Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Homeopatie.

Creat de tavy, Februarie 05, 2011, 11:55:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Care este părerea voastră despre homeopatie?

Homeopatia nu funcționează
9 (90%)
Homeopatia poate funcționa
1 (10%)
Homeopatia funcționează
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 8

tavy

Pentru cei care nu știați, în acest sfârșit de saptămână are loc ,,Provocarea 10:23 – 2011".
http://www.1023.ro/
Citat
Provocarea 10:23  este urmarea protestului "supradoză" ce a avut loc în cadrul campaniei 10:23 din 2010. Protestele internaţionale din mai mult de 10 ţări şi peste 23 de oraşe se vor uni în timpul weekend-ului 5 – 6 Februarie 2011 pentru a face o afirmaţie simplă:

Homeopatia: E apă chioară!

Din câte am citit eu despre Homeopatie aceasta nu are cum să funcționeze.
Este interasant ce părere aveți voi.
Răspundeți ,,Homeopatia nu funcționează" dacă sunteți convinși că aceasta nu are cum să funcționeze, ,,Homeopatia poate funcționa" dacă considerați că există posibilitatea ca aceasta să aibă vre-un efect, altul decât placebo, ,,Homeopatia funcționează" dacă sunteți convinși că aceasta are baze științifice și funcționează.

AlexandruLazar

Legea dozei minime ftw. Cu cât pui mai puţin suc de lămâie în citronadă, cu atât e mai acră  ;D.

Adi

Am votat. Intr-adevar, am promovat deja evenimentul masiv pe pagina noastra de facebook, "Stiinta Azi".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

 
Nici numai stii in cine sa crezi si in ce sa crezi ,link-ul de mai jos "medicina vibrationala" isi prezinta opera

Introducere in Medicina Vibrationala

Asta sa fie viitorul?

sumalan dorin


In speranta ca poate autorii materialului prezentat mai sus vor citi acest forum si vor vedea acest subict am si eu cateva intrebari:

Pagina 17: Ce cauta niste semne zodiacale intr-o carte pretinsa medicinala?

Pagina 156: Ce cauta supertiile intr-o carte pretinsa medicinala?

Materialul editat ce se doreste a fi?

Daca materialul prezentat are o oarecare valoare de adevar (daca se poate proba tot ce se afirma) de ce nu este prezentat si ceva referinte de la Organizatia Mondiala de Sanatate?

Prin ce metode se pot stabili daca "medicina vibrationala" este sau nu o escrocherie?

Fara a dori raul nimanui ,in cazul ca autorii materialul "medicina vibrationala" s-ar imbolnavi ar apela la cunostintele prezentate de dansi pt a se vindeca de boala?

Nu stiu daca este eroare de logica ,concluzia mea este: Daca profesorii sunt slabi pregatiti sau slab informati,atunci si elevii sunt de aceiasi natura.

Daca cei ,care trebuie sa pregateasca tineri care sa ridice nivelul tarii in toate domenile sunt de natura autorilor "introducere in medicina vibrationala" atunci macar noi tinerii avem o scuza..

07Marius

#5
Citat din: Şumi din Februarie 06, 2014, 12:09:51 AM
Fara a dori raul nimanui ,in cazul ca autorii materialul "medicina vibrationala" s-ar imbolnavi ar apela la cunostintele prezentate de dansi pt a se vindeca de boala?

Daca cei ,care trebuie sa pregateasca tineri care sa ridice nivelul tarii in toate domenile sunt de natura autorilor "introducere in medicina vibrationala" atunci macar noi tinerii avem o scuza..

Desi am trecut de momentul in care m-as putea incadra la grupa tineri, n-as putea spune ca sunt nici in varsta. Lasand deoparte amintirile, nu cred ca de scuze avem nevoie, oricate primaveri am duce in spate. Cred ca curiozitatea nu trebuie sa moara niciodata.

Referitor la acest domeniu, lucrurile sunt complicate deoarece presupune combinarea a mai multor specialitati de cercetare pentru a putea da un raspuns agreat de stiinta: medicina, biologie celulara, fizica, farmacologie, chimie, statistica si nu la modul general ci la un nivel avansat in multe din aceste domenii. Un singur individ nu poate razbi in acest context, este nevoie de munca in echipa, finantare importanta si prin urmare de voiinta de a lamuri lucrurile. Acest lucru inca nu se indeplineste decat poate izolat in anumite situatii particulare.

