Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Asociatia Umanistă Română atacă decizia guvernului de finanțare a CMN

Creat de tavy, Februarie 12, 2011, 01:00:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavy

Actul de acordare a celor 10.000.000 RON pentru CMN este ilegal
Citat
Asociatia Umanista Româna cere demisia Primului Ministru Emil Boc şi va ataca în instanta decizia guvernului de a aloca 10.000.000 RON pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului.

Care ar fi părerea voastră cu privire la finanțarea construirii catedralei bântuirii neamului cu bani de la buget.
Ce părere aveți în general în legătură cu fondurile care merg de la bugetul statului către diverse culte, în special către biserica ortodoxă. Știați că în România spitalele au preoți angajați platiți cu bani de la buget?

Poate ar fi bine să discutăm lucrurile acestea și în măsura în care avem posibilitatea să luăm atitudine.
Un prim pas ar fi să ne convingem cunoscuții să nu-și declare religia la recensământul din toamnă chiar dacă sunt ortodoxi, probabil nici ortodocșilor nu le convine alunecarea României către teocrație.

Adi

Bun subiect ai propus. Eu nu sunt de acord cu construirea catedralei din bani publici si in general cu faptul ca preotii sunt platiti cu salariu de la stat. Prefer o separare a bisericii de stat, ca in Franta, unde biserica se finanteaza singura din donatii, proprietati si asa mai departe.

Totusi, nu cred ca cei credinciosi cred ca tara aluneca spre teocratie, sau ca este rau ca se dau bani pentru biserici.

In spitale cred ca e bine sa fie preoti, caci trebuie respectata religia omului care cere sa fie un preot aproape de locul unde omul poate muri sa il poata spovedi inainte sa moara. Problema e daca trebuie platiti din banii nostri sau din cei ai Bisericii.

Mi se pare ca in Romania sunt multi superstitiosi si multi credinciosi, mai multi ca in vestul Europei. Aceasta este o frana la multe domenii care tin de stiinta. Ne aducem aminte de opozitia la pasapoarte biometrice, pe ideea gresita ca ar avea in ele numarul 666, ceea ce nu e adevarat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Nici eu nu sunt de acord cu asta. Mie nu mi se pare că e vreo diferență sesizabilă între proiectul ăsta megaloman și Casa Poporului, în afară poate de destinație. Treaba cu preoții, mai treacă-meargă (sunt de acord din același motiv), oricum salariul lor e un pic mai mic decât al unui medic -- și știm bine cât înseamnă asta în România.

Edit: dacă tot e vorba de bani pentru Biserica Ortodoxă, mie mi se pare că o destinație oricum mai utilă ar fi investirea lor în proiectele de conservare și restaurantelor a monumentelor bisericești, doar nu mai departe de biserica Stavropoleos trebuie să mergi ca să vezi că ar cam fi nevoie.

sumalan dorin

Salutari

Atata timp cat uni oameni cred ceea ce spun popi ,ce spune biblia se vor mai construi biserici si pe bani multi.Nu conteaza ca se aduc dovezi concrete impotriva acestei actiuni,sunt destui "idioti utili " care sustin construirea de biserici.Poate daca s-ar face o altfel de educatie,privita din alt punct de vedere ,atunci cei care vor sa construiasca astfel de case,si-ar da seama,ca nu pe cine sa convinga sa le sustina punctul sau punctele de vedere.

Catredala Mantuirii Neamului -suntem noi pedepsiti de cineva sa fim mantuiti?
                                     -suntem noi o turma de animale sa ne incadreze pe toti in acelasi colectiv?
                                     -am gresit fata de cineva ,de trebuie sa fim mantuiti?
                                     -ce inseamna sa fim mantuiti?
                                     -ce garantie avem ca dupa construirea unei astfel de case,viata noastra de toate zilele o sa se schimbe?
                                   
