Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Influenta gandurilor asupra corpului fizic

Creat de 07Marius, Ianuarie 04, 2015, 06:01:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

Un topic care poate fi analizat din mai multe puncte de vedere. Sunt multe aspecte pro si contra, ramane inca un subiect controversat. Am gasit un material in lb. romana care abordeaza acest subiect. Autorul este Robert Ionescu -aici (http://ionescurobert.ro/conferinte/) pot fi accesate o serie de informatii despre autor si alte materiale asemanatoare. Filmul poate fi descarcat si de pe youtube:

http://youtu.be/hJNWoPHkeb0

I-am lansat si o invitatie pentru a dezbate acest material cu cei interesati de pe forum. Sper sa o accepte.
The imagination is the prisoner of our mind.

HarapAlb

R. Ionescu e liber ganditor sau isi bazeaza afirmatiile pe studii stiintifice?

puriu

 Autorii pe care ii cunosc scriu articole in reviste de specialitate sau manuale universitare si niciodata nu fac filmulete. Cine vrea cu adevarat sa se informeze nu cauta in lada de gunoi a Internetului. Cel mult se pot cauta unii termeni pe Wikipedia.

sumalan dorin

Toate subiectele cu tenta parapsihologica nu au nici un corespondent in realitate ,fundamentul lor nu poate fii gasit niciunde.Toate afirmatiile parapsihologilor sunt simple afirmatii menite sa insele creduli si sa smulga un ban.Cartile si articole scrise de parapsihologi sunt simple afirmatii care nu au nicio corespondenta in realitate.

Dupa cate am observat parapsihologi isi propaga ideile facand apel la autoritate si interpretand stiinta si teoriile stiintifice cu precadere cele din fizica (mecanica cuanica ) si genetica.

Mi-a trebuit  ceva timp sa imi dau seama ca parapsihologia este sarlatenie ,marturie fiind instrumentele la care face (parapsihologia) apel.

http://stiintasitehnica.com/stiinta/fotografia-kirlian-tehnica-gdv-si-nazbatiile/index.html

Pana in momentul de fata parapsihologia nu a imbunatatit cu absolut nimic viata oamenilor.


07Marius

#4
Eu nu as fi asa categoric privind acest lucru. Sunt cercetari care dau putin de gandit privind acest lucru.
Aici un material interesant ptr. cine are rabdare.
http://youtu.be/f3G6SAPEMuk
Is the Mind-Body Connection Scientific?

iar aici (http://www.nature.com/news/2011/110831/full/477023a.html) aflam ca alegem dinainte de a fi constienti ca am ales deja. Interesant. Poate ca si voi ati ales inainte ...de a fi ales.

Un alt punct de vedere interesant (http://www.psychologytoday.com/blog/in-the-face-adversity/201207/thoughts-neurotransmitters-body-mind-connection).
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin


S-au spus atatea despre mintea umana si din toate cele spune nu stiu cate sunt valabile in orce caz,refuz sa cred .Am vazut ca s-a facut un experiment la Berlin pe cati subiecti?Apelul la autoritate dauneaza gandirii critice (asta este conceptia mea).

Si acum sa iti spun de ce refuz sa cred:Nu pot sa cred ca propiile mele ganduri pot modifica metabolismul de exemplu.

Iar daca gandurile pot modifaca organismul prin ce metode?Cum se stabileste daca gandurile au modificat ori ba organismul?Orcine de pe planeta poate cu ajutorul gandului poate sa isi modifice organismul?

Daca alegem ceva inainte de a fii constienti in ce parte a creierul se formeaza aceasta alegere?Din ce cauza se formeaza alegerea respectiva intr-o parte a creierului si nu in alta parte?

Din ce cauza alegem (inconstient) inainte de a fii constienti?Alegerea inconstienta inainte de a fii constienta este preponderent catre sexul masculin sau feminin?

Varsta are vreo importanta in alegerea inconstienta inainte de a fii constienta?dar statul social?dar la bolnavi?

