Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul este infinit in spatiu si timp?

Creat de Adi, Mai 27, 2008, 11:12:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ignorantul

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 28, 2008, 07:47:42 PM
Si religia are...  :D ;D nu neaparat filozofia
Cum este oare posibil ca religia si filozofia sa aiba un raspuns iar stiinta sa nu aiba?!!!!????!!!!???Ce fel de stiinta este asta si a cui stiinta este?

Adi

Faci niste confuzii intre obiectul de studiu al stiintei, filosofiei si stiintei.

Filosofia nu are raspunsuri niciodata, ci doar intrebari. Daca propune raspunsuri, propune idei ce au sens in un anumit context logic. Filosofia niciodata nu pretinde ca spune ceva despre Univers. Ea doar creeaza modele despre Univers, care apoi pot fi confirmate sau nu de stiinta.

Religia nu spune nimic despre Univers, ea studiaza Universul imaterial, nu cel material. Iata  un citat relavant din Galilei: "Religia ne invata cum sa ajungem in cer, nu cum merge cerurile". Multi inteleg gresit ca daca religia zice ca Dumnezeu a creat Universul sau viata, acesta este un raspuns. Nu, inseamna ca nu stie religia si acestui "nu stiu" ii da un nume "Dumnezeu". Cine a creat cutare? Vrea sa zica "nu stiu", dar zice "Dumnezeu". Intrebarea ta cine a creat Big Bang-ul este echivalent logic si filosofic cu "Cine l-a creat pe Dumnezeu". Teoria Big Bangului este echivalenta filosofic cu crearea lumii de catre Dumnezeu, caci ambele ipoteze au un moment al creatiei universului. Exista si alte teorii filosofice si stiintifice care cred ca Universul a fost etern si nu exista un moment al creatiei (precum filosofia asiatica).

Stiinta are metoda stiintifica de cautare a adevarului. Ipoteze teoretice sunt verificate expermental si experimetul dedice ce e adevarat sau nu despre Univers. Religia si filosofia nu fac experimente. Ele ofera alt fel de raspunsuri, raspunsuri care au sens logic in un anume context social, religios, spiritual, dar nu cum este Universul cu adevarat.

Este foarte important pentru formarea ta ca OM sa faci distinctia clara intre religie si filosofie si stiinta. Multa lume din pacate nu face si de aici fac o gramada de confuzii si nu disting intre stiinta si pseudo-stiinta. Sper ca tu, acum ca noi ti-am revelat aceste sublititati, sa nu mai faci aceste greseli.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

iuly_Astrofizician

Universul bine inteles ca este finit,el ocupa un spatiu mic din acest spatiu infinit(cel din teoria iuly-an)
Acum sa reconstituim postura universului fata de stpatiu iuly-an,bine inteles la o scara mult mai mica:

Vedeti voi sa zicem ca spatiul este oceanul pacific(in dimensiunea infinita) si ca universul este o barca care in fiecare clipa isi mareste dimensiune/diametru ocupand din ce in ce mai mult spatiu in acest ocean infinit(spatiu gol infinit) si asa pana una din cele doua teori postate de mine pe alt topic se va adeveri si va distruge universul.

Electron

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 15, 2009, 11:31:46 PM
Vedeti voi sa zicem ca spatiul este oceanul pacific(in dimensiunea infinita) si ca universul este o barca care in fiecare clipa isi mareste dimensiune/diametru ocupand din ce in ce mai mult spatiu in acest ocean infinit(spatiu gol infinit) si asa pana una din cele doua teori postate de mine pe alt topic se va adeveri si va distruge universul.
Intrebare: daca barca ce se mareste este Universul, si in exterior se afla "spatiul iuly-an", poate ceva din interiorul barcii sa iasa in exterior? In ce conditii? Cu alte cuvinte, avem "acces" la spatiul despre care vorbesti?
Si inca ceva: in interiorul barcii, putem detecta "spatiul iuly-an" sau doar cel fizic, din teoria Relativitatii?

e-
Don't believe everything you think.

iuly_Astrofizician

Teoretic se poate insa daca acel ceva are viteza mai mare decat viteza de expansiune a barci(universului).

Spatiul meu nu poata sa fie manipulat de gravitatie,materie si energie,de fapt el nu este unul fizic si de aici reiese ca nu poate fi manipulat(curbat)de gravitatie.

