Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este informatia?

Creat de Adi, Noiembrie 30, 2007, 02:45:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mircea

V-ati oprit. Si acuma eu ce sa inteleg. Ce este informatia. Eu stiam ca informatia este un semnal care pleaca de la cineva, calatoreste si apoi ajunge si este preluata de altcineva. Daca nu indeplineste cele trei conditii, emitere, transport, preluata (receptie si prelucrare) nu este informatie.

Electron

Citat din: Mircea din Martie 02, 2008, 05:39:45 PM
Ce este informatia. Eu stiam ca informatia este un semnal care pleaca de la cineva, calatoreste si apoi ajunge si este preluata de altcineva. Daca nu indeplineste cele trei conditii, emitere, transport, preluata (receptie si prelucrare) nu este informatie.
Din definitia data de tine, elementul crucial este "prelucrarea cu succes", sau decodificarea semnalului/mesajului. Cu alte cuvinte, un semnal care e transmis si receptionat de cineva care nu stie sa-l decodifice, sa extraga "semnificatia" lui, nu suna a "informatie". (Cel putin, nu e informatie utila, ci doar "potentiala".)

Ai auzit de programul SETI? Ei bine, de cativa ani buni se inregistreaza semnalele care ajung pe Pamant din spatiul cosmic si se prelucreaza la ele pe toate partile. Ce informatie s-a extras din acestea? Cel putin pana acum, nici una. Si asta poate pentru ca nu suntem capabili sa decodificam aceste semnale, deci pentru noi ele nu contin informatie. Dar e posibil ca alte surse inteligente sa le fi trimis in speranta ca altii (ca noi) le vor decodifica. Pana una alta, semnalele sunt doar atat, semnale.

e-

PS: Mircea, nu stiu ce tastatura folosesti, dar te rog, daca scrii o intrebare, pune la final semnul "?", altfel o sa cred ca vorbesti folosind legi si sentinte imutabile. :D
Don't believe everything you think.

Mircea

Da am auzit de SETI. Nu au receptinat nicio informatie, doar semanle. Orice semnal receptionat pana nu este prelucrat, decodificat este o informatie potentiala, daca vrei.

Electron

Ma bucur sa vad ca suntem de acord. :)

e-
Don't believe everything you think.

cipi604

Semnalele alea sunt fotoni/electroni/particule . Informatia este acei fotoni/electroni/particule si semnalele lor, si cei care le-au transmis, si campul spatiu-timp ce l-au traversat, si universul derulandu-se pe toata durata calatoriei de la emitor la noi.
Sentimentele se traduc prin reactii chimice.