Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tensiunea/Tensiunea electromotoare

Creat de ioanabc, Ianuarie 11, 2011, 11:40:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

don7frye

Ok .. mersi . Cum naiba nu mi-am dat seama ca tot cu legea lui Ohm se calculeaza nu stiu!  ;D.

don7frye

De ce curentul anodic este invers ... adica de la + la - ? De ce este conventia asta aleasa? Stiu ca e ceva legat de goluri care circula de la +la - . Dar nu inteleg rostul ... pentru ca electronii tot de la - la + circula . Ce rost are ... poate sa imi raspunda cineva ? :)

mircea_p

La ce dispozitiv te referi?
Sau in ce context ai vazut termenul asta, curent anodic?

don7frye

La curentul prin dioda cu lampi . Ai anod si catod . Electronii circula de la catod la anod ... insa curentul conventional cica e ales invers ... se numeste curent anodic !!

mircea_p

Faptul ca in dioda cu vid e numit curent anodic nu are nimic de-a face cu sensul curentului.

Sensul conventional al curentului prin circuitul exterior este considerat de la plus la minus. Ca si cum ar fi un flux de sarcini pozitive.
Cauza este ca regulile din electromagnetism au fost stabilite inainte de a se descoperi electronul si structura atomului in general.

Este inca in uz, mai ales in doemnii practice cum ar fi ingineria si electrotehnica. Si in fizica, la studiul circuitelor.

don7frye


mircea_p


flavius98

Am si eu problema aceasta si nu stiu ce sa ii fac daca poate careva sa ma ajute...
doua conductoare rectilinii infinite,paralele,situate la distatna de d=1m,sunt parcurse de curentii I1=10 A respectiv I2=5A in acelasi sens.complementarvcu acestea se gaseste o sfera dreptunghiulara cu dimensiunile b=2m,h=2m dispusa la distanta a=1m de al 2lea conductor.sa se determine tensiunile electrolotoare indusa in sfera,stiind ca aceasta se indeparteaza constant cu viteza v=10m/s

Electron

Corecteaza enuntul (mai bine scrie-l ca in carte) si prezinta desenul.

e-
Don't believe everything you think.

puriu

Enuntul este varza, dar problema e frumoasa. "Sfera" este probabil un cadru patrat deschis situat in acelasi plan cu conductorii. Din enunt nu rezulta. Se iau in considerare numai laturile cadrului paralele cu conductorii. In laturile perpendiculare pe conductori nu se induce nimic. Se calculeaza campul magnetic rezultant (suma algebrica) produs de cei doi curenti in dreptul fiecarei laturi paralele cu ei, se calculeaza tensiunile induse in cele doua laturi si se aduna algebric intre ele (adica se scad). Aceasta este t.e.m. indusa in cadru. De ce se scad? Deoarece, alegand un sens conventional de parcurgere a cadrului, cele doua tensiuni induse apar cu semne contrare.

Sieglind

#25
Baaaaaaaaa, din enunţ tocmai asta rezultă, că e o "sferă dreptunghiulară .... dispusă ..."

;)

http://wiki.answers.com/Q/How_many_edges_on_a_rectangular_sphere#slide1

:D :D