Catredala Mantuirii Neamului se traduce in termeni scurti si simpli prin urmatoarele cuvinte,Casa Mintirii Neamului.

sumalan dorin


PS. Popi folosesc tehnologia din ziua de zi,pentru construirea unor astfel de case,dar de ce nu folosec ce ii invata mult iubita lor carte.De ce folosc orce are legatura cu viata moderna si nu se duc sa traiasca in copaci sau in pesteri,ca de tare multe ori ni se aduc "argumente" biblice,in favoarea unei idei sau a alteia.

florin_try

"Catredala Mantuirii Neamului"  - mie acest nume imi suna pompos si  neinspirat (ba chair de-a dreptul nepotrivit).

Nu stiu daca ar trebui sa se faca mare caz din asta (10 milioade RON e o suma mica totusi), insa era mai bine daca acesti bani erau destinati in scopuri utile si umanitare - spitale, scoli ajutatoare sau pentru copii orfani. etc.

tavy

Citat din: Adi din Februarie 12, 2011, 01:24:54 AM
Totusi, nu cred ca cei credinciosi cred ca tara aluneca spre teocratie, sau ca este rau ca se dau bani pentru biserici.
Credincioșii sunt și ei de mai multe categorii, unii nu sunt chiar habotnici.

Citat din: Adi din Februarie 12, 2011, 01:24:54 AM
In spitale cred ca e bine sa fie preoti, caci trebuie respectata religia omului care cere sa fie un preot aproape de locul unde omul poate muri sa il poata spovedi inainte sa moara. Problema e daca trebuie platiti din banii nostri sau din cei ai Bisericii.
În România sunt oameni de diverse religii, dacă mergem pe ideea că ,,trebuie respectata religia omului care cere sa fie un preot aproape de locul unde omul poate muri" ar trebui să avem destul de mulți preoți angajați la un singur spital, altfel este discriminare.
Pe de altă parte, un om trebuie să vină la spital conștient că are nevoie de medici și nu de preoți. Dacă are nevoie de preot nu are decât să meargă la biserică. Dacă totuși sunt religii care consideră că medicul trebuie să lucreze cu preotul atunci nu au decât să-si deschidă propriile spitale în care preotul să nu fie plătit nici dein bani de la buget nici de la asigurările naționale de sănătate.
S-a ajuns la aberații cum este la mine în oraș, unde, deși lângă spital este o biserică, s-a mai construit încă una în curtea spitalului distanța dintre cele două biserici fiind mai mică de 150m.

sumalan dorin

Salutari


1) Cate biserici avem construite in Romania?

2) Cati prestatori de biblie avem in Romania?

3) Cat  cheltuie anual prestatorii de religie anul in Romania?

4) Care este scopul construirii unor astfel de case in Romania?

5) Cati oameni mor anual in Romania din cauza religiei?

6) De ce prestatorii de biblie nu platesc taxe si impozite?

7 Unde se duc banii ,cersiti de la oameni ?

8) Cat castiga anual prestatorii de biblie ,prin vanzarea de chiciuri,gen ( acatiste,carti de rugaciune,talismane,etc)?

9) Cati dintre prestatorii bibliei sunt morali,culti,etici, inteligenti ?

10) De ce prestatori de biblie agreseaza populatia psihologic gen ( rai,iad,viata de apoi,mantuire,posedat de demonii,etc) ?

11 ) Ce au facut concret prestatorii de biblie,pentru binele comun?

12 ) Ce se doreste prin agresarea populatiei,cu toate aberatiile mistico-religioase?

13 ) Cine sunt in spatele religiilor?

Balegarul de animale este mult mai valoros ,decat toate religiile din lume.Animale care produc ceva pentru bunul comun si ne asigura noua mancare sunt mult mai productive decat toti prestatorii de biblie.Concluzie,balegarul este net superior prestatoriilor  de biblie.

RaduH

Oricum toti cei care apreciem secularismul suntem de fapt Antihristi.
Din pacate populatia e cat se poate de bisericoasa nu tocmai religioasa. Mai degraba superstitioasa.
PDL- nu mai poate sa ne duca cu "sa traiti bine" si stie ca da bine la imagine sa dai bani la biserica.
Topicul e inutil, majoritatea e agresiva la aceasta tema si consideram oricum fals ca democratie e dictatura majoritatii.
De fapt ei nu spera in mantuire, de fapt ei spera ca Dumnezeu o sa le dea sa traiasca bine. Contra catedrala.

sumalan dorin

Salutari.

