Chimie, biologie, medicină şi antropologie > Biologie

Un peste a "zburat" mai bine 45 de secunde in aer

(1/8) > >>

Adi:
http://www.realitatea.net/un-peste-a-reusit-sa-zboare-nu-mai-putin-de-45-de-secunde---video_285536.html

Temari:
E draguta stirea. Dar nimic nou. Aceste peste se numeste Pestele zburator (Exocetus volitans). Dupa nume, el este un peste care chiar zboara; sare din apa 4-6 m apoi planeaza 120-150 m. Nu ma mira, majoritatea pestilor zburatori zboara chiar si 1 minut fara a atinge apa. Are  o singura inotatoare dorsala mica, solzii mari si inotatoarele anterioare au o membrana interdigitala larga, iar pe timpul zborului se poate vedea clar, astfel planand deasupra apei. Se intalneste in Oceanul Atlantic si Marea Mediterana.
Idee e draguta, putem scrie (daca vrem si care stim si vrem explicatii) la diferite plante sau animale ciudate.  :)

Adi:
Ai dreptate, Temari, nu este o stire stiintifica noua. Mai degraba este o parte din stiinta suprinsa de un amator. Astfel de imagini pot asadar sa ajuta la popularizarea stiintei. Prin acest film am aflat si eu ca exista o specie de pesti zburatori. Altii pot invata la fel. Vezi, si tu m-ai invatat ceva. Iti multumesc mult pentru explicatii detaliate.

Va invit sa mai scriem aici ciudatenii din lumea animalelor, cu linkuri spre filme si poze daca se poate.

Temari:
Incep eu micul joc. Sa vedem ceva simplu, si cred ca v-ar uimi. Are legatura cu fizica. Ce metoda speciala de aparare are zebra? E ceva uimitor, este singurul animal care are aceasta metoda.  :) Incercati sa ghiciti. Va dau un indiciu: iluzia optica...
P.S: multumesc din suflet Adi ca ai facut un topic pt biologie!

Adi:
Ehe, ma bucur ca te avem pe tine interesanta de biologie, sper sa vina si alti tineri asemenea tie. Pai zebra are culoarea ei in alb si negru, dar asta nu e un camuflaj, caci culoarea iese in evidenta. Antilopele au in schimb culoarea savanei. Poate da cu picioarele in spate si loveste atacatorul?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă