Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un peste a "zburat" mai bine 45 de secunde in aer

Creat de Adi, Mai 25, 2008, 10:48:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Temari

Citat din: HarapAlb din Mai 29, 2008, 01:03:24 PM
Citat din: Temari din Mai 29, 2008, 12:39:15 PM
Prin ce se deosebeste calutul-de-mare de celelalte animale?  :D

Q: Care-i diferenta dintre o pisica si un tren ? (Pisica are ceva particular in stilul de viata)
A: Cu trenul poti sa treci prin tunel, dar cu pisica nu poti sa bati cuie.

Nu am inteles care e ideea, HarapAlb...poti explica, te rog?

HarapAlb

Citat din: Temari din Mai 29, 2008, 01:05:53 PM
Nu am inteles care e ideea, HarapAlb...poti explica, te rog?

Nu e nimic de inteles, asta e un banc sec care circula mai demult. Cam asa ai pus si tu prima data intrebarea despre calutul de mare.

Temari

Acum am inteles ce vrei sa spui cu bancul sec. In schimb intrebarea ce am spus-o eu nu este seaca. Dupa ce altii incearca sa raspunda sau chiar dau un raspuns bun, cum a fost pana acum, vei vedea ca nu este nimic sec. ;)

Electron

Indiciul despre "stilul de viata" nu e suficient pentru mine... Poti sa mai dai vreun indiciu ?

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Masculul calutului-de-mare e special. E unicul animal, unica fiinta ce... ::)

Electron

Citat din: Temari din Mai 29, 2008, 02:31:40 PM
Masculul calutului-de-mare e special. E unicul animal, unica fiinta ce... ::)
Nu am nici cea mai vaga idee ... Totusi, imi pare mie ca e ceva interesant! :)

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Citat din: Electron din Mai 29, 2008, 03:03:49 PM
Citat din: Temari din Mai 29, 2008, 02:31:40 PM
Masculul calutului-de-mare e special. E unicul animal, unica fiinta ce... ::)
Nu am nici cea mai vaga idee ... Totusi, imi pare mie ca e ceva interesant! :)

e-
asa e si eu am ramas surprinsa cand am auzit ca masculul...ups era sa dau raspunsul  :D o sa te mai las o zi doua in suspans, Electron. ;) sa vedem daca altii spun ceva.



Electron

Temari, sunt foarte dragute imaginile!

Eu recent am fost la un "Aquarium" si am vazut pentru prima data caluti de mare in realitate (cin aceia mici si galbeni ca in a doua poza), si sunt foarte simpatici. Imi place in mod expres modul in care inoata, si anume cu o aripioara dorsala pe care o onduleaza permanent (si foarte rapid). Dar asta fac si "ei" si "ele", asa ca nu cred ca asta e particularitatea de care vorbesti.

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Electron, ma bucur ca iti plac. Sunt foarte simpatici si linistiti. Dar daca ai fost la un acvariu, nu ti s-a spus nimic despre modul cum apar puisorii pe lume? Asta e interesant...Daca tot ii simpatizezi, o sa spun cate ceva despre calutii-de-mare :)
Sunt 35 de specii de caluti-de-mare, cel mai mic avand doar 2,5 cm iar cel mai mare, 25-30 cm. Traieste in apele marilor calde, nu foarte adanci, bogate in vegetatie, in apropierea curentilor de apa, unde se afla planton si pesti mici. Ca sa nu fie purtat de curenti, cautul-de-mare se incolaceste de alge sau de corali, cu ajutorul cozii. Ei au diferite coloratii adaptative, ceea ca ii ajuta sa se asemene cu mediul in care traiesc, unele specii schimbandu-si culoarea  ;)

Electron

Citat din: Temari din Mai 30, 2008, 01:08:34 PM
[...] modul cum apar puisorii pe lume? Asta e interesant...
Ok, asta e deja un indiciu suficient;D

Multumesc pentru datele si imaginile aduse, si sper sa continui cu seria asta de "curiozitati". :)

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Nu ma las pana nu dai raspunsul Electron. E simplu, in orice document ai cauta despre calutii-de-mare ai gasi raspunsul ce o sa te uimeasca ;)

Electron

Citat din: Temari din Mai 30, 2008, 01:22:12 PM
Nu ma las pana nu dai raspunsul Electron. E simplu, in orice document ai cauta despre calutii-de-mare ai gasi raspunsul ce o sa te uimeasca ;)
Ah, asteptai de la mine sa dezvalui "secretul" ? Ok :)

Iata un fragment pe care il cred relevant, de pe pagina asta :

CitatVietuitoarea marina masoara maximum 12 cm lungime, pare o figura de sah colorata in brun-roscat pe o parte si mai albicioasa pe cealalta. Inoata incet, in pozitie verticala. Calutul de mare traieste cu perechea aleasa toata viata si are un mod ciudat de a-si aduce urmasii pe lume. In lunile mai-iulie, femela isi leapada icrele in punga masculului, unde sint fecundate. Dupa doua-trei saptamini, puii sint revarsati in apa marii. Calutul de mare isi poate schimba culoarea corpului pentru a se adapta mediului inconjurator si a se feri de dusmani, iar in perioada de reproducere capata o culoare aurie.
Din ce spune partea subliniata de mine in albastru, rezulta ca masculul e cel "insarcinat", adica poarta icrele fecundate pana la "nastere". Bravo lui! ;)

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Bravo Electron! Asta asteptam. In lumea calutilor-de-mare e diferita situatia: fetele se bat intre ele pt baieti. Ma intreb ce o fi in "mintea" micutilor dupa ce vad ca mama lor, e defapt tata. Se mandresc ca au cea mai unica mamica din lume :D