Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema numarului de scanduri prin care trece glontul inainte sa se opreasca

Creat de Daniel94, Ianuarie 29, 2011, 08:12:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Daniel94

Rog frumos să ma ajutați cu o problemă,mă bat la cap de mult cu ea și nu pot să găsesc o soluție...
Mai multe scînduri identice sînt așezate paralel între ele,la distanțe mici una de alta.Dintr-o armă s-a tras un glonț în direcția perpendiculară pe scînduri.Viteza glonțului la ieșirea din prima scîndură este v=0,8v(0),unde v(0) este viteza glonțului înainte de a o străpunge.Determinați în a cîta scîndură se va opri glonțul.Raspuns:în a 3-ea.
rezolvare-?       se găsește vre-un geniu ce ar putea rezolva așa ceva?=) dacă ajută,tema este energia cinetică și teorema variației energiei cinetice,dar nu prea am observat legătura dintre acea problemă și temă deși e la sfirșitul temei,oricum,mulțumesc celor ce nu se vor lenevi să mă ajute=)

Mihnea Maftei

Citat din: Daniel94 din Ianuarie 29, 2011, 08:12:39 PM
Rog frumos să ma ajutați cu o problemă,mă bat la cap de mult cu ea și nu pot să găsesc o soluție...
Mai multe scînduri identice sînt așezate paralel între ele,la distanțe mici una de alta.Dintr-o armă s-a tras un glonț în direcția perpendiculară pe scînduri.Viteza glonțului la ieșirea din prima scîndură este v=0,8v(0),unde v(0) este viteza glonțului înainte de a o străpunge.Determinați în a cîta scîndură se va opri glonțul.Raspuns:în a 3-ea.
rezolvare-?       se găsește vre-un geniu ce ar putea rezolva așa ceva?=) dacă ajută,tema este energia cinetică și teorema variației energiei cinetice,dar nu prea am observat legătura dintre acea problemă și temă deși e la sfirșitul temei,oricum,mulțumesc celor ce nu se vor lenevi să mă ajute=)

Salut. Poti incepe de la a te intreba cata energie a pierdut glontul dupa ce a trecut prin prima scandura.

Daniel94

CitatSalut. Poti incepe de la a te intreba cata energie a pierdut glontul dupa ce a trecut prin prima scandura.

Pentru asta o să am nevoie de masa glonțului,care nu îmi este dată.Ec=mv(la patrat)/2 sau am scăpat eu ceva...
cred că Ec1=m*0,64v(0)(la patrat)/2=m*0,32v(0)(la patrat)=>Ec2(scîndura a 3-a)=m*0.32*0.8v(0)(la patrat)/2=m*0,128v(0)(la patrat)
iar pentru ca sa treacă de a 3-a scîndură viteza ar trebui să depășească 0,2v(0),rezultă că glonțul se va opri în scîndura nr3=)
)))ușor)))o să încep să fiu mai atent=)Mulțumesc de sfat în orice caz=)

Daniel94


florin_try

Ar fi trebuit sa postezi problema la alta sectiune de forum (la probleme de fizica). Asa daca fiecare posteaza la intimplare se face varza din forumul asta.