Electron

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 16, 2009, 10:26:52 PM
Teoretic se poate insa daca acel ceva are viteza mai mare decat viteza de expansiune a barci(universului).
Ok, sa presupunem ca avem la dispozitie viteza mai mare decat cea de expansiune. Cum putem detecta tunci cand suntem pe punctul de a trece "dincolo de margine" ? Care e diferenta dintre "interior" si "exterior" ? Cum stim ca am ajuns la "exterior" ?

Mai mult, ce ne facem daca Universul e curbat in asa fel incat sa fie finit (si in expansiune), dar fara margine? (Asa cum e suprafata unei sfere finite in 2 dimensiuni).

CitatSpatiul meu nu poata sa fie manipulat de gravitatie,materie si energie,de fapt el nu este unul fizic si de aici reiese ca nu poate fi manipulat(curbat)de gravitatie.
Ei bine, cu definitia asta, "spatiul iuly-an" este absolut irelevant pentru fizica. (Pentru mine e exact ceea ce inseamna "iluzie"). Ceva ce nu poate fi detectat in vreun fel, este practic inexistent fizic. Intelegi acest "detaliu"? Daca tu esti convins ca spatiul tau exista "logic" (apropo, ai o demonstratie logica a acestui fapt?), dar e imposibil de detectat, el este la fel de relevant ca orice alt concept indetectabil fizic, de la Unicornul Roz Invizibil pana la faimosul "eter", adica DELOC.

Si ca sa nu crezi ca am ceva personal impotriva spatiului tau "iuly-an", iti spun si de ce este complet irelevant pentru fizica: pentru ca este un concept nefalsificabil fizic. Dar fiind nefalsificabil, e si nedemonstrabil, deci pentru realitatea fizica nu implica nici o diferenta daca chiar "exista" sau nu. Nu poate explica nimic, si este complet inutil (repet, pentru intelegerea fizica a realitatii).

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu Electron. Felicitari lui Iulian ca isi pune astfel de intrebari de filosofie si fizica, ca citeste carti de popularizare a fizicii, dar subscriu si eu la sfatul lui Electron: sa invete foarte bine fizica de liceu, altfel nu va ramane decat la stadiul de filosofie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 16, 2009, 10:26:52 PM
Spatiul meu nu poata sa fie manipulat de gravitatie,materie si energie,de fapt el nu este unul fizic si de aici reiese ca nu poate fi manipulat(curbat)de gravitatie.

Dacă nu este unul fizic, de unde ştii că există şi cum îl poți detecta?

lorre


Adi

Citat din: lorre din Februarie 20, 2009, 04:25:21 PM
imi puteti spune ce este cvadrilionul? ::)

cvadrilion = 1000 de trilioane (link)

trilion = 1000 de miliarde (link)

In concluzie, cvadrilion = un milion de miliarde, sau 10^15.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Universul este finit in spatiu si timp, adica nu, este infinit in spatiu, si finit in timp, pardon, cred ca este finit in spatiu si infinit in timp, nu, nu se poate, cred ca este infinit in spatiu si timp, de fapt nu sant sigur, propun sa facem o comisie cu un program de masuri, si sa verificam cele spuse, comisia respectiva sa fie controlata de parlamentul european. ;D

Electron

Virgil, era un mesaj pe care voiai sa-l transmiti, sau iti umfli doar numarul de posturi ca sa te afli in treaba?

e-
Don't believe everything you think.

Virgil

Am facut un rezumat al postului, si am propus si o metoda de clarificare. Simteam nevoia sa ne mai descretim fruntile adancite in univers.

Mihnea Maftei

#73
Citat din: Electron din Mai 29, 2008, 06:54:17 PM
CAZUL 4: infinit si ... limitat?

M-am gandit si la un exemplu de spatiu infinit si limitat, si nu am gasit. Poate e cineva care are exemple.

M-am gandit la urmatorul exemplu de spatiu infinit si limitat:      exteriorul unui corp (de ex. al unei sfere, care e limitat de suprafata sferei). Ce zici, Electron ?
Probabil exemplul asta indica faptul ca trebuie definit mai precis termenul de "limitat".

Adi

Suprafata unei sfere este infinita si limitata. Exteriorul unei sfere este ca si spatiul 3D infinit si ilimitat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro