Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Homeopatie.

Creat de tavy, Februarie 05, 2011, 11:55:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este părerea voastră despre homeopatie?

Homeopatia nu funcționează
9 (90%)
Homeopatia poate funcționa
1 (10%)
Homeopatia funcționează
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 8

07Marius

Citat din: valangjed din Martie 11, 2015, 10:17:58 PM
Pana la aparitia "calculatorului de buzunar" inginerii foloseau rigla de calcul, un soroban mai "european".Nu inteleg ce legatura are soroban cu "memoria moleculelor de apa" din homeopatie.

Este o similitudine. Copii isi pot misca degetele toata ziua in fel si chip, sa cante la pian, la vioara etc. Nu va produce efectul de stimulare a memoriei in sensul de utilizare pentru calcul matematic. In momentul in care "reproduc" prin gesturi socotitul pe soroban, se cupleza conexiuni la nivelul memoriei si altele in creier care "functioneaza impreuna".

Ceva asemanator se produce si in homeopatie. Moleculele respective pot intra in conexiune cu alte molecule, fara a genera un efect la nivelul organismului decat in momentul in care un semnal declanseaza o "memorie moleculara". Cam ca si degetele copiilor la soroban, care declanseaza un raspuns la nivel cerebral. Semnalul asta probabil reprezinta o anumita frecventa de vibratie moleculara care este specifica unui compus chimic, substanta activa etc.
Fenomenul asta exista si in lumea micro-organismelor. De ex. bacteriile comunica electromagnetic, si in momentul in care semnalul de raspuns atinge o anumita intensitate, se declanseaza simultan atacul de catre toate bacteriile. Strategie de razboi adevarata. Inteligenta naturala...
http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2009/None/BonnieBassler_2009-480p-ro.mp4

The imagination is the prisoner of our mind.

Electron

Citat din: 07Marius din Martie 12, 2015, 01:23:10 PM
Este o similitudine. Copii isi pot misca degetele toata ziua in fel si chip, sa cante la pian, la vioara etc. Nu va produce efectul de stimulare a memoriei in sensul de utilizare pentru calcul matematic. In momentul in care "reproduc" prin gesturi socotitul pe soroban, se cupleza conexiuni la nivelul memoriei si altele in creier care "functioneaza impreuna".

Ceva asemanator se produce si in homeopatie. Moleculele respective pot intra in conexiune cu alte molecule, fara a genera un efect la nivelul organismului decat in momentul in care un semnal declanseaza o "memorie moleculara". Cam ca si degetele copiilor la soroban, care declanseaza un raspuns la nivel cerebral. Semnalul asta probabil reprezinta o anumita frecventa de vibratie moleculara care este specifica unui compus chimic, substanta activa etc.
Citeaza te rog si dovezile pe care le ai pentru afirmatia subliniata cu rosu.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Creierul uman este o structura complexa care da reactii diferite la anumiti stimuli, nu este si cazul  apei care este o substanta relativ simpla chiar daca are cateva "comportamente" mai ciudate.Eu zic sa nu comparam merele cu autobuzele ca nu iese nici macar varza.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

#18
Citat din: Electron din Martie 12, 2015, 03:56:56 PM
Citat din: 07Marius din Martie 12, 2015, 01:23:10 PM
Este o similitudine. Copii isi pot misca degetele toata ziua in fel si chip, sa cante la pian, la vioara etc. Nu va produce efectul de stimulare a memoriei in sensul de utilizare pentru calcul matematic. In momentul in care "reproduc" prin gesturi socotitul pe soroban, se cupleza conexiuni la nivelul memoriei si altele in creier care "functioneaza impreuna".

Ceva asemanator se produce si in homeopatie. Moleculele respective pot intra in conexiune cu alte molecule, fara a genera un efect la nivelul organismului decat in momentul in care un semnal declanseaza o "memorie moleculara". Cam ca si degetele copiilor la soroban, care declanseaza un raspuns la nivel cerebral. Semnalul asta probabil reprezinta o anumita frecventa de vibratie moleculara care este specifica unui compus chimic, substanta activa etc.
Citeaza te rog si dovezile pe care le ai pentru afirmatia subliniata cu rosu.

e-

Dovezi stiintifice sunt relativ multe care propun mecanisme de functionare a memoriei celulare. Memoria celulara este recunoscuta, asa se explica cum functioneza de ex. sistemul imunitar. Acum, este clar ca aceasta memorie este declansata de un anumit stimul care produce o reactie/raspuns la nivel celular.