Cine raspunde la intrebarile astea?De asta nu cred

07Marius

Citat din: Şumi din Ianuarie 19, 2015, 05:46:30 PM
Si acum sa iti spun de ce refuz sa cred:Nu pot sa cred ca propiile mele ganduri pot modifica metabolismul de exemplu.
...
Cine raspunde la intrebarile astea?De asta nu cred

Daca nu ma insel acordai credit fenomenului de placebo. Te-ai razgandit?
Evident ca aceasta interactiune minte-corp se petrece in niste limite. Nu inseamna ca daca te gandesti ca-ti cresc aripi, chiar o sa-ti creasca si o sa-ti iei zborul. Insa, sunt multe cazuri documentate prin care s-a demonstrat puterea meditatiei, autosugestiei prin care poti sa-ti controlezi corpul mult dincolo de limitele conventionale.

In rest multe intrebari... Asta este si copul: sa ni le punem si sa vedem ce aflam.
The imagination is the prisoner of our mind.

valangjed

@07Marius, limitele despre care vorbesti sunt foarte mici si nu se aplica tuturor oamenilor.Am incercat sa adorm dupa ce bausem vreo 6 cafele , se intampla pe la ora 01:00.Am incercat sa ma sugestionez(autosugestionez) ca imi este somn, la un moment dat m-am surprins ca nu ma mai gandeam la altceva decat la somn.Pe 05:00 am reusit sa adorm.Trecuse efectul cafelei sau functiona autosugestia :D?
Am invatat un lucru, la cateva zile dupa ce m-am inscris pe acest forum,"Stiinta, pentru a fi stiinta adevarata are nevoie de experiment repetabil".Nu spun de la cine l-am invatat ca iar voi fi considerat "alterego-ul" lui ;D
Mai degraba pot crede in inorogul cuminte, invizibil si intangibil din dulap decat ca eu pot avea aceleasi capacitati mentale ca Steve Hawkyng.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

#8
Citat din: 07Marius din Ianuarie 19, 2015, 07:36:37 PM
Daca nu ma insel acordai credit fenomenului de placebo. Te-ai razgandit?

Neata

De asta imi place mie asa de mult forumul Scientia .

Nu,nu m-am razgandit doar am reusit cu ajutorul forumului Scientia si a membrilor plus a unei reviste populare (Stiinta si Tehnica) si a unei emisiuni moderata de domnul Cristian Roman  la radio lynx sa imi evaluez propiile credinte si teoriile in care cred si de ce cred.

Revenind la subiect:Am citit cartea "Emotiile distructive" -Daniel Goleman ,in aceasta carte se studiaza creierul unui budist la RMN ,nu imi mai aduc aminte daca rezultatele cercetarii au fost confirmate si de alte laboratoare.In orce caz este un subiect interesant poate daca s-ar face o delimitare clara intre ce este fals si incert -cert atunci sigur as crede.

Da poate fii un placebo.

Din pacate prea multi farsori au incercat si de multe ori au reusit sa explice teorii infirmate sau confirmate iar acestor teorii le-au dat o imagine senzationala ,castigand bani si pacalind oameni.Iar cand au fost intrebati de ce au procedat asa,raspunsul a fost:pai uite "X" cercetator sau "X" teorie confirma ceea ce spun eu.

Atata timp cat fiecare avem o opine diferita sau nu in legatura cu un subiect,si nu incercam sa il facem pe cel de langa noi sa creada in opinia noasta atunci e ok.


07Marius

Citat din: Şumi din Ianuarie 20, 2015, 06:54:34 AM
Citat din: 07Marius din Ianuarie 19, 2015, 07:36:37 PM
Daca nu ma insel acordai credit fenomenului de placebo. Te-ai razgandit?

Neata

De asta imi place mie asa de mult forumul Scientia .

Nu,nu m-am razgandit doar am reusit cu ajutorul forumului Scientia si a membrilor plus a unei reviste populare (Stiinta si Tehnica) si a unei emisiuni moderata de domnul Cristian Roman  la radio lynx sa imi evaluez propiile credinte si teoriile in care cred si de ce cred.

