Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Actualmente suntem în perioada de verificări, dar forumul poate fi folosit

Creat de Scientia, Februarie 26, 2011, 05:46:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

Înainte de orice, vă urăm bun venit pe Forumul Scientia!
După cum v-aţi dat seama, acesta este construit pe baza forumului ŞtiinţaAzi.

În urma deciziei creatorului forumului StiintaAzi de a face transferul acestuia către Scientia, în ultimele zile am efectuat migrarea forumului pe serverele noastre.

Deocamdată suntem în perioada de verificări şi reorganizare a forumului. Toate conturile ar trebui să fie funcţionale. Vă rugăm ca orice disfuncţiune să ne-o semnalaţi prin mesaje la acest subiect ori printr-un email la adresa admin@scientia.ro.

Toţi cei care au format nucleul acestui forum sunt bineveniţi în noua formulă. În scurt timp, după ce o să considerăm verificările şi ajustările încheiate, vom încerca să stabilim contacte cu fiecare în parte, în încercarea de a păstra acest forum ca cel mai important loc de întâlnire al iubitorilor de ştiinţă din România.


Scientia

Deocamdată am făcut migrarea forumului, cu toată baza de date, inclusiv utilizatorii, cu diferitele lor "funcţii". Administratorii sunt cei de la Scientia şi nu sunt aceiaşi cu cei de la ŞtiinţaAzi. Moderatorii vechiului forum, în principiu, dacă doresc, or să rămână în continuare. Avem nevoie de câteva zile pentru a înţelege ce s-a întâmplat pe acest forum, relaţiile între utilizatori etc.
În principiu, ne-am dori un număr cât mai mare de moderatori, specializaţi pe categorii. Când o să avem lucrurile clare, o să le facem cunoscute.

florin_try

Interesant.
Intrebarea inevitabila pe care mi-o pun e de ce stiintaazi.ro a migrat forumul pe alt web.
Mai ales ca aceasta mutare ar trebui sa aduca mai putine cuvinte cheie pe enginele de cautare celor de la stiintaazi.ro (sa le scada un pic din rankingul google).

Oricum, am rasfoit un pic site-ul scientia.ro si este intr-adevar bine facut si cu o multime de intrebari si subiecte interesante.

Scientia

Întreg site-ul Stiintazi va migra pe Scientia.ro. Pentru explicarea motivelor, am să-l las pe Adi Buzatu, creatorul şi proprietarul Stiintaazi să vorbească, dacă va dori.
Important este că în perioada următoare vom încerca să finalizăm transferul şi... să mergem mai departe.
Ce trebuie ştiut de toţi pasionaţii de ştiinţă, fideli forumului ŞtiinţaAzi este că prin acest transfer nu facem decât să întârim comunitatea ştiinţifică de pe Internetul românesc. Nimic nu se pierde, eventual vom reuşi să venim cu ceva nou şi ceva în plus, adică ceea ce reprezenta deja Scientia.ro

Electron

Salut si eu noua echipa care se ocupa de fostul forum Stiinta Azi. Va urez spor si mult succes in continuare.

As avea o intrebare: care sunt regulile dupa care va functiona acest forum de acum inainte?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Salutari noii echipe de administratori.

As vrea sa stiu daca ati preluat complet forumul (utilizatori, permise de acces, fisiere log, baza de date IP-uri...).

Scientia

Salut,
Mulţumim pentru urări.
Privind regulile: dă-ne un pic de răgaz.Tot procesul de migrare s-a făcut în timp foarte scurt şi nu cred că putem spune că avem stabilite reguli clare care să schimbe radical lucrurile.
În principiu, cel puţin în primă instanţă, nu se va modifica prea mult faţă de cum stătea treaba azi dimineaţă, când forumul încă funcţiona pe Stiintaazi.

În scurt timp, aşa cum spuneam recent, o să contactăm "bătrânii" forumului pentru unele lămuriri necesare.

Dacă ai alte întrebări ori sensul întrebării tale nu a fost surprins în răspunsul de faţă, suntem la dispoziţie pentru clarificări.