De ex. aici se explica relativ pe intelesul tuturor cum ar putea functiona un astfel de mecanism:

"Here, Montagnier is making reference to his experimental research that confirms one of the controversial features of homeopathic medicine that uses doses of substances that undergo sequential dilution with vigorous shaking in-between each dilution. Although it is common for modern-day scientists to assume that none of the original molecules remain in solution, Montagnier's research (and other of many of his colleagues) has verified that electromagnetic signals of the original medicine remains in the water and has dramatic biological effects.
...
Montagnier's new research is investigating the electromagnetic waves that he says emanate from the highly diluted DNA of various pathogens. Montagnier asserts, "What we have found is that DNA produces structural changes in water, which persist at very high dilutions, and which lead to resonant electromagnetic signals that we can measure. Not all DNA produces signals that we can detect with our device. The high-intensity signals come from bacterial and viral DNA."

Aici trigger-ul este un semnal electromagnetic al unor patogeni cu semnatura puternica: bacterii , virusi.
http://www.huffingtonpost.com/dana-ullman/luc-montagnier-homeopathy-taken-seriously_b_814619.html

in aceeasi tema, sunt articole interesante:
http://www.nature.com/news/2004/041004/full/news041004-19.html
http://www.nature.com/nri/journal/v12/n4/full/nri3173.html
http://www.autonomic-response.co.uk/news-letters/water-homeopathy-nobel-laureate-demonstrates-water-memory

Mecanismul exact cum functioneaza homeopatia nu este cunoscut. Cine il va elucida, cu siguranta va lua un Nobel pe biologie celulara/medicina. Ce este trist insa, faptul ca sunt luati in derizoriu cercetatori valorosi care indraznesc sa cerceteze aceste aspecte.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

Citat din: 07Marius din Martie 12, 2015, 10:25:59 PM
Dovezi stiintifice sunt relativ multe care propun mecanisme de functionare a memoriei celulare. Memoria celulara este recunoscuta, asa se explica cum functioneza de ex. sistemul imunitar. Acum, este clar ca aceasta memorie este declansata de un anumit stimul care produce o reactie/raspuns la nivel celular.

De ex. aici se explica relativ pe intelesul tuturor cum ar putea functiona un astfel de mecanism:

"Here, Montagnier is making reference to his experimental research that confirms one of the controversial features of homeopathic medicine that uses doses of substances that undergo sequential dilution with vigorous shaking in-between each dilution. Although it is common for modern-day scientists to assume that none of the original molecules remain in solution, Montagnier's research (and other of many of his colleagues) has verified that electromagnetic signals of the original medicine remains in the water and has dramatic biological effects.
...
Montagnier's new research is investigating the electromagnetic waves that he says emanate from the highly diluted DNA of various pathogens. Montagnier asserts, "What we have found is that DNA produces structural changes in water, which persist at very high dilutions, and which lead to resonant electromagnetic signals that we can measure. Not all DNA produces signals that we can detect with our device. The high-intensity signals come from bacterial and viral DNA."

Aici trigger-ul este un semnal electromagnetic al unor patogeni cu semnatura puternica: bacterii , virusi.
http://www.huffingtonpost.com/dana-ullman/luc-montagnier-homeopathy-taken-seriously_b_814619.html

in aceeasi tema, sunt articole interesante:
http://www.nature.com/news/2004/041004/full/news041004-19.html
http://www.nature.com/nri/journal/v12/n4/full/nri3173.html
http://www.autonomic-response.co.uk/news-letters/water-homeopathy-nobel-laureate-demonstrates-water-memory

Mecanismul exact cum functioneaza homeopatia nu este cunoscut. Cine il va elucida, cu siguranta va lua un Nobel pe biologie celulara/medicina. Ce este trist insa, faptul ca sunt luati in derizoriu cercetatori valorosi care indraznesc sa cerceteze aceste aspecte.

Si daca se inseala?Intr-adevar este o autoritate dar acest argument nu este unul de categorie forte.

