Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Politicul romanesc - catre ce tinde

Creat de Adi, Februarie 05, 2011, 12:34:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Februarie 06, 2011, 07:51:30 PM
OK, daca e in codul muncii in prezent, e foarte bine. Nu stiu detaliile codului muncii cel nou, stiu doar ce a zis primul ministru "ca in prezent sunt cazuri cand persoane fac rau si nu pot fi date afara". Nu pot urmari si eu toate stirile detaliat. Dar el e prim ministru, asta e meseria lui, sa stie ce zice.

Aici în ţară nimeni nu spune asta despre Emil Boc decât cu ironie. Da, asta ar fi treaba lui, să ştie ce spune, lucru care nu se întâmplă, din păcate, aproape niciodată. Acelaşi lucru ar trebui să fie valabil şi despre membri guvernului său, dar nici despre ei nimeni nu spune asta decât cu ironie. Dovadă că au dreptate să nu creadă asta e că de doi ani lucrurile merg, pe toate planurile, din prost în mai prost: economia e în scădere, salariile scad, pensiile scad, numărul de slujbe scade pe măsură ce şomajul creşte, taxele cresc şi aşa mai departe.

Grăitor este exact lucrul ăsta: în timp ce toţi indicatorii de piaţă, toate companiile majore de investiţii şi toate instituţiile financiare internaţionale explică cum impedimentele principale în ceea ce priveşte investiţiile în România sunt legislaţia instabilă, fiscalitatea excesivă şi nivelul de corupţie, guvernul face exact pe dos de ce ar trebui să facă: schimbă sau introduce arbitrar legi din domeniul financiar, introduce taxe şi întreţine corupţia din care supravieţuiesc toate afacerile membrilor lui.