Adi

Salutari,

Acum vad ca transferul forumului a fost realizat. Voi scrie un articol mai amplu pe siteul Stiinta Azi pentru a explica, dar iata pe scurt motivatia mea a oferi gratuit forumul Stiinta Azi si articolele de stiinta de la StiintaAzi.ro catre echipa de voluntari de la proiectul non profit Scientia.ro. In primul rand, acum ca voi termina doctoratul in cateva luni, nu voi mai avea timp pentru a ma ocupa de partile administrative ale formului si siteului, precum upgradarea siteurilor pentru a nu fi atacabile de hackeri, gasirea de sponsori, platirea hostingului, formarea de voluntari, organizarea de concursuri. Proiectul StiintaAzi.ro este proiectul meu de suflet pe care l-am oferit Romaniei, proiect prin care am invatat multe si prin care mi-am facut multi prieteni. Acum este momentul pentru mine pentru a merge mai departe, pentru a ma concentra pe cercetare si popularizare doar pe domeniul meu de cercetare, fizica particulelor. In acelasi timp, nu voiam ca munca mea si tututor voluntarilor de la Stiinta Azi sa se piarda. Cum prietenii de la Scientia.ro au realizat o treaba minunata pe siteul lor, am incredere in ei ca vor avea grija de acest forum si de articolele de stiinta scrise de noi la Stiinta Azi. Este asadar vorba de o fuziune prin absorbtie a StiintaAzi.ro de catre Scientia.ro. Impreuna vom fi mai puternici. Comunitatile de pasionati de stiinta de la StiintaAzi.ro si Scientia.ro se vor uni, iar forumul va fi mai puternic. Nu in ultimul rand, in ciuda eforturilor mele, pe siteul Stiinta Azi se strecurasera vulnerabilitati de securitate, care au facut sa apara linkuri ascunse cu reclame la anumite siteuri, desigur fara voia noastra. Totusi, google nu ne-a iertat si ne-a penalizat. Desi vreme de cativa ani orice publicam noi pe site aparea imediat pe google, din toamna nimic din ce publicam pe site nu mai aparea pe google. Si era pacat, caci atunci nu ajungeau articolele la un numar suficient de mare de oameni. Acum insa, google va indexa materialele ca si noi la Scientia.ro, atat de pe forum cat si de pe site (deja echipa Stiinta Azi a migrat cateva articole de istoria stiintelor si va mai migra) si astfel romanii le vor gasi. Traficul pe Scientia.ro sper ca va cunoaste o crestere substantiala. Iar impreuna noi toti vom putea face aici lucruri frumoase in continuare. Am oferit celor de la Scientia.ro contactele voluntarilor Stiinta Azi (daca voluntarii doresc sa continue sa scrie si cei de la Scientia.ro sa continue sa ii corecteze), am oferit contactele cu liceele partenere (daca doresc sa continue sa promoveze evenimentele liceelor, sau sa realizeze vizite de stiinta in scoli, sau concursuri de eseuri de stiinta pentru liceeni). In privinta forumului, cred ca moderatorii curenti de la Stiinta Azi (Electron, HarapAlb) sa continue ca moderatori daca ei vor dori (si ii incurajez sa o faca). In ceea ce priveste politica forumului, am incredere in cei de la Scientia.ro ca vor fi corecti cu materialele stiintifice publicate si ca nu vor tolera pseudostiinta, asa cum am avut noi grija. Intr-adevar, exista mai multe persoane banate si noi zicem ca pe buna dreptate. Dar desigur ca cei de la Scientia.ro care de acum vor plati hostingul forumului si vor beneficia de traficul adus au un cuvant de spus. Prin discutie intre cei vechi si cei noi sunt sigur ca se va ajunge la o intelegere.

Ideea este ca acesta sa devina cel mai mare dar si cel mai serios in acelasi timp forum de stiinta din Romania, iar noi toti impreuna sa contribuim.

Succes mult si multumesc Scientia.ro ca au fost de acord sa preia acest proiect, ca publicul roman sa profite de munca mea din ultimii ani!

Adrian Buzatu, http://www.adrianbuzatu.ro
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Scientia

Salut Adi,
Mulţumesc pentru clarificările aduse. Ştiam că atunci când timpul îţi va permite vei aduce lămuriri, aşa că nu dat noi detalii.
Într-adevăr, forumul StiintaAzi, cu tot ceea ce reprezintă, cunoaştere şi oameni, merită să continue să se dezvolte. Vom încerca să ajutăm la dezvoltarea forumului, sperând să putem genera o creştere de conţinut şi valoare. Pentru aceasta vom avea nevoie de ajutorul tuturor celor care au pus umărul la dezvoltarea forumului StiintaAzi.

În privinţa celor banaţi, am decis un moment zero. Asta nu înseamnă că vom tolera excesele. Cred ca site-ul Scientia stă mărturie pentru acest lucru, unde am reuşit să păstrăm un mediu curat în privinţa comentariilor ori a discuţiilor din secţiunea de întrebări şi răspunsuri.

Marian

Adi

Citat din: Scientia.ro din Februarie 26, 2011, 10:01:54 PM
Salut Adi,
Mulţumesc pentru clarificările aduse. Ştiam că atunci când timpul îţi va permite vei aduce lămuriri, aşa că nu dat noi detalii.

Multumesc de intelegere.