Lucrurile acestea le-am dezbatut in topicul:Bioenergie. Cat de mult intelegem?
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,4558.120.html

Despre homeopatie, studii stiintifice aici este un material de start pentru studiat:
http://www.downloads.imune.net/medicalbooks/Scientific%20Research%20In%20Homeopathy%202012.pdf

Despre acupunctura, uite aici ce se spune:
"So scientific investigations can tell us when acupuncture works, but can they tell us how it works?
... According to this view, Qi is a mystical force that cannot be sensed or observed — and because science focuses on testing ideas about the natural world with evidence obtained through observation, these aspects of acupuncture can't be studied by science."
http://undsci.berkeley.edu/article/acupuncture
Impresia mea, este ca recent se contureaza tot mai mult cum functioneaza forta misterioasa Qi d.p.d.v. stiintific. Pentru asta trebuie inteles ce se intampla la nivelul celulei d.p.d.v. al activitatii electrice intre componentele acesteia, poate in special la nivelul membranei.

Referitor la medicina vibrationala, este o extensie a acupuncturii chinezesti deoarece poate masura fizic, activitatea electrica la nivelul diferitelor organe ale corpului. Asa cum mecanicul din gara ciocaneste rotile de tren pentru a depista eventuale fisuri, crapaturi in roata care isi modifica sunetul\vibratia in aceasta situatie, in mod asemanator organele interne raspund pe diferite frecvente la stimuli electrici pe o anumita frecventa si astfel sa depistezi o functionare anormala a acestora, identificand afectiuni care inca nu se manifesta clinic. O chestie clara, simplu principial insa inca neinteleasa de multi care profeseaza in acest domeniu.
Sunt convins ca pe viitor, lucrurile vor deveni mult mai clare, acest tip de medicina luand amploare.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin


Un singur lucru am invatat din forumul acesta :Orce dar absolut orce se pune la indoiala ,indiferent de autoritatea exponentului,indiferent de referinte.Pentru a crede ,ceva anume (idee,teorie,dovada) trebuie dovedit si iar dovedit conform cu realitatea inconjuratoare.

Pentru a nu cadea in capcana falsificatorilor de orce tip ,prefer sa cred doar ce s-a demonstrat si se poate demonstra.

sumalan dorin

Asa arata "minunata" "stiinta homeopata" si nu o zic eu sau altul ca mine,o zice ScienceDump .Cam greu de crezut ca sunt platiti de marile companii si alte asemenea pe langa asta nr destul de mare de distriburi pe...facebook.

https://www.facebook.com/sciencedump/photos/a.296290153732762.90161.111815475513565/1035701059791664/?type=1&pnref=story

valangjed

In aceasta carte literele sunt diluate homeopatic dar raman in memoria hartiei.Nu? :D :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

E buna replica ,imi place are umor fin.


07Marius

Citat din: Şumi din Martie 05, 2015, 02:42:04 PM
Asa arata "minunata" "stiinta homeopata" si nu o zic eu sau altul ca mine,o zice ScienceDump .Cam greu de crezut ca sunt platiti de marile companii si alte asemenea pe langa asta nr destul de mare de distriburi pe...facebook.

https://www.facebook.com/sciencedump/photos/a.296290153732762.90161.111815475513565/1035701059791664/?type=1&pnref=story

Ce sa zic, argumente... beton, cu adevarat stiintifice.
Cu un lucru sunt totusi de acord. Pentru unii, cam asa arata multe chestiuni pe care nu le inteleg. Asta nu pot sa neg. Printre acelea, probabil ca este inclusa si homeopatia.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#11
Citat din: valangjed din Martie 06, 2015, 01:42:19 PM
In aceasta carte literele sunt diluate homeopatic dar raman in memoria hartiei.Nu? :D :D

Interesanta idee. Poate ca pina la urma se ascunde ceva in spatele acestui lucru.
Daca ne uitam la copii japonezi, antrenati pentru soroban, poate reevaluam cum functioneaza memoria si rolul interconexiunilor in dezvoltarea si perfectionarea memoriei.
https://www.youtube.com/watch?v=boDPNbPNLwY
Concurs soroban

Cu moleculele, poate se intampla ceva similar. O memorie care se intipareste (formeaza) datorita prezentei unui compus chimic, care odata indepartat treptat prin dilutie extrema, produce efecte care se declanseaza cand "memoria" este stimulata cu un anumit semnal.
Ceva similar cu socotitul soroban. Miscarea degetelor intr-un anumit ritm, sau secventa, declanseaza un raspuns al memoriei care produce un efect palpabil. Un rezultat al unor operatii matematice, care pentru unii ar reprezenta un oarecare efort si folosind clasica metoda cu hartia si creionul.

Magie sau stiinta?
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

Sunt 200 de ani de homeopatie tare curios sunt oare in secolele trecute homeopatii ce recomandau oamenilor pt boli si cam ce efect aveau.

Chiar nu stiam de jocul asta soroban intr-adevat abilitatile sunt uimitoare.

valangjed

Pana la aparitia "calculatorului de buzunar" inginerii foloseau rigla de calcul, un soroban mai "european".Nu inteleg ce legatura are soroban cu "memoria moleculelor de apa" din homeopatie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Vali are dreptate ce legatura este intre homeopatie si jocul asta al japonezilor?