Ca sa imi sustin punctul de vedere apelez la cei care promoveaza gandirea critica ,cartile sunt in engleza:

Introduction to Critical Thinking  - http://www.arn.org/realscience/kog1asample/kog-ct-chem-1a-sample.pdf

The art of mental trikery and manipulation - http://brahmakumaris.info/download/Cult%20related/Fallacies.pdf

Electron

Citat din: 07Marius din Martie 12, 2015, 10:25:59 PM
Aici trigger-ul este un semnal electromagnetic al unor patogeni cu semnatura puternica: bacterii , virusi.
http://www.huffingtonpost.com/dana-ullman/luc-montagnier-homeopathy-taken-seriously_b_814619.html

in aceeasi tema, sunt articole interesante:
http://www.nature.com/news/2004/041004/full/news041004-19.html
http://www.nature.com/nri/journal/v12/n4/full/nri3173.html
http://www.autonomic-response.co.uk/news-letters/water-homeopathy-nobel-laureate-demonstrates-water-memory

Mecanismul exact cum functioneaza homeopatia nu este cunoscut. Cine il va elucida, cu siguranta va lua un Nobel pe biologie celulara/medicina. Ce este trist insa, faptul ca sunt luati in derizoriu cercetatori valorosi care indraznesc sa cerceteze aceste aspecte.
Ok, multumesc pentru referinte.

Sunt perfect de acord ca cercetatorii nu ar trebui sa fie luati in derizoriu pe baza temelor lor de cercetare. Daca rezultatele lor sunt repetabile si confirmate, conform metodei stiintifice, consider ca acestea trebuie luate in considerare.

Din limitata mea experienta directa cu tratamentele homeopatice, nu am observat nici un efect al acestora (nici negativ, nici pozitiv), spre deosebire de Aspirina, de exemplu. Desigur, e posibil sa fi asistat doar la exceptiile unde rezultatele nu sunt observabile.

e-
Don't believe everything you think.

07Marius

#21
Citat din: Şumi din Martie 13, 2015, 01:49:40 AM
Si daca se inseala?Intr-adevar este o autoritate dar acest argument nu este unul de categorie forte.
Ca sa imi sustin punctul de vedere apelez la cei care promoveaza gandirea critica ,cartile sunt in engleza:

Introduction to Critical Thinking  - http://www.arn.org/realscience/kog1asample/kog-ct-chem-1a-sample.pdf

The art of mental trikery and manipulation - http://brahmakumaris.info/download/Cult%20related/Fallacies.pdf

Cred ca nimeni nu crede ca cineva detine vreun adevar absolut. Cu atat mai putin intr-un domeniu controversat in care abia daca s-a patruns, iar cine o face este ridiculizat de cei "cu gandire critica". Dupa mine, sunt destule evidente din domenii complementare care arata ca exista niste fenomene care nu sunt intelese si care produc efecte biologice cuantificabile dupa toate metodele stiintifice acceptate.

Eu sunt departe de a cunoaste aceste fenomene. Insa, ma atrage misterul din spatele lor. Cred deasemenea ca apa joaca un rol esential in aceste procese biologice si daca cobori pe "rabbit hole", pana la urma ajungi la esenta comunicatiei dintre structurile biologice si celulare, care este de tip electromagnetic.

Aici este o introducere in domeniu, insa sunt sigur ca se gasesc si alte resurse de unde se poate incepe o documentare "de amator", care este la indemina si priceperea noastra, a mea cel putin.
http://faculty.washington.edu/ghp/research-themes/water-and-cell-biology/
http://cdn.shopify.com/s/files/1/0161/7154/files/FOURTH_PHASE_SAMPLE.pdf

Daca te gandesti la o fiinta, sunt sigur ca esti de acord ca este "dotata" cu memorie. Cum functioneaza aceasta memorie, cat de mult trebuie sa cobori la structuri mai mici, care sunt dotate cu memorie, este poate cat de departe vrei sa ajungi cu cunoasterea in acest domeniu, dupa mine extrem de interesant.
The Fourth Phase of Water: Dr. Gerald Pollack at TEDxGuelphU
The imagination is the prisoner of our mind.

puriu

Tot respectul pentru cei ce studiaza fenomenul cu metode stiintifice!
Pana la confirmarea stiintifica si atestarea medicala, comercializarea acestor "remedii" este o escrocherie.

