Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de chimie anorganica cu solutie de CaCl2

Creat de Sam, Februarie 19, 2011, 04:18:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sam

Buna!
Ma puteti ajuta va rog sa rezolv niste probleme de chimie?
P1(Problema No.1):
Prin evaporarea apei,0,5 kg solutie de CaCl2 de concentratie 10% ajunge la o concentratie de 25%.Cate grame de apa s-au evaporat?

florin_try



Te putem ajuta doar daca ne spui ce ai incercat tu si unde te-ai impotmolit.

Sam

#2
Da.
am scris:

c=md/ms*100
md1=50 g CaCl2(am transformat 0,5 kg CaCl2=500 g CaCl2)
md2=125g CaCl2
am calculat md ptr fiecare concentratie


florin_try

#4
Citat
c=md/ms*100
md1=50 g CaCl2(am transformat 0,5 kg CaCl2=500 g CaCl2

Ce e mai sus e bine. Insa ce e mai jos:

Citat
md2=125g CaCl2
am calculat md ptr fiecare concentratie

e incorect. Iata de ce:

Deci fara nici o forumula sau fara nici o lectie de chimie te intreb:

Daca ai o solutie de sare si o fierbi ca sa se evapore din apa, e posibil ca in solutia (mai concentrata) dupa evaporare sa ai mai multa sare decit in cea initiala?

Daca tu ai in solutia finala md2=125g CaCl2 si in cea initiala doar 50g CaCl2, de unde a aparat mai mult CaCl2 in solutia finala? Tot ce ai facut a fost sa evapori apa. Deci tot ce trebuia sa se intimple era sa se evapore din apa asa incit in solutia finala sa aiba mai putina apa.

====

Intrebare ajutatoare:

Daca in urma evaporarii pierzi NUMAI apa din solutie, atunci cantitatea de sare CaCl2 din solutia finala (de dupa evaporare, notat de tine cu md2) cum ar trebui sa fie comparat cu CaCl2 initial(notat de tine cu md1)
a) md2=md1
b) md2<md1
c)md2>md1





Sam

md2 ar trebuie sa fie mai < decat md1 atunci mai de parte cum fac?

Sam


rucy

am fact aceleasi lucruri pana sa gasesc acest site si nu reusesc sa imi dau seama cum poate fi md2 mai mic
nu reusesc sa il aflu
stiu ca normal asta e adevarat si ca asa tre sa fie si in problema dar nu reusesc
te rog ma ajuti si pe mine

Quantum

Citat din: rucy din Aprilie 05, 2011, 05:18:31 PM
nu reusesc sa imi dau seama cum poate fi md2 mai mic
De ce consideri ca md2 este mai mic?

Larisa

Pai totul este simplu.Gandeste logic tu ai o cantitate initiala de sare,iar la evaporare nu se pierde doar apa ci si din sarea respectiva.De aceea tot timpul dupa o evaporare,o extractie masa de substanta dizolvata scade.

Quantum

Citat din: Larisa din Aprilie 07, 2011, 10:31:34 AM
[...]iar la evaporare nu se pierde doar apa ci si din sarea respectiva.
Nu sunt de acord. Eu consider ca ai 50g de sare si inainte si dupa, din moment ce problema zice "prin evaporarea apei".

Larisa

CitatEu consider ca ai 50g de sare si inainte si dupa, din moment ce problema zice "prin evaporarea apei".

Da dar sarea se dizolva in apa,deci apa contine o anumita concentratie de sare.Si prin evaporarea apei concentratia sarii scade si odata cu scaderea concentratie scade si md.

Quantum

In notatiile alese arbitrar de OP (Sam) md1 si md2 reprezinta sarea.
Dupa evaporarea apei o sa ai 200g de solutie, dar tot 50g de sare.
Deci afirmatia ta ca se pierde din sare e incorecta (md1=md2).

Quantum

#13
Citat din: Larisa din Aprilie 07, 2011, 02:16:46 PM
Si prin evaporarea apei concentratia sarii scade si odata cu scaderea concentratie scade si md.
Prin evaporarea apei concentratia sarii creste.

Edit: cred ca acum am inteles de unde vine gresala ta:
Citat din: Larisa din Aprilie 07, 2011, 02:16:46 PM
Da dar sarea se dizolva in apa,deci apa contine o anumita concentratie de sare.

Apa nu contine sare. Solutia contine sare si apa, iar apa se refera numai la apa si nu la solutie.