Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Măsurarea temperaturii atmosferice și punerea în evidență a schimbărilor climatice

Creat de tavy, Ianuarie 31, 2011, 08:32:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavy

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2011, 08:16:38 PM
ci doar sunt curios daca publicul roman chiar stie ca incalzirea globala e realitate
Să înțeleg că tu susții că avem de-a face cu o încălzire globală? Cum ai determinat asta?

Citat din: mircea_p din Ianuarie 31, 2011, 08:18:17 PM
Sondajul e pe site-ul RADO, cel putin daca urmezi linkul dat de OP.
Acum am găsit site-ul. Este cel puțin ciudat că acest ,,Observator Atmosferic Român" nu are un site în limba română. Am impresia că este doar un alt ,,institut" care sifonează fonduri cu minciuna încălzirii globale cauzată de activitatea umană.

CitatToday News: January,  2011
Global warming is already affecting the earth in a variety of ways. Some researchers indicates that many tree species might become extinct due to climate change if no action is taken in time.
Ăștia nici nu au aflat că nu se mai discută despre încălzire globală, de când modelele climatice care previzionau această încălzire au fost falsificate, acum sunt la modă ,,schimbarile climatice". Cu schimbările climatice este mai greu să o dai în bară, dacă previzionezi ,,schimbări climatice" ai șanse minime să greșești pentru că până acum nu știu să se cunoască o perioadă în istorie când să nu fi avut loc schimbări climatice.

AlexandruLazar

După engleza de baltă de pe site, cu siguranţă e al unui institut român. În rest -- doar un comentariu, eu nu ţin minte să se fi făcut vreo discuţie serioasă despre încălzirea globală pe baza unor modele teoretice care să prevadă asta, ci pe baza unor măsurători care indică destul de clar creşterea temperaturii medii anuale şi pe perioade de cinci ani în toate regiunile Terrei. Nu ştiu a ce sună asta pentru alţii, da' pentru mine sună a încălzire.

Adi

Citat din: mircea_p din Ianuarie 31, 2011, 08:18:17 PM
Sondajul e pe site-ul RADO, cel putin daca urmezi linkul dat de OP.
E cam greu sa nu-l gasesti.

El se referea la altceva. Ca daca cauti pe google dupa "Observatorul Atmosferic Roman" pe prima pagina nu gasesti site-ul RADO, ceea ce arata ca au dus o munca de aproape zero pentru optimizarea siteului pentru google, sau macar de a il promova cu linkuri spre el de la mai multe siteuri, sub numele de "Observatorul Atmosferic Roman". Aici sunt complet de acord cu el. Trebuie ca laboratorul sa faca ca siteul lui sa poata fi gasit pe google.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: tavy din Ianuarie 31, 2011, 08:32:39 PM
Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2011, 08:16:38 PM
ci doar sunt curios daca publicul roman chiar stie ca incalzirea globala e realitate
Să înțeleg că tu susții că avem de-a face cu o încălzire globală? Cum ai determinat asta?

Am facut o greseala de ortografie. Voiam sa spun ca "ei sunt curiosi". Si mi se pare foarte corect sa fie curiosi ce crede publicul roman despre incalzirea globala.

Citat
CitatToday News: January,  2011
Global warming is already affecting the earth in a variety of ways. Some researchers indicates that many tree species might become extinct due to climate change if no action is taken in time.
Ăștia nici nu au aflat că nu se mai discută despre încălzire globală, de când modelele climatice care previzionau această încălzire au fost falsificate, acum sunt la modă ,,schimbarile climatice". Cu schimbările climatice este mai greu să o dai în bară, dacă previzionezi ,,schimbări climatice" ai șanse minime să greșești pentru că până acum nu știu să se cunoască o perioadă în istorie când să nu fi avut loc schimbări climatice.

Imi pare rau, dar nu exista nicio dezbatere despre incalzirea globala la nivel de oameni de stiinta. A fost arata ca exista. Eventual e dezbatere daca ea e produsa de oaemni in proportie de 90% sau doar de 1%, dar incalzirea globala e reala. Doar trebuei sa te uiti la graficul temperaturii anuale si globale de la 1770 incoace.

Nu exista nicio dovada a falsificarii datelor. Daca te referi la scandalul de anul trecut de la East Anglia University, ei bine, e doar scandal fara dovezi, si in plus dovezile incalzirii globale nu erau doar de la acele studii, ci de la alte studii independente, gen NASA ...