Citat din: RaduH din Februarie 12, 2011, 07:01:16 PM

..... majoritatea e agresiva la aceasta tema....




Corect,este agresiva la acest gen de subiect deoarece sunt conditionati sa emita ideile altora indiferent de cult.Deoarece orce cult care presteaza din biblie,cere sa se faca casa sau case de prost gust,in care este prezentat tot un spectacol de teatru tot de prost gust,dar din pacate toate acestea costa,iar unora dintre noi,nu ne convine sa se aruce bani asa de dragul unor case de prostitutie intelectuala.

Citat din: RaduH din Februarie 12, 2011, 07:01:16 PM
....Topicul e inutil....


Gresit,nu este inutil este foarte bun,avand in vedere ca se practica prostitutia intelectuala la noi in tara,vezi cazul facultatii din Moldova care au cursuri despre religie si stiinta,este prezentat si link-ul pe un alt topic.In ce o sa ii specializeze pe studenti cu informatiile din religie care sunt contrare vietii si stiintei,in niste catei de a lui Pavlov care o sa sustina cu tarie si o sa se bata in piept ca sunt membri vreunei academii ,din strainatate in care o sa prezinte o idee religioasa in care se argumenteaza stiintific.Ce rezulta ? o contradictie grosolana

In concluzie este bun un astfel de topic,in care sa analizam la rece ce sunt religiile si ideile emise de ea,si cum ne influenteaza viata si comportamentul,dar fara patima si cat mai rationali.

Adi

Astazi este ziua Darwin, adica aniversarea zilei de nastere a lui Darwin si celebrarea teoriei evolutiei. Sa vedem ce scrie presa romaneasca astazi. Deocamdata, la  Voxpublica doua articole foarte bune.

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/ziua-darwin-si-umbrele-ei-in-romania-58428.html

http://voxpublica.realitatea.net/freestyle/mai-putin-ca-perfectul-58435.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Salutari.


Uitati si voi cui dam noi bani pentru Casa Mintrii Neamului

http://www.antena3.ro/romania/arges-preot-pus-sub-urmarire-penala-pentru-contrabanda-cu-tigari-118726.html

fara fum nu iese foc....

Binecuvanteaza parinte aceasta tigare! ca sa intre mai bine in plamani.Amin! Poate popa respectiv se gandeste sa fac un nogot cu seful lui ala de sus,si  sa fumeze si el oleaca.

  Tatal nostru care esti pe unde vrei
  Da-ne noua cat mai multe tigari
  Sfinteste acest pachet de tigari
  Vie acest fum din tigare
  Si ne mantuieste cu cat mai mult fum!  

http://www.antena3.ro/romania/un-preot-din-vaslui-a-fost-suprins-in-timp-ce-facea-sex-cu-o-enoriasa-in-biserica-video-96318.html

fara fum nu iese foc...

Binecuvanteaza parinte aceasta oita,care este foarte pioasa si a venit oleaca sa se spovedeasca ...iar matale ca un cavaler al sexului ai spovedit-o in cel mai original mod!


Acum uni vor zice,ca nu sunt destule dovezi ca ...orce padure are uscaturile ei.Pai atunci hai sa taiem padurea si in locul ei sa punem altceva,mult mai productiv! O sa mai fie si urmatoare intrebare: ce legatura are cu crestinismul? Pai multe -daca ar avea o conceptie de viata sanatoasa si ne-ar invata lucruri bune,atunci slugile lor s-ar comporta  altcumva..dar cum nu au...se comporta cum " se scrie in carte" ca asa ii place lui dumnezeu,ca doar asa se spune " fa ce zice popa,nu ce face popa!" -in concluzie popi ne zic ,din ceea ce au invatat si ei din mult iubita lor carte,biblia.

