Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum sa aflu?

Creat de A.Mot-old, Februarie 05, 2011, 08:37:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

O vreme puteam intra pe un forum,iar acum nu mai pot intra evident de pe calculatorul meu...oare de ce?Si-o fi schimbat serverul?
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Citat din: A.Mot din Februarie 05, 2011, 08:37:15 PM
O vreme puteam intra pe un forum,iar acum nu mai pot intra evident de pe calculatorul meu...oare de ce?Si-o fi schimbat serverul?

Asta se intampla cand serverul a blocat IP-ul pe care il folosesti tu, ori pentru ca te-a blocat pe tine, ori pentru ca a blocat pe altii si tu ai acelasi IP ca ei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Februarie 05, 2011, 08:37:15 PM
O vreme puteam intra pe un forum,iar acum nu mai pot intra evident de pe calculatorul meu...oare de ce?Si-o fi schimbat serverul?

Ce înseamnă "nu mai pot intra"? Primeşti vreo eroare?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 05, 2011, 10:51:34 PM
Citat din: A.Mot din Februarie 05, 2011, 08:37:15 PM
O vreme puteam intra pe un forum,iar acum nu mai pot intra evident de pe calculatorul meu...oare de ce?Si-o fi schimbat serverul?

Ce înseamnă "nu mai pot intra"? Primeşti vreo eroare?
Mereu primesc acest mesaj:"The webpage cannot be found DNS error occurred. Server cannot be found. The link may be broken."
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Adi din Februarie 05, 2011, 08:40:04 PM
Citat din: A.Mot din Februarie 05, 2011, 08:37:15 PM
O vreme puteam intra pe un forum,iar acum nu mai pot intra evident de pe calculatorul meu...oare de ce?Si-o fi schimbat serverul?

Asta se intampla cand serverul a blocat IP-ul pe care il folosesti tu, ori pentru ca te-a blocat pe tine, ori pentru ca a blocat pe altii si tu ai acelasi IP ca ei.
Sa inteleg ca poate am fost banat?Ei au anuntat ca au niste probleme tehnice cam acum o luna de zile......Pe alt calculator pot accesa forumul dar nu ma pot autentifica.....Lucreaza oare la recuperarea datelor de identificare?Eu sunt conectat la RDS si am sa ma duc la ei sa vad daca nu este vreo problema cu serverul......asa imi spunea un coleg de-al meu......
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Eroarea pe care ai dat-o mai sus arata ca nici macar nu a gasit acel site. In general un forum nu te poate bloca sa il vezi, ci te poate loga doar sa te loghezi, dar macar pagina unde te-ai putea loga ar trebui sa il vezi. Inseamna ca ei au mutat pe alt server si DNS-ul de la noul server nu s-a propagat la acel calculator al tau. De obicei cateva zile ar trebui sa fie suficiente sa se faca aceasta propagare. Vezi daca in cateva zile inca mai ai problema.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Februarie 06, 2011, 07:57:14 AM
Eroarea pe care ai dat-o mai sus arata ca nici macar nu a gasit acel site. In general un forum nu te poate bloca sa il vezi, ci te poate loga doar sa te loghezi, dar macar pagina unde te-ai putea loga ar trebui sa il vezi. Inseamna ca ei au mutat pe alt server si DNS-ul de la noul server nu s-a propagat la acel calculator al tau. De obicei cateva zile ar trebui sa fie suficiente sa se faca aceasta propagare. Vezi daca in cateva zile inca mai ai problema.
Am inteles!Incerc de aproape doua saptamani si degeaba.....Curios este faptul ca la alt calculator pot accesa acel forum dar nu ma pot autentifica desi nu am schimbat userul si nici parola....Am incercat pe acel calculator in care se permite accesul pe forum sa ma inregistrez dar nu vrea deoarece adresa de email exista....Am sa-mi fac alta adresa de email si am sa intru pe alt calculator sa vad ce se intampla.Cand intru pe forum (la alt calculator) vad ca nu sunt banat dar nu pot intra sa le spun ca de pe calculatorul meu de-acasa nu pot accesa forumul....
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Nu tine atat de calculatorul de la care incerci, ci de IP-ul acelui calculator.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Februarie 06, 2011, 08:09:37 AM
Nu tine atat de calculatorul de la care incerci, ci de IP-ul acelui calculator.
Am inteles!Multumesc mult!Mai astept.........
Adevărul Absolut Este Etern!