Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Homeopatie.

Creat de tavy, Februarie 05, 2011, 11:55:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este părerea voastră despre homeopatie?

Homeopatia nu funcționează
9 (90%)
Homeopatia poate funcționa
1 (10%)
Homeopatia funcționează
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 8

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

#31
Citat din: ariel55 din Martie 24, 2015, 04:54:25 AM
Referitor la "Biorezonanta" , citez un articol de presa:
...
Dupa ce a sesizat ca are dureri repetate de cap si nu a gasit un raspuns la medicina clasica, Floarea Grosu a apelat la biorezonanta. Pentru o evaluare a platit 70 de lei.

A fost însa dezamagita când, la sfârsit, i s-a spus ca are pietre la vezica biliara. "Dar eu nici nu mai am fiere, m-au operat acum câtiva ani." Tot la sfârsit, a primit un sfat din partea celui care a consultat-o. I s-a recomandat sa fie "mai putin critica cu cei din jur". Asa este scris pe foaia de evaluare.

Ariel, daca vrei sa contribui cu adevarat la subiect haide cu niste materiale mai serioase, contra acestui subiect. Presa, nu este tocmai locul cel mai bun de cautat.

Totusi, referitor la articolul din presa pe care l-ai mentionat cateva observatii:
1. Sunt medici care fac erori medicale de diagnostic folosind echipamente performante. De ex. ecografe doppler de zeci de mii de euro. Sunt cazuri destule, nu trebuie sa cauti foarte mult ca sa te convingi de acest lucru. Asta demonstreaza ca ecografia este sarlatanie? Cred ca poti mai mult de-atat...
2. Practicarea medicinei de persoane necalificate, fara studii medicale poate sa duca la astfel de diagnostice, precum cel semnalat in articolul mentionat de tine. Asta nu demonstreaza ca biorezonanta este sarlatanie.
3. Aparatele de biorezonanta (si altele de investigatie)de ex. ECG sau EKG iti ofera niste informatii pe care medicul le foloseste pentru a pune un diagnostic. Nu-ti serveste pe tava acel diagnostic, asa cum cred si poate practica persoanele neavizate.

Acum referitor la biorezonanta si status-ul acesteia in lume, cauta si tu o sursa mai valabila, inainte de a clama niste treburi.
http://apps.who.int/medicinedocs/pdf/h2943e/h2943e.pdf

la pag. 75 de ex. pentru USA:

"Complementary/alternative medicine has a substantial presence in the United States
health care system. Both public and professional interest in these therapies is
increasing. The College of Physicians and Surgeons at Columbia University and the
Falk Institute of Pittsburgh University have research projects devoted to assigning an
integrative role in the health care system to complementary/alternative therapies.
In 1991, Congress established the Office of Alternative Medicine within the National
Institutes of Health to encourage scientific research in the field. The National Institutes
of Health Revitalization Act of June 1993 (140) was a landmark."

http://www.cancure.org/10-list-of-clinics-in-the-united-states-offering-alternative-therapies/15-list-of-clinics-in-the-united-states-offering-alternative-therapies

Sunt state in Europa care deconteaza de la sistemul public de sanatate servicii medicale de biorezonanta. Probabil ca urmeaza in curand si la noi. Nici vorba sa fie o practica medicala interzisa. La Facultatea de Medicina Iuliu-Hatieganu din Cluj s-au organizat cursuri post-universitare in acest domeniu...

sunt articole cu gramada in jurnale serioase care trateaza subiectul.
ex: http://link.springer.com/article/10.1023%2FB%3ADOBS.0000033273.06197.ce

aici un articol http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0CF0QFjAH&url=http%3A%2F%2Fbioetica.ro%2Findex.php%2Farhiva-bioetica%2Farticle%2Fdownload%2F153%2F235&ei=aQcRVbK4IoP-aKzqgqAI&usg=AFQjCNEHwgPbFhGyHin-ix_Qs8kFT28Hxg&sig2=5XRqiRsl50B8YsJ51sQhmQ&bvm=bv.89184060,d.d2s scris de romani

multa sanatate Ariel si bine ai venit in sec. XXI
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

Sa revenim la secolul XXI   ;D


CitatSCIO INTERNATIONAL Romania has been established in 2005 to become an important company in the business of marketing SCIO bioresonance devices.
SCIO INTERNATIONAL is well aware of its responsibility as a supplier and had taken the necessary steps to achieve certificates of registration for both its hardware and software products.
As part of the process to market a device, we have conducted a full clinical evaluation to demonstrate de conformity of the device with its intended use.
Placing the highest value on teamwork, our great support is Prof. William Nelson who assists us with his great knowledge and experiences.
SCIO INTERNATIONAL prides itself in working collaboratively with the Faculty of Medicine in Timisoara, Romania organizing an ongoing post graduate study to better serve our clients with the best training in using the SCIO device.
SCIO INTERNATIONAL has excellent and ongoing relationships with all its customers, relationship built over years of understanding and trust.
We make it our mission to serve each one of our clients in the most efficient and effective manner possible.
Our services are tailored to meet the diverse needs of our customers, therefore, we offer:
- Bioresonance training courses
- Special offers: exchanging QXCI devices with SCIO USB devices
- Maintenance and technical support services for the SCIO devices
- Technical assistance for the related software

;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Tot din secolul XXI:

CitatHow one man's invention is part of a growing worldwide scam that snares the desperately ill

The Seattle Times
Originally published November 18, 2007 at 12:00 am Updated November 19, 2007 at 9:35 am
http://www.seattletimes.com/seattle-news/how-one-mans-invention-is-part-of-a-growing-worldwide-scam-that-snares-the-desperately-ill/

:o :o :o ??? :) ;) ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Dragul meu 07Marius, va doresc un cabinet medical cofortabil in familie, in rest, priveste rezultatul votului si te LAMURESTI.Succes la agatat papagali.  :-\
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!