Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Pt genii", puncte de vedere personale

Creat de chimistul, Noiembrie 18, 2010, 12:16:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silvi

era vorba de profesori de liceu.. invata sa citesti tot..
am raspuns candva la intrebarea ta cu groapa minunata.. si mi-a ajuns.. nu cred ca merita sa raspund la intrebari atata timp cat stiu cu cine am de-a face.
Asa, si ce daca ma uit de sus, daca am mancat cand am fost mic si acum m-am facut mare, sunt eu vinovat?
Mi se pare penibil ca un om cu studii, un inginer, la 30-40 de ani sa te cobori la mintea mea... ai putea macar sa dai mai multa dovada de maturitate.. si pe forum raspundem la intrebari elevilor de liceu care au neclaritati.. nu aratam care e mai mare si mai tare.. crezi ca esti singurul care poate pune intrebari de specialitate? uite.. ai la ce medita.. ai acid salicilic, cu iod, in mediu bazic.. ce iese de acolo? si acum tu o sa incepi sa iti dai cu presupusul, la fel cum faceam si eu si florin, si eu o sa tot zic ca e gresit.. si o sa-ti rasucesc neuronii pana cedezi...nu mi se pare corect.

chimistul

#31
CitatRezolva-ti-le singur, cu atitudinea asta matura nici nu te ajutam nici sa treci strada.

multumesc generatiei pro. totusi invata la tine vorbeste bine romaneste. cum a fost pe la concurs? probleme sentimentale?

chimistul

Citatcrezi ca esti singurul care poate pune intrebari de specialitate? uite.. ai la ce medita.. ai acid salicilic, cu iod, in mediu bazic.. ce iese de acolo?

scrie concret conditiile de reactie pls.

intrebare: daca eu iti dau raspunsul corect la intrebare esti dispus sa dai si tu raspuns la ultimele doua intrebari puse de mine?

chimistul

Salut!

CitatIata raspunsul meu. Regulile forumului permit stergerea postarii acesteia si banarea userului. Insa nu vom face aceasta, deoarece il dam exemplu pe tanar si il facem public pe facebook la Stiinta Azi, unde deja publicul comenteaza.

Vezi nenea adminul cum stiu sa citesc omul? ha ha ha  ;D

Hai sa vedem parerea elietlor despre "omul de la lopata". Cat de educati sunt ei si cat de prosti suntem noi:

CitatAndrei Kiper Chiar nu are rost să te enervezi, e nevoie și de salahori, nu numai oameni cu diplomă...se respectă curba lui Gauss...

Nenea Chiparush diploma nu te face om.. tocmai ai demonstrat-o. curba lui gauss se respecta si in cazul tau. tipul cu injuraturile e in partea aia de jos unde e ala oprimatul iar tu esti in partea ailalta unde e ala SUPERIORUL. dar tot nu esti in varful curbei. esti tot JOS



CitatMihnea Glodeanu that's tha spirit, yoooo !!!! Ma Adi, ce am tot vorbit cu tine pana acu ?! Uite iti mai readuc aminte : "NU ai cu CINE !" :P:P:P

Nenea Glodeanu ai spus un mare adevar. Iti spun si eu unul. Cand te bagi in GLOD te mananca porcii. Se mai confirma inca o data ca adminul are aceleasi pareri ca si tine. Intrebarea mea e : Daca stiti deja ca nu aveti cu cine ce dracu mai vreti de la prostime?

CitatMihnea Glodeanu Buni si aia, dupa cum a zis si Andrei, avem multa nevoie de "muncitori necalificati" / zilieri, oameni cu 4 clase pentru ca nu pot mai mult, nu e vina lor e vina naturii.