Dar independent de asta, ei nu au spus ca exista incalzire globala, ci doar au intrebat pe oameni daca ei cred ca exista sau nu. Deci au facut complet corect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 31, 2011, 08:46:56 PM
După engleza de baltă de pe site, cu siguranţă e al unui institut român. În rest -- doar un comentariu, eu nu ţin minte să se fi făcut vreo discuţie serioasă despre încălzirea globală pe baza unor modele teoretice care să prevadă asta, ci pe baza unor măsurători care indică destul de clar creşterea temperaturii medii anuale şi pe perioade de cinci ani în toate regiunile Terrei. Nu ştiu a ce sună asta pentru alţii, da' pentru mine sună a încălzire.

Complet de acord. Incalzirea e masurata, e clara. Apoi modele pot doar explica de ce s-a incalzit si sa estimeze cat se va incalzi in viitor. Acolo, da, exista dezbatere. Dar ca s-a incalzit de la 1770 incoace, aia e clar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 31, 2011, 08:46:56 PM
După engleza de baltă de pe site, cu siguranţă e al unui institut român. În rest -- doar un comentariu, eu nu ţin minte să se fi făcut vreo discuţie serioasă despre încălzirea globală pe baza unor modele teoretice care să prevadă asta, ci pe baza unor măsurători care indică destul de clar creşterea temperaturii medii anuale şi pe perioade de cinci ani în toate regiunile Terrei. Nu ştiu a ce sună asta pentru alţii, da' pentru mine sună a încălzire.
Nu știu ce studii ai, poate nu ai cunoștințe de fizică dar temperatura este o mărime fizică intensivă, spre deosebire de mărimile fizice extensive media marimilor fizice intensive nu are nici o semnificație fizică. Cu alte cuvinte orice studiu care vorbește despre ,,temperatura medie" nu este un studiu stiințific. Oricum încălzirea nu este obligatoriu legată de creșterea temperaturii, în realitate un sistem se încălzește atunci când căldura primită este mai mare decât căldura cedata. Poți spre exemplu să încălzești (cvasistatic) un vas cu amestec de apă și ghiață la echilibru și temperatura acestuia nu se va modifica până nu se va topi toată ghiața.


razvanc87

Bun, am inteles nemultumirile voastre legate de acest chestionar. Si in mare parte sunt de acord cu voi, dar nu sunt de acord cu idei precum Institutul National de C-D pentru Optoelectronica nu ar avea un departament care studiaza mediul, din moment ce eu fac parte din acel departament si de-asta am si postat chestionarul pe forumurile mai populare pe care le stiu.

Este in interesul nostru sa aflam daca menatlitatea Romaniei s-a schimbat in vreu fel anume, si aici ma refer mai ales la modul in care oamenii sunt informati si se informeaza despre ce se intampla in ograda lor. Cei din Romania care ati v-ati uitat in perioada eruptiei vulcanice din Islanda poate isi amintesc niste articole despre INOE care au fost la Realitatea TV, ProTV, TVR1 si ca Departamentul LAST din care fac parte s-a ciondanit putin cu ANM pentru ca cei de-acolo lucrau pe modelari, iar noi aveam masuratori. In fine, daca nu va mai amintiti poate gasiti in arhivele acelor site-uri pentru cei ce nu cred.

Cat despre site, el este facut de sefa mea si nu este unul foarte bun, initial trebuia sa-l fac eu, dar am fost prea... extravagant in alegerile pe care le-am facut, nu i-au placut asa ca am lasat-o sa se descurce singura, fonduri pentru asta nu am avut... E normal sa nu apara ca prima optiune pe Google din moment ce este facut de cineva care a folosit nu stiu ce soft de facut site-uri, dar informatiile de pe el sunt cat se poate de reale, indiferent de modul de vizualizare ale lor.

Ca sa vedeti comparatie intrati pe http://rado.inoe.ro/Quicklooks
Acesta este un site facut de mine, tot pentru RADO dupa cum se vede si in nume, care este pe un domeniu al INOE dupa cum se vede si din nume. Si sa zici ca un Institut National e de balta... asta denota dezinformare, din moment ce se afla pe cea mai mare platforma de institute din Romania si anume Magurele.