Pai atunci, placebo este un exemplu prin care corpul reactioneaza la un stimul mental. Adica ceea ce povestim aici. Ca in acest caz este involuntar este o alta poveste. Chestiune de educare, exercitiu, meditatie, tehnica etc.

Faptul ca discutam pe un subiect, nu inseamna ca misiunea unuia sau altuia este de a coopta adepti, membri sau mai stiu eu ce. Pur si simplu, impartasim idei, ganduri etc. Cel putin, eu nu am nici o misiune in acest sens, indiferent de subiect. Fiecare este liber sa-si educe credintele sau ce-or mai fi.

De exemplu, faptul ca sunt in lume o serie de sarlatani de exemplu in medicina, nu anuleaza medicina ca stiinta. Nu poti eticheta lucrurile absolut pe seama unor evenimente sa zicem obisnuite sau frecvent intalnite. In schimb, in baza unui singur experiment reusit ce rastoarna o perceptie, poti sa-ti indrepti atentia asupra problemelor respective, sa vezi: ce se intampla acolo.

Din cate am citit, pe acest subiect sunt mult mai multe date... decat un singur experiment reusit. Deci?...
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: valangjed din Ianuarie 19, 2015, 11:04:27 PM
@07Marius, limitele despre care vorbesti sunt foarte mici si nu se aplica tuturor oamenilor.Am incercat sa adorm dupa ce bausem vreo 6 cafele , se intampla pe la ora 01:00.Am incercat sa ma sugestionez(autosugestionez) ca imi este somn, la un moment dat m-am surprins ca nu ma mai gandeam la altceva decat la somn.Pe 05:00 am reusit sa adorm.Trecuse efectul cafelei sau functiona autosugestia :D?

Probabil a scazut excitatia nervoasa indusa de cofeina din cafea, metabolism etc. Daca insa incerci sa stai treaz sa zicem 48 h, o sa vezi ca nu prea te ajuta cafeaua. Deci si aici discutam de limite. Ca pot fi intinse aceste limite, depinde de "pregatirea" fiecaruia.

Citat din: valangjed din Ianuarie 19, 2015, 11:04:27 PM
Am invatat un lucru, la cateva zile dupa ce m-am inscris pe acest forum,"Stiinta, pentru a fi stiinta adevarata are nevoie de experiment repetabil".Nu spun de la cine l-am invatat ca iar voi fi considerat "alterego-ul" lui ;D
Mai degraba pot crede in inorogul cuminte, invizibil si intangibil din dulap decat ca eu pot avea aceleasi capacitati mentale ca Steve Hawkyng.

Experimentele sunt repetabile, insa abilitatile dobandite in urma execitiilor, antrenamentelor (meditatiilor) au un pret. Cati suntem gata sa-l platim?
http://brainworldmagazine.com/usa-memory-champ-nelson-dellis-shares-memory-secrets/
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#11
O serie de cercetari, idei pe acest subiect:
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/magazine/issues/winter08/articles/winter08pg4.html
"More recently, scientists have speculated that even behavioral disorders, such as autism, have a biological basis. At the same time, they have been rediscovering the links between stress and health. Today, we accept that there is a powerful mind-body connection through which emotional, mental, social, spiritual, and behavioral factors can directly affect our health.

Mind-body medicine focuses on treatments that may promote health, including relaxation, hypnosis, visual imagery, meditation, yoga, and biofeedback.

Over the past 20 years, mind-body medicine has provided evidence that psychological factors can play a major role in such illnesses as heart disease, and that mind-body techniques can aid in their treatment. Clinical trials have indicated mind-body therapies to be helpful in managing arthritis and other chronic pain conditions. There is also evidence they can help to improve psychological functioning and quality of life, and may help to ease symptoms of disease."

