Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul este infinit in spatiu si timp?

Creat de Adi, Mai 27, 2008, 11:12:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Pai... scuze daca ma insel, dar ma gandesc ca exteriorul unei sfere este tot atat de 'limitat' cum este si un semiplan (limitat de o dreapta, cel putin partial). Electron e cel care a dat exemplul cu semiplanul; asa am ajuns sa ma gandesc la exteriorul unei sfere ca fiind un spatiu 'limitat'.
Dar depinde care e definitia (matematica, in acest caz) a termenului 'limitat'.

Adi

Eu vad un semiplan ca fiind un spatiu infinit si nelimitat. Dar inteleg ce zice, daca ai limitare doar dintr-o parte? Atunci in acelasi fel ai putea avea si exteriorul unei sfere. Dar este diferit de infinit si limitat pe suprafata unei sfere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Eu m-am gandit ca exteriorul unei sfere e un spatiu infinit si LIMITAT de suprafata sferei       in aceeasi masura in care Electron spunea ca un semiplan e LIMITAT (cel putin partial, zicea el) de o dreapta.
Repet: depinde de definitia termenului 'limitat', nu are rost sa mai discutam despre asta.. :-)

Adi

Da, in raspunsul meu am explicat ca am inteles ce zici tu si din punctul ala de vedere este limitat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 18, 2009, 02:07:10 AM
Eu m-am gandit ca exteriorul unei sfere e un spatiu infinit si LIMITAT de suprafata sferei       in aceeasi masura in care Electron spunea ca un semiplan e LIMITAT (cel putin partial, zicea el) de o dreapta.
De fapt, spatiul esterior unei sfere in 3D este analog nu cu un semiplan din 2D ci cu exteriorul unui cerc intr-un plan. Diferenta este ca spatiul care limiteaza in exemplul tau este finit (respectiv suprafata sferei) in timp ce in cazul semiplanului spatiul care-l limiteaza este infinit (o dreapta). Exista si notiunea de "semispatiu" (in 3D) care este analoaga cu semiplanul in 2D. ;)

e-

Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

@ Electron:  :) Trebuie incheiat subiectul asta (scuze ca l-am inceput); e mai bine sa ne concentram pe chestii mai importante, educationale etc.
Totusi, pentru placerea discutiei: Cand am postat, m-am gandit ca un semispatiu e analog unui semiplan (evident; asa cum spui si tu, Electron). Daca "curbezi" semiplanul (inspre exteriorul semispatiului) astfel incat sa se intersecteze cu el insusi, poti obtine un spatiu care sa fie exteriorul unei sfere. Asadar, m-am gandit ca spatiu acela e limitat de suprafata sferei (care, spre deosebire de dreapta care delimiteaza un semiplan, e finita, asa cum mi-ai atras atentia).
Repet... e o chestiune de definitie a termenului limitat.
Am incheiat subiectula asta. :)

Electron

Mihnea, daca tu nu mai ai nimic de adaugat la subiect, nu inseamna ca trebuie inchis. Din contra, invit pe oricine are ceva de adaugat la subiect sa participe la discutie. :)

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

Citat din: Electron din Martie 19, 2009, 12:12:26 AM
Mihnea, daca tu nu mai ai nimic de adaugat la subiect, nu inseamna ca trebuie inchis. Din contra, invit pe oricine are ceva de adaugat la subiect sa participe la discutie. :)
Ma refeream la discutia despre exteriorul unei sfere, nu la tot topicul (am fost ambiguu). Gata...  ;D

Gabitzu

Sall...parerea mea este ca Universul ca spatiu este infinit , deoarece el se afla intr-o continua si accelerata expansiune in toate directiile, indiferent de forma sa.  Insa eu cred ca timpul este finit deoarece Universul a luat nastere la un anumit moment t=0 ( Big-Bang ), si existenta sa are o anumita valoare de timp de la acel moment pana in prezent ( un numar real ). sallut

Adi

Daca universul e in expansiune, nu inseamna ca e infinit. Si un balon poate fi in expansiune, dar tot finit este.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Gabitzu

Este o diferenta enorma intre viteza de expansiune a Universului si viteza de expansiune a balonului. In cazul universului aceasta este masurata in milioane km/h. In toate aceste miliarde de ani de la formarea acestuia universul s-a extins atat de mult in toate directiile incat este imposibil de estimat o anume valoare a volumului acvestui. De aceea cred ca ceva ce este prea mare pentru a fi masurat este ceva infinit. sall

Electron

Citat din: Gabitzu din Noiembrie 04, 2009, 10:50:28 AM
Este o diferenta enorma intre viteza de expansiune a Universului si viteza de expansiune a balonului. In cazul universului aceasta este masurata in milioane km/h.
De unde ai scos aceasta enormitate? Cum sa se masoare viteza de expansiune in multiplii ai metrului pe secunda ?  :o

e-
Don't believe everything you think.

uniunea.sovietica

Citat din: Electron din Noiembrie 04, 2009, 11:21:17 AM
Citat din: Gabitzu din Noiembrie 04, 2009, 10:50:28 AM
Este o diferenta enorma intre viteza de expansiune a Universului si viteza de expansiune a balonului. In cazul universului aceasta este masurata in milioane km/h.
De unde ai scos aceasta enormitate? Cum sa se masoare viteza de expansiune in multiplii ai metrului pe secunda ?  :o

e-

Vorba lui Electron, Universul nu este o masina careia ii poti masura viteza multiplii ai metrului pe secunda?
P.S.  Nu am spus ca viteza unei masini se poate masura doar in multiplii ai metrului pe secunda! :)

Skolon

Ceea ce dorea Electron să spună este că expansiunea Universului nu se măsoară cu aceleaşi unităţi de măsură cu care se măsoară deplasarea în spaţiu a unui obiect. Aici e vorba de viteza cu care apare spaţiu între două obiecte care sunt fixe unul faţă de celălalt.
Nu este o deplasare în spaţiu este o extensie a spaţiului însuşi.

Iar această "viteză" se măsoară în Km per megaparsec ori secundă (Km/Mparsec*sec) şi în prezent este egală cu 71 Km/Mparsec*secundă.
Asta se traduce aşa: "Pentru fiecare Megaparsec al său Universul creşte cu 71 Km în fiecare secundă".
Însă această mărime nu este constantă în timp ci creşte accelerat.

uniunea.sovietica

Citat din: Skolon din Noiembrie 04, 2009, 11:38:00 AM
Aici e vorba de viteza cu care apare spaţiu între două obiecte care sunt fixe unul faţă de celălalt.
Nu este o deplasare în spaţiu este o extensie a spaţiului însuşi.



Asta am vrut sa spun si eu.