Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O lume fara Romania

Creat de b12mihai, Ianuarie 22, 2011, 04:38:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

b12mihai

Oare am vazut si lucrurile bune facute de romani? Ca relele da... Ne-am intrebat vreodata daca lumea, intr-adevar, nici nu ar fi simtit absenta unei tarisoare precum Romania? Un film pe care, daca nu l-ati vazut/auzit de el, si pe care va recomand sa il vizionati, raspunde la aceste intrebari: http://video.google.com/videoplay?docid=3248980463358300047&q=&hl=en# (cica ar fi fost realizat de un roman angajat la Microsoft)
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Darro

N-am inteles niciodata "laudatul" asta. Avem 3 sportivi si vreo 5 inventii majore si cam asta-i tot ce-am adus lumii ca tara.

DanielTex

Am vazut si eu filmuletul acum mai mult de un an si e interesant, asa la prima vedere. Dar atentie, romanii le-au inventat, adica ei au avut initiativa dar nu ei au dus-o pana la capat, ci strainii. Un exemplu bun ar fi chiar cel cu stilolul, la urma urmei francezii au fost cei care au brevetat-o si nu romanii. Iar acest lucru s-a intamplat cu multe alte inventii care nu sunt recunoscute ca fiind realizate de romani. :-\

cristi

CitatN-am inteles niciodata "laudatul" asta. Avem 3 sportivi si vreo 5 inventii majore si cam asta-i tot ce-am adus lumii ca tara.
Nici eu, atunci cand oamenii vor vomita atunci cand cineva mentioneaza tribul (roman, american, tigan) atunci va fi o lume mai buna... Pana atunci trebuie sa fim fie complexati fie mandri pe ce scrie pe pasaportul nostru....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Filmul e vechi, il stiu de cativa ani. Dar intre timp am inteles ca nu romanul merita premiul Nobel insulina, ci cu adevarat canadienii, caci premiul Nobel se da catre cei care arata ca descoperirea e si utila (ori ei chiar au vindecat diabetul cu ea, facand retata pentru productie industriala a insulinei). La fel avionul cu reactie al lui Henri Coanda de fapt nici nu a reusit sa decoleze de la sol, ci el i-a facut doar principiul. Primele avioane cu reactie au zburat 20 de ani mai tarziu facute de americani si nemti. Da, am facut si noi ceva, dar e o parte nesemnificativa fata de partile facute de toate celelalte tari la un loc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

zec

Partea slaba a romanilor e spiritul de echipa de aceea au fost mai degraba precursori in anumite domenii ale stiintei sau culturi.Nu prea sunt de acord cu filmuletul ,parca am fi tara de la capatul lumi asa incepe prezentarea.Pe alta parte multi dintre romani care au avut mari succese in domeniu sau specializat in universitati puternice din europa care in multe cazuri au ramas in continuare in acele tari pentru a continua munca,cum ar de exemplu Brancusi dar spre mandria noastra ei sau mandrit ca erau romani noi ne mandrim ca l-am avut pe Brancusi sau altii.Daca mama ma facut roman pai asta voi fi pana la moarte.

cristi

#6
Citatnoi ne mandrim ca l-am avut pe Brancusi
De ce sa te mandresti tu? Ai sculptat in locul lui? i-ai dat de mancare cand ii era foame la Paris? l-ai invatat sa tina dalta in mana cand era copil?
CitatDaca mama ma facut roman pai asta voi fi pana la moarte.
de ce sa fii asta? de ce sa nu iti dai sansa sa iti dai seama ce esti tu cu adevarat, ce vrei sa fii? Daca vei descoperi ca te atrage Buddha? Sau ca esti homosexual? Sau ca iubesti desertul Saharei? Tu esti ceea ce alegi sa fi, ceea ce ti se da (picioare, mana, ochi, pasaport) ti se da si e doar o componenta a ta. Mai important este sa te definesti tu insuti, sa iti dai tu sens vietii tale, indiferent ce scrie in pasaport sau cate handicapuri ai primit de la mama ta...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

zec

Era vorba de cazul meu.Poate ca daca ma nasteam in spania si traiam acolo puteam sa ma consider spaniol dar tara unde te ai nascut nu o poti schimba.Tu vorbesti de drepturi ale omului fiecare le are mai mult sau mai putin eu vorbeam de nationalitate nu despre cetatenie.Si faptul ca esti patriot este dreptul fiecaruia.Pui exact intrebarile care nu isi au cazul la situatia cu Brancusi el era un exemplu de mandrie nationala asa cum si Mozzart a trait in saracie si austria se mandreste cu el la fel si Abel a murit in saracie si danemarca il considera unul din cei mai mari danezi.Pai daca tu ca tara nu ai niste referinte atunci cum te definesti?.Nimeni nu se naste invatat si cineva trebuie sa te invete ca sa poti face ceva si tu.Un om lucid realizeaza ca succesele nu sunt doar meritul lui.

ibagus

 Ma bucur ca aveti o parere atat de "buna" fata de romani. Rusine! Nu uitati ca daca o sa ajungeti mari inventatori sau orice altceva cand va veti privi in olginda tot romani veti fi! Si sa nu uitati sa multumiti Romaniei pentru ca prin lipsurile si defectele ei va facut sa va ambitionati sa sa ajungeti undeva.