Edit:
Apropos, am uitat sa spun asta:
- ca test, pentru cei ce sunt interesati, pe site-ul cu Quicklooks, daca alegeti in ordine:
(1) Stations - INOE etc.
(2) Categories - Special Events
(3) Parameters - Volcanic Ash
Submit

O sa gasiti o galerie cu ploturi si imagini produse de un LIDAR ce au fost masurate de catre departamentul nostru in perioada cu cenusa vulcanica, iar din acele poze LIDAR se observa clar straturile atmosferice, care mai apoi s-au determinat a fi intr-adevar cenusa vulcanica din Islanda.

mircea_p

Citat din: tavy din Ianuarie 31, 2011, 09:02:09 PM
Nu știu ce studii ai, poate nu ai cunoștințe de fizică dar temperatura este o mărime fizică intensivă, spre deosebire de mărimile fizice extensive media marimilor fizice intensive nu are nici o semnificație fizică. Cu alte cuvinte orice studiu care vorbește despre ,,temperatura medie" nu este un studiu stiințific. Oricum încălzirea nu este obligatoriu legată de creșterea temperaturii, în realitate un sistem se încălzește atunci când căldura primită este mai mare decât căldura cedata. Poți spre exemplu să încălzești (cvasistatic) un vas cu amestec de apă și ghiață la echilibru și temperatura acestuia nu se va modifica până nu se va topi toată ghiața.
Esti de acord cel putin ca vara e mai cald decat iarna?
Dupa ce spui aici s-ar parea ca nu are nici un sens sa spunem asa ceva. Sau poate nu inteleg bine.


tavy

Citat din: razvanc87 din Ianuarie 31, 2011, 09:04:09 PM
Bun, am inteles nemultumirile voastre legate de acest chestionar. Si in mare parte sunt de acord cu voi, dar nu sunt de acord cu idei precum Institutul National de C-D pentru Optoelectronica nu ar avea un departament care studiaza mediul, din moment ce eu fac parte din acel departament si de-asta am si postat chestionarul pe forumurile mai populare pe care le stiu.
Nu am spus că ,,Institutul National de C-D pentru Optoelectronica" nu ar avea un departament de mediu am spus doar că este dubios ca un institut de Optoelectronică să aibe un departamant de mediu.
Citat din: razvanc87 din Ianuarie 31, 2011, 09:04:09 PM
Ca sa vedeti comparatie intrati pe http://rado.inoe.ro/Quicklooks
Acesta este un site facut de mine, tot pentru RADO dupa cum se vede si in nume, care este pe un domeniu al INOE dupa cum se vede si din nume. Si sa zici ca un Institut National e de balta... asta denota dezinformare, din moment ce se afla pe cea mai mare platforma de institute din Romania si anume Magurele.
Din câte știu în Măgurele sunt și institute serioase: ISS, IFTM, IFIN.
Bănuiesc că ai teminat fizică, cum ai făcut în anul 3 ,,Termodinamică și fizică statistică" care este părerea ta referitoare la medierea mărimilor intensive?
Citat din: mircea_p din Ianuarie 31, 2011, 09:10:13 PM
Citat din: tavy din Ianuarie 31, 2011, 09:02:09 PM
Nu știu ce studii ai, poate nu ai cunoștințe de fizică dar temperatura este o mărime fizică intensivă, spre deosebire de mărimile fizice extensive media marimilor fizice intensive nu are nici o semnificație fizică. Cu alte cuvinte orice studiu care vorbește despre ,,temperatura medie" nu este un studiu stiințific. Oricum încălzirea nu este obligatoriu legată de creșterea temperaturii, în realitate un sistem se încălzește atunci când căldura primită este mai mare decât căldura cedata. Poți spre exemplu să încălzești (cvasistatic) un vas cu amestec de apă și ghiață la echilibru și temperatura acestuia nu se va modifica până nu se va topi toată ghiața.
Esti de acord cel putin ca vara e mai cald decat iarna?
Dupa ce spui aici s-ar parea ca nu are nici un sens sa spunem asa ceva. Sau poate nu inteleg bine.
Nu te oprește nimeni să compari temperaturile maxime sau minime din cele două perioade sau numărul de zile în care temperatura depășește un anumit prag și de aici să deduci dacă o perioadă este mai caldă decât alta. La limită, dar foarte la limită, poți opera cu media temperaturilor dar fără a numi acea medie temperatură, nici chiar temperatură medie, pentru că nu este o temperatură și oricum nu are nici o semnificație fizică.
Încă odată:
[tex]MediaTemperaturilor \neq TemperaturaMedie[/tex]
,,Temperatura medie" nu există.

Adi

Citat din: mircea_p din Ianuarie 31, 2011, 09:10:13 PM
Citat din: tavy din Ianuarie 31, 2011, 09:02:09 PM
Nu știu ce studii ai, poate nu ai cunoștințe de fizică dar temperatura este o mărime fizică intensivă, spre deosebire de mărimile fizice extensive media marimilor fizice intensive nu are nici o semnificație fizică. Cu alte cuvinte orice studiu care vorbește despre ,,temperatura medie" nu este un studiu stiințific. Oricum încălzirea nu este obligatoriu legată de creșterea temperaturii, în realitate un sistem se încălzește atunci când căldura primită este mai mare decât căldura cedata. Poți spre exemplu să încălzești (cvasistatic) un vas cu amestec de apă și ghiață la echilibru și temperatura acestuia nu se va modifica până nu se va topi toată ghiața.
Esti de acord cel putin ca vara e mai cald decat iarna?
Dupa ce spui aici s-ar parea ca nu are nici un sens sa spunem asa ceva. Sau poate nu inteleg bine.