Citat din: Scientia.ro din Februarie 26, 2011, 10:01:54 PM
Într-adevăr, forumul StiintaAzi, cu tot ceea ce reprezintă, cunoaştere şi oameni, merită să continue să se dezvolte. Vom încerca să ajutăm la dezvoltarea forumului, sperând să putem genera o creştere de conţinut şi valoare. Pentru aceasta vom avea nevoie de ajutorul tuturor celor care au pus umărul la dezvoltarea forumului StiintaAzi.

Asa este, vom comunica toti si veti intelege detaliile forumului, experienta noastra si sugestiile noastre, la care veti contribui cu experienta si sugestiile voastre.

Citat din: Scientia.ro din Februarie 26, 2011, 10:01:54 PM
În privinţa celor banaţi, am decis un moment zero. Asta nu înseamnă că vom tolera excesele.

Sunt de acord. O noua sansa si apoi daca repeta sa fie taxati repede. Sunt multi care fac pura pseudostiinta, care a fost analizata si criticata constructiv in mod detaliat la Stiinta Azi deja.

Citat din: Scientia.ro din Februarie 26, 2011, 10:01:54 PM
Cred ca site-ul Scientia stă mărturie pentru acest lucru, unde am reuşit să păstrăm un mediu curat în privinţa comentariilor ori a discuţiilor din secţiunea de întrebări şi răspunsuri.

Asa este. De aceea v-am ales pe voi pentru a va oferi continuarea proiectului Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Scientia.ro din Februarie 26, 2011, 09:27:19 PM
Privind regulile: dă-ne un pic de răgaz.Tot procesul de migrare s-a făcut în timp foarte scurt şi nu cred că putem spune că avem stabilite reguli clare care să schimbe radical lucrurile.
În principiu, cel puţin în primă instanţă, nu se va modifica prea mult faţă de cum stătea treaba azi dimineaţă, când forumul încă funcţiona pe Stiintaazi.
Desigur, voi astepta cu interes sa vad ceea ce veti decide.

Intrebarea vine in contextul in care, pe Stiinta Azi, echipa de moderatori/admini au formulat niste reguli dupa care a functionat forumul, destul de specifice, data fiind experienta de pe vechiul forum. A fost mult de munca in acest sens, pentru ca orice loc cu audienta adevarata atrage tot felul de useri, iar standardele pe care am incercat sa le mentinem au "costat" destul de mult efort.
Ce e foarte sigur este ca fara reguli bine stabilite si bine mentinute, acest spatiu va avea mult de suferit.

CitatÎn scurt timp, aşa cum spuneam recent, o să contactăm "bătrânii" forumului pentru unele lămuriri necesare.
Din partea mea, putem discuta aici, "in vazul lumii", chiar nu cred ca sunt lucruri secrete de discutat.

Vad ca Adi recomanda mentinerea moderatorilor de pe forumul vechi, printre care ma aflam si eu. Ii multumesc pe aceasta cale pentru ocazia pe care mi-a dat-o de a participa la proiectul sau de suflet si de asemenea ii multumesc pentru aprecieri si ii doresc mult succes in preocuparile viitoare. Declar deschis ca m-ar interesa sa continui asa cum am facut-o pana acum, in masura in care activitatea mea e considerata a fi pozitiva si binevenita pentru forum. Dar o conditie esentiala pentru mine pentru a continua, este sa fie definite regulile dupa care se va lucra aici, sa stim clar ce avem de facut.

CitatDacă ai alte întrebări ori sensul întrebării tale nu a fost surprins în răspunsul de faţă, suntem la dispoziţie pentru clarificări.
Raspunsul este de inteles, nu am intentia sa pun vreo presiune. Stiu ca aveti multe de facut si va urez mult spor in activitatile specifice migrarii datelor de pe vechiul forum. Important este sa nu se piarda munca celor care au postat acolo. Apoi se vor putea clarifica si aspectele celelalte.

In speranta ca veti avea mare grija de mosternirea de la Stiinta Azi si ca vom putea colabora in conditii propice pentru toti, va multumesc pentru tot ceea ce faceti.

e-
Don't believe everything you think.

Dendros

Bine v-am regăsit. Am crezut că a dispărut forumul meu preferat, pentru că nu-l mai găseam cu Google. Acum am înţeles că a migrat către un alt site. Sper să continue să evolueze pozitiv şi să insufle pasiune pentru ştiinţă celor care îl parcurg!

Scientia

Forumul nu a disparut, ci doar si-a schimbat denumirea. Echipa de moderatori a ramas, baza de date cu discutiile purtate pana acum si cu userii a fost transferata cu succes. Asadar, bine ne-ati regasit!

RaduH

Pentru intelegerea relatiilor de pe forum.
Eu am fost moderat in mod justificat pentru niste scapari de atitudine. Acuma vad ca nu mai sunt.
Daca mi se acorda credit o sa incerc sa evit scapari din acelea.