07Marius

Citat din: puriu din Martie 15, 2015, 02:02:46 PM
Tot respectul pentru cei ce studiaza fenomenul cu metode stiintifice!
Pana la confirmarea stiintifica si atestarea medicala, comercializarea acestor "remedii" este o escrocherie.
hmmm... ceva care peste "noapte" din escrocherie devine top science..., mi se pare cam fortat. Ori este escrocherie, ori nu este. Adica, esenta fenomenului nu "tine" de bussinessul oamenilor si de apetitul lor pentru castig.

Si medici, sunt multi sarlatani. Dar, asta nu inseamna ca medicina nu se bazeaza pe stiinta. Faptul ca intr-un domeniu sunt amatori, ignoranti sau sarlatani nu inseamna ca domeniul respectiv este "o gluma proasta". Nu trebuie sa va uitati prea departe in jur, si moristi nazdravane sau mai stiu eu ce inventii miraculoase nu vor demonstra ca fizica este bad science. Delimitarile noastre sunt cam subiective, chiar daca ne straduim sau credem ca nu sunt...

Pina una alta, aici este detailat putin mai mult din "istoria" memoria apei.
http://www.i-sis.org.uk/DNA_sequence_reconstituted_from_Water_Memory.php

O lectura interesanta dupa mine.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

 
Salutari

@07Marius ,haide sa facem o intelegere mutuala legata de homeopatie.Daca o persoana suferinda de o boala reuseste sa se vindece cu ajutorul homeopatiei ,bioenergiei sau cine stie ce metoda SF atunci foarte bine,a invins boala cu ajutorul acelei metode neconventionale.

Iar daca cei care recomanda,persoanelor suferinde metode neconventionale (homeopatie,bioenergie,ale metode SF) FARA A SPECIFICA,ca in aceste metode  sunt cazuri cand oamenii reusesc sa se vindece si cazuri cand nu,si aceste metode sunt libertatea fiecaruia de a le folosi ori ba.

Atata timp cat homeopatii indiferent de profesie nu incearca sa ma convinga de adevarul si autenticitatea metodelor lor atunci si eu ca si simplu privitor nu ma voi lega de ei ,indiferent cat de nobile le sunt scopurile.

07Marius

Citat din: Şumi din Martie 19, 2015, 07:15:29 PM
Salutari
@07Marius ,haide sa facem o intelegere mutuala legata de homeopatie.Daca o persoana suferinda de o boala reuseste sa se vindece cu ajutorul homeopatiei ,bioenergiei sau cine stie ce metoda SF atunci foarte bine,a invins boala cu ajutorul acelei metode neconventionale.

Eu nu sunt avocatul nimanui. Nu incerc sa conving pe cineva de ceva anume: fie homeopatie, religie sau altceva. Singura intelegere pe care pot sa o fac, este ca fiecare este liber sa judece un anumit fenomen urmand o cale rationala, dovezi pro-contra si sa lase prejudecatile deoparte. Daca se intampla asta, eu cred ca ne putem documenta suficient de riguros pentru a putea intelege macar despre ce discutam.

Din pacate, garantii nu exista. Succesul este ceva spre care tindem, insa este ca fata Morgana. Pe cand crezi ca l-ai prins, iti face semn cu ochiul in fata... Poti eventual sa-l redefinesti ca sa te mai bucuri din cand in cand de el. Cu cat esti mai putin pretentios, cu atat esti mai fericit. Simplu.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin


Neata

Marius eu nu am nimic cu persoanele suferinde care incearca homeopatia din contra am ceva cu acele persoane care profita sau incearca sa profite de suferinta bolnavilor si recomanda homeopatia,cine isi asuma responsabilitatea in cazul unui esec ,bolnavul sau celalalt?

Foarte bine ca se incearca si metode neconventionale dar cand respectivii indivizi nu anunta ca rata de insanatosire a unui bolnav este discutabila atunci ,imi cer scuze ca te voi supara dar nu pot fii de acord cu tine.

