Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Marginirea si nemarginirea functiilor

Creat de Sam, Februarie 27, 2011, 02:38:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Daca cumva nu ai facut-o pana acum, fa graficul functiei pe hartie. Poate iti va da niste idei.

Pana nu intelegi ce ti se cere, nu ai nici o sansa sa rezolvi problema. Asta e valabil in general, inclusiv in viata de zi cu zi.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Stiu ce mi se cere restrctia
Ex:
f:(1,10)->R
f(x)=1/(x+1)

f(x)=g(x)
g:(2,8)->R
(2,8) inclus in (1,10)

si dem. pe g(x) daca ii marginita sau nu..

Electron

Don't believe everything you think.

Sam

Stiu ce este restrictia numai ca nu gasesc restrictia potrivita la pctu acela b) exercitiul e
f:R->R
f(x)=3x+1

ce restrctie as putea sa dau a.i sa imi dea |f(x)|<M ???
orice as da tot aceias forma imi 3x+1>M????

Electron

Citat din: Sam din Februarie 27, 2011, 09:33:47 PM
Stiu ce este restrictia numai ca nu gasesc restrictia potrivita la pctu acela b) exercitiul e
f:R->R
f(x)=3x+1
Asta seamana cu functia de la punctul a) (dar are alt domeniu de definitie...). Sigur vorbim despre aceeasi problema?

Citat
ce restrctie as putea sa dau a.i sa imi dea |f(x)|<M ???
orice as da tot aceias forma imi 3x+1>M????
Cu ce restrictii ai incercat? Si de unde iti da formula "3x+1>M" ? Te rog sa prezinti concret despre ce vorbesti ca devii iar ininteligibil.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Sincer nu stiu sa rezolv problema asta (pctul b) cu restrictia

sicmar

#21
O soluţie trivială, pentru ambele funcţii, este dată de restricţia la o mulţime cu un număr finit de puncte.
Ceva mai general: se poate restricţiona domeniul de definiţie la o mulţime mărginită.
f: A->R, unde A este mărginită şi (evident) inclusă în domeniul iniţial de definiţie.


Electron

Citat din: Sam din Februarie 28, 2011, 11:13:44 AM
Sincer nu stiu sa rezolv problema asta (pctul b) cu restrictia
Am inteles ca nu sti sa rezolvi. Esti rugat sa prezinti ce ai incercat si unde te-ai blocat.

Obisnuieste-te cand ceri ajutor sa fii foarte clar in ceea ce ceri de la altii. Asa cum te exprimi eu nu mai stiu care e functia care iti da probleme (dat fiind ca amintesti de punctul b, dar scrii o functie ce seamana cu cea de la punctul a). Scrie explicit deci care parte a exercitiului iti da probleme, scrie ce ai incercat si unde te-ai blocat. Aici nu avem premonitii nici puteri paranormale sa stim ce e in mintea ta. Daca nu scri sa vedem, nu te putem ajuta.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

am scris g:[a,3a)->R,a>0
[a,a+1)c(0,+infinit)
3x aprtine[a,3a)=> 3a<3x<9a  |+1
3a+1<3x+1<9a+1=> 3x+1>3a+1 
aceasta restrictie nu e buna !!!ata am stiut sa fac


Electron

Citat din: Sam din Februarie 28, 2011, 12:46:27 PM
am scris g:[a,3a)->R,a>0
De ce folosesti parametrul a ?

Citat[a,a+1)c(0,+infinit)
Ce inseamna asta ?

Citat3x aprtine[a,3a)=> 3a<3x<9a  |+1
3a+1<3x+1<9a+1=> 3x+1>3a+1 
Ce incerci sa faci aici?

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Ziceti-mi va rog restrictia chiar nu stiu ce sa fac....Daca am exemplu ptr exercitiul asta la restrctia sunt sigur ca la fel se fac toate dar la asta [tex]f:(0,+infinit)->R f(x)=3x+1[/tex]

Electron

Citat din: Sam din Februarie 28, 2011, 09:10:55 PM
Ziceti-mi va rog restrictia chiar nu stiu ce sa fac....
Sunt o infinitate de restrictii care raspund problemei.

CitatDaca am exemplu ptr exercitiul asta la restrctia sunt sigur ca la fel se fac toate dar la asta [tex]f:(0,+infinit)->R f(x)=3x+1[/tex]
Un raspuns mura in gura nu te va ajuta pentru ca, asa cum poti vedea, fiecare functie e diferita. Daca nu ai inteles cum se rezolva, a aplica orbeste niste exemple de la alte probleme nu te vor ajuta deloc.

Eu ti-am pus niste intrebari ca sa inteleg cum gandesti si sa vedem unde te-ai blocat. Cat timp nu doresti sa discuti cu cei de aici ca sa poti fi ajutat, esti pe cont propriu.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

De aceea am notat intervalul cu a ,deoarece in manual era un exemplu de restrctia notat tot asa cu a ,dar la aceasta functie nu pot sa pun nico restrctie ca orice as pune tot nemarginita iese!!!!

Sam

Imi puteti spune spune va rog macar in ce subinterval sa dau la restrctie?Ca poate asa o sa stiu dem. marginirea???

Electron

Citat din: Sam din Februarie 28, 2011, 10:19:46 PM
De aceea am notat intervalul cu a ,deoarece in manual era un exemplu de restrctia notat tot asa cu a ,
Vezi ce inseamna sa aplici exemple din alte probleme fara sa intelegi? Retine ca a aplica orbeste reguli si exemple nu foloseste la nimic relevant.

Citatdar la aceasta functie nu pot sa pun nico restrctie ca orice as pune tot nemarginita iese!!!!
Asta nu inteleg de unde iti rezulta. Ti-am pus intrebari specifice, la care inca nu ai raspuns. Trebuie sa faci efortul sa explici cum ai gandit si mai ales de ce. Pana nu vad unde intervine greseala din rationamentul tau, eu nu am cum sa te ajut. Repet ca raspunsuri mura in gura nu se dau pe aici (tocmai pentru ca nu ajuta cu adevarat pe nimeni).

Citat din: Sam din Februarie 28, 2011, 10:21:27 PM
Imi puteti spune spune va rog macar in ce subinterval sa dau la restrctie?Ca poate asa o sa stiu dem. marginirea???
Ai facut graficul functiei? Ai inteles ce inseamna ca o functie e "marginita" sau "nemarginita"? Ai luat un exemplu concret de restrictie sa verifici cum e functia obtinuta? Ce ai facut, ce ai incercat, unde te-ai blocat?

Daca nu raspunzi la aceste intrebari, nu te poate ajuta (cu adevarat) nimeni.

e-


Don't believe everything you think.