Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Elemente chimice si substante

Creat de A.Mot-old, Ianuarie 29, 2011, 07:08:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quantum

Ca si completare, partea exterioara a atmosferei este ionizata de radiatia ultravioleta ceea ce permite vantului solar magnetizat sa "prinda" acesti ioni, in absenta magnetosferei care sa tina vantul solar la distanta.

Adi

Inteleg acum, mersi mult. Are sens ce zici. Atunci e clar ca ajuta si asta. Nu stiu cat de mare e efectul asta comparatic cu efectul descris de mine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Quantum

Cred ca este un complex de factori aici dar potrivit unor ipoteze (din mai multe bineinteles) anumiti factori sunt mai predominanti decat altii. Oricum cred ca e extrem de dificil de determinat in ce masura un proces e mai important decat altul pe parcursul a miliarde de ani.

A.Mot-old

Eu stiu ca pe masura ce temperatura aerului atmosferic scade cu atat presiunea atmosferica este mai mare si in consecinta aerul atmosferic are o densitate mai mare.Daca este asa atunci de ce la limita exterioara a atmosferei terestre unde temperatura este aproape 0 Kelvin aerul este rarefiat adica are o densitate mica?
Adevărul Absolut Este Etern!

Quantum

Presiunea scade odata cu temperatura pentru aceeasi cantitate. De exemplu daca incalzesti un balon el se dilata din cauza ca presiunea creste si se contracta cand aerul se raceste. In cazul atmosferei, densitatea la limita exterioara este mai mica din cauza fortei gravitationale a pamantului care face ca straturile superioare ale atmosferei sa apase pe straturile inferioare. Asemanator cu cresterea presiunii apei pe masura ce te scufunzi mai mult.

A.Mot-old

Daca aerul se dilata ca urmare a cresterii temperaturii in balon asta inseamna ca presiunea asupra suprafetei interioare a balonului a crescut si deci aerul in balon s-a rarefiat ceea ce inseamna ca presiunea aerului scade.Pe masura ce ne ridicam la o inaltime mai mare in atmosfera eu stiu ca aerul este rarefiat adica presiunea atmosferica este scazuta.Sa facem o experienta.Intr-o camera in care temperatura aerului este de 18 grade Celsius punem o sticla de plastic de 2l plina cu aer inchisa cu capac in asa fel incat presiunea aerului din sticla este egala cu presiunea aerului din camera.Afara sa zicem ca sunt -10 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

#21
Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 07:51:53 AM
Eu stiu ca pe masura ce temperatura aerului atmosferic scade cu atat presiunea atmosferica este mai mare si in consecinta aerul atmosferic are o densitate mai mare.Daca este asa atunci de ce la limita exterioara a atmosferei terestre unde temperatura este aproape 0 Kelvin aerul este rarefiat adica are o densitate mica?
Afirmatia in rosu este eronata. Daca te referi la atmosfera, sant regiuni in care atat presiunea cat si temperatura scad cu inaltimea.
In general dependenta nu este simpla. Temperatura scade cu inaltimea in apropierea suprafetei (troposfera) dar mai sus are zone in care creste si altele in care scade din nou. E un profil complex.
Presiunea scade cu inaltimea in mod continuu (dar nu linear) daca nu ma insel.

Daca insa te referi la un gaz inchis fie intr-o incinta de volum fix fie intr-un balon elastic, atunci prin incalzire presiunea creste. Intr-un volum fix densitatea ramane constanta. In balon densitatea scade cu cresterea temperaturii (aceeasi masa in volum mai mare).


mircea_p

Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 09:01:34 PM
Daca aerul se dilata ca urmare a cresterii temperaturii in balon asta inseamna ca presiunea asupra suprafetei interioare a balonului a crescut si deci aerul in balon s-a rarefiat ceea ce inseamna ca presiunea aerului scade.Pe masura ce ne ridicam la o inaltime mai mare in atmosfera eu stiu ca aerul este rarefiat adica presiunea atmosferica este scazuta.Sa facem o experienta.Intr-o camera in care temperatura aerului este de 18 grade Celsius punem o sticla de plastic de 2l plina cu aer inchisa cu capac in asa fel incat presiunea aerului din sticla este egala cu presiunea aerului din camera.Afara sa zicem ca sunt -10 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?
Desi nu ai mentionat, cred ca vrei sa intebi ce se intampla daca scoti sticla afara, nu?
Se observa ca sticla se strange, se contracta, peretii se deformeza.
Temperatura aerului din sticla scade, volumul scade, densitatea creste.
In privinta presiunii, putem spune ca presiunea in sticla este mai mica decat cea atmosferica de afara.
Cresterea densitatii nu inseamna neaparat cresterea presiunii, chiar si in cazul unui gaz intr-un balon.

Atmosfera insa nu e un gaz intr-o sticla ci un sistem mult mai complex.

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Februarie 27, 2011, 09:54:14 PM
Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 09:01:34 PM
Daca aerul se dilata ca urmare a cresterii temperaturii in balon asta inseamna ca presiunea asupra suprafetei interioare a balonului a crescut si deci aerul in balon s-a rarefiat ceea ce inseamna ca presiunea aerului scade.Pe masura ce ne ridicam la o inaltime mai mare in atmosfera eu stiu ca aerul este rarefiat adica presiunea atmosferica este scazuta.Sa facem o experienta.Intr-o camera in care temperatura aerului este de 18 grade Celsius punem o sticla de plastic de 2l plina cu aer inchisa cu capac in asa fel incat presiunea aerului din sticla este egala cu presiunea aerului din camera.Afara sa zicem ca sunt -10 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?
Desi nu ai mentionat, cred ca vrei sa intebi ce se intampla daca scoti sticla afara, nu?
Se observa ca sticla se strange, se contracta, peretii se deformeza.
Temperatura aerului din sticla scade, volumul scade, densitatea creste.
In privinta presiunii, putem spune ca presiunea in sticla este mai mica decat cea atmosferica de afara.
Cresterea densitatii nu inseamna neaparat cresterea presiunii, chiar si in cazul unui gaz intr-un balon.