La subsol, gasiti link-uri catre articole, cercetari pe acest subiect.

mai adaug niste link-uri interesante:
http://my.clevelandclinic.org/services/heart/prevention/emotional-health/stress-relaxation/mind-body-exercises

Is there scientific proof we can heal ourselves? Lissa Rankin, MD at TEDxAmericanRiviera
Is there scientific proof we can heal ourselves? Lissa Rankin, MD at TEDxAmericanRiviera
The imagination is the prisoner of our mind.

valangjed

Citat din: 07Marius din Ianuarie 20, 2015, 06:38:41 PM


Probabil a scazut excitatia nervoasa indusa de cofeina din cafea, metabolism etc. Daca insa incerci sa stai treaz sa zicem 48 h, o sa vezi ca nu prea te ajuta cafeaua. Deci si aici discutam de limite. Ca pot fi intinse aceste limite, depinde de "pregatirea" fiecaruia.



Experimentele sunt repetabile, insa abilitatile dobandite in urma execitiilor, antrenamentelor (meditatiilor) au un pret. Cati suntem gata sa-l platim?
http://brainworldmagazine.com/usa-memory-champ-nelson-dellis-shares-memory-secrets/
Am reusit sa stau treaz 72 de ore fara cafea(era prea scumpa pe vremurile acelea).La fel de adevarat este ca dupa asta am dormit 24 de ore cu o pauza de 20 minute fiindca mi se facuse foame.Acum nu cred ca as mai reusi sa stau treaz nici 36 de ore, varsta, deh ;).Din punctul meu de vedere, recunosc sunt un "reductionist moderat", legea conservarii energiei are foarte mult de-a face cu aceste "fenomene".Ca sa exemplific, pe la sfarsitul anilor '80 erau doi indieni care se intreceau, care sta mai mult fara sa manance, din cate imi amintesc ajunsesera pe la vreo 30 de zile.Pentru anumite eforturi intelectuale se consuma mai multa energie decat pentru efort fizic intens, din cate stiu eu principalul aport de energie la fiinta umana se datoareaza hranei deci nu poti ceda mai multa energie decat ai primit.Oricum creierul are rolul lui in asigurarea functiilor vitale dar nu pot crede ca oricine isi poate controla ,la limita maxim admisa de legea conservarii energiei, organismul.Indivizii umani sunt diferiti.Revenind la cei doi indieni, ma intreb, daca ar fi depus efort fizic sau intelectual in perioada de "infometare", cate zile ar fi reusit sa stea fara a manca?
Apropos de mancare, cand lucrez la ceva "interesant" cam uit sa mananc dar cand imi aduc aminte ca n-am mancat, devalizez frigiderul.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

Citat din: valangjed din Ianuarie 21, 2015, 09:50:19 PM
Revenind la cei doi indieni, ma intreb, daca ar fi depus efort fizic sau intelectual in perioada de "infometare", cate zile ar fi reusit sa stea fara a manca?

Intotdeauna au fost unii care au impins lucrurile mai departe.
" Russian Agasi Vartanyan gloriously sat inside a glass box in St. Petersburg for 50 days, drinking only fluids and refusing to eat in an attempt to break the world record for the longest hunger strike. His intentions were noble and he believed that he was well on his way into the Guinness records books, shattering whatever record previously existed. One problem, Agasi forgot to inform the Guinness World Record people of his little attempt. Since Guinness needs prior notification of any record-holding attempt, Agasi's efforts were needlessly in vain. To rub salt in the wound, Guinness had previously listed the record for the longest hunger strike at 94 days (credited to a group of Irish prisoners in the 1920s.) "
http://www.funfreshen.com/2014/06/10-guinness-world-record-attempts-gone.html

In ceea ce priveste grupul de irlandezi, probabil ca au trisat - cu complicitatea unor colegi de inchisoare sau gardieni.

Ideea pina la urma este ca factorul mental este esential in aceste tentative extreme.

Ceea ce este interesant insa, modul cum raspunde organismul la "mofturile" creierului...
http://researchnews.osu.edu/archive/pneumoni.htm

sau

http://researchnews.osu.edu/archive/anxietycells.htm
The imagination is the prisoner of our mind.