Aici e aceeasi maimuta care s-a dat jos din pomul lui Darwin Nenea ce ai facut tu pana acuma sa scoti tara din GLOD?

chimistul

CitatIn lumea civilizata, parerea negativa poate fi exprimata fara sa facem invitatii la sex oral, cum le spui tu. Da, sa se vada parerea lumii despre forum, mai ales aia negativa, da' totusi hai sa pastram niste limite.
Da, sunt oripilata de cata prostie, nesimtire si altele pot sa existe in Romania. Dar na, ne place sa ne credem civilizati. Poate ca faptul ca esti inginer chimist sau ce ei fi nu inseamna neaparat ca ai bun simt si ca faci parte din lumea civilizata.

printzesa nu mi-am alocat niciodata cuvantul civilizat. dar mi-am alocat cuvantul respect pt toti cei care respecta pe altii asa cum sunt ei prosti sau destepti. buni sau rai. toti au rostul lor in lume. si toti sunt folositori intr-un fel sau altul. o fi omul prost si iti ofera sex oral din belsug dar poate e un sudor de prima clasa. sau toata ziua aliniaza un compresor de milioane de dolari la sutimi. intai stai stramb si apoi judeca drept. si mai e o vorba, nu judeca sa nu fii judecat. prostia exista peste tot si cum zicea unul dat jos din pomul lui darwin e constanta si la noi si la ei. si la ei e mai multa pt ca e mai multi  ;D

chimistul

#35
Si un citat din pildele lui Solomon. Un om intelept se zice:

Citat
4. Nu răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu te asemeni şi tu cu el.
5. Răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu se creadă înţelept în ochii lui.

cap 26

Daca reusesti sa faci astea bine iti va merge tie  ;D

bbb

Hai sa lasam asta. Am discutat, ne-am oripilat si gata. Da, sunt de acord cu tine ca omul poate fi un sudor de prima clasa si sunt de acord si ca avem nevoie de sudori de prima clasa. Asa cum avem nevoie si de fizicieni, de ingineri chimisti, de profesori sau de doctori.
Pana una alta, eu am intrat pe topicurile astea ca sa ma uit peste problemele de chimie si sa incerc sa le rezolv pentru mine. Nu raspund pe partea asta a forului pentru ca nu sunt in masura sa raspund, inca nu am cunostintele necesare. Am facut chimie organica si inca mai fac si imi place, dar nu am facut ce se face in Romania sau cum se face in Romania. Si nici nu stiu denumirile in romaneste foarte bine asa ca nu vreau sa le incurc cand scriu un raspuns mai repede si atunci sa ii incurc si pe altii. Si mie imi place sa primesc raspunsuri cand pun intrebari, dar daca nu le primesc nu ma apuc sa injur lumea pentru ca stiu ca cei de pe forum raspund voluntar si poate nu au timp, asa cum nici eu nu am timp de multe ori sa raspund.
Acum ca sa inchei, scuza-ma daca "m-am aprins prea tare" si te-am jignit. Mi-ar place sa stiu ca, daca am vreo intrebare la chimie, tu sau cei care merg la olimpiade la chimie (care are timp si vrea sa ma ajute) ma veti ajuta.
Peace :)

chimistul

A, si printesa

vezi ca ai un blog pe care vad ca ai scris cam asa:

CitatCu toţii trăim sub acelaşi cer, pe aceeaşi planetă , aceeaşi stea ne ţine în viaţă, ne dă lumină şi căldura. Cu toţii admirăm parfumul florilor sau zborul sacadat al unui fluture, maiestuozitatea mării agitate în furtuni şi calmul ei de după aceea, cu toţii suntem fericiţi la reuşite şi trişti la insuccese, cu toţii ne luptăm pentru a escalada muntele vieţii, inconştienţi de faptul că, odată ajunşi în vârful acestuia, nu îl vom mai vedea.
Chiar dacă suntem albi, negrii sau galbeni,creştini, musulmani sau budişti, cu toţii suntem diferiţi, dar egali!

FrumooooooooooooooooooS dar in antiteza cu ce ai scris tu mai sus. Stii a ce seamna foarte mult? Daca nenea adminul promite ca nu ma da afara iti spun eu cuvantul. s enumeste IPOCRIZIE ( cacat ca nu pot scrie cu font mai mare). de e desteapta nevoie mare. she lives in london. implicit civilizata. ve tine discutsuri despre egalitate si civilizatie, ea borna zero a ipocriziei. nice, veri nice!