AlexandruLazar

CitatSi sa nu uitati sa multumiti Romaniei pentru ca prin lipsurile si defectele ei va facut sa va ambitionati sa sa ajungeti undeva.

Hai să nu uităm că suntem în secolul 21. La 1848 era bine ce zici; România este o bucată mare de pământ între niște granițe, la fel ca orice altă țară, motiv pentru care dacă ai transplanta toată populația României altundeva și ai lăsa-o pustie, România nu ar mai face nimic. Prin urmare, România n-are nicio treabă, românii sunt cei care își fac de cap.

Cât despre faptul că prin lipsurile și defectele lor, românii ne fac să ne ambiționăm și să ajungem undeva, le mulțumim pentru efort da' am fi mulțumiți dacă ne-ar da o mână de ajutor mai degrabă...

Adi

Complet de acord cu Alexandru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Nu exista popoare "bune" si popoare "rele".  Procentual vorbind, sunt la fel de multi "prosti" in orice tara. Problema care se pune este cea a relatiei dintre elitele fiecarei populatii si marea masa a "prostimii". Daca relatia e una corecta, atunci atat elitele cat si "prostimea" prospera. In Romania acest raport a fost semnificativ alterat in perioada comunismului, cand elitele au fost decimate, iar reprezentantii "poporului" au preluat controlul asupra intregii societati. De aceste tare se pare ca nu scapam prea usor. La asta se adauga si vechea problema a romanilor cu "capra vecinului".

Totusi, in Romania nu doar prostii reprezinta problema. Cum spuneam mai sus, prosti sunt peste tot, dar elitele au capacitatea de a limita accesul celorlalti in zona decizionala, binenteles prin mijloace democratice. Marea noastra problema este ca elitele din Romania nu au aceasta capacitate.

@Alexandru Lazar:

Nu astepta ajutor din partea "prostilor", rolul lor in societate e sa incurce :D. Parerea mea e ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si sa-i convingi ca tu ai dreptate. E foarte greu (aproape imposibil), dar elitele trebuie sa-si asume acest rol. Parerea mea (si nu doar a mea) e ca o mare parte a intelectualilor nu-si asuma rolul pe care ar trebui sa-l joace in societate si, in consecinta, ne conduc prostii.

b12mihai

Citat din: 123 din Ianuarie 23, 2011, 08:26:38 PM
dar elitele trebuie sa-si asume acest rol. Parerea mea (si nu doar a mea) e ca o mare parte a intelectualilor nu-si asuma rolul pe care ar trebui sa-l joace in societate si, in consecinta, ne conduc prostii.

Total de acord cu tine! Si cu tot ce ai spus in post, dar mai ales in partea asta.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Ianuarie 23, 2011, 09:04:41 PM
Citat din: 123 din Ianuarie 23, 2011, 08:26:38 PM
dar elitele trebuie sa-si asume acest rol. Parerea mea (si nu doar a mea) e ca o mare parte a intelectualilor nu-si asuma rolul pe care ar trebui sa-l joace in societate si, in consecinta, ne conduc prostii.

Total de acord cu tine! Si cu tot ce ai spus in post, dar mai ales in partea asta.

Fara falsa modestie, eu ma consider parte din aceasta elita, care, mai mult, chiar si-a asumat acest rol in societatea romaneasca si l-a indeplinit timp de vreo 4 ani. Nu stiu cat voi mai continua, dar pana acum cel putin am facut.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Adi, desi in anumite privinte sunt in total dezacord cu tine, sa stii ca apreciez ceea ce faci in domeniul tau. De cand am inceput sa "activez" pe acest forum am invatat multe, iar forumul ca si site-ul "StiintaAzi" sunt in mare masura opera ta. Nu la tine ma refeream cand am criticat elitele. Tu esti foarte tanar si mai ai multe de aratat. Ma refeream la intelectualii de 50-60 de ani, care au fost complici prin tacere ai regimului comunist, iar acum sunt complici la "impartirea ciolanului". Tacerea de atunci ii obliga sa taca si acum. Acea elita nu mai are un ascendent moral asupra poporului roman pentru ca si l-a pierdut  tacand cand ar fi trebuit sa vorbeasca. Acum ei vorbesc in loc sa taca. Probabil multi dintre ei au diverse "pete" prin dosare si pot fi santajati.  De aceea nici nu vor, nici nu pot face nimic. Singura solutie e ridicarea unei noi elite care va avea de luptat atat cu unele metehne ale romanilor cat si (mai ales) cu vechea "elita".