Lor le dam multi bani pentru a construi niste case de prost gust,in care se practica ,sexul ,contrabanda si alte lucruri numai de ei stiute! Cu ce ne sunt mai superiori noua? cu nimic - au decat niste trebuinte primare si doar ..atat,nimic in plus nimic in minus. Si atunci mai are rost sa ii sustinem psihologic si financiar? cand ei isi bat joc de noi pe fata! si fara nicio remuscare!


Lor le dam bani pentru a construi case de prostitutie intelectuala

Binecuvanteaza parinte aceasta discutie!

P.S - acum urmeaza sa sara cealalta tabara, "fratii" ,degeaba tot de biblie apartin,si tot ce este citat din biblie e infect si degradat moral!


mercur

Citat din: tavy din Februarie 12, 2011, 01:00:24 AM
Care ar fi părerea voastră cu privire la finanțarea construirii catedralei bântuirii neamului cu bani de la buget.
Macar de ar fi numai atat, dar se aloca bani de la buget in toata tara pentru construirea de biserici! Daca alegerea credintei este o optiune individuala, de ce se studiaza religia in scoli? Eu "cred" ca asta e un lucru mult mai grav decat alocarea unor sume de bani de la buget, bani care oricum, daca n-ar fi fost drijati spre biserici si catedrale, ar fi umflat buzunarele politicienilor prin alte cai. Insa, religia este un mijloc folosit de secole, la scara mondiala, pentru a manipula si subordona mase intregi de oameni. Este o forma de indoctrinare si prostire, la fel ca si astrologia, care, din pacate, este tot mai promovata in mass-media din Romania, in detrimentul stiintei. Prin asta nu se urmareste decat scaderea nivelului de cultura si inteligenta a romanilor, pentru a-i transforma intr-o masa de sclavi, buni doar la muncile cele mai de jos, indobitociti si multumiti de starea lor, fara a aspira la un trai mai bun "pe lumea asta".

Edit:
CitatȘtiați că în România spitalele au preoți angajați platiți cu bani de la buget?
Tinand cont de starea jalnica a spitalelor din Romania si de faptul ca multi pacienti "isi fac cruce" cand la trec pragul, mi se pare nimerit sa mai fie si un popa pe acolo.  :D

sumalan dorin

 da,corect de ce trebuie studiata religia in generala ,liceu? Apar modificari in comportamentul copiilor si-n gandirea lor,prin contradictiile la care sunt supusi.Pe deoparte de religie care ne prezinta "istoria Terrei" din cartea intelepciunii omenirii - biblia.Iar pe de alta parte de informatiile stiintifice acumulate din manuale,ce rezulta de aici?  o contradictie grosolana.

De ce cei care sunt in scoala sunt obligati sa invete religia si sa mearga la biserica sa se spovedeasca sa spuna rugacinii,etc? Este incorect, inca nu au discernamant daca este corect sau nu sa studieze religia,astfel ca parintii lor trebuie sa stabileasca daca isi lasa odraslele sa studieze "minunata" "istorie a lumii biblice!

Iar daca au parinti care ofera sprijin psihologic neconditionat popilor si  tot ce tine cu adunatura asta este treaba lor cum isi lasa odrasele sa fie educate si in ce mod,constienti sau inconstienti ca viitorul lor poate fi compromis.

Apropo care este rationamentul de a se studia religia in scoli? se poate sti?! sau este....ca asa trebuie.

P.S Toti popi cand li se pun intrebari logice dspre dumnezeu,rai ,iad,satan,etc..o dau pe cotite,si spun ca nu stiu ca asa vrea dumnezeu,si atunci cum poti fi astia considerati profesori? cand nu sunt in stare sa raspunda unor minime intrebari de bun simt!

Bine ca stiu sa foloseasca internetul sa foloseasca telefonul mobil,sa circule cu masina sa aiba propiul post de televiziune sa aiba propiul site si multe alte facilitatii alte stiintei.Dar cand e vorba sa raspunda unor intrebari elementare se fac ca ploua.



RaduH

Eu sunt de parere ca nici ateismul nu e tocmai pe placul secularismului.
Nu apreciez nici un ton agresiv la adresa libertatii de a practica o religie.
In scoli ar fi bine sa se predea religii sub forma de istorie a religiilor.