valangjed

Bine spus , Sumi!In cazul medicinei "traditionale", legal vorbind, un medic poate fi acuzat de malpraxis.As vrea sa vad un homeopat acuzat de malpraxis.Se poate?Eu zic ca nu.Contractul de asigurare a serviciului medical intre homeopat si pacient este doar verbal, in cel mai rau/bun caz "medicul" homeopat poate fi acuzat de escrocherie(nu cunosc termenul juridic).
  Strabunicul meu, vorbeste lumea in sat, stia, pe la sfarsitul sec. XIX inceputul sec. XX, sa faca, din ierburi, un medicament care vindeca sifilisul in stare incipienta.Nu stiu daca chiar e adevarat dar homeopatia actuala imi pare cam acelasi lucru, nu stim DE CE? dar se spune ca memoria apei ne vindeca.Poate sunt eu prea sceptic dar sarind peste scepticism vreau sa stiu cum?de ce?
  Un prieten din studentie, el fiind student la medicina,mi-a explicat un lucru:"Nu exista boala.Exista un pacient care a "contractat" o anumita boala." De ex. mama mea daca se zgarie sau se taie din neatentie, pana se cicatrizeaza rana dureaza mult.Eu, fiul ei(se spune ca de mama esti sigur doar in privinta tatalui pot exista indoieli  :D) m-am taiat cu un cuter si neavand nimic sterilizat la indemana m-am "pansat" cu banda pentru izolatie electrica, in 4 zile nici nu se mai cunostea unde m-am taiat.
  Medicina este o stiinta "grea" si prea putin exacta.Mai ales cand se ocupa de oameni!
  Sunt de acord cu @07Marius ca trebuie sa studiem orice "chestie" care ne "da de gandit" dar una e sa cercetezi un fenomen si alta este sa-l "proclami" adevarat pentru ca "magister dixit".
In rest, va doresc sa nu aveti nevoie de medici fie ei alopati, homeopati, bioterapeuti, etc.!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

Citat din: valangjed din Martie 22, 2015, 07:29:13 PM
  Medicina este o stiinta "grea" si prea putin exacta.Mai ales cand se ocupa de oameni!
  Sunt de acord cu @07Marius ca trebuie sa studiem orice "chestie" care ne "da de gandit" dar una e sa cercetezi un fenomen si alta este sa-l "proclami" adevarat pentru ca "magister dixit".
In rest, va doresc sa nu aveti nevoie de medici fie ei alopati, homeopati, bioterapeuti, etc.!

Oamenii raspund diferit la aceeasi substanta. Unii au sensibilitate foarte ridicata, altii din contra au nevoie de doze "de cal" pentru a produce un efect echivalent. In aceste conditii, evident ca prelucrarile statistice sunt cele care dau o imagine de ansamblu asupra eficientei unui tratament. La vaccinuri, cca. 4-5% este normal (statistic) sa prezinte reactii puternice, severe la doza administrata.
Unele persoane pot face reactii alergice foarte grave la substante "banale". Un antibiotic, o anestezie locala etc. pot fi fatale uneori.

Atunci cred ca se poate realiza dificultatea evaluarii corecte a unui tratament ce actioneaza indirect, de obicei prin stimularea sistemului imunitar. Eu cred ca asa ceva se intampla si in homeopatie. Virusii, bacteriile emit semnale electromagnetice de frecventa joasa. Poate ca prin "memoria apei", respectiv dilutiile administrate se "administreaza" acea semnatura specifica electromagnetica a unor patogeni, iar sistemul imunitar este "pacalit" sa produca o reactie de raspuns indusa de dilutia respectiva.
Biologic, raspunsul/efectul poate fi cat se poate de real.

In acelasi capitol este si medicina bazata pe biorezonanta. Aici, pot spune direct din experienta sotiei, care este medic si foloseste un astfel de echipament. Pentru diagnostic, pina acum putem spune ca tehnica functioneaza foarte bine. Din pacientii investigati, aparatul a reusit sa identifice toate afectiunile de care acestia sufereau. Unele erau cunoscute, altele nu. Problema este ca boala in general se instaleaza treptat (nu vorbim de boli acute, care au un termen de incubatie foarte scurt),insa de ex. o persoana care se considera sanatoasa si nu are manifestari clinice, aceasta poate fi intr-un stadiu avansat al bolii.
De ex. arteroscleroza. Cand incepi sa ai manifestari clinice, vasele de sange sunt deja obturate in proportie de 75-80%.
Pe tratament, deocamdata nu avem date concludente, deoarece aparatul este folosit 95% numai pentru diagnostic care se confirma prin analize suplimentare: de laborator, ecografie etc. Tratament, face doar persoanelor cu care poate colabora, din familie, prieteni etc. Cu malpraxis-ul nu te joci, mai ales cand lumea intelege atat de putin si este atat de parsiva...
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

#29
Referitor la "Biorezonanta" , citez un articol de presa:

CitatBiorezonanta - cum s-a înecat românul cu un miez de adevar

Pentru 70 de lei, ti se pune un diagnostic si ti se recomanda un tratament cu unde radio si, uneori, unul naturist, dar la aceste cabinete nu lucreaza medici.