Adi

Mi-a murit internetul exact cand voiam sa public urmatorul mesaj, era inainte sa scrie Bianca ultima data.

***
Chimistul, e vorba aici de ceva si tu duci discutia catre altceva. Din faptul ca nimeni nu i-a raspuns lui in acest caz la problemele lui tu deduci gresit ca nimeni nu ajuta pe nimeni care nu stie ceva. Eu ti-am contraargumentat deja ca noi la Stiinta Azi tocmai ajutam pe foarte multa lume si tocmai o facem cu grija. In al doilea rand tu zici ca poate nu toti stiu stiinta, dar sunt meseriasi buni. Complet de acord. Dar asta nu are legatura cu subiectul discutiei, unde omul care a intrebat este un elev care avea nevoie de probleme pentru scoala si pe care noi l-am ajutat oferind un spatiu public unde cererea sa de ajutor sa ajunga la mai multi, ca sa creasca sansa de a fi ajutat.
***

Vazand cum a evoluat discutia, vazand ca HarapAlb a decis moderarea ta si vazand cum i-ai raspuns Biancai, cu o acuza fara a aduce argumente, si cu stilul de vorba (vezi ce ai pus intre paranteze despre marirea fontului), intr-adevar cred ca meriti a fi moderat. Adica ti se va publica doar ce merita publicat si respecta regulile forumului. Intr-adevar, in ultima vreme facusei o obsesie cu ideea ca noi nu ajutam pe cei care nu stiu stiinta (ori noi tocmai de aia suntem aici, sa facem asta), ca nu apreciem pe tehnicieni, ingineri, meseriasi (ori tocmai ca ii apreciem), ca ne vedem elite (asta e drept pentru unii dintre noi), dar desigur, asta nu e un motiv sa faci o obsesie pentru asta.

In concluzie, mult succes mai departe!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

CitatAcum ca sa inchei, scuza-ma daca "m-am aprins prea tare" si te-am jignit. Mi-ar place sa stiu ca, daca am vreo intrebare la chimie, tu sau cei care merg la olimpiade la chimie (care are timp si vrea sa ma ajute) ma veti ajuta.
Peace Smiley

din partea mea e peace oricum. eu am invatat sa lucrez cu tot felul de oameni. si educati si needucati, si buni meseriasi, si slabi meseriasi. si stiu sa ma ridic sau sa ma cobor la nivelul fiecaruia. stiu la ce sa astept de la fiecare. 

si intre timp am trecut de la culoarea verde la galben. personajul lui creanga e vigilent. daca am gresit arata-mi unde am gresit, daca nu de ce ma palmuiesti personajule?

te supara ce spun sau te supara adevarul?in felul asta pierzi razboiul  sa stii. vezi ce scriam mai sus legat de educatie. aplici metoda omului prost. BAN si ai terminat. Simplu. Gata ma duc la somn! ;D

Adi

Chimistule, dupa cum vezi, am publicat cele doua comentarii ale tale. Ai fost moderat pentru limbaj vulgar, cum arata si in postarile tale cenzurate. Pe viitor vom publica doar postarile tale serioase.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Draga domnule administrator,

daca personajul de poveste citea corect putea deduce ca am vrut sa scriu PACAT in loc de rahat. nu imi place sa folosesc un limbaj murdar. i-am raspuns personajului intr-un mesaj privat ca am gresit si il rog sa modifice. putea sa o faca. mai ales ca eu am fost cel care a solicitat sa repare greseala. o reparam eu cand am vazut-o dar eram redus la tacere deja.