Nici eu nu sunt de acord ca nu are sens sa vorbesti de temperatura medie. Tocmai, asta e cheia, sa calculezi temperatura medie atat in spatiu cat si in timp (desigur, nu medie aritmetica, ci una ponderata) pentru ca doar asa poti studia evolutia temperaturii medii globale si anuale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: tavy din Ianuarie 31, 2011, 09:27:02 PM
Încă odată:
[tex]MediaTemperaturilor \neq TemperaturaMedie[/tex]
,,Temperatura medie" nu există.

OK, daca tii mortis, atunci nu vorbim de temperatura medie globala, ci de media in spatiu a temperaturilor inregistrate de multe statii meteorologice de pe planeta. Si da, nu este medie arithmetica, ci medie ponderata dupa anumite criterii.

Acum ca am lamurit cu terminologia, esti de acord ca evolutia in timp a mediei temperaturilor globale este marimea care ne indica daca temperatura se incalzeste sau se raceste?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Mă gândeam şi eu că e logic că atunci când spun temperatură medie, mă refer la faptul că se adună ţ temperaturi şi se împarte la ţ, cu sau fără ponderare. Media temperaturilor pare să se măsoare tot în grade (de care-or fi), deci aş fi zis că-i tot temperatură. Bun, să îmi fie cu iertare gafa de semantică, vroiam să spun că media temperaturilor pare să fi crescut, ceea ce per ansamblu pentru mine, ca inginer metrolog de formaţie, înseamnă că-i mai cald. Sau greşesc şi e de fapt mai frig?

Adi

Razvan, apreciez comentariul tau detaliat, e foarte util. Si ma bucur ca faceti acele masuratori si le promovati si catre poporul roman, care nu stie ca la noi se mai face si cercetare, mai rar, dar se face.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 31, 2011, 09:34:31 PM
Mă gândeam şi eu că e logic că atunci când spun temperatură medie, mă refer la faptul că se adună ţ temperaturi şi se împarte la ţ, cu sau fără ponderare. Media temperaturilor pare să se măsoare tot în grade (de care-or fi), deci aş fi zis că-i tot temperatură. Bun, să îmi fie cu iertare gafa de semantică, vroiam să spun că media temperaturilor pare să fi crescut, ceea ce per ansamblu pentru mine, ca inginer metrolog de formaţie, înseamnă că-i mai cald. Sau greşesc şi e de fapt mai frig?

Excelent post! Complet de acord cu tine, ai formulat mai clar ca mine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2011, 09:27:29 PM
Nici eu nu sunt de acord ca nu are sens sa vorbesti de temperatura medie. Tocmai, asta e cheia, sa calculezi temperatura medie atat in spatiu cat si in timp (desigur, nu medie aritmetica, ci una ponderata) pentru ca doar asa poti studia evolutia temperaturii medii globale si anuale.
Adi, în mod sigur știi că temperatura este definită numai pentru sisteme la echilibru, atunci când măsurăm temperatura atmosferică forțăm puțin și presupunem că zona în care măsurăm este foarte aproape de echilibru, de aici și până a vorbi despre o temperatură globală este distanță mare pentru că atmosfera, la nivel global, este foarte departe de un sistem la echilibru.

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2011, 09:30:56 PM
OK, daca tii mortis, atunci nu vorbim de temperatura medie globala, ci de media in spatiu a temperaturilor inregistrate de multe statii meteorologice de pe planeta. Si da, nu este medie arithmetica, ci medie ponderata dupa anumite criterii.

Acum ca am lamurit cu terminologia, esti de acord ca evolutia in timp a mediei temperaturilor globale este marimea care ne indica daca temperatura se incalzeste sau se raceste?
După ce criterii am stabili respectivele ponderi? Dacă ponderile respective sunt capacități calorice atunci media respectivă nu mai are dimensiune de temperatură și chiar începe să aibă sens (deja este vorba de media unor energii, energia este extensivă și nu mai avem o problemă). Am motive serioase să consider că nu avem capacitatea să măsurăm dacă energia internă a atmosferei crește sau scade în cazul unor variații relativ mici cum sunt cele din, să zicem, ultima 100 de ani. Ar trebui să avem mult mai multe stații meteo decât în prezent pentru a face măsurători cu relevanță globală pentru un sistem atât de haotic cum este atmosfera.