Dupa ce a sesizat ca are dureri repetate de cap si nu a gasit un raspuns la medicina clasica, Floarea Grosu a apelat la biorezonanta. Pentru o evaluare a platit 70 de lei.

A fost însa dezamagita când, la sfârsit, i s-a spus ca are pietre la vezica biliara. "Dar eu nici nu mai am fiere, m-au operat acum câtiva ani." Tot la sfârsit, a primit un sfat din partea celui care a consultat-o. I s-a recomandat sa fie "mai putin critica cu cei din jur". Asa este scris pe foaia de evaluare.


Practica este urmatoarea: pacientul este conectat la aparat cu ajutorul unor curele, înfasurate de cap, mâini si picioare, iar aparatul începe sa trimita unde spre corpul uman. În terapie, cam la asta se rezuma totul. La evaluare, medicul vede pe un laptop datele furnizate de aparat.


Un fenomen national

În România exista peste 2.000 de astfel de aparate, numite SCIO (Interfata Cuantica de Constiinta), produse de americanul William Nelson. Inventatorul, ajuns acum în Ungaria, obisnuieste sa spuna la conferintele internationale la care este invitat ca a concentrat într-un aparat energia transmisa prin palme de bioterapeuti. Decanul Facultatii de Fizica din cadrul Universitatii Bucuresti, Alexandru Jipa, spune ca biorezonanta ascunde un miez de adevar stiintific, dar da de înteles ca acesta a fost de mult timp exagerat de practicantii acestei forme de medicina alternativa.

"De regula, principiul fizic este urmatorul. Mai întâi se «scaneaza» corpul uman cu ajutorul undelor electromagnetice joase emise de aparat, care nu afecteaza organismul. Cum într-o baza de date ai o plaja de valori, medicul poate sa-si dea seama ca, la nivelul unui organ sau chiar al unei molecule, viteza undei scade. Asta înseamna o rezistenta, care poate da indicii despre o boala, infectie, tumora etc". Totusi, remarca profesorul Jipa, de la a depista boala pâna la a promite tratarea ei, "este cale lunga".

"Vrajitori sunt peste tot"

Medicina clasica nu accepta biorezonanta, cei mai multi dintre doctori considerând-o o "înselatorie ordinara" sau, cel mult, "un mod neortodox de a face medicina". "Peste tot exista vrajitori", spune Andree Robert Chefneux, medic-sef al departamentului neuradiologie al Spitalului Clinic de Urgenta "Bagdasar-Arseni", din Bucuresti. "Este o înselatorie la fel de mare ca una din timpul comunismului, cea cu liniile de forta", completeaza doctorul Chefneux.

"De tratament nici nu putem vorbi, sunt doar pseudostudii, ansamblate din declaratii ale oamenilor "tratati", iar despre asa-zisa evaluare corporala, nu cred ca merita sa discutam despre aspecte ca aura fiecaruia, deoarece aici nu mai vorbim de medicina, ci de spiritualitate", încheie medicul.

În România, "aparatele SCIO au primit aprobare din partea Ministerului Sanatatii înainte de 2007", spune purtatorul de cuvânt al ministerului, Oana Grigore. "Din 2007, aparatele medicale sunt aprobate sau interzise de Comisia Europeana", adauga aceasta. În Uniunea Europeana, aparatele SCIO sunt permise, dar o investigatie este în desfasurare.

Exista suspiciuni ca aparatul este prezentat si vândut pentru alte scopuri decât cele mentionate în autorizatia primita din partea UE, care nu permite folosirea pentru diagnostic si tratament. În SUA si Canada, cabinetele de biorezonanta sunt interzise.

SARLATANIE MODERNA

"Aparat folosit de NASA" - minciuna publicitara

Când cauti pe internet cuvântul SCIO îti apar articole ca "minunea americana" sau "aparatul folosit de NASA", dar si un forum de discutii intitulat "Biorezonanta SCIO e o sarlatanie moderna?".

