersul pe bicicletă.

Am terminat o facultate de fizica si nu am rezolvat o singura problema in care calculam acceleratia unui corp in TRR, si cu atat mai putin nu am calculat intr-un sistem de referinta accelerat cum se comporta un corp tot cu acceleratie. Poate astfel de probleme depasesc fizica de liceu (asta sigur), iar cea de facultate se prea poate, poate sa se detalieze la nivel de masterat si doctorat. Ar fi util in acest punct daca ai da exemple de astfel de probleme, cu referinta spre ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Legile lui Newton sant valabile numai in sisteme inertiale. Asta nu ne impiedica sa rezolvam probleme de mecanica clasica din punct de vedere al unui sistem neinertial, nu?

Electron

Clar ca "nimic nu ne impiedica", doar ca atunci (trebuie sa) introducem pseudo-fortele in poveste.

e-
Don't believe everything you think.

tavy

Citat din: Electron din Aprilie 12, 2011, 05:20:30 PM
Clar ca "nimic nu ne impiedica", doar ca atunci (trebuie sa) introducem pseudo-fortele in poveste.
Nu și dacă ne rezumăm doar la cinematică.

Electron

#131
Eu m-am referit la dinamica deoarece mircea_p aducea in discutie legile lui Newton in intrebarea sa.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Interesanta continuare. Deci legile mecanicii trebuie rescrise atunci cand esti intr-un sistem de referinta neintertial, de exemplu introducand noi pseudoforte, dar riguros legile mecanicii sunt aceleasi doar in sistemele de referinta inertiale. Relativitatea generalizeaza "legile mecanicii" la "toate legile fizicii" si se refera tot la sisteme de referinta inertiale. Pana la urma intelesesem corect chestiile de baza din relativitate. Aici e vorba de chestii subtile de mecanica care sunt carate si ele in relativitate si facute inca si mai subtile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Aprilie 12, 2011, 08:30:32 PM
Interesanta continuare. Deci legile mecanicii trebuie rescrise atunci cand esti intr-un sistem de referinta neintertial, de exemplu introducand noi pseudoforte, dar riguros legile mecanicii sunt aceleasi doar in sistemele de referinta inertiale.
Fals.
Legile rămân aceleași și în sistemele de referință ne inerțiale. Pseudo-forțele alea sunt cât se poate de reale și rezultă foarte clar din legile mecanicii. Li se spune pseudo-forțe deoarece, spre deosebire de forțele celelalte depind de sistemul de referință din care sunt măsurate.
Dealtfel denumirea ,,pseudo-forță" poate duce ușor la confuzii și probabil din cauza asta majoritatea fizicienilor pe care i-am cunoscut preferă denumirea ,,forță de inerție".
Dar astea sunt chestiuni de fizică de clasa a IX-a cel mult de anul I de facultate, nu sunt chiar așa de subtile.

Adi

Dupa cum vezi, sunt chestii foarte subtile, care duc inca la interpretari filosofice, desi si eu le stiu din clasa a noua si le-am inteles perfect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro