Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

chimie anorganica,pregatire pentru admitere la Fac. de Farmacie

Creat de iza, Ianuarie 09, 2011, 01:59:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ma puteti ajuta ?

Da
3 (50%)
Nu
3 (50%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

iza

Indicati afirmatiile incorecte cu privire la o  solutie de NaOH ,CM=6,1M si p=1,22 g/cm3:
A.c%=20% (adevarat )
B.Contine 0,244g de NaOH dizolvat in 1 mL solutie
C.Prin evaporarea a 100g apa din 500 g solutie de CM=6,1M,seobtine o solutie de c%=25%
D.Se amesteca in raport de masa de 7:1,cu o solutie de NaOH de c%=40%,pentru a prepara o solutie de c%=25%
E.Se obtine prin amestecarea a doua solutii de NaOH de concentratii 5% si 50% in raport de masa 1: 2

Daca imi puteti da vreun indiciu sau sa incep cumva rezolvarea v-as fii foarte recunoscatoare.

Adi

Desigur, intai trebuie sa spui tu ce ai incercat la problema ca cineva sa te ajute mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

iza

Tot pe acest site am gasit formula c%=(CMxM/1000xp )100 ,astfel am ajuns la c%=20%. Si la B. daca in 120 g sol  intra 20 g md ,atunci in 1 ml sol ar trebui sa intre ar trebui sa intre (dupa calculele mele) 0,083g md..deci e fals . Si la D si E  ar trebui sa fac cu regula dreptunghiului ?