Atmosfera insa nu e un gaz intr-o sticla ci un sistem mult mai complex.
Nu trebuie neaparat sa fie scos afara recipientul de plastic (am gresit spunand sticla de plastic) caci intr-adevar se strange si cum recipientul are capac rezulta ca volumul de aer se micsoreaza ceea ce inseamna ca presiunea aerului din recipient a crescut.Evident ca presiunea aerului rece de afara este mai mare decat cea din recipient caci altfel sticla nu s-ar strange.
Daca tinem acelasi recipient fara capac o vreme la -10 grade Celsius apoi ii punem capacul si o ducem in camera la +18 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 09:01:34 PM
Sa facem o experienta.Intr-o camera in care temperatura aerului este de 18 grade Celsius punem o sticla de plastic de 2l plina cu aer inchisa cu capac in asa fel incat presiunea aerului din sticla este egala cu presiunea aerului din camera.Afara sa zicem ca sunt -10 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?

Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 09:01:34 PM
Nu trebuie neaparat sa fie scos afara recipientul de plastic (am gresit spunand sticla de plastic) caci intr-adevar se strange si cum recipientul are capac rezulta ca volumul de aer se micsoreaza ceea ce inseamna ca presiunea aerului din recipient a crescut.Evident ca presiunea aerului rece de afara este mai mare decat cea din recipient caci altfel sticla nu s-ar strange.
E ceva neclar aici. Daca nu scoti recipientul afara, de ce trebuie sa se intample ceva? Ce ai avut in minte cand ai descris primul experiment? Ce conteaza cat e temperatura afara daca nu scoti sticla sau ce o fi afara din camera?

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Martie 01, 2011, 09:19:50 PM
Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 09:01:34 PM
Sa facem o experienta.Intr-o camera in care temperatura aerului este de 18 grade Celsius punem o sticla de plastic de 2l plina cu aer inchisa cu capac in asa fel incat presiunea aerului din sticla este egala cu presiunea aerului din camera.Afara sa zicem ca sunt -10 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?

Citat din: A.Mot din Februarie 27, 2011, 09:01:34 PM
Nu trebuie neaparat sa fie scos afara recipientul de plastic (am gresit spunand sticla de plastic) caci intr-adevar se strange si cum recipientul are capac rezulta ca volumul de aer se micsoreaza ceea ce inseamna ca presiunea aerului din recipient a crescut.Evident ca presiunea aerului rece de afara este mai mare decat cea din recipient caci altfel sticla nu s-ar strange.
E ceva neclar aici. Daca nu scoti recipientul afara, de ce trebuie sa se intample ceva? Ce ai avut in minte cand ai descris primul experiment? Ce conteaza cat e temperatura afara daca nu scoti sticla sau ce o fi afara din camera?

Am spus la inceput ca deschid fereastra si deci in camera temperatura scade si deci in primul experiment nu trebuie sa duc recipientul de plastc afara.....
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Martie 01, 2011, 09:42:08 PM
Am spus la inceput ca deschid fereastra si deci in camera temperatura scade si deci in primul experiment nu trebuie sa duc recipientul de plastc afara.....
Citezi te rog unde anume ai spus "la inceput" acest lucru?

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: A.Mot din Martie 01, 2011, 09:42:08 PM
Am spus la inceput ca deschid fereastra si deci in camera temperatura scade si deci in primul experiment nu trebuie sa duc recipientul de plastc afara.....
Tot e bine ca nu spui "nu il racesc, doar ii scad temperatura". ;D

A.Mot-old

#28
Citat din: Electron din Martie 01, 2011, 10:37:03 PM
Citat din: A.Mot din Martie 01, 2011, 09:42:08 PM
Am spus la inceput ca deschid fereastra si deci in camera temperatura scade si deci in primul experiment nu trebuie sa duc recipientul de plastc afara.....
Citezi te rog unde anume ai spus "la inceput" acest lucru?

e-

Scuze!Am uitat sa spun ca deschid fereastra.....Scuze!Am gandit sa scriu ca deschid fereastra dar am uita sa si scriu asta....
Alta experienta:
Daca tinem acelasi recipient de 2l fara capac o vreme la -10 grade Celsius apoi ii punem capacul si o ducem in camera la +18 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

#29
Citat din: A.Mot din Martie 02, 2011, 07:13:48 AM
Alta experienta:
Daca tinem acelasi recipient de 2l fara capac o vreme la -10 grade Celsius apoi ii punem capacul si o ducem in camera la +18 grade Celsius.Ce fenomen se intampla?
Daca te referi la parametrii gazului din recipient, se pot intampla mai multe.

Dupa un timp gazul si recipientul vor ajunge la temperatura camerei, deci se vor incalzi.
Mai departe depinde de recipient.
Cazul 1. Recipient rigid. Volum constant.
Presiunea creste (transformare izocora); densitatea ramane aceeasi (aceeasi masa, acelasi volum).

Cazul 2. Recipient elastic (ca un balon de cauciuc). Volumul se poate schimba, peretii exercita o presiune suplimentara cand sant deformati.
Gazul se va dilata (sau extinde) si va deforma peretii in sensul cresterii volumului. Presiunea finala in sticla va fi mai mica decat in cazul unor pereti rigizi dar totusi mai mare decat presiunea atmosferica (in camera). Densitatea gazului din sticla scade in acest caz (volumul creste, masa ramane constanta).