Jurnalistul de stiinta Cristian Român, realizator al emisiunii "Cronica Scepticului" de la postul TVRM, a dorit sa afle care este legatura dintre Agentia Spatiala Americana si acest aparat atât de controversat. "Nu era niciuna. Era doar o minciuna pentru a câstiga încrederea oamenilor. Cuvântul NASA vinde bine, chiar si la români", spune jurnalistul.

Daca aruncam o privire pe site-ul NASA, observam ca aparatul SCIO nu este si nu a fost vreodata folosit pentru evaluarea sau testarea personalului trimis în misiuni spatiale.

În plus, inventatorul aparatului, William Nelson, care a pretins ca a lucrat pentru Agentie, având un rol important la salvarea misiunii Apollo 13, nu a lucrat niciodata la NASA. "Sunt doar articole publicitare sau pur si simplu bazate pe informatii neverificate, oferite pe tava de vânzatorii de astfel de aparate." Pe internet, aparatele de biorezonanta au preturi cuprinse între 4.500 si 15.000 de euro.

"FACE MINUNI"

Masinaria de marketing: trateaza tot, inclusiv cancerul

Aparatul de biorezonanta este descris aproape ca un panaceu. "Face adevarate minuni", spune Liuba Radion, care are un astfel de cabinet în Bucuresti. Evaluarea generala a organismului depisteaza toate disfunctiile organice, atât la nivelul corpului fizic, cât si la nivel emotional, mental si spiritual", spune dânsa.

Are sute de pacienti în fiecare luna. Unii vin pentru sedinta de evaluare, care costa 130 de lei, altii pentru terapie împotriva cancerului, diabetului, pentru recuperare dupa interventii pe cord, pentru detoxifierea organismului sau chiar pentru a se lasa de fumat.

"Nu putem trata cazurile de cancer declarate de medicina clasica drept incurabile. Dar putem prelungi durata de viata, asta e clar", spune Liuba Radion, care, înainte de a se ocupa de biorezonanta, a fost cosilier de nutritie. Radion spune ca, prin oscilatii electromagnetice, celulele bolnave din corpul uman sunt aduse la frecvente specifice celulelor sanatoase, iar aceasta este partea de baza a terapiei.

Interzis în Statele Unite si Canada

"Cu siguranta este o mare sarlatanie", spune pentru EVZ James Whorton, profesor la Washington's School of Medicine. "În 2007, a fost publicata o investigatie despre "stramosul" acestui SCIO, numit EPFX. Aparatul era extrem de popular în Statele Unite, promovat de o masinarie de marketing grozava", spune profesorul. "Ei îti vor spune ceea ce vrei sa auzi. Îti câstiga încrederea când, însiruindu-ti boli, vei descoperi ca au mentionat si una de care chiar suferi", continua profesorul.

Ancheta despre care aminteste Whorton a fost publicata de cotidianul "Seattle Times", în noiembrie 2007. Oameni fara pregatire medicala si-au deschis cabinete, pretinzând ca aparatul ajuta doar la eliberarea de stres. La sesizarea mai multor persoane - care au spus ca le-a fost promisa vindecarea de diverse boli în schimbul unor sedinte de terapie care costau între 20 si câteva sute de dolari - aparatul SCIO a fost interzis în Statele Unite.

Neavând aprobarea de a produce si folosi un astfel de aparat în America, creatorul William Nelson a emigrat în anii '90 în Ungaria, unde a creat un adevarat imperiu, arata "Seattle Times". La sedintele pe care le organizeaza, Nelson se descrie drept "un geniu" care lupta împotriva mafiei din "medicina clasica, alopata". Sute de persoane, proprietari de cabinete din zeci de state ale lumii, vin la aceste sedinte.

O fi? N-o fi? ? ? ?  ;D

http://www.amfms.ro/din_presa/6417.html

Alte link-uri utile:

http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1706839-sarlatanie-biorezonanta-reteta-americana.htm

Si tricorderul utilizat in StarTrek tot asa cred ca functiona...vreau sa zic , pe principiul Interfetei Cuantice de Constiinta, nu?




http://www.wellness-trust.com/de/de-universitaere-ausbildung-in-der-schweiz/de-deutsch/de-ausbildung/de-qualifikation-zur-universitaeren-ausbildung

.................
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!