Legat de ajutor domnule admin. Ajutorul se da total si neconditionat. Daca va veni dupa aceea sa mai ceara si vezi ca nu l-a meritat poti sa emiti o conditie. Poti sa te uiti si la omul cu care povestesti. Sa evaluezi ce poate. Daca el nu poate sa rezolve respectiva problema de unul singur de ce nu l-ai ajuta? Poate nu e asa de bun la chimie sau nu intelege problema.

legat de acuzatii. ei bine cand spuii undeva ca vrei sa ajuti chipurile la educarea cuiva din start pleci de la ideea ca tu stii mai multe/esti mai educat decat cel pe care il "educi". stii ca si faza aia: caldura merge de la corpul cald la corpul rece chiar nu e necesar sa ii spui cat e de prost ca sa se vada cat esti de destept. nu da bine. esecul lor este esecul tau pentru ca ei singuri nu se pot ridica dar cu atat mai grav e ca tu nu poti/stii sa ii ridici. iar daca nu poti sau nu stii nu te considera elita. sau cel putin nu mai pretinde ca faci educatie.

  uita-te la comentariile de pe facebook si uita-te la elita educata. esti mandru de elita? esti mandru despre parerea lor despre parerea lor? eu nu.

Adi

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 10:29:05 PM
Draga domnule administrator,

daca personajul de poveste citea corect putea deduce ca am vrut sa scriu PACAT in loc de rahat. nu imi place sa folosesc un limbaj murdar. i-am raspuns personajului intr-un mesaj privat ca am gresit si il rog sa modifice. putea sa o faca. mai ales ca eu am fost cel care a solicitat sa repare greseala. o reparam eu cand am vazut-o dar eram redus la tacere deja.

Argumentul tau este de bun simt. O astfel de greseala se poate intampla, si mie mi se intampla. Te voi scoate de la moderare, vei ramane cu "warned".


Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 10:29:05 PM
Legat de ajutor domnule admin. Ajutorul se da total si neconditionat. Daca va veni dupa aceea sa mai ceara si vezi ca nu l-a meritat poti sa emiti o conditie.

In general adevarat, dar nu atunci cand le rezolvi problema tema la scoala. Atunci conditia este ca ei sa o rezolve iar tu sa ii ajuti. Nu sunt de acord sa rezolvam noi tema pentru ei. Este una din regulile pe care acest forum a inceput sa ajute elevii. Cine vrea sa invete cu adevarat este ajutat neconditionat de cat stie, de sex, religie, nationalitate sau alte chestii.

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 10:29:05 PM
Poti sa te uiti si la omul cu care povestesti. Sa evaluezi ce poate. Daca el nu poate sa rezolve respectiva problema de unul singur de ce nu l-ai ajuta? Poate nu e asa de bun la chimie sau nu intelege problema.

Ba da, tocmai ca in astfel de cazuri ajutam. Motivul pentru care el nu a fost ajutat este ca nu a avut cine sa il ajute. Nu avem voluntari care sunt olimpici la chimie. Am anuntat pe acei putini olimpici pe care ii stiu, dar ei se pregatesc acum cu olimpiada judeteana si nu au intrat aici pe forum. Deci nu e ca nu am vrut sa il ajutam. Tocmai ca am vrut. De aceea l-am incurajat sa puna mesajul pe forum, tocmai de aceea avem la acest forum si sectiunea de chimie. Doar ca nu a avut cine sa il ajute.

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 10:29:05 PM
legat de acuzatii. ei bine cand spuii undeva ca vrei sa ajuti chipurile la educarea cuiva din start pleci de la ideea ca tu stii mai multe/esti mai educat decat cel pe care il "educi". stii ca si faza aia: caldura merge de la corpul cald la corpul rece chiar nu e necesar sa ii spui cat e de prost ca sa se vada cat esti de destept. nu da bine. esecul lor este esecul tau pentru ca ei singuri nu se pot ridica dar cu atat mai grav e ca tu nu poti/stii sa ii ridici. iar daca nu poti sau nu stii nu te considera elita. sau cel putin nu mai pretinde ca faci educatie.

Noi nu am spus la nimeni ca este prost. Tocmai ca nu sta in valorile noastre.

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 10:29:05 PM
  uita-te la comentariile de pe facebook si uita-te la elita educata. esti mandru de elita? esti mandru despre parerea lor despre parerea lor? eu nu.

Nu toti care au scris pe facebook fac parte din elita, dar fac parte din